Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Jak investovat krátké peníze?

Neznám žádného člověka, který by své veškeré prostředky investoval na dlouhý čas dopředu a nechtěl si ponechat žádnou likvidní rezervu. Ta však nemusí být doma v šuplíku, jak si mnozí představují, ale může dokonce něco málo vydělat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Žáček

13. 7. 2001 20:32
Z článku: "Prostředky uložené ...
Z článku: "Prostředky uložené na termínovaném vkladu jsou ze zákona pojištěny" - toto tvrzení je velmi zavádějící. Pane kolego, určitě víte, že termínované vklady jsou podle zákona pojištěny ne více a ne méně než jakékoli jiné prostředky v Kč bance, a to do výše 90% a max. výše 400.000 Kč. Termínovaný vklad prostě není něco extra, navíc autor dobře ukázal, jak se to má s reálným zhodnocením prostředků na TV v libovolné bance. K likviditě: Považujete 12M termínovaný vklad za likvidní prostředky ? Já tedy nikoli. Z toho důvodu se asi lze klonit i pro "likvidní prostředky" s plánovanou durací přes 6M (kvůli daňové výhodě) ke kombinaci peněžních a dluhopisových podílových fondů, a to celkem libovolně s ohledem na rozumné portfolio, aby totiž nenastal ten případ, zmíněný v jednom komentáři, že peněžní fond obsahuje 75% portfolia složeného z dluhopisů. A co se týká jiných variant: I když jsem též zastáncem naznačených kombinací - a lze jistě vydělat (ale i prodělat) na krátkodobých pohybech akciových fondů nebo akcií samotných - myslím, že to není pro konzervativního českého investora. Ten vždy preferuje nižší (malý či dokonce reálně záporný) výnos před rizikem. A to je velká škoda.
0 0
možnosti

kapitalista

13. 7. 2001 21:19
Kolik si myslíte, že je u nás ...
Kolik si myslíte, že je u nás tzv. investorů? Pokoušel jsem se ve svém okolí udělat něco jako malý veřejný průzkum. Jen tak pro zábavu a tak trochu ze sázky. Ptal jsem se (za pomoci studentek OA) cca 350-ti náhodných osob. A byl jsem překvapen nízkou znalostí základních finančních veličin. Co mě ale šokovalo je to, že i lidé se středoškolským a vysokoškolským vzděláním na tom nejsou o mnoho lépe než jiní se základním vzděláním. Samozřejmě je rozdíl v oboru a ve věku. Mladší ročníky jsou v mém průzkumu znalejší. V průzkumu se objevily běžné výrazy, jako – inflace, termínované vklady, vkladní knížky, akcie, obligace, dluhopisy, opce, pokladniční poukázky, směnky, otevřené podílové fondy, uzavřené podílové fondy, indexy, penzijní připojištění, důchodové pojištění, životní kapitálové pojištění, investiční pojištění, stavební spoření, hypotéky apod. V případě vkladních knížek a stavebního spoření jsme uvědomělí, v ostatních výrazech je to slabší. Koresponduje to s tím, že v ČS je deponováno 120 miliard Kč na vkladních knížkách. Pokud se někdo z vás setkal s nějakým větším průzkumem tohoto tipu, tak mi dejte vědět. Můj průzkum není samozřejmě relevantní, ale pro mě má svoji cenu. Z tohoto pohledu je u nás „asi“ většina lidí konzervativních (ale neznalých) investorů. Jsou to ještě, nebo už, investoři?
0 0
možnosti

alex

13. 7. 2001 13:48
Myslim že na jeden rok vůbec n...
Myslim že na jeden rok vůbec neni špatné koupit podíly spořitelní správy akcií SUSA sppolečnosti Quantum, sice už nyní garantují jen 9% nárustu, ale za uplynulých 5 let mi docela pěkně zhodnocovali každýrok cca 14-18%. Zatím tedy jsem s nimi velmi spokojen.
0 0
možnosti

Pozor

13. 7. 2001 20:34
No jen abyste nebyl brzy nespo...
No jen abyste nebyl brzy nespokojen. Všichni klienti jsou zpočátku spokojeni, ale letadlo prostě někdy zakolísá, a je otázkou řady okolností, zda spadne nebo jen špatně přistane za velkých ztrát.
0 0
možnosti

