Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Jak si v práci přilepšit

V současné době může zaměstnavatel přispívat svému zaměstnanci na dva finanční produkty - penzijní připojištění se státním příspěvkem a kapitálové životní pojištění.Protože je v této oblasti mnoho nejasností a prodejci těchto produktů se mnohdy snaží ve firmách prodat za každou cenu, tedy bez objektivních informací, pokládám za užitečné shrnout některá fakta.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Brouk Prskavec

26. 2. 2002 21:17
Dobrý článek, ale pozor na zdánlivé drobnosti
Docela dobrý článek na aktuální téma. Bohužel k nejasnostem, které tuto problematiku provázejí, tak trochu paradoxně přispěl i sám autor, ačkoli měl snahu zřejmě právě opačnou.   Autor zde píše o penzijním připojištění se státním příspěvkem a kapitálovém životním pojištění. To přece není pravda! Zákon o dani z příjmu 5861992, nehovoří o žádném kapitálovém životním pojištění, ale o soukromém životním pojištění, což je zde vyloženo jako pojištění   pro   případ   dožití nebo   pro případ smrti nebo dožití   nebo důchodové pojištění. Kapitálové pojištění je jen jednou z forem pojištění pro případ smrti nebo dožití. Jak bylo na fincentru mnohokrát napsáno, především z klávesnice pana Huláka, není tato forma ideální na příspěvky zaměstnavatele, potažmo na uplatňování daňových zvýhodnění vůbec. (Je vhodná tehdy, když chci zabezpečit svou rodinu na případ mého úmrtí a zároveň středně či dlouhodobě investovat, obvykle ale na dobu kratší než do 60 let, případně využívat dalších možností, které KŽP obvykle poskytuje, avšak jsou v rozporu s podmínkami pro daňové odpočty). Na pohled drobná chybička, která spoustu lidí mate a navíc zbytečně nahrává panu Zajíčkovi k tvoření dalších jeho polopravdivých článků.   Bohužel článek pro nezasvěceného vyznívá jako by to bylo buď a nebo, tedy příspěvky na penzijní připojištění nebo na pojištění. To si často myslí i představitelé firem, které o zavedení těchto zvýhodnění uvažují. Mělo by zde jasně zaznít, že je možné uplatňovat obojí, nezávisle na sobě nebo i současně a výhody sčítat. Tedy alespoň u běžných společností, jinak je tomu zřejmě u rozpočtových a podobných organizací.   Je zde zmíněna větší flexibilita PP oproti pojištění. PP je skutečně flexibilnější ve smyslu možnosti převádění prostředků z jednoho penzijního fondu do jiného, což u pojištění nejde. Úprava pojistky by ovšem neměla být žádným problémem (obvykle po vzniku nároku na odbytné) a tato základní možnost je obsažena v pojistných podmínkách. Není-li tomu tak, bude taková pojistka mít nejspíše i daleko zásadnější nedostatky a pak bych asi něco takového nepodepisoval. Já ale o takové pojistce nevím.    Jinak díky za dobrý článek.
0 0
možnosti

Petr Šafránek

27. 2. 2002 20:48
Re: Dobrý článek, ale pozor na zdánlivé drobnosti
Velice děkuji za upřesnění! Pod pojmem KŽP mám na mysli každé životní pojištění, které vytváří rezervu (není tedy pouze rizikové), což je podmínka zákona. Jak pak pojišťovny nazývají konkrétní produkty není podstatné (např. důchodové pojištění, apod). Děkuji i za připomenutí toho, že je možné využít obojí SOUČASNĚ, to jsem opravdu v článku nezdůraznil. Petr Šafránek
0 0
možnosti

JirkaZ

25. 2. 2002 21:36
výhodné pro všechny ?
Daňová výhodnost penzijního pojištění pro zaměstnavatele je nesporná - tedy čistě numericky vzato. Potíž je v tom, že zaměstnavatel vyplácí zaměstnancům platy tak, aby byli relativně spokojeni. Pokud ovšem zaměstnancům přidáte formou PP či ŽP, znamená to, že hotově dostane o to méně a nebude se mu to líbit. Jinými slovy příspěvek od zaměstnavatele neocení a v tom případě jsou to vyhozené peníze. Příspěvek ocení až při odchodu do důchodu, což je pro zaměstnavatele poněkud pozdě. Podle mé zkušenosti zaměstnanec považuje za svůj plat to, co dostane každý měsíc na svůj bankovní účet a víc ho nezajímá.
0 0
možnosti

Pavel Hulák

26. 2. 2002 8:43
Re: výhodné pro všechny ?
Nevím, jestli Vás to potěší, nebo naopak, ale moje zkušenost z realizace systémů zaměstnaneckých výhod v podnicích je optimističtější. Za poslední dva roky se hodně posunulo vnímání nevyhnutelnosti spoření na penzi a to i u mladých lidí. Samozřejmě, že také záleží na vzdělání zaměstnanců a hodně na firemní kultuře, ale obecně vzato nevidím situaci tak skepticky. Když dojde k rozhodnutí o poskytování příspěvku, obvykle to vzhledem k rozdílu mezi tím co dostanou do PF či pojišťovny a co by měli při stejných nákladech na výplatní pásce lidé ocení. Je to také o prezentaci a srozumitelném vysvětlení výhod i nevýhod. Pavel Hulák, Fincentrum
0 0
možnosti

Pavel Zajíček

25. 2. 2002 17:55
Kapitálové životní pojištění je zločin proti lidskosti.
Penzijní připojištění od 100,- do 500,- Kč měsíčně (podle věku připojištěnce) a příspěvek zaměstnavatele 3% hrubé mzdy je po stavebním spoření (max. 1.500,- Kč měsíčně) druhý slušný,  myslícím člověkem přijatelný, finanční produkt.  Kapitálové životní pojištění je logický nesmysl, sám autor to částečně v článku připouští. Dalo by se úspěšně pochybovat o autorově charakteristice výnosnosti investičního životního pojištění minimalizací zajištění a maximalizací podílu akciových instrumentů v portfoliu.  Přestaňte již nesmyslně obhajovat neobhajitelné - výhody Kapitálového životního pojištění a jeho mutací. Již podprůměrný  fond peněžního trhu překoná každé kapitálové životní pojištění. To jsou doložitelná fakta, miláčkové.
0 0
možnosti

Pavel Hulák

25. 2. 2002 18:56
Re: Kapitálové životní pojištění je zločin proti lidskosti.
Kapitálové životní pojištění s pojistnou částkou pro případ smrti je pro příspěvek zaměstnavatele samozřejmě nejméně vhodný produkt. U jiných řešení jako je penzijní připojištění nebo důchodové pojištění je díky obrovskému rozdílu mezi čistou mzdou a celkovými mzdovými náklady zaměstnavatele možno dosahovat z pohledu zaměstnance vyšších efektivních zhodnocení než je hodnota výnosu uváděná penzijním fondem či pojišťovnou. To jsou také doložitelná fakta. Pohnutky Vašeho permanentního rozhořčení však chápu a sdílím, protože Vaši "oblíbení" agenti alias šmudlové a šmudlinky už dělají v honbě za provizemi prosazováním KŽP "paseku" i v podnicích. Pavel Hulák, Fincentrum
0 0
možnosti

Petr Pollak

25. 2. 2002 13:42
Příspěvek na životní poj. zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací
Je skutečně možné přispívat na životní pojištění zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací? Dle výkladu MPSV nikoli.
0 0
možnosti

Petr Šafránek

25. 2. 2002 18:20
Re: Příspěvek na životní poj. zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací
Takový výklad bych docela rád viděl písemně a předal bych jej MF ČR. Nevidím totiž zákonný důvod pro takovou diskriminaci zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací, navíc je třeba rozlišovat organizace zřízené státem a organizace zřízené obcemi. Petr Šafránek
0 0
možnosti

Petr Pollak

25. 2. 2002 13:42
Příspěvek na životní poj. zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací
Je skutečně možné přispívat na životní pojištění zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací? Dle výkladu MPSV nikoli.
0 0
možnosti

Petr Pollak

25. 2. 2002 13:42
Příspěvek na životní poj. zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací
Je skutečně možné přispívat na životní pojištění zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací? Dle výkladu MPSV nikoli.
0 0
možnosti

Petr Pollak

25. 2. 2002 13:42
Příspěvek na životní poj. zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací
Je skutečně možné přispívat na životní pojištění zaměstnanců příspěvkových a rozpočtových organizací? Dle výkladu MPSV nikoli.
0 0
možnosti

Henry

25. 2. 2002 11:42
Pokrokový zaměstnavatel
Vzpomněl jsem si na jednu historku, kterou nemám ověřenou, takže to berte s rezervou. Jeden majitel stavební firmy byl velice rozčílený, že jeho zedníci vůbec nespoří a jenom chlastají, že jim nařídil uzavření stavebního spoření a část mzdy jim posílal přímo na účet stavební spořitelny. Mimochodem přikláním se k tomu, aby součástí vzdělání ( těžko ale říct v jakém rozsahu ) byla i problematika rodinných financí, třeba v občanské výchově, nebo jak se to teď jmenuje. Věřím tomu, že hodně lidí se v dnešní době hůře orientuje a základy by jim určitě prospěly. Možná bychom potom nemuseli pořád dotovat nějaké kampeličkáře a podobné, kteří naletěli, nebo lidem vysvětlovat, k čemu je spoření na penzi dobré. Prevence je pořád lepší než následná léčba.  
0 0
možnosti

Petr Šafránek

25. 2. 2002 12:29
Re: Pokrokový zaměstnavatel
Nechci si vůbec "přihřívat polívčku", ale stejně tak jako všichni nestudujeme medicínu a práva, ale chodíme k lékaři a k advokátovi, tak ve financích by to tak mělo být také! Právě od toho tu jsou rodinní finanční poradci - moji klienti nemají peníze ani v kampeličkách, ani v PI, ani v KTP Q.... Petr Šafránek
0 0
možnosti

Zuzana

25. 2. 2002 9:27
Penzijní připojištění a ukončení pracovního poměru
Dobrý den, pracuji u jedné velké společnosti, která čítá cca 700 zaměstnanců. Jako sociální výhodu pro nově nastupující, zaměstnavatel předkládá příspěvek na penzijní připojištění ( 3% z hrubé mzdy ) po odpracování 2 let u společnosti. Pojišťovna se sjednaná pro všechny zaměstnance stejná, neexistuje vyjímka a všichni mají ještě za povinost spořit si sami maximálně X-stě Kč.  Toto všechno beru ... co se mi ale nezdá je, že zaměstnavatel vytvořil pro všechny směrnici, že v případě ukončení pracovního poměru má zaměstnavatel práco na vrácení všech peněz, které zamestnanci přispěl na penzijní připojištění. Je tento krok ze strany zaměstnavatele vůbec oprávněný. Vždyť to je stejné jako kdyby mi zaměstavatel dával prémie, které by ale v případě ukončení pracovního poměru chtěl vrátit... /  Vždyť i sám zaměstnavatel má každý měsíc jistě daňové úlevy. V případě že by to chtěl vrátit po mě, musel by to chtít i po něm vrátit stát ...  Alespoň tak mi káže zdravý selský rozum ....
- Ale hlavně z osobního hlediska se mi to zdá neetické, protože jak jsem řekla na začátku, přispívá zaměsnavatel až po odpracování 2 let u společnosti, takže je to vlastně "za odměnu" stálým zaměstnancům, protože i zde máme velkou fluktuaci.
Co vy na to ? Předem děkuji
 
 
 
 
0 0
možnosti

Pavel Hulák

25. 2. 2002 10:26
Re: Penzijní připojištění a ukončení pracovního poměru
Postup Vašeho zaměstnavatele je bezesporu nestandardní a jde proti smyslu zaměstnaneckých výhod, které by měly zaměstnance spíše motivovat než vydírat. Pokud opravdu existuje závazný právní dokument o vracení peněz, jde spíše o nátlakový nástroj, ale jeho uplatnění v případě sporu je diskutabilní. Směrnice sama o sobě by asi Vašemu zaměstnanci u soudu nepomohla. Navíc má zaplacené příspěvky v nákladech a danil by je jako příjmy. Nemluvě o sankcích, které by zaměstnanec utrpěl při zrušení připojištění. Pavel Hulák
0 0
možnosti

Tomáš

25. 2. 2002 9:04
Mladé zaměstnance to asi nenadchne
Ačkoliv ten, kdo začne s životním či důchodovým pojištěním dříve, dosáhne na konci vyšších výnosů, myslím, že mladého člověka, který nastoupil do zaměstnání a zakládá rodinu tato možnost spoření nenadchne. Snad jen kdo si chce vzít hypotéku získá životním pojištěním potřebný kredit pro banku. Těžko taky chtít po někom, kdo potřebuje každou korunu co nejdřív, aby vydržel až do šedesáti. Je však mnoho možností, jak může zaměstanavatel potěšit i mladého pracovníka aniž by musel platit zbytečně státu nebo se pohybovat za hranicí zákona. Například promyšlený systém školení zvýší jak kvalifikaci pracovníka, tak jeho "tržní" hodnotu, což mu přinese v krátkém čase i vyšší příjmy. Pokud se takové školení odehrává v zahraničí, tak může pracovník získat i diety, které při rozumném hospodaření většinou zajistí víc než jen holou existenci v cizině.
0 0
možnosti

Pavel Hulák

25. 2. 2002 10:34
Re: Mladé zaměstnance to asi nenadchne
Problém je, že se nikdo z nás bez vlastního kapitálu v těch Vámi zmíněných šedesáti neobejde a ve spolupráci se zaměstnavatelem se jedná o bezkonkurenční způsob tohoto druhu spoření i s minimální účastí zaměstnance. Samozřejmě za předpokladu výběru vhodného produktu, když vedení nenaletí prvnímu pojišťovákovi a neumístí pro příspěvek třeba životní pojistky s vysokými pojistnými částkami pro případ smrti. Problematika zaměstnaneckých výhod je poněkud složitější než ji agenti pojišťoven v honbě za provizemi prezentují. Více o této oblasti se můžete dozvědět na http://www.zamestnanci.idnes" target="_blank" rel="nofollow">http://www.zamestnanci.idnes. Pavel Hulák
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...