Diskuze

Konvergenční vlna nebo spíše vír?

Na konci října loňského roku ISČS s velkou pompou spustila nový fond ISČS – Trendbond, který měl velmi vyhraněnou a přitom jednoduchou strategii – pokusit se na základě doma získaných zkušeností z konvergence úrokových sazeb k úrovni sazeb v zemích EU docílit vysokých výnosů na dluhopisových trzích našich východních sousedů – Polska a Maďarska. Bylo totiž očividné, že tyto země zaostaly za Českou republikou v tzv. konvergenční vlně. Zatímco v té době byla klíčová tuzemská repo sazba nastavena na zhruba 5%, v Polsku obdobná sazba činila 13% a v Maďarsku zhruba 11%.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr Cech

26. 7. 2002 15:34
investor
Priznam se, ze i ja jsem podlehl vidine relativne bezpecneho vysokeho vydelku. Skutecnost vsak prekonala me nejcernejsi vidiny a ted vaham, zda neodejit i za cenu relativne vysoke ztraty. Zrejme ale pockam do konce roku, zda se kurzovy trend neotoci.
0 0
možnosti

HonzaJ

26. 7. 2002 10:18
Myslim, ze v clanku jste presne vystihl podstatu problemu. Zejmena polske dluhopisy stale predstavuji pomerne bezpecne zisky, jediny co je treba je se zajistit proti zlotemu. To kdyby zminene fondmanazeri udelali, byli by ted kralove. Polsky trh behem 1. pololeti prumerne zhodnotil (v mistni mene!!) o zhruba 10%, české bondy pouze o neco pres 4,5%. Utechou zminenym fondum muze byt, ze v Polsku se nedostatecnym zajistenim spalily i jine fondy, napriklad dlouhodobe nejuspesnejsi bondovy fond Conseq Invest
0 0
možnosti

Radek Létal

27. 7. 2002 12:59
Re: zajištění
Jako nic na světě není černobílé, tak ani toto zajištění není tak jednoduché, jak by se z Vašeho příspěvku mohlo zdát. Jakýkoliv finanční instrument (forward, devizový swap či měnová opce) sloužící k měnovému zajištění je totiž tím dražší, čím větší je rozdíl úrokových sazeb obou měn (tedy PLN versus CZK). Například vzorec výpočtu forwardových bodů, které se připočítají k vzájemnému směnnému kursu je následující: (ÚS PLN - ÚS CZK) * počet dní zajištění * směnný kurs / 360 * 100. Z tohoto výpočtu je zcela evidentní, že pokud hodláte investovat v Polsku do státních bondů a mít 100 % zajištěno měnové riziko, tak vyděláte přesně totéž, jako v tuzemských státních bondech. Proto se běžně provádí zajištění měny pouze částečně, podle apetitu investora. Trh je prostě trhem a nikde nenajdete "oběd zdarma". 
0 0
možnosti