Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Vyřizování hypotéky se podobá maratonu

Na tuzemském trhu působí osm hypotečních bank. ČSOB předává zájemce o tento úvěr své dceřiné společnosti Českomoravské hypoteční bance, takže fakticky lze vybírat ze sedmi finančních ústavů. Než se pro jeden z nich rozhodnete, pečlivě vybírejte a postupujte s rozmyslem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr

22. 7. 2002 13:56
Nic se nezměnilo ...
Chtěl jsem řešit bytovou situaci ve spolupráci s hypotečním úvěrem. Na úvod podotýkám, že jsme pouze 2 dospělé osoby s čistým příjmem 50.000,- Kč. Tedy předpokládám, že bychom mohli zaujímat bonitnější postavení.
a) hypoteka na koupi již existující nemovitosti: NEMOŽNÉ. Realitní kanceláře inkasují za své "služby" nemalé peníze, služby však službami nejsou. Jak jinak pojmenovat situaci, kdy klient má zájem o nemovitost (která je navíc v nabídce delší dobu, což svědčí o její nevelké atraktivitě), kterou hodlá financovat na hypotéku. Jen blázen by složil 10 % NEVRATNÉ blokační zálohy, aby se na samém konci dozvěděl, že zastavitelná část nemovitosti pro banku je jiná než prodejní cena a tudížn končí. Proč realitky nejsou schopny toto vyřídit samy? Protože jsou nenažrané a co kdyby náhodou v době, co vyřizují hypotéku, přišel klient a zaplatil cash. A prodej od přímého majitele? Ukažte mi dnes takového, který se dobrovolně zaplete do byrokratické mašinerie. A když už někoho zlomíte, tak se stane, že Vám těsně před koncem oznámí, že nemovitost prodal jinému (samozřejmě že lze sjednat smlouvu o smlouvě budoucí - ale zase sankce a nejstý výsledek na konci)
b) výstavba nemovitosti
Když jsem shledal, že za a) cesta nevede, pokusil jsem se o b). Dnes mohu zodpovědně prohlásit, že varianta a) i b) vyjdou na stejno. Měl jsem představu, že v tomto případě to budu je já, kdo bude udávat takt byrokraciji a že vyloučím nespolehlivé další elementy (RK, prodávající). Bohužel banka se se mnou dříve nebavila, dokud nebylo rozestavěno, vloženo do KN. Tedy bavila -  dokonce velmi moc - když měla zájem abych si HÚ vyřizoval právě zde. Nejdřív bylo vše snadné, nic nebyl problém, to že jsem velmi zdůrazňoval, že vystavba na klíč proběhne od zahájení prací po předání díla do 3 měsíců také nebyl problém. Dnes vidím, že jsem dal pouze na plané sliby a skutek utek. Nemám vyřízeno nic, ač do dokončení stavby teoreticky zbývá měsíc. Firma zatím staví, ale je samozřejmě vidět, že finanční motivace chybí. Bance se nepozdávala zastavitekná část nemovitosti, odhadci nedrží termíny, o době na KN nemá cenu mluvit.
Proto kdo se nechá při úvodních jednáních ukolébat, dopadne jako já. Už nikdy bych se nedal nalákat na slogan - Hypotéka, nic snažšího. Je to otřesný horor s nejistým výsledkem. Až to bude fungovat tak, že přinesete návrh stavby, dokumentaci, příp. smlouvu na dodávku díla a banka bez toho, abyste uvedené postavili nejméně do výše 1. NP, vše posoudí a rozhodne či nerozhodne, zda je možné poskytnout HÚ v požadované výši, tak do toho klidně půjdu znovu. Jinak to nikomu nedoporučuju.
 
 
0 0
možnosti

Jan S.

4. 7. 2002 16:31
Bonita?
Při prokazování bonity se předkládá vyplněný formůlář účtárnou, výplatní pásky, nebo daňové přiznání? Co když mi zaměstnavatel potvrdí příjem, i když na pásce dostávám značně nižší, jelikož na ní nejsou uvedeny odměny. Tedy potvrzení mám, ale nemám výpl. pásky s dostatečným příjmem?
0 0
možnosti

Jan S.

