Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh diamantu: z nevzhledného kamene k výhodné investici

aktualizováno 
Diamant s briliantovým výbrusem je po celém světě symbolem bohatství a lásky. Pro investory je bezpečným uložením peněz, jeho cena dlouhodobě roste. Klasická podoba vybroušeného drahokamu je známá. Podívejte se ale, jaká je jeho cesta od nálezu po zasazení do šperku a vystavení v obchodě.

Závěrečné leštění diamantového prstenu. | foto: Archiv: ALO diamonds

První písemné záznamy o diamantech pocházejí ze 4. století před naším letopočtem. Nalezené texty psané sanskrtem vypovídají, že diamanty byly již v této době zbožím, se kterým se obchodovalo v Indii. Diamant je krystalická forma uhlíku, nejtvrdší známý přírodní minerál, který má zároveň nejvyšší tepelnou vodivost ze všech dostupných materiálů.

Utvářel se ve velkých hloubkách planety, přibližně 100 až 200 kilometrů pod zemskou kůrou. Do konce 14. století byly do šperků zasazovány pouze surové nezpracované diamanty. Nikdo do té doby nevěděl, jak tyto drahokamy správně opracovat, obrousit a vyleštit. S opracováním si poradil až Belgičan Lodewijck van Bercken, který objevil způsob řezání diamantu jiným diamantem.

Diamanty se hledají desítky let

I přesto, že průzkumníci disponují moderní technikou, objevování nových diamantových nalezišť není snadné. Hledají se i desítky let. Prohledávají se vyhaslé sopky, koryta řek, písečná pobřeží i mořské dno. Diamanty se těží na povrchu i v hlubinných dolech, kde jsou rozebírány shluky prastarých vyvřelin vzniklých sopečnou činností. K nalezení vzácných kamenů geologové využívají i termity.

Proč termity? Hloubí hluboké šachty, aby na pouštích dokázali přežít. Části svých termitišť nad povrchem opravují pomocí vlhké zeminy. Pro ni se termiti prokopávají do hloubek až kolem 30 metrů. Geologové pak prozkoumávají vynesené části hornin i samotné termity, na které se v hloubkách uchycují další látky. Po patřičné analýze jsou schopni říct, kde by se mohla v daném místě nalézat ložiska vzácných kovů nebo diamantů bez nutnosti hloubkových vrtů.

V Africe je jich zatím nejvíce

Doposud bylo nejvíce diamantů nalezeno v Africe. Podle světové asociace zpracovatelů a obchodníků s diamanty (World Diamond Council) generuje Afrika zhruba 65 % celé světové produkce diamantů.

Z konkrétních zemí bylo nejvíce diamantů na světě nalezeno v Rusku, dále v Botswaně a v Kongu. Významným nalezištěm je pak i Jihoafrická republika, Austrálie a Kanada. Diamant byl v minulosti několikrát objeven i v České republice. Na jeden karát (0,2 gramu) diamantu je dnes třeba průměrně vytěžit 250 tun zeminy, horniny či písku.

Jakmile surové diamanty opustí zemský povrch, putují k odborníkům, kteří je roztřídí a ocení. V závislosti na velikosti, tvaru, kvalitě a barvě existují tisíce různých kategorií. „Pouze 3 % nalezených kamenů jsou nejlepší špičkové diamanty. Vhodnou kvalitu pro použití ve šperkařském průmyslu mívá zhruba 20 % všech vytěžených diamantů. Zbytek je používán pro ostří nástrojů a další průmyslové využití,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Jak se z vytěženého diamantu stane vzácný šperk, uvidíte v naší fotogalerii:

Fotogalerie

Nezpracované diamanty míří na burzy

Roztříděné kameny se obvykle dodávají na renomované burzy, které se konají po celém světě. Jedna z nejznámějších je v Hongkongu. Kvalitu nalezených diamantů odborníci určují podle kritérií známých pod označením 4C: carat (váha), clarity (čistota), colour (barva), cut (brus). Diamant se jako jediný drahokam vyskytuje na naší planetě v různých barevných modifikacích.

Čtěte také

Kdo chce nakoupit diamanty nebo drahé kameny, nesmí chybět na burze v Hongkongu.

Žádné cenovky nebo sazebníky. O cenách drahokamů a diamantů se smlouvá

Veletrh drahokamů a diamantů v Hongkongu

Za dokonalé diamanty jsou považovány bílé (přesněji bezbarvé) kameny, které při svém vzniku nebyly znečištěny žádnou okolní příměsí. Většina nalezených kamenů mívá zbarvení způsobené drobnými nečistotami. I když není tento typ zbarvení běžným pohledem rozeznatelný, cenu dokáže snížit i o desítky procent. Jinak je tomu s výrazným zabarvením, které je naopak velmi žádané. Diamanty růžové, červené, sytě žluté nebo modré barvy jsou nejdražší.

Broušením k oslnivé dokonalosti

Nejslavnějším evropským místem, kde jsou diamanty prodávány na burze, a zároveň broušeny a leštěny v renomovaných dílnách, jsou Antverpy. Samotný surový diamant není nijak atraktivní. Většina lidí by si ho nejspíše spletla s úlomkem skla.

Aby diamant získal svoji známou podobu, je nutné ho vybrousit. Technika broušení a leštění diamantů je uměním, které bylo zdokonalováno stovky let. Nejoblíbenější výbrus diamantu je briliant. Samotné broušení může trvat až 80 hodin a diamant při něm většinou ztrácí přes polovinu své původní váhy. Větší a dražší kameny se brousí ručně, strojově zpracovány bývají pouze malé kameny.

Trendem jsou investiční rodinné šperky

V dnešní době si lidé běžné pořizují diamantový šperk. Jde o dlouhodobou investici se zajímavým zhodnocení. „Z našeho letošního průzkumu vyplynulo, že šperk si jako investici pořizuje každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Počet zákazníků, kteří se ptají na investiční šperky, stále roste. Zhodnocení u této kategorie investic můžeme očekávat v desítkách až stovkách tisíc korun v rámci pěti let v závislosti na pořizovací ceně zakoupených klenotů,“ uvádí Alojz Ryšavý.

Jak poznat pravý diamant od falešného? Podívejte se na naši reportáž:

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Poradna: jaké jsou záludnosti zkušební doby v novém zaměstnání

Ilustrační snímek

Cílem zkušební doby je, aby se zaměstnavatel a nový zaměstnanec lépe poznali a rozhodli se, zda chtějí ve spolupráci...

Zábavné školení pomáhá udržet zaměstnance. Začal s nimi časopis Playboy

Ilustrační snímek

Firmy se snaží udržet zaměstnance jak se dá. V době minimální nezaměstnanosti totiž těžko hledají náhradu za ty, kteří...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz