Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devět rad, jak si půjčit peníze

aktualizováno 
Jste si jisti, že půjčku potřebujete? Dřív, než si peníze půjčíte, zkuste najít rezervy u sebe, nebo si půjčte od přátel, nebo příbuzných. Určitě to bude levnější.

1) Zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete

Zítra se možná nebude zdát potřeba peněz neodkladná. Zjistíte třeba, že nové domácí kino nepotřebujete tak moc, i když je ve výhodné nabídce.

2) Hledejte rezervy sami u sebe

Možná máte peníze na termínovaném vkladu nebo v podílových listech? Nevyplatí se spíše vzít si odtud než si půjčit jinde? Navýšení splátkového prodeje bývá vyšší, než kolik vynese termínovaný vklad.

3) Zeptejte se nejprve u přátel a příbuzných

Je-li potřeba peněz skutečně naléhavá, zeptejte se nejprve tam, kde vás znají a mají rádi. Přátelé nebo příbuzní, kteří mají zrovna volné peníze, vám možná peníze půjčí a jediný úrok, který za to zaplatíte, bude velká kytice s bonboniérou.

4) Zkontrolujte, jestli již někde nemáte možnost půjčky

Jestliže máte na svém bankovním účtu sjednaný kontokorent či jste vlastníkem úvěrové karty, je to nejkratší cesta k půjčce. Kontokorent je navíc docela levný, zvláště když ho z příští výplaty uhradíte. Obdobně je to s úvěrovou kartou - bývá na ní sjednáno bezúročné období - když během něj peníze vrátíte, nebudete platit nic navíc.

5) Půjčujte si na konkrétní předmět

Účelové půjčky bývají levnější. Kdo věřiteli řekne na co si chce peníze půjčit, většinou si domluví lepší podmínky splácení. Nehledě na to, že přímo v obchodech je možno využít různých splátkových akcí. U akcí s 0% navýšením zkontrolujte, zda společnost neúčtuje nějaké poplatky.

6) Vyberte si důvěryhodného partnera

Půjčujte si tam, kde jsou spolehliví a působí důvěryhodně. Kdo vám nechce půjčit smlouvu k důkladnému prostudování, asi se snaží, abyste si něčeho nevšimli. Jestliže společnost nemá vlastní kancelář, nepouštějte si, v případě hotovostních půjček, jejího zástupce hned k sobě domů, vyhnete se tak možnému vytipování svého bytu ke krádeži.

7) Dobře počítejte, kolik zaplatíte

Nespokojte se s údajem, kolik bude činit měsíční splátka. Ptejte se, jak vysoké jsou poplatky, kolik peněz zaplatíte celkem, a nechte si pro porovnání vyčíslit i roční úrok, který půjčce odpovídá.

8) Ptejte se, kdy peníze dostanete a jaké doklady budou třeba

Někde trvá vyřízení půjčky několik dní a je k němu potřeba spousta dokladů, jinde půjčí klientům téměř jako v samoobsluze. Jsou-li podmínky jinak srovnatelné, asi si každý vybere rychlejší variantu.

9) Zajímejte se, co se stane, když nebudete moci splácet

S možností nesplácet byste sice předem neměli počítat, ale jeden nikdy neví... Co se stane? Bude možné odložit splátky? Snížit je a platit delší dobu? Zvýší se celkový dluh? Můžete se proti nesplácení pojistit?

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz