Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pioneer Trust: vzestup, pád a co dál?

V polovině června nastoupil na pozici portfolio manažera fondu Petr Zajíc. Dosavadní portfolio manažer Ivan Zahrádka se přestěhoval do Dublinu, kde nyní jako člen portfolio týmu spravuje portfolio irských fondů a dává doporučení i pro strukturu portfolia fondu Pioneer Trustu. Společnost Pioneer nezveřejnila důvody této změny, lze se však domnívat, že má značnou souvislost s neslavnou výkonností fondu v posledních letech. Dokáže nový portfolio manažer otočit ztráty podílníků v zisk?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hálek Alois

Pioneer chválí sebe
Reakci na článek fincentra  od manažeru pioneera je chvála na svoji práci. Sktečnost je však taková, pioneer  trust spadnul o dalších 10%.
Nevím z čeho si budou brzo vyplácet  zlaté padáky.              Že bychom na ně něco vybrali od podílníku?
0/0
27.9.2002 6:34

Jana Neuwirthová

Finanční poradce
Chtěla bych také přispět příspěvkem o fondu Pioneer Trust. Zhruba před 2 lety k nám přišel finanční poradce Ing. Josef Ondrušík z Frýdku-Místku a doporučil nám tento fond. Tehdy jsem nakupovala 1 podílový list za 1,6. Po celé dva roky a něco jsme celá rodina sladovala, jak výkonnost tohoto fondu klesá. Urgovali jsme pana ONDRUŠÍKA, ale ten stále doporučoval peníze nechat ve fondu. Ale na žádost přislíbil, že jakmile nastane krize, tak urychleně dá vědět a peníze se vyberou. Tak ovšem neučinil a my přišli zhruba o 1/2 vkladu. Tímto bych chtěla poukázat na finanční poradce, kteří o dané věci nemají přehled a přiživují se na svých klientech, kteří vloží své peníze společně s důvěrou člověku, který má být znalý věcí. Bohužel v tomto případě tak tomu nebylo. Doufám, že klientů pana Ondrušíka, kterým takto "dobře" poradil není mnoho a panu Ondrušíkovi přeji z celého srdce vše jen ne klidný spánek!!!!
0/0
10.9.2002 9:23

Eva Kańáková

etika z pohledu koho?
nechci diskutovat o  strategii fondu jejím dodržení a nedodržení, nejsem oprávněna a nemám  takové informace, abych mohla soudit strategii lidí ve společnosti PIONEER, ani se jich zastávat.
Co ale mohu posoudit je, že v dnešní době je hodně lidí v krizi a i velmi  zoufalých. Mne osobně záplavy nepostihly, ale povodeň zničila majetek a životní potřeby mnoha lidí.Kolik tisíc klientů má Pioneer? určitě hodně a byl na  našem trhu první fond. Váš článek přichází v době, kdy lidé nepotřebují být strašení, toho si zažili dost v posledních dnech.Potřerbují sílu a optimismus.CO JSTE CHTĚL PANE DVOROKU VZKÁZAT LIDEM? Že mají být ještě frustrovanější?Že mají investovat do jiných fondů, které  server FINCENTRUM nabízí i v textu tohoto článku?
JSTE SI JIST VY OSOBNĚ, ŽE SE CHOVÁTE ETICKY?Jste si jistý, že to, co píšete ve svém článku je skutečně pravda?Bude to pravda za rok, za dva za tři? 
Pokud jste novinář, tak je tento způsob komunikace s lidmi klasickou ukázkou agresivní novinařiny a vůbec se nedivím, že lidé přestávají mít novináře rádi. Místo aby pomáhali, škodí. Pokud nejste novinářem, můžete se jím stát, máte pro to všechny předpoklady.
Eva Kaňáková, PRAHA,
0/0
23.8.2002 13:59

pozdravy zo Slovenska

v zakladnych skolach by mal byt predmet " ako neprist o peniaze "
V tomto pripade islo ale hlavne o nefer pristup Pioneeru. Pokial naozaj je niekde v statute fondu, ze je konzervativny a popisuje aj sposob investovania, tak to bola chyba portfolio managera, ze investoval hlavne do technologickych akcii ( ktore boli a su hodnotene ako vysoko rizikove ). Dajaka kolektivna zaloba mi mozno pomohla. Ono Pioneer je pomerne zname meno, kvoli par milionom dolarov nebudu riskovat stratu dobreho mena, co by mohlo mat vplyv aj v zahranici, kde spravuju myslim ze viac ako 100 miliard USD.
0/0
22.8.2002 13:12

Portfolio manager

Re: v zakladnych skolach by mal byt predmet
Statut jsem prave cetl - http://www.pioneer.cz/Fond/Prospekt/PioneerTrust-Statut.pdf  - slovo konzervativni se tam nevyskytuje a fond samotny muze jit az do 100% vahy akcioveho portfolia. Skoda, ze prodejci fondu nebyli dostatecne eticti a slibovali konzervativnost fondu.
0/0
22.8.2002 17:53

Fin. poradce

Re: Re: v zakladnych skolach by mal byt predmet
nebo to je mozna taky tim, co jim Pioneer na skolenich rikal. Jeste ted si pamatuji na to, jak nam na skoleni tvrdili, ze "investici do podilovych listu Pioneer Trustu mame povazovat za vysoce konzervativni, s nizkym stupnem rizika a nadprumernym vynosem". Ano, spalil jsem se a spolu se mnou spousta mych klientu, kteri mi ted nemohou prijit na jmeno. Nemyslim si, ze by financni poradci zvladli nastudovat vsechny statuty fondu, ktere maji ve sve nabidce. V te dobe jsem nemel duvod neduverovat PT, a proto jsem tuto informaci siril mezi svymi klienty dal. Staci se podivat na reklamni materialy z te doby a uvidite, ze rozdil mezi statutem a proklamovanou konzervativni strategii byl jako mezi dnem a noci.
0/0
22.8.2002 18:09

Honza

Re: Re: Re: v zakladnych skolach by mal byt predmet
Mne by spíše zajímalo jak bez znalosto prospektu si vůbec troufáte takovéto produkty prodávat!!!
0/0
22.8.2002 21:20

Oto Gücklhorn

Re: Re: Re: Re: v zakladnych skolach by mal byt predmet
 Chtěl bych se zastat finančního poradce a trošku popsat situaci ve finančním poradenství v ČR. Naprostá většina institucí nabízejích finanční produktu neustále svým poradcům slovně zdůrazňuje slovo poradenství, ale ve skutečnosti je nutí být tvrdými prodejci.  A pokud chce být někdo opravdu poradce, tak jak to chápe většina normálních lidí, neustále naraží na problémy. Je však i vina klientů, kteří velmi snadno podléhají "obchodním dovednostem" poradců, kteří pravidelně absolvují školení jak prodat, nikoliv jak poradit. Tato situace bude trvat do té doby, dokdy budou poradci závislí jen na provizích, místo aby je klienti byli ochotni platit za poradenství. Jen tak mimochodem, v levé liště si můžete přečíst  - on line prodej - Stavební spoření, Penzijní připojištění. Stačí?
0/0
23.8.2002 10:47

Honza

Re: Re: Re: Re: Re: v zakladnych skolach by mal byt predmet
No právě.  Sám jsem se kdysi (1994 nebo 1995) zúčastnil kurzů OVB pro poradce.  Celý kurz byl ale zasvěcen prodeji, o poradenství ani slovo...  Tak jsem z něj po 2/3 odešel.  A nelituji.  Proto jakýkoliv finanční poradce končí u mých dveří.  Dále ne.
0/0
25.8.2002 11:49

Velkostatkář

Re: Re: Re: v zakladnych skolach by mal byt predmet
Takové investiční poradci, kteří ani nevědí, co prodávají, si hněv svých klientů plně zaslouží. Kolikpak jste si na tom nahrabal?
0/0
23.8.2002 10:45

Pohled trochu jinak

Víte jaký jste typ investora?
Nikoho jiného nelze obviňovat ze špatné investice než-li investora samotného. Pokud nevím kam investuji (nezajímám se) pak se mohu pouze divit, pozitivně i negativně. Musíme se nyní učit to co nás ve škole nikdy neučili a asi ani nikdy učit nebudou. Zkuste si přečíst něco o investování co nevydali sami investiční společnosti. (např. Bohatý táta chudý táta a mnoho dalších) Stojí to za to.
0/0
21.8.2002 22:23

Honza

Re: Víte jaký jste typ investora?
Ta kniha se mi moc líbila, zajím,avá jsou i její 2 pokračování - Cash flow kvadrant a Bohatý táta radí jak investovat.  Jinak mohu doporučit zajímavé www stránky:   www.dailyreckoning.com, www.changewave.com
0/0
21.8.2002 23:10

Admin

Je to tak, nebo naopak?
, S tím srovnáním to není tak jednoduché. Představte si například, že by vláda nevyfutrovala banky a nechala je padnout, nebo aspoň že by nechala padnout tu, ve které neměla >50%. Jaký by byl dnes výkon Pioneer Trust s nezajištěným kurzovým rizikem? Odhaduji tak +30%.
0/0
21.8.2002 17:31

KHK

PT
Aspon musite uznat, ze je to tunelovani opravdu na urovni, a nebo je to totalni neschopnost. Ja kdybych neco srovnatelneho udelal v budoucnu ve svem oboru, tak mi vezmou licensi a pujdu brucet.   
0/0
21.8.2002 16:22

Ross

Jeste k depozitari
Samozrejme, ze depozitar nehodnoti ziskovost operaci. Ale pokud vim, tak se fond nesmi behem cinnosti odchylit od proklamovane investicni strategie.  Tu totiz zverejnil v prospektu a v reklame a je pro nej  zavazna - napr. % podil akcii, bondu, atd. A tento soulad musi depozitar take hlidat.
0/0
21.8.2002 15:56

Portfolio manager

Re: Jeste k depozitari
Necetl jsem sice statut Pioneer Trustu, ale ani tahle namitka neni presna. Investicni strategie balancovanych fondu neni tak strikni jak by se zdalo, v zadnem pripade fond nemusi mit porad podil akcie/ostatni instrumenty 50/50. Tato zalezitost je  upravena statutem, ktery by si mel pred investici kazdy clovek pozorne precist. Neni neobvykle, aby balancovany fond typu PT mel vahu treba 65/35 nebo naopak. Vina neuspesnych rozhodnuti pak pada ciste na portfolio manazera nebo investicni vybor. Statut stanovi pouze maximalni limity a jen ty hlida depozitar. O zavaznosti reklamy a prospektu fondu, ktere maji investora nalakat mam sve mineni, navic v letech rozkvetu Pioneer Trustu zadne kodexy co se smi a nesmi slibovat v reklame neexistovali a nebo je Komise nepozadovala. 
0/0
21.8.2002 16:26

Oto Gücklhorn

Re: Re: vymývání mozku
V tom případě asi neznáte KŽP s jednorázovým vkladem, investiční životní pojištění a pokud se týká těch provizí, asi jste nezapočítal následné provize.
0/0
21.8.2002 14:07

Michal Berndt

Re: Re: Re: vymývání mozku
Ale to víte, že tyto produkty znám, nicméně sám mi dáte jistě za pravdu, že lidí, co uzavírají KŽP s jednorázovým vkladem, je ve srovnání s klasickými klienty (pravidelné úložky) přece jen méně. Navíc, pokud srovnáte tehdejší výkonnost Pioneeru s KŽP, co bylo podle vás možné snadněji prodat? No přece 20% výnos od Pioneeru, takže provize přece jen hrají nějakou roli.
0/0
21.8.2002 14:28

Phickus

Re: Re: Re: vymývání mozku
Pokud je pravda, ze "znacna cast 5,5% vstupniho poplatku pripada agentovi", pak jde o provizi srovnatelnou s KZP s jednorazovym placenim pojistneho (ne-li vyssi). Nechapu zminku o nasledne provizi, mozna ji nejaka pojistovna u jednorazovek ma, ale v tom pripade se jedna o vyjimku.
0/0
21.8.2002 14:49

Oto Gücklhorn

Re: Re: Re: Re: vymývání mozku
 Podle mých informaci se provize "agentovi" pohybovala mezi 2 až 2,5 % z investice
0/0
21.8.2002 16:07

Michal Berndt

Re: Re: Re: Re: Re: vymývání mozku
pokud, byl členem multilevelu, tak zcela nepochybně (lidi nad ním dostávali taky svá procenta, nemluvě o mateřské společnosti). Pokud to dělal sám na vlastní pěst, tak celá vstupní přirážka skončila u něj.
0/0
21.8.2002 16:23

Oto Gücklhorn

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vymývání mozku
 nevím, jak jste na to přišel. Já znám provizní podmínky několika (nemultilevelových) společností z té doby. A pokud je mi známo, tak Pioneer Trust byl distribuován pouze prostřednictvím makléřských společností (vyjímku tvořila např. ČSOB).
 
