S dobrou znalostí digitálních technologií lépe uspějete na trhu práce. Ilustrační snímek

S dobrou znalostí digitálních technologií lépe uspějete na trhu práce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bez znalostí moderních technologií se na trhu práce nechytnete

  • 24
Digitální éra je tu. Moderní technologie pronikají do soukromého života, byznysu, mění způsob naší práce. Bez základních znalostí a schopností pracovat s internetem, využívat aplikace a programy, to budete mít při hledání práce dost těžké. Upozorňuje na to Ladislav Kučera z Hays Czech Republic.

Pokud nerozumíte digitálním technologiím a nástrojům, je načase se to naučit. V našich životech totiž mají snad všechny pracovní pozice digitální prvek. Schopnost ovládat nové technologie se proto stala nutností pro všechny, kteří se poohlížejí po nové práci. Na pohovoru totiž téměř vždy padne otázka na to, jak jste na tom se znalostí počítače, internetu, programů, aplikací.

Digitální revoluce se v podstatě dotkla životů všech spotřebitelů a společností na celém světě. Více moderních technologií používají generální ředitelé, finanční ředitelé, ale i obchodníci a marketingoví specialisté. Více a více obchodů se provádí po internetu, obchodníci zpracovávají velké množství dat, marketéři vyhodnocují kampaně, posílají zákazníkům e-maily, newslettery a promo nabídky. 

Digitální éra v práci

Studie „Pracovní život příští generace“ společnosti Ericson definuje jak digitální technologie mění způsob práce:

  • Kromě odměny za práci či benefity je stále důležitější přínos naší práce pro společnost.
  • Zaměstnavatele a zaměstnance zajímají více výsledky než to, kdy a jak byla práce odvedena.
  • Výhodu mají zaměstnavatelé, kteří vytvářejí konkrétní hodnoty, komunitu a kulturu, se kterou se identifikují.
  • Důležitá je flexibilita pracovní doby i místa práce. Dnes je možné se plnohodnotně a bezpečně připojit odkudkoli a firmám to šetří náklady.
  • Lidé proaktivně berou na svá bedra větší osobní odpovědnost za řešení problémů a dosahování cílů. Zaměstnavatelé je k tomu motivují. Je to prospěšné pro obě strany.
  • Organizace více experimentují se skladbou zaměstnanců. Ti často pocházejí z různých prostředí, s různým vzděláním, zkušenostmi. Vznikají tak inovativní nápady.
  • Pracovní prostředí má být designované pro lidi, podle jejich představ, což pozitivně ovlivní jejich pracovní výkony.
  • Lidé chtějí mít své pracovní prostředí přizpůsobené individuálním potřebám a návykům. Očekávají, že preference a zkušenosti ze soukromého života budou aplikovány i v práci.

I pro tyto činnosti je vhodné umět pracovat s technologiemi více než běžní uživatelé. Společnosti často na tyto pozice požadují od kandidátů znalost SQL, HTML, případně Business Inteligence. Více než pracovníky péče o zákazníky v telefonních call centrech začínají firmy využívat podporu na live chatech. Dochází tedy ke komunikaci se zákazníky on-line, případně na sociálních sítích.

Pro pochopení významu nové digitální doby je nutné přizpůsobit i vzdělávací systémy. Například na podzim roku 2015 se Velká Británie stane první zemí na světě, která bude mít povinnou výuku programování pro děti od pěti do šestnácti let.

V České republice nedávno vláda schválila dokument nazvaný Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Cílem strategie je zapojit moderní technologie do vyučování tak, aby prostupovaly celým procesem výuky na základních školách, nikoli jen v určitých předmětech. Zavést programování pro žáky základních škol povinně od první třídy se ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zatím nechystá.

Tipy pro uchazeče o zaměstnání

Uchazeči o práci musí počítat se zvyšujícím se počtem nových pozic s požadavky na digitální dovednosti a neustále by se v nich měli zdokonalovat. Bez ohledu na profesi či průmyslové odvětví, v němž pracujete, společnosti a organizace chtějí nabírat a udržet si zaměstnance s digitálními dovednostmi, které chtějí dále rozvíjet.

Stejně jako se přihlásíte například na kurz angličtiny, abyste zdokonalili své jazykové znalosti, vyplatí se v dnešní době přihlásit se i na kurz práce na počítači. Vložené peníze do vzdělávání se pak mohou zhodnotit v získání zajímavé pracovní pozice. Navíc lidé, kteří jsou vedeni na úřadu práce, mohou využít nabídky státu a požádat o rekvalifikační kurz zaměřený právě na moderní technologie.  

Všechna zaměstnání totiž v sobě zahrnují nějaký digitální prvek. Nejde již jen o powerpointovou prezentaci a excelové tabulky, ale o vytvoření aplikací, zpracování relevantních informací ze sociálních médií či tvorbu digitálního obsahu.

Zaměstnavatelé hledají uchazeče o práci, kteří se nebojí změny a jsou schopni se přizpůsobit neustále se vyvíjejícímu se digitálnímu prostředí, ať už jde o oddělení marketingu, účetnictví či logistiky. Digitální změny mají dopad na všechny firemní aspekty. V současnosti je zapotřebí, aby uchazeči o práci prokázali digitální dovednosti, které odpovídají poslednímu technologickému vývoji v příslušných oborech a průmyslových odvětvích.

Tipy pro zaměstnavatele

U zaměstnavatelů se pozornost přesunuje z pozorovací pozice digitálních trendů směrem k rozvoji talentů, které daná společnost pro vytváření a vedení nových trendů potřebuje. To znamená nábor lidí, kteří rádi pracují s novými technologiemi a stále drží krok s jejich vývojem. 

Stále častěji také firmy poskytují jako benefit svým zaměstnancům další vzdělávání, a to i v oblasti moderních technologií.