Diskuze

Nejsou investice penzijních fondů příliš bezpečné?

Krize důchodové reformy patří mezi velmi častá témata v médiích. Stále častěji se hovoří o nutnosti nespoléhat se pouze na starobní důchod vyplácený státem, nýbrž využít doplňkových systémů. Pilířem je bezesporu penzijní připojištění se státním příspěvkem. Dokáže ovšem tento produkt opravdu vydělat na důstojné stáří?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr Kalina

6. 8. 2002 9:54
Proč ne Philip Morris ČR
Souhlasim se zaverem autora, ze regulace umistovani aktiv penzijniho fondu je velmi prisna. Do portfolia PF tak nelze napr. koupit akcie "nejlepsiho ceskeho dluhopisu" akcii Philip Morris CR (byvaly Tabak) nebo investicnich fondu solidnich spravcu se zajimavym diskontem jen proto, ze jsou kotovany pouze na volnem trhu burzy. 
0 0
možnosti

a

12. 8. 2002 17:11
Re: Proč ne Philip Morris ČR
Philip Morris je na volném trhu, protože nechce plnit informační povinnost spojenou s hlavním nebo vedlejším trhem. Takže je to docela rizikova investice - takový podnik nemá v portfoliu PF co dělat
0 0
možnosti

julim

5. 8. 2002 21:55
Rejpalovi
Vážený pane, investice do soukromých subjektů, jako byly akcie ČNIS, akcie IPB a družstevní záložna mne poučily, že méně je někdy více, co z toho, že výnosy byly zpočátku vyšší než ve státních bankách, když nakonec jsem přišel nejen o výnosy ale i o jistinu. První vytunelované asi 3 penzijní fondy mne v opatrnosti jen utvrzuji. Při představě, že bych měl celý život šetřit, aby někdy před důchodem jsem o všechno přišel, tak jak někteří důchodci v kampeličkách je v tomto státě plném zlodějů poněkud sklíčující.
Ano, jsem, proto, aby stát socialisticky garantoval i při nižších výnosech penze.
0 0
možnosti

julim

2. 8. 2002 20:55
Je třeba zřídit i státní penzijní fond!
Urychleně je třeba zřídit státní penzijní pojišťovnu garantovanou státem, která bude investovat přednostně do státních dluhopisů a režijní náklady ponese státní rozpočet. Ať si každý vybere, kde se připojistí. Myslím, že řada komerčních pojišťoven to bude moci poměrně rychle zabalit
0 0
možnosti

Rejpal

3. 8. 2002 6:39
Re: Je třeba zřídit i státní penzijní fond!
No jasně! Stát je přece nejlepší hospodář. Já bych je rovnou znárodnil, co Vy na to?
0 0
možnosti

Investor

2. 8. 2002 9:54
Konzervativnost nad všechno
Problém konzervativního investování skutečně není na straně penzijních fondů, ale v mantinelech nastavených zákonem. V České republice se stále ještě musí drobní investoři vodit za ručičku a nejsou schopni přijmout odpovědnost za své rozhodnutí, což vede až k přehnaně opatrnému nastavení investičních možností penzijních fondů. Tato skutečnost je pak jedním z více faktorů (kromě vlastního nezájmu), které nepřivedou do systému tolik potřebné dlouhé peníze od současných dvaceti a třicetiletých klientů. Pro ně penzijní připojištění není s ohledem na výnosy až tolik zajímavé a státní příspěvek s možnými daňovými odpočty to příliš nevylepší. Pokud by totiž skutečně dlouhodobý investor (20-30 let) vkládal pravidelně stejnou částku (500 Kč a výše) do některého z rizikovějších otevřených podílových fondů (nejlépe akciový, příp. smíšený), výsledný výnos bude v porovnání s penzijním fondem nesrovnatelně vyšší. Navíc dle současné legislativy na konci nezaplatí daň a peníze má ještě kdykoliv k dispozici. Doufejme, že chystané změny v penzijním připojištění budou jen k lepšímu a investiční možnosti penzijních fondů alespoň trochu rozšíří o tolik potřebné zahraniční akcie.
0 0
možnosti

Bouček Antonín

2. 8. 2002 12:35
Re: Konzervativnost nad všechno
Mantinely investování penzijních fondů se podle mne příliš neliší od mantinelů investování pojíšťoven. A přesto nikdo nenapadá životní pojišťovny za nízké zhodnocení svěřených prostředků. V čem je rozdíl?
0 0
možnosti

Aleš Náhlík

2. 8. 2002 9:05
Autor neví, o čem píše.
Ten nadpis jsem zvolil záměrně provokativní, ale - posuďte sami:
  • Autor píše, že průměrné zhodnocení za minulý rok bylo kolem 4%. To je ale zhodnocení připsané klientům. Jaké bylo čisté zhodnocení investičních portfolií penzijních fondů, to nikde nenajdete. (Podívejte se pro srovnání, jakého ročního zhodnocení dosáhly dluhopisové fondy na konci minulého roku.) Ten rozdíl spadá na vrub nákladům. A 2% jako u podílových fondů to nebude, je to více.
  • Problém je v tom, že není oddělen majetek akcionářů a není jasně definovaná maximální úplata (např. 2% z hodnoty fondu.) Ví autor o návrhu novely, která je v současnosti živě diskutována na ministerstvu a mezi penzijními fondy? Ta by to měla řešit. (Osobně si myslím, že přes odpor určité skupiny lidí neprojde.)
  • A také: hospodaření PF musí skončit ziskem, jinak musí ztrátu nadotovat akcionář ze svého. To by byl hlupák, kdyby investoval méně konzervativně. Chyba není na straně PF, ale v zákoně (ne v části o diverzifikaci, ale v části o hospodaření PF.) To by se dalo vyřešit pouze tak, že by PF mohli provozovat i takové účastnické fondy (termín z předkládané novely), které mohou skončit ztrátou (Nejméně ale jeden účastnický fond musí být garantovaný, ..)
  • Tato myšlenka je ale tak "kacířská", že slyšet ji někdo na ministerstvu, tak ...  Ve skutečnosti ten, kdo chce podstoupit větší riziko, může část peněz investovat do akciových podílových fondů, a před důchodem vybrat (či dříve) a jednorázově vložit do svého penzijního připojištění. Pak si vezme důchod a je to.
0 0
možnosti

Vladimír Zdražil

2. 8. 2002 10:38
Re: Autor neví, o čem píše.
Mně jako investora přece na prvním místě musí zajímat zhodnocení, které je mi připsané. Nevím tedy proč napadáte ono čtyřprocentní průměrné zhodnocení připsané klientů. To, že portfolia penzijních fondů vydělala více je pravda, avšak o to smutnější je, kolik se tam s prominutím prožralo na mejdanech pro management. To by bylo hodně zvláštní, abychom někomu svěřili peníze, on nám vytvořil skvěle vynášející portfolio vydělávající třeba deset procent ročně, avšak pak by řekl, že režie byla taková a taková, a tudíž veškerý výnos spolkly provozní náklady. Nechápu tedy, proč mě napadáte za toto tvrzení.
Všichni víme jaké výnosnosti dosahovaly v roce 2001 jednotlivé instrumenty. Pokud se omezíme pouze na dluhopisy a akcie, tak víme, že akcie krutě prodělávaly, zatímco dluhopisy šly vcelku dobře. Zkrátka pro rok 2001 bylo štěstí, že jsou PF zrovna takto omezeny. Je otázkou, kdyby měly neomezené možnosti v investování, zda by nyní sypaly peníze do "levných akcií" nebo ne. A o tom tento komentář především je.
Co se týče diskuzí parlamentu, tak je samozřejmě sleduji, ale pro mě je směrodatné, co je schváleno a ne o čem se hovoří. Spekulativní články patří někam jinam.
0 0
možnosti

johoho

2. 8. 2002 8:46
v mem veku to vyzaduju
Jsem z generace, na kterou nezbydou v duchodovem systemu penize a na kterou nebude mit a chtit nikdo delat. Takze ja to vyzaduji. Pak by lide nebyli motivovani setrit si na duchod.
0 0
možnosti