0/0
21.8.2002 17:38

jana kleer

minister
vazeny pane pad akcii nema nic spolecneho s tunelovanim pracuji v nejvetsi bance v kanade a vidim denne jak lidi ztraci tisice dolaru investicemi v akciich a zase nabyvaji nekteri zpet je velice malinko konzervativnich akcii a bohuzel lide vidi jeno vysoke uroky ktere mohou vydelat ale nevidi riziko  v akciich mohou jit nahoru a dolu velice rychle a lide u nas se musi bohuzel naucit byt opatrnejsi s virou zvlaste v akciich s ciziny protoze malo z nich jim rozumi a pokud se vrhnou a vyberou penize kdyz akcie jdou hodne dolu ztraci nejvice proto kdo opravdu nema tolik penez aby si to mohl dovolit cekat az pujdou zase nahoru meli by investovat  takzvane hnizdo to znamena neco do akcii neco do garantovanych investici  neco do statnich bonu proste kdyz potrebuji nejake penize aby nemuseli sahat na ztratove akcie a kdyz je kupuji prosim vas porovnavejte ruzne moznosti a ptejte se a vyptavejte se vy jste zakaznici mate na to pravo a ctete vsemalinko vytistine a ctejte vedet velikost rizika jana
0/0
21.8.2002 13:53

ministr

Re: minister
Vážená kolegyně, já jsem taky od fochu a mě nemusíte poučovat o nutnosti rozdělení rizika. A je nám oběma asi jasné,pokud se dá někdo přemluvit a vloží své úspory do jednoho instrumentu jenom proto, že prodejci jede huba jak v teleshoppingu, tak musí dopadnout tak, jak dopadne. Nevím, jestli je to pouze česká specialita a budu rád, když mě poučíte, zda je tato mentalita i jinde. tzn. že za vším je reklama, masírování, používání "vhodných" metod prodejců. Osobně jsem na slovo tunelování dost alergický, protože tím lze označit v případě neúspěchu cokoliv, třeba že předseda představenstva velké banky jezdí v bavoráku a né ve Škodě 120.
0/0
21.8.2002 22:14

richard

Prodejci
Já jsem nakoupil PT koncem roku 99 a koupil jsem i Pioneer světový akciový - oba šli asi za 4 měsíce do kopru a nevyhrabali se z toho dodnes (když srovnám jiné fondy se stejným zaměřením tak si mlátím hlavu o zeď). Ale dodnes vzpomínám na prodejce - to byl totální laik, který snad pčedtím prodával vysavače a jediné co mi byl schopen poradit bylo to, aby investoval co nejdříve a co nejvíc :o). On totiž Pioneer prodává přes outosourcovanou síť a podle toho to i vypadá.
Jsem prostě vůl - dnes investice maximálně do stavebního spoření, dluhopisů a termíňáků.
0/0
21.8.2002 12:50

PK

Re: Prodejci
Teď je možná lepší čas na akcii než na dluhopisy (v roce 99 to bylo přesně naopak). Ale to je věc názoru.
Souhlasím nicméně s tím, že fondy Pioneer prodávali totální laici, kteří tento dosti agresivní produkt nutili každému.
Výkonnost také není nejlepší, předchozí manažer dělal dost divoké partyzánské akce, které se téměř nikdy nepovedly. Kdyby se disciplinovaně držel benchmarku, výsledek by asi nebyl vysloveně skvělý, ale ani katastrofický.
Technická poznámka: v článku chybí vysvětlení benchmarku.
0/0
21.8.2002 13:35