4. 7. 2002 16:30
Bonita?
Při prokazování bonity se předkládá vyplněný formůlář účtárnou, výplatní pásky, nebo daňové přiznání? Co když mi zaměstnavatel potvrdí příjem, i když na pásce dostávám značně nižší, jelikož na ní nejsou uvedeny odměny. Tedy potvrzení mám, ale nemám výpl. pásky s dostatečným příjmem?
0 0
možnosti

Dr. Halíř

5. 7. 2002 20:23
Re: Bonita?
Vy dostáváte odměny, které se neobjevují na výplatní pásce? Kdopak vás zaměstnává? To by mohlo zajímat FÚ.
0 0
možnosti

Zdenek

1. 6. 2002 10:41
Vazeny pane Safranek, nektere Vase tvrzeni jsou zidealizovane a nepresne. Napr. vinkulaci pojistky nemovitosti, nelze sjednat na pockani, protoze sepsanim navrhu vinkulace smlouvy neni pojistka vinkulovana, ale pouze az akceptaci navrhu. To jako tzv. financni poradce byste mel vedet. Dale proc by mel prodavajici podepisovat zastavni smlouvu pred vlastnim podpisem kupni smlouvy popr. smlouvy o smlouve budouci se stanovenym znenim smlouvy kupni? Kde vidite na tomto jednani ochranu pro prodavajiciho ? A u jake banky staci pro uvolneni penez vklad zastavni smlouvy - musite rici, ze se jedna o akceptaci vkladu zastavy KN, ne jen podani zadosti o zastavu nemovitosti. Coz trva pomerne dlouho - stejne jako jakakoliv zmena v KN ( v Praze, min. 30 dni) Z Vaseho postoje jsem nabyl dojem, ze si delate zadarmo reklamu na svou cinnost- protoze u Vas jde udajne vse hladce, vzdy bez problemu a velmi rychle. Chtel bych Vas take "opravit" i v te idealizaci - pokud mate vse potrebne, vyrizeni zadosti muze trvat i jen 3 dny. Ale neznam banku, ktera by jeste splnila sve reklamni tvrzeni. Ta pani, na jejiz prispevek reagujete, je potvrzenim toho, ze mam pravdu ja a ze Vas zidealizovany postup je jen zidealizovany. Ja jsem druhym prikladem
0 0
možnosti

Sporinek

29. 5. 2002 7:21
Nestačím se divit
Moje zkušenost je příšerná. Právě žádám o HÚ a nestačím se divit. Banka si naporoučela dokumenty, mezi nimi i doklady o nabytí. Tvrdí, že chce originály. Realitka mi řekla, že mi je v žádném případě nedá, že jsou pouze k nahlédnutí. Bez těchto dokumentů nemohu nechat udělat odhad a nedozvím se, jestli mám šanci dostat hypotéku ( pre-scoringem jsem již prošel) protože nevím, jestli zástava bude dostatečná.  Radíte nám, smlouvu o smlouvě budoucí nepodepisovat bez jistoty, že úvěr dostanu. Souhlasím s Vámi, realitka chce nevratnou zálohu ke smlouvě o smlově budoucí, která mi propadne, když nebude odhad k ručení stačit. Odhad nemám, protože nemám potřebné doklady, abych ho mohl udělat atd. RK mi nemovitost nezarezervuje bez smlouvy o smlouvě budoucí. A tak to de pořád dokola. Mám dojem, že HÚ jsou předvolebním módním hitem, ale ti, co tento produkt připravili, jsou absloutně odtržení od reality
0 0
možnosti

Marek Benes

28. 5. 2002 13:10
Overeni bonity ...
Jelikoz zrovna hypoteku vyrizuji mam prime zkusenosti. Bohuzel ne moc pozitivni. V clanku se pise, ze je lepsi podepsat smlouvu az po te co mame od banky potvrzeno ze nam pujci penize. Ja jsem se ale v zadne bance s podobnym potvrzenim nesetkal - vsude se se mnou byli ochotni bavit o konkretnich cislech az po te co jim predlozim kupni smlouvu. Samozrejme ze mame tzv. prescoring - ale to je pouze orientacni vypocet, ktery mi nic nezarucuje. Takze v tuto chvili se proste modlim aby mi banka apenize opravdu pujcila. Je to trochu paradox - hypoteky by mely zpristupnit bydleni lidem, kteri nemaji dostatecnou hotovost, nebo hotovost chteji pouzit na neco jineho, ale misto toho vlastne bankovni ustavy nuti svymi postupy cloveka aby podepsal smlouvu o koupi nemovitosti aniz by mel dost prostredku na uhrazeni kupni ceny a tim ho dostanou tak trochu do rohu - pak uz vam totiz nezbyva nic jineho nez pritoupit na jejich podminky nebo zaplatit pokutu za odstoupeni od smlouvy .....
Alespon tak to pusobi na mne.
 