13. 7. 2001 13:40
Terminovane vklady u FIO druzs...
Terminovane vklady u FIO druzstevni zalozny nabizeji uz pri tydennim revolvingu sazby nad inflaci. Zalozna bez problemu prezila krizi sektoru, nove ma dokonce i povoleni UDZ na vedeni uctu pravnickym osobam. Blize viz http://www.fio.cz
0 0
možnosti

Leila

14. 7. 2001 18:18
No a? CO záruky navrácení ales...
No a? CO záruky navrácení alespoň části vkladu ? Zhodnocovat se to může, ale co když už to nedostanu nikdy zpět ? Max. pojištěnou část, a tu ještě navíc dostanu od svých méně hloupých spoluobčanů...
0 0
možnosti

Jarda

13. 7. 2001 11:32
PRODUKT PRO TY, KTEŘÍ NECHTĚJÍ...
PRODUKT PRO TY, KTEŘÍ NECHTĚJÍ RISKOVAT, ALE VÝNOS CHTĚJÍ VYŠŠÍ NEŽ NA TERMÍNOVANÉM VKLADU. Klient si může uložit od 1 milionu Kč, nebo 50 000 EUR/USD. Tento produkt spočívá v tom, že klient koupí eurobond (pevně úročený cenný papír, denominovaný v Kč, EUR, USD vydávaný bankami nebo korporacemi na peněžním trhu v EU). Zároveň se smlouvou o nákupu eurobondu podepisuje i smlouvu o prodeji a to tak, že prodává za dobu delší než 6 měsíců (fyzická osoba). Rozdíl mezi cenou nákupní a prodejní je určen pevně daným výnosem, který je právě po uplynutí 6 měsíců nedaněn. Klient má tedy jistý výnos. Tuto dobu je možno prodloužit, tzn. že klient může prodloužit tuto prodejní smlouvu např. o měsíc (2,3,4,) bez toho, aby se zbavil výhody nedanění. Sazba se určuje nová, podle situace na trhu, a na další měsíc se dopočítáva výnos i z již naběhlých úroků. Klientovi jsou tak naběhlé úroky kapitalizovány. Bohužel toto "prodloužení" je možné nejdéle o 5 měsíců, z důvodu výplaty kuponu eurobondu(každých 12 měsíců). Pokud by totiž byl kupon vyplacen klientovi, musel by ho přihlásit ke zdanění jako příjem ze zahraničí i když držel eurobond po dobu delší než 6 měsíců. Tím by se vytratila výhoda nedanění. Tento systém lze použít i pro právnické osoby s tím, že si odkládají daně (neplatí 15% srážkovou daň při výplatě výnosu), ale výnos jim přechází do základu daně. To je velmi výhodné pro příspěvkové organizace, nadace, města atd., které daně státu neodvádí. Pro právnické osoby je možné nakupovat eurobondy na dobu od 1 týdne. VEŠKERÉ NÁKUPY A PRODEJE JSOU BEZ POPLATKŮ!!!
0 0
možnosti

13. 7. 2001 11:42
To mě celkem zaujalo. Mohl bys...
To mě celkem zaujalo. Mohl byste prosím někdo napsat konkrétní banku, kde se dají eurobondy koupit, a přesněji specifikovat výnos? Diky.
0 0
možnosti

13. 7. 2001 10:52
Vím o tuzemských akciových fon...
Vím o tuzemských akciových fondech, kde se vydělává krátkými penězi 3 až 4% průměrně měsíčně, musí se to ovšem umět a plně se věci věnovat denně. Pokud si někdo myslí, že dá někam krátké peníze, nebude se muset o nic starat, kdykoliv si bude moci vybrat a bude mít zaručený výnos nad inflací, hluboce se mýlí. A ti co umí vydělávat, nikomu nic neprozradí. Nemají zájem, aby přibývalo uvědomělých, protože právě neuvědomělí financují uvědomělé. Rovnováha je, když se ráno probudí jeden bystrý a devět méně bystrých. Peníze se totiž nerodí. Když někdo vydělá, někdo musí totéž prodělat - zjednodušeně řečeno. Prodělává totiž i ten, kdo věří - dal někam peníze, dostává výpisy o pěkném zhodnocení, ve své prostotě netuší, že je klamán...
0 0
možnosti

13. 7. 2001 11:02
Moc jste nás nepotěšil. Protož...
Moc jste nás nepotěšil. Protože většinou nám laikům nejenom vy doporučujete: investujte na delší dobu, nesledujte denně kurzy, čekejte. A pak zjistíme, že jsme ti méně bystří. Nic ve zlým. Zdravím.
0 0
možnosti

Jefff

13. 7. 2001 9:30
Podle mého názoru je pro krátk...
Podle mého názoru je pro krátké peníze nejlepší investování do akcií. Na trzích v USA je zajištěna dokonalá likvidita a možnosti zhodnocení jsou více než velkorysé. Ukládat peníze do termínovaných vkladů mi přijde až příliš opatrné a navíc, jak řekl autor článku, nepokryjí výnosy z nich ani inflaci. Proto říkám - jedinou alternativou jsou akcie.
0 0
možnosti

Vaclav

13. 7. 2001 10:14
To nemůžete myslet vážně. Jaká...
To nemůžete myslet vážně. Jaká je to rezerva, když může ztratit 50 i 100 procent své hodnoty přes noc? I kdyby jste zvolil investice do akcií, měly by přece zabíraz jen minimální část ve vašem portfoliu a to byste musel investovat ještě vysokou částku pro dosažení určité diverzifikace. Podle mého udělal autor článku dobře, že zde akcie vůbec nezmiňoval, protože by do oblasti investování rezerv vůbec neměly patřit.
0 0
možnosti

13. 7. 2001 9:06
Vždy se říkalo, že kurzy fondů...
Vždy se říkalo, že kurzy fondů peněžního trhu nebo dluhopisové by neměly zpravidla klesat. Mohl by mi některý odborník okomentovat vývoj posledních čtyř dnů u fondu peněžního trhu Komerční banky, dluhopisového Komerční banky nebo Sporoinvestu spořitelny? Vždyť jsou to propady jako hrom! Moc děkuji.
0 0
možnosti

Miroslav Benes

13. 7. 2001 9:47
Zřetelný pokles hodnoty těchto...
Zřetelný pokles hodnoty těchto fondů byl v tomto týdnu způsoben především oznámením o míře inflace, která byla vyšší než se všeobecně očekávalo. Fondy peněžního trhu mají totiž ve svém porfoliu převážně dluhopisy (např. IKS peněžní trh 72,8%) a jejich hodnota samozřejmě při vysoké míře inflace klesá.
0 0
možnosti

13. 7. 2001 6:56
Měl bych pro Vás zajimavý tip....
Měl bych pro Vás zajimavý tip.Tím je finanční produkt FILIP standart poskytovaný maklerskou spol.MSBI a.s.Je to vlastně kapitalové životní pojištění od ČPP, ale s možností tzv.mimořadného vkladu, který je uročen shodně se základním produktem, momentální zhodnocení je 9,2%.Mimořádný vklad lze kdykoliv vložit i vybrat, ale minimální vklad je 1000Kč.Navíc jste pojištění za nejlevnější sazby na českém kapitalovém trhu.
0 0
možnosti

Marek

13. 7. 2001 7:57
To není zrovna dobrý nápad. In...
To není zrovna dobrý nápad. Investovat tzv. krátké peníze znamená, že je budu třeba za půl roku potřebovat. FILIP je vlastně investiční životní pojištění. Víte co znamená, z daňového hlediska, předčasný výběr? Celou výši předčasného výběru jste nucen zahrnout do daňového přiznání za příslušné daňové období. Tedy zdanit minimálně 15-ti procenty. Většina produktů typu „investiční životní pojištění“ má tzv. nákupní a prodejní ceny. Rozdíl bývá kolem 5-ti procent. Některé společnosti si k tomu strhávají část vkladu na poplatky. Pokud by to navyšovalo pojistnou částku, tak by ještě určitá část spadla do krytí rizika. Nevím, nevím, co v tom vidíte za „dobrý tip“. Protože tento produkt neznám podrobně, tak se nechám poučit. F. Marek.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...