Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Přednosti a zvláštnosti životního pojištění

Zabezpečení proti nepříjemným a nenadálým životním událostem lze řešit nejen pojištěním, ale také spořením nebo jiným investováním vlastních prostředků. Pojištění však má proti jiným způsobům zajištění jednu velkou přednost a tou je pojistná ochrana ihned od počátku smluvního vztahu. Spoření naproti tomu vyžaduje delší dobu, než je potřebná částka akumulována.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Brouk Prskavec

10. 7. 2002 14:33
Možná že teď dalších osm spokojených klientů denně bude uzavírat životní pojištění přes Fincentrum....
Článek nic moc, ostatně stejně jako celá kniha, ze které pochází. Lepší reklamní leták. Jediné pozitivum oproti jiným mizerným článkům vidím v tom, že zde nejsou věcné chyby a nesmysly. Snad jen u té daňové odečitatelnosti je podmínkou, aby pojistník a pojištěný byla jedna osoba, nikoli jen že pojistníkem je fyzická osoba. Jinak je ovšem tento článek o životním pojištění, který se tváří, jako by to bylo ve světě osobního finančního zajištění to jediné, vcelku k ničemu. Omílají se tu věci bez souvislostí, porovnání a podrobnějšího náhledu. To je pak ale opravdu jen reklama, ne článek na odborně zaměřený server. Třeba to alespoň Fincentru přihraje pár nových klientů. O to přece šlo, ne?   
0 0
možnosti

Zdeněk Hába

10. 7. 2002 10:21
To je hrůza!!!
To je zase blábol (nerad používám podobné argumentace, ale někdy si to nemohu odpustit). Ten "kolektiv autorů" vůbec nechápe jaký je smysl pojištěný a proč by si ho měl člověk uzavírat. Každému musí být jasné, že pokud zemře, tak teprve poté pojišťovna vyplatí peníze z životní pojistky (zde upřesňuji, že z pojištění na riziko smrti) a mně budou opravdu užitečné. Už z této argumentace plyne určitá nesmyslnost tohoto pojištění a na druhou stranu i jeho vhodnost pro jistou kategorii lidí. Pokud se týká pojmu pojištění na dožití. Zde je nutné v prvé řadě vysvětlit a správně popsat tento pojem (co se za ním skrývá). V prvé řadě je nutné upozornit na to, že ačkoliv to pojišťovny nazývají pojištěním, tak zde o žádné pojištění ve smyslu ochrany před nahodilým rizikem nejde. Jde o čisté investování vložených peněz lidmi s garantovaným výnosem. Divím se, že již dávno tento pojem nebyl zakázán  pojišťovnám používat, protože ze zde jedná o jasné matení střadatelů.  Autor příspěvku nade mnou již vystihl podstatu tohoto pojištění, takže ho  nemusím dále vysvětlovat. Přesto však se i na životních pojistkách z hlediska investování dají nalést nějaká pozitiva. Vzpomenu některé: daňové úspory (pozor! Daňové úlevy pouze do 12 000,-/rok!) ;možnost příspěvku od zaměstnavatele, který je díky osvobozením od zdrav. a soc. pojištění a daní; konzervativní způsob investování peněz, kterým je možné kompenzovat investice do např. akciových otevřených podílových fondů. A v neposlední řadě se tají nákladovost tohoto kombinovaného produktu. Jsem si jist, že kdyby se toto zveřejnilo, "popularita "životního pojištění by u potenciálních klientů velice rychle vyprchala.
0 0
možnosti

Fredy

10. 7. 2002 7:21
Napište už jednou o pojištění seriozní článek.
Předně, kterou asociaci SPOŘITELEN zastupujete? Článek je tendenční a jako vystřižený z propagačních materiálů kde které pojišťovny. Porovnávat jablka a hrušky se dne již nenosí a odborníci toto využívají jen výjimečně. Pokud měl být článek seriozní glosou na téma pojištění a spoření a jejich kombinace, tak se netrefil. Porovnávat jste měli KŽP (důchodová, investiční apod.) na jedné straně a riziková (úrazová, trvalé následky apod.) s jinou formou investování na straně druhé. Vychvalovat KŽP, jako vhodný spořící produkt, je malým podfukem. Neautentičtí jedinci Vám to zbaští a na to Vy si hrajete. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Mám doma sbírku různých propagačních materiálů pojišťoven a konkrétní nabídky jejich zástupců. Tabulky předpokládaných zhodnocení (6; 8; 10 a více %) a podpůrné grafy, většinou barevné. Většina materiálů počítá s indexací (4; 5; 6 a dokonce i 10%). Jenže pravda je jinde. Ale to Vy nenapíšete. Co je to technická míra, z čeho se počítá zhodnocení, jak a kam mohou pojišťovny investovat apod. Pokud chcete na fitcentru udělat, v této věci, dobrý článek, tak by musel vypadat jinak. Porovnávat porovnatelné.
1.       KAPITÁLOVÁ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ (výše rizika a zhodnocení je neměnná),
2.       INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ (možnost volby výše rizika a investičních fondů),
3.       RIZIKOVÉ POJIŠTĚNÍ + STAVEBNÍ SPOŘENÍ (vyšší zhodnocení, krytí rizika, kratší dostupnost zhodnocení, nemožnost odpočtu o základu daně),
4.       RIZIKOVÉ POJIŠTĚNÍ + INVESTICE DO FONDU (peněžní, dluhopisové, akciové, smíšené, nebo jejich kombinace).
 
Možná, že by se našlo těchto kombinací ještě více. Osobně dávám přednost kombinacím od č.3 dále. KŽP považuji za drahé osobní pojištění, kde za platby vysokého pojistného dostanu příslib, že po skončení pojistného období, dostanu (možná) něco nazpět. Jeden můj známý má KŽP a jako důvod říká, že si bude moci dovolit lepší funus. Ale většina lidí chce žít a dobře žít celý život a ne si užívat na sklonku života.
0 0
možnosti

Aleš Náhlík

10. 7. 2002 10:15
Re: Napište už jednou o pojištění seriozní článek.
Souhlas. Dívím se, že na Fincentru, které chce být nezávislým finančím poradcem, nevyšel článek, který by popsal strategii finančního plánování , která je optimální pro naprostou většinu obyvatel. Vypadá zhruba následovně.
  1. Rizikové pojištění (Pokud chcete někoho zabezpečit. Vybírejte podle rozsahu krytí a ceny. Snadno porovnáte jednotlivé produkty, nikdo Vás nebude opíjet zhodnocením. Vyberte si takový produkt, kde si můžete každý rok stanovit pojistnou částku podle aktuálních potřeb, dost ušetříte!)
  2. Stavební spoření (za současných podmínek není nic lepšího, že se jedná o deformaci trhu, je na jinou diskusi.)
  3. Stavební spoření na všechny příbuzné.
  4. Penzijní připojištění (max 500 Kč, není oddělen majetek akcionářů od klientů, nejsou jasně definované poplatky. To má za následek nižší zhodnocení než mají podílové fondy se stejným benchmarkem.)
  5. Penzijní připojištění (max 1500 Kč, pokud jste si vědom předchozí poznámky a daňový odpočet přebije nižší zhodnocení. Určitě je dobré si zvýšit příspěvek před 15. rokem spoření - výsluhová penze a před 60 rokem věku. Vnitřní míru výnosnosti to zvyšuje, ...)
  6. Už jste do spoření investovali měsíčně zhruba 1500 (SS)+1500(SS na dítě)+1500(PP) a ještě Vám zbývá? Tak to jste bohatý a máte dost peněz, aby jste další volné peníze mohli investovat do podílových fondů.
  7. Životní pojištění pouze se spořící složkou (max 1000 Kč. Nejlepší je investiční pojištění, které si ihned převedete do splaceného stavu. Tuto možnost Vám ale žádný poradce neporadí, je totiž výhodná pro Vás, ale ne pro něj. Vy získáte platební volnost, výběr investiční strategie a u většiny pojišťoven menší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou - např 2-3%, než je u běžného pojistného 5%.) Pamatujte - výhoda je v daňovém odpočtu, bez něj nemá ŽP cenu.
  8. Až Vám dojde stavební spoření nebo výsluhová část PP, nespotřebované peníze dejte do podílových fondů.
  9. Při odchodu do důchodu větší část ušetřených peněz investujte do koupi doživotního důchodu, pojišťovnu vybírejte nejen podle ceny, ale také podle stability - chcete přece důchod dostávat až do smrti.
Opakuji: tato strategie je optimální pro většinu obyvatel. Není to tak těžké.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...