0 0
možnosti

Ren

28. 5. 2002 17:08
Re: Overeni bonity ...
Myslim, ze pokud jste v bance uvedl uprimne a pravdive vsechny prijmy a vydaje tak by vam ten orientacni vypocet mel stacit. Nutnost zadat o hypoteku az mate podepsanou kupni smlouvu je blbost, staci smlouva o smlouve budouci a podepsane zastavni pravo soucasnym majitelem.
0 0
možnosti

PetrM

28. 5. 2002 8:37
Katastr
Kolik má ze zákona času Katastrální úřad na zápis zástavního práva nebo změnu vlastníka? Píše se zde 2 měsíce, v http://fincentrum.idnes.cz/fi_osobni.asp?r=fi_osobni&c=A020527_113905_fi_osobni_jlo&t=A020527_113905_fi_osobni_jlo&r2=fi_osobni">předchozím článku jsou to měsíce 3.
Jaký je takový "běžný" termín bez toho, abych někoho úplácel? Nemyslím tím nějaké extrémy, ale řekněme jakýsi průměr.
 
0 0
možnosti

Dalibor

28. 5. 2002 11:41
Re: Katastr
Je to velmi individualni. Ja stavim na rozhrani dvou katastru. Potreboval jsme zapisy ve dvou ruznych okresech. Co v jednom trvalo 40 dni bylo v druhem hotovo za 14 dni. Prisel jsme ejn na podatelnu, podal zadost k okynku a cekal na obalku. Je to rozdilne taky podle toho co clovek potrebuje, jestli jsou zrovna prazdniny, jestli konktreni lide jsu na nemocenske atd. Oni si s tim zadne starosti nedelaji. Ale zatim jsme mel vzdy uspesch se slusnym pristupem. Prijit poprposit, mit pochopeni pro jejich problemy, i kdyz me jsou treba vetsi a pak se deji divy. je rozdil nechat zakreslit do katastru rozestaveny dum nebo zapsat jen uver od banky.
0 0
možnosti

Petr Šafránek

28. 5. 2002 7:55
Upřesnění
Chtěl bych upozornit na několik nepřesností:
1) I u bytu je třeba provést jeho ocenění pro účely hypotéčního úvěru, což autorka uvádí pouze u stavby domu. K tomu je třeba uvést, že právě cena kupované nemovitosti (pokud klient nemá jinou zástavu) může limitovat výši HÚ. Obecně platí, že lze získat 70% hodnoty zástavy (což nemusí být 70% kupní ceny!!!), u některých bank, které do HÚ vkládají vlastní zdroje, lze získat i více,  téměř nikdy ne však 100%. Chci-li 100%, musím mít hodnotnou zástavu mimo kupovanou nemovitost. Takže samotné ověření bonity ještě nestačí k příslibu, že úvěr v požadované výši dostanu!
2) Není pravda, že musí být nejprve vložena do katastru kupní smlouva a pak teprve zástavní. Pokud  s bankou uzavře zástavní smlouvu prodávající, stačí pro uvolnění peněz vklad zástavní smlouvy. V kupní smlouvě pak musí být uvedeno, že nemovitost přechází na kupujícího včetně zástavního práva.
3) Není pravda, že vyřízení podkladů (příloh) pro žádost trvá 2 měsíce. Výpis z katastru  a snímek katastrální mapy jsou na počkání, potvrzení příjmů je na počkání, vinkulaci pojistného lze také vyřídit na počkání, ocenění zástavy trvá týden až dva. Z praxe mohu říct, že připravit žádost se všemi podklady je možné do 14ti dnů. Největší "brzda" pro uvolnění peněz je pak katastrální úřad při vkladu zástavního práva, jinak hypotéka až takový maraton, jak píše autorka, není!
Petr Šafránek, rodinný finanční poradce
0 0
možnosti

Ren

28. 5. 2002 8:19
Re: Upřesnění
nechci tvrdit, ze nemate pravdu, ale to co popisujete je idealni pripad. Kupovali jsme byt pres realitku, takze vsechny doklady nam zajistovala prave ona. Souhlasim s tim, ze nejvetsi brzdou je katastralni urad. Vy tvrdite, ze vypis z katastru lze ziskat na pockani, pak tedy nechapu, proc to v nasem pripade trvalo 14 dni. Potvrzeni prijmu na pockani - ano, pokud uctarna vaseho zamestnavatele je alespon ve stejnem meste a co tam sedi za lidi. Ja jsem zadala jiz nekolik takovych potvrzeni, jedno trvalo 1 den, druhe 3 tydny. Pojistka na pockani? Navrh snad ano, ale pokud po Vas chteji vypis ze zdravotni dokumentace a vase doktorka ma zrovna dovolenou, atd. Oceneni za dva tydny - s tim mohu docela souhlasit.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...