Diskriminace v práci má novou tvář

Diskriminace na pracovištích přetrvává vcelosvětovém měřítku. Dostává však nové podoby, obvykle založené na nějakém handicapu, konstatuje zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO).

Podle ní má nyní diskriminace jemnější formy, vyplývající například z onemocnění AIDS či ze sexuální orientace. Pokud nebudou ve světě přijata odpovídající opatření, aby se účinně čelilo projevům diskriminace, bude to mít vážné sociální, politické i hospodářské dopady, varuje organizace ILO.

Ženy nadále zůstávají nejdiskriminovanější skupinou. ILO konstatuje, že stále narážejí na překážky, pokud jde o jejich přístup k řídícím funkcím. Stejně tak všeobecně platí, že pobírají za svou práci nižší mzdu než jejich mužské protějšky. "Od roku 1970 se sice mzdová propast v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zmenšila, ale dochází k tomu velmi pozvolna," zdůrazňuje dokument.

V posledních patnácti letech se nejvýrazněji zmenšily rozdíly mezi platy mužů a žen ve dvou státech - ve Spojených státech amerických a ve Francii, dodává studie. Upozorňuje přitom na fakt, že v roce 1995 byl ve všech členských zemích OECD průměrný příjem žen nižší než u mužů, přičemž nejvýraznější rozdíly panovaly v Japonsku a v Jižní Koreji. V roce 2002 dostávaly v Japonsku zaměstnané ženy průměrně jen 65,5 procenta mezd svých mužských kolegů, tvrdí zpráva ILO.