Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devět zásad pacienta, který nechce utrácet

  8:00aktualizováno  8:00
Nechcete-li utrácet za léky víc, než musíte, snažte se kupovat léky bez receptu, nezapomínat na prevenci a hlavně se dostatečně informovat.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Surfujte po síti, ptejte se lékárníka i svého lékaře. Jedině tak si můžete udělat obrázek o tom, zda neplatíte za léky zbytečně moc a užíváte je smysluplně. Informace o cenách léků kromě portálu ministerstva zdravotnictví naleznete například i na www.lekarna.cz nebo www.sukl.cz.

1. Žádejte levnější léky
Lékaře se zeptejte, jestli neexistuje levnější varianta léku, který vám předepisuje. Pokud vás to nenapadne v ordinaci, dotazujte se až přímo v lékárně. V případě, že nemáte na receptu od doktora razítko "nezaměňovat", může vám magistr vydat jiný lék se stejnou účinnou látkou, ve stejné formě (tabletky, kapky), ale za menší peníze.

2. Kupujte léky bez receptu
Levné léky, jako jsou ty, které používáte například na snížení teploty či zmírnění bolesti, se vyplatí kupovat bez receptu. Například 20 tablet paralenu o síle 125 miligramů bez receptu pořídíte zhruba za sedm korun. Když si stejný lék necháte předepsat od lékaře, zaplatíte poplatek za recept, tedy celkem o dvacet tři korun víc. K tomu připočtěte regulační poplatek třicet korun, který lékaři uhradíte za vyšetření, a čas strávený v čekárně.

3. Nevynechávejte preventivní prohlídky
Každý dospělý člověk má nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, za kterou se neplatí, jednou za dva roky. Ženy od patnácti let výš mají nárok na jedno preventivní vyšetření u gynekologa ročně. U zubního lékaře nebudete platit za druhou prohlídku v daném roce, teprve ta se totiž počítá jako preventivní. Při první poplatek 30 korun uhradíte. Preventivní prohlídky jsou výhodné i z dalšího důvodu. Lékař může přijít včas na onemocnění, které by později mohlo vyžadovat delší a dražší léčbu.

4. Pořiďte si velké balení
Za velké balení zaplatíte méně než v součtu za několik menších. I tady platí pravidlo: poraďte se s lékárníkem. Hrozí totiž nebezpečí nadměrného užívání nebo zanedbání nemoci. Větší balení léků často působí stejně jako větší balení bonbonů. Je jich dost, proto po nich také častěji sáhnete a sníte víc, než je potřeba. A to může vést ke zdravotním potížím, které mohou být závažnější než prvotní onemocnění. Člověk tak totiž může zanedbat nemoc, která mohla mít z počátku banální příznaky.

5. Kupujte "obyčejné" léky
Ušetřit můžete i tak, že na snížení bolesti, zmírnění horečky a uvolnění ucpaného nosu si místo pěti sáčků rozpustného ovocného coldrexu zhruba za 95 korun koupíte obyčejný paralen nebo panadol za 13 korun a k tomu kapky do nosu za 40 korun. Možná vám kúra přijde méně pohodlná, ale léčebný efekt by měl být stejný.

6. Jděte k odborníkovi bez doporučení
Jestliže se vám nechce platit 30 korun u praktického lékaře, který vás pošle s doporučením ke specialistovi, jděte například k očaři rovnou. Lékaři nemají právo od vás požadovat doporučení. Musíte však počítat s tím, že si vyberete špatného specialistu, protože vaše bolesti hlavy by třeba neměl řešit ORL lékař, ale neurolog. To je také důvod, proč ministerstvo zdravotnictví tento postup nedoporučuje.

7. Nebojte se generik
Pokud si řeknete o levnější lék, s největší pravděpodobností dostanete místo originálního léku generikum. To je lék se stejnou účinnou látkou, který byl vyroben po uplynutí ochranné lhůty na originální recept. Například dražší brufen (30 tablet o síle 400 miligramů), který s receptem od doktora podle stránek ministerstva zdravotnictví vyjde na 82 korun, můžete zaměnit za ibalgin, jehož stejná krabička vás vyjde na 45 korun. Přitom účinná látka ibuprofen je identická.

8. Neplaťte víc, než říká zákon
Pokud jste během méně než dvanácti měsíců překročili limit daný státem za recepty, doplatky na léky a platby u lékaře, pojišťovna vám peníze vrátí. Nemusíte ji o to ani žádat, limit si hlídá sama. Ve Sněmovně se právě projednává jeho snížení z původních pěti na dva a půl tisíce pro děti a seniory. Počítají se do něj úhrady za léky se stejnou účinnou látkou a ve stejné formě (tabletky, kapky a jiné), které jsou nejlevnější na trhu. Ty dražší se započítávají tehdy, označí-li lékař na receptu, že je není možné vyměnit za lacinější varianty.

9. U zubaře plaťte za kvalitu
U zubního lékaře si připlaťte za kvalitní plombu nebo pročištění zubních kanálků. Můžete tím ušetřit i desetitisíce za implantáty. Jejich pořízení vás může postihnout právě v případě, kdy se na základní stomatologické péči snažíte ušetřit – a o chrup přijdete. Informujte se, kupujte levné léky bez receptu, Nezapomínejte na prevenci, pak zaručeně ušetříte.

Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Založte si účet u dodavatele energií. Ušetříte čas i peníze

Ilustrační snímek

Většina dodavatelů energií provozuje zákaznické portály. Díky nim mají jejich zákazníci nejenom přehled nad spotřebou,...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz