Devět rad, jak si půjčit peníze

  • 2
Jste si jisti, že půjčku potřebujete? Dřív, než si peníze půjčíte, zkuste najít rezervy u sebe, nebo si půjčte od přátel, nebo příbuzných. Určitě to bude levnější.

1) Zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete

Zítra se možná nebude zdát potřeba peněz neodkladná. Zjistíte třeba, že nové domácí kino nepotřebujete tak moc, i když je ve výhodné nabídce.

2) Hledejte rezervy sami u sebe

Možná máte peníze na termínovaném vkladu nebo v podílových listech? Nevyplatí se spíše vzít si odtud než si půjčit jinde? Navýšení splátkového prodeje bývá vyšší, než kolik vynese termínovaný vklad.

3) Zeptejte se nejprve u přátel a příbuzných

Je-li potřeba peněz skutečně naléhavá, zeptejte se nejprve tam, kde vás znají a mají rádi. Přátelé nebo příbuzní, kteří mají zrovna volné peníze, vám možná peníze půjčí a jediný úrok, který za to zaplatíte, bude velká kytice s bonboniérou.

4) Zkontrolujte, jestli již někde nemáte možnost půjčky

Jestliže máte na svém bankovním účtu sjednaný kontokorent či jste vlastníkem úvěrové karty, je to nejkratší cesta k půjčce. Kontokorent je navíc docela levný, zvláště když ho z příští výplaty uhradíte. Obdobně je to s úvěrovou kartou - bývá na ní sjednáno bezúročné období - když během něj peníze vrátíte, nebudete platit nic navíc.

5) Půjčujte si na konkrétní předmět

Účelové půjčky bývají levnější. Kdo věřiteli řekne na co si chce peníze půjčit, většinou si domluví lepší podmínky splácení. Nehledě na to, že přímo v obchodech je možno využít různých splátkových akcí. U akcí s 0% navýšením zkontrolujte, zda společnost neúčtuje nějaké poplatky.

6) Vyberte si důvěryhodného partnera

Půjčujte si tam, kde jsou spolehliví a působí důvěryhodně. Kdo vám nechce půjčit smlouvu k důkladnému prostudování, asi se snaží, abyste si něčeho nevšimli. Jestliže společnost nemá vlastní kancelář, nepouštějte si, v případě hotovostních půjček, jejího zástupce hned k sobě domů, vyhnete se tak možnému vytipování svého bytu ke krádeži.

7) Dobře počítejte, kolik zaplatíte

Nespokojte se s údajem, kolik bude činit měsíční splátka. Ptejte se, jak vysoké jsou poplatky, kolik peněz zaplatíte celkem, a nechte si pro porovnání vyčíslit i roční úrok, který půjčce odpovídá.

8) Ptejte se, kdy peníze dostanete a jaké doklady budou třeba

Někde trvá vyřízení půjčky několik dní a je k němu potřeba spousta dokladů, jinde půjčí klientům téměř jako v samoobsluze. Jsou-li podmínky jinak srovnatelné, asi si každý vybere rychlejší variantu.

9) Zajímejte se, co se stane, když nebudete moci splácet

S možností nesplácet byste sice předem neměli počítat, ale jeden nikdy neví... Co se stane? Bude možné odložit splátky? Snížit je a platit delší dobu? Zvýší se celkový dluh? Můžete se proti nesplácení pojistit?