Martin Gaisler

Re: Re: Prodejci
Jedná se o složený benchmark: 55% MSCI Europe a 45%CoreActiveCz. Více informací o fondu na adrese http://www2.fincentrum.cz/index.php3?s1=2&s2=2&s3=1&s4=1&m=1&idfondu=51
0/0
21.8.2002 13:58

Jaryn

Re: Re: Prodejci
Technická: klikni na slovo benchmark!
0/0
21.8.2002 14:00

Phickus

Re: Re: Re: Prodejci
 Benchmark (Benchmark) Co nejreálnější referenční hladina pro porovnávání výkonnosti a úrovně. - Pokud Vas tohle uspokoji, pak Vas lituji. Neradte veci, ktere jste sam nezkusil.
0/0
21.8.2002 14:53

ministr

Pár "pozitivních" signálů
Akce PT je poučná v některých aspektech, protože by měla otevřít oči různým evrooptimistům, kteří zásadně tvrdí, že u nás je všechno zlodějina a podvod a vše na západ od Aše je v pořádku. NENÍ. I tam jsou Kožení, Čekanové, a jim podobní, kteří pro Vaši korunku či cent udělají vše, aby skončila v jejich kapsičce. A příkladů bych mohl uvést více, třeba mediálně opomíjená kausa Private Investors. Jen vzpomeňte na boom různých "pojištění" těsně po 99 roce. Dalším signálem je naivita některých přispěvatelů ohledně pravomocí a zejména schopností KCP. Tento orgán je programově řízen, aby obtěžoval řádné obchodníky, emitenty a IS, nikoliv aby předcházel ztrátám u těch nepoctivců nebo smolařů. Proboha lidé, uvědomte si, že investice je vždy riskantní a míra výnosu se rovná míře rizika. A pokud jsem špatně zvolil správce, tak bych měl hledat chybu nejdříve u sebe. A "manažérovi" Zahrádkovi nezáviďte, musí zpívat píseň toho, koho chleba jí
0/0
21.8.2002 12:29

PK

Re: Pár
Pozor, abyste se neukvapil. Ten fond Deutsche Morgan Grenfell byl jediný, ve kterém za poslední desetiletí došlo na západ od Aše k čemusi, co velmi vzdáleně připomínalo tunelování. (Nebylo to tunelování, jen překročení investičních limitů s nepříjemnými následky co do výkonnosti.) U manažera fondu byla později diagnostikována schizofrenie.
0/0
21.8.2002 13:39

Zdeněk Hába

Re: Re: Pár
Zde bych si dovolil jednu malou poznámku. Kromě výše uvedeného fondu od Deutsche Bank a kde poškozené klienty odškodnila nakonec mateřská společnost se v poslední době vyskytl další fond, který byl pravděpodobně vytunelován (lépe použít: došlo zde ke zpronevěře) ze skupiny ORBITEX. Na postupné ztrácení se majetku z tohoto fondu upozornil tehdy depozitář fondu.
0/0
22.8.2002 10:16

Ministr financi

Aspon jsem uz chytrejsi
Tak me to pouceni stalo zhruba polovinu, z 90 tis, ktete jsem investoval. Lepsi ted, nez v budoucnu, kdy bych urgentne potreboval kazdou korunu. Proste je tam holt necham a za 9-10 let se to snad zpravi, proste na zapomenu a o to budu prijemneji prekvapen ve 22. stoleti
0/0
21.8.2002 12:07

Honza

Re: Aspon jsem uz chytrejsi
Nebo zvažte investici jinam.
0/0
21.8.2002 13:48

Ross

A co depozitar ?
Jenom by ne zajimalo, kdo byl a snad stale je depozitarem fondu ? A kdo je jeho auditorem ? Obe tyto osoby mohou nest trestni odpovednot. Zvlaste pak depozitar, ktery je odpovedny za kontrolu slozeni portfolia. Lidi ozvete se a pohrozte depozitari zalobou a mozna dostanete mimosoudni vyrovnani. A nebo zvazte moznost zaloby na auditora.
0/0
21.8.2002 10:43

Portfolio manager

Re: A co depozitar ?
Depozitar nehodnoti ziskovost operaci, pokud se ale vratim k drive zminenemu zajisteni menoveho rizika (napriklad pomoci menoveho swapