Devět rad, jak ušetřit za volání z ciziny

1. Levněji voláte s tarifem: Pokud jste tarifní zákazník, budete mít volání ze zahraničí ve většině případů levnější, než když budete používat předplacenou kartu. Na rozdíl od předplacených karet musíte jako tarifní zákazníci splňovat náročnější podmínky pro aktivaci samotného zahraničního volání. Náročnějšími podmínkami je myšlena finanční několikatisícová jistina nebo minimálně tříměsíční dobrá platební morálka.

2. Aktivujte si roaming před odjezdem

Aktivaci roamingu nenechávejte na poslední chvíli. A to zejména v případě, že jste tarifními zákazníky operátora jen krátkou dobu anebo se zpožďujete s platbami. Po nových zákaznících nebo dlužnících totiž požadují operátoři složení zálohy na roaming. Než dojde jistina k operátorovi na účet – pokud ji posíláte například převodem ze svého konta – může to trvat i několik dní. Teprve pak je služba automaticky aktivovaná.

Majitelé předplacených karet si aktivují roaming přes svého operátora. V zahraničí si můžete svůj kredit dobít pouze v případě, že si s sebou vezete dostatečnou zásobu dobíjecích kuponů nebo vám někdo z domova musí slíbit kreditovou podporu.

3. Vyberte roamingového partnera již doma

Než opustíte Českou republiku, informujte se o cenách, poplatcích a službách roamingových partnerů. Ve většině zemí máte totiž na výběr z několika operátorů. Jeden vám automaticky „naskočí“ na displej, ale nemusí být nejvýhodnější. Všichni tři operátoři mají na svých stránkách přehled partnerů včetně cen (Eurotel, Oskar, T-Mobile), za které budete volat v zahraničí.

4. Nastavte si nejvýhodnější síť

Po překročení hranic si manuálně nastavte síť toho roamingového partnera (operátora), který je pro vás a vaše potřeby nejvýhodnější. Zjistíte ho na stránkách vašeho operátora nebo v přehledu mobil.cz. Je však dobré vědět, že ne každý operátor pokrývá celé území daného státu. Nezapomeňte se proto přitom podívat na rozsah pokrytí operátora v dané zemi, abyste zvláště v exotických zemích nebyli nemile překvapeni. Informace nejlépe na www.gsmworld.com/roaming/gsminfo).
 
5. Volejte ve večerních hodinách

Své hovory odložte do večerních hodin. U mnoha roamingových partnerů zaplatíte ve špičce podstatně více než mimo špičku. Ale pozor, každý roamingový partner má tyto časové intervaly stanoveny jinak. Ale lze zobecnit, že po osmé hodině večerní jde o provoz mimo špičku.
 
6. Pozor na jednorázový poplatek

U některých operátorů zaplatíte kromě minutové sazby za hovor také takzvaný jednorázový poplatek. Tady pozor, zvláště u krátkých hovorů se vám to může opravdu prodražit. Jednorázový poplatek si roamingový partner naúčtuje i v případě, že se nedovoláte a váš hovor se tak neuskuteční.
 
7. SMS a MMS zprávy jsou ze zahraničí nejvýhodnější

Využívejte ke komunikaci se svými blízkými SMS zprávy, jsou daleko levnější než minuta hovoru. Jestliže váš telefon umí i MMS, tak využívejte hlavně jich. V jednom tisíci znaků se dokáže vyjádřit snad už opravdu každý. Navíc multimediální zprávy vyjdou na počet znaků mnohem levněji. Problém s MMS je především u Oskara, s nímž si je kvůli omezenému GPRS roamingu hned tak někde nepošlete.
 
8. Pozor na příchozí hovory

Uvědomte si, že v zahraničí platíte také nemalé částky za příchozí hovory.
 
9. V příhraničí České republiky kontrolujte displej telefonu

Pozor, pokud trávíte dovolenou v příhraničních oblastech České republiky, může vám naskočit na telefon cizí, tedy dražší operátor. Někteří zahraniční operátoři mají totiž na našem území velice silný signál, který jednoduše a rychle nahradí signál vašeho vlastního operátora. A vy se o tom zpravidla dozvíte až z faktury. Braňte se nežádoucímu roamingu v zahraniční síti tím, že si manuálně nastavíte síť svého českého operátora.

Kdo je vítězem našeho testu internetového bankovnictví a kdo úplně propadl?
To se dozvíte v našem aktuálním tématu.