Diskuze

Získají ženy v práci lepší pozice?

Pokud chce česká společnost, která je spíše patriarchální, stát v jedné řadě s těmi vyspělými, měla by vzít na vědomí jedno: být ženou nebo mužem nikoho nepředurčuje k omezeným či předem daným rolím. Ani v zaměstnání, ani v životním stylu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

viki

29. 1. 2003 17:02
Získají ženy v práci lepší pozice?
Má to vůbec řešení? Žena je bezesporu diskriminovaná tím, že nemůže plně vykonávat svoji práci, protože přednostně (a bytostně) pečuje o nemocné dítě. Takovým dítětem však byl i nynější manažer velké firmy, který takovou ženu nechce zaměstnat. Proč není tato péče žen všemi dostatečně oceňována? Proč si toho nikdo neváží?  Proč se v naší společnosti cení pouze vklad mužů? Jistě, jsou na mnohé věci nadanější, zejména technické, ale ženy jsou zase šikovnější v jiných oblastech. Svět byl zřejmě vytvořen "rovnoprávně" pouze pro muže - tím, že ekonomicky i společensky je jejich práce více ceněná, tím, že přínos žen je naopak naprosto nedoceněn. Řešení se nabízí. Matky naučte své syny roli sluhů, kteří budou zdarma, obětavě a bez jakéhokoliv uznání vytvářet ty hodnoty, které nyní vznikají zásluhou žen. Pak zbude ženám víc času na vlastní kariéru a rozlet.
 
0 0
možnosti

Gedeon

29. 1. 2003 9:22
Ach ty ženy.
Žena by měla být odměňována podle množství a kvality odváděné práce, stejně jako muž. Pokud má dítě, lze předpokládat, že bude mít díky nemocnosti dítěte, výkony nižší, než stejně produktivní muž. Proto ty otázky na množství a stáří dětí. Pokud to některá dáma nechápe, tak se nedivím, že má problémy sehnat práci. Stejně tak se ptám všech uchazečů na zdravotní stav nebo vztah k alkoholu či drogám. Pokud to někdo chápe jako zasahování do soukromí, nebo diskriminaci tak doporučují založení vlastní firmy s přednostním zaměstnáváním mladých matek, alkoholiků, bolestínů nebo Romů. Krachu zdar!
0 0
možnosti

Jana

27. 1. 2003 15:05
jasně že existuje
Diskriminace existuje ve většině firem,i když to vrcholový managment zdárně popírá.Soudit se ale asi není nejlepším řešením.Přijímací pohovory by se musely nahrávat,jinak se dá vše nakrásně popřít a v lepším případě je to slovo proti slovu.Jiné výše platu?Přece chudáčci muži musí živit rodinu, tudíž se očekává,že ženy budou mít sociální cítění.Věřte,již jsem chtěla žalobu podat,ale kdo potom zaměstná tak problémovou ženu? Zbývá jediné.Z přijímacích pohovorů i ze zaměstnání odejít s úsměvem a doufat,že to udělá většina žen.
0 0
možnosti

M.K.

27. 1. 2003 23:55
Re: jasně že existuje
Tato diskuse mě opravdu udivuje. Každý měsíc musím dělat několik pohovorů s novými uchazeči a velmi často odcházejí dívky s nepořízenou. Proč?
Typická uchazečka: VŠ ekonomický směr, plynule dva světové jazyky, červený diplom. Příliš sebejistá, dobře vypadající, vynikající verbální i nonverbální projev. Avšak téměř nulové analytické schopnosti. Minimální schopnost improvizace a kreativity. Neschopnost identifikovat problém.
Oproti ní stojí uchazeč: VŠ si natáh o rok, známky radši nezmiňuje, anglicky se domluví, ale o plynulosti nemůže být řeč - celkově má horší slovní projev. Jenže má to co se skutečně cenní - improvizace, kreativita, schopnost identifikovat problém a řešit ho.
To co pak může vypadat jako diskriminace je ve skutečnosti nepochopení co firma hledá. A na závěr - loni u nás muži přijali 3x více uchazeček než bylo přijato ženami.
Netvrdím, že diskriminace neexistuje, ale rozhodně ne v takovém měřítku, jak se snaží přesvědčit feministky.
0 0
možnosti

Petra

27. 1. 2003 11:33
Chudák Honza by se měl nejprve naučit pravopis
Pokud opomineme bezbřehou ubohost, s jakou reagoval jakýsi "Honza ", (pokud je to vůbec jeho jméno), na předchozí články,  nemůžeme si nevšimnout hrubých gramatických chyb, kterých se ve třech větách dopustil. Zřejmě je to mentální zakrslíček, který je zakomlexovaný natolik, že má potřebu zviditelňovat se podobnými prasárnami. Inu, každému není zhůry dáno ...
0 0
možnosti

Jan

27. 1. 2003 22:02
Re: Chudák Honza by se měl nejprve naučit pravopis
Diky Petro, za cenny opravdu cenny prispevek. Kazdopadne, az budes cely dny mluvit a psat jenom anglicky tak budes taky prehlizet i brutalni chyby, ale hlavne zjisitis ze cestinu temer nepotrebujes. Kazdopadne vynikajici gramatika se ti bude hodit na sekretarku do firmy (nejlepe v horni-dolni) -  kdyz neni zhury dano.
Taky premyslim proc mam byt zakomplexovany - s okolim vychazim v pohode, muj rocni plat je v mil., a sem za vodou. To, co ale nesnasim je zpusob jakym jsou v cechach mnohdy neschopny zeny tlaceny do pozic jen proto, ze jsou zeny - Ja s opacnym pohlavim problem nemam - coz se o tobe asi neda rict.
 
0 0
možnosti

Šárka

27. 1. 2003 10:52
Beru 2/3 peněz v porovnání s muži.
Mám dvě děti, ale nechodím na paragrafy. Mám VŠ, jsem odborně na výši, odvádím stejnou práci, jako muži. Neodmítám přesčasy a jsem ochotna pracovat i o vákendech. Přesto můj menší příjem za zcela srovnatelnou práci všichni považují za normální stav. Čemu se vlastně divím, v tomto státě ?
0 0
možnosti

Milada

27. 1. 2003 10:38
Diskriminace tu je,
o tom není pochyby. Ale ! Představte si, že jste zaměstnavatel, kterému ráno zavolá jeho nediskriminovaná zaměstnankyně, že si bere na týden paragraf (nemocné dítě, které nemá kdo hlídat)-. A za měsíc další. A td... A má-li ve stavu více mamin, kdo bude dělat jejich práci ? Dodržovat termíny ? Zákazníka či odběratele nezajímá, že mají malé děti. Chce za své peníze práci, výrobky. Nač jsou firmě takovéto zaměstnankyně, které si pletou práci se sociálním ústavem ? Až budou ženy chodit do práce pracovat a ne si vybírat paragrafy, nebudou diskriminovámy.
0 0
možnosti

David

27. 1. 2003 7:51
A co vojna
Zeptejte se zen kolik z nich chce delat karieru a kolik radsi se necha zivit od manzela. Pak vam vyjde ze 80% nema vubec zajem se splhat po nejakym spolecenskym zebricku. Neni tedy divu ze na dulezitych postech jsou s 80%muzi.  Jinak az prijde nejaky feministicky spolek s tim, ze by na vojnu meli chodit vsichni bez rozdilu pohlavi, tak ho podporim - toto je typicky priklad (statem posvecene) diskriminace a pritom je to kazdemu jedno.
0 0
možnosti

Jan

27. 1. 2003 7:43
Diskriminaci?
Zeny jsou nekdy naprosto neadekvatne zvyhodnovany, a to i pri prijmani do zamestnani. Muj pripad. Delal jsem konkurz na pozici, na kterou meli kvalifikaci a predpoklady krome me jeste dalsi dva muzi. O tu pozici melo zajem jeste hromada dalsich outsideru. Jaky to byl vsak sok, kdyz jsem se dozvedel, ze ji nedostal ani jeden z nas, ale nejaka zena neoodiskutovatelne horsi. Pozdeji mi muj potencionalni sef rekl pravdu a omluvil se mi( parafrazuji) "Nemame ve firme ve vedeni zadny zeny, a to by mohlo delat problemy, vsak vite. Sehnat kvalifikovanou zenskou je nemozny. Takhle nas vsak nemuze nikdo obvinovat z diskriminace". Byla proste prijata jen proto, ze je zena. Jen se desim toho az prijde nejeky feministicky spolek a bude chtit zavadet kvoty. Co byste rekli tomu kdyby muselo byt napr. 50% systemovych administratoru zen?
0 0
možnosti

Honza

26. 1. 2003 18:16
příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0 0
možnosti

Šárka

27. 1. 2003 10:32
Re: Tak tuhle krávu bych tak chtěl mít doma.
Vydět se píše vidět, nemohli má být nemohly. Neumíš ani základy pavopisu a chceš kritizovat ? I když, podle tvého projevu, zřejmě se živíš nejspíše rukama (lopata, krompáč)
0 0
možnosti

Quadros

26. 1. 2003 18:15
problém je v jiných prioritách
Problém diskriminace žen leží v rozdílných životních prioritách. Většina žen nachází větší seberealizaci v osobním životě a zábavě, naopak většina mužů přikládá pracovnímu úspěchu skoro stejný význam jako úspěchu v osobním životě. Výše uvedené je založeno na historicky stabilních rolích obou pohlaví ve vývoji lidstva.
Pokud je žena skutečně schopna odpovědně plnit úkoly na ni kladené, s tím, že v "pracovní době" mají tyto úkoly přednost před různými osobními parciálními zájmy, nemají zaměstnanvatelé důvod ženy finančně diskriminovat. Často však, bohužel, jsou parciální záležitosti osobního charakteru (tím nemyslím starost o blízké osoby v případě nemoci, atd.) nadřazeny pracovním povinnostem,  a v konečném důsledku ženy pracovní povinnosti neplní. Nelze se potom divit zaměstnavatelům, že ženám přiznávají nižší mzdu za nižší výkon. (Uvažte samy, milé dámy, kolik pracovní doby věnujete různým osobním záležitostem).
Nicméně: za svou kariéru jsem poznal mnoho odpovědných a úspěšných žen, které si v ničem nezadaly s jejich mužskými kolegy. Tyto ženy si však na diskriminaci nestěžují, nechtějí totiž za méně muziky více peněz.
0 0
možnosti