Martin Kopejtko

2. 8. 2002 8:38
bezpečnost a zhodnocení
Nesmíme ovšem zapomenout, že český systém penzijního připojištění je podporován ze státního rozpočtu, což nikde jinde ve světě není a není to malé zhodnocení příspěvků (pohybuje se od 30 - 50 %!)
0 0
možnosti

Martin Nejedlý

2. 8. 2002 9:40
Re: bezpečnost a zhodnocení
V dlouhém horizontu, např. 30 let je vliv st. příspěvku minimální. Zdaleka největší roli hraje právě zhodnocení. Role státního příspěvku je zveličována penzijními ofndy a jejich agenty.
0 0
možnosti

Schimanskij

2. 8. 2002 8:38
Bezpečnost není nikdy nadbytečná - naprostý souhlas
Od penzijního připojištěním pokud odmyslím státní příspěvěk, chci především bezpečnost. Výkonnost 1 až 2% nad úroveň inflace mne celkem uspokojuje a představa, že by "můj" penzijní fond investoval před desti lety značnou část svých prostředku do akcii vyspělého světa ( třeba Japonských ) a já měl teď odcházet do důchodu mne vůbec neláká. Pokud chci větší zhodnocení, investuji pomocí podílových indexových fondů. Z dlouhodobého pohledu 35 let, které mne čekají do odchodu do důchodu mi tyto investice s největší pravděpodobností přinesou víc, ale jistota to rozhodně není.
0 0
možnosti

TL

2. 8. 2002 12:49
Re: Bezpečnost není nikdy nadbytečná - naprostý souhlas
Prave proto by fondy mely ziskat vice volnosti nabizet ruznym klientu ruzne investicni strategie, coz ale predpoklada oddeleni majetku fondu od majetku spravce. Je totiz evidentni, ze schopnost akceptovat riziko vyplyvajici z vykyvu cen akcii je u 30 leteho klienta jine nez u klineta 55 leteho. Je nesmysl nabizet temto klientum stejne investicni strategie. Samozrejme by fond mel klienty nejdrive jednoznacne a i pro laiky srozumitelnme seznamit s vyhodami a nevyhodami zvoleneho postupu a nasledne mu dat moznost vlastniho rozhodnuti.
0 0
možnosti

Dalibor Dostál

2. 8. 2002 8:20
Bezpečnost není nikdy nadbytečná
Vážený pane ekonome, vše, co jste uvedl ve svém příspěvku je z určitého pohledu pravda, ale.. Mám také určité zkušennosti s kapitálovým trhem a mohl bych na mnoha příkladech uvést, jak názor v určitém časovém období se jeví úplně jinak než v jiném období. Před třemi lety svět obdivně sledoval vývoj cen akcií na americkém trhu. Dnes se zděšením sleduje jeden skandál za druhým. Americký akciový trh je před krachem. Kolem roku 1998 se u nás dalo  vydělet na depozitech řádově desítky procent, dnes se sotva pokryje inflace, Index PX-50 byl někdy dávno na úrovni 700 a dne se "plácá" kole 400. Slovo Kampeličky je pro mnoho lidí zlým snem. Vím, že mě můžete na jiných příkladech ukázat i opak, ale vraťme se k pojmu přílišná bezpečnost. Podle vašeho přístupu jste asi mladý ekonom, který nemá založeno žádné penzijní  pojištění a jste schopen se uživit ze svého platu, ale ani to není podstatné. Pro starého člověka je důležitá jediná  jistota něčeho, co bude, když půjde do důchodu. Neberte mu tu jistotu. Nechte mu určitou záruku, že dostane to, co si naspořil plus státní podporu a snad nějaké jisté minimální zhodnocení, které pokryje inflaci. Chce-li někdo větší výnosy, ale s větším rizikem, dejte mu jinou možnost.  Přílišná bezpečnost neexistuje a pocit zoufalství při nenahraditelné ztrátě u starého člověka za to nestojí.   Dalibor Dostál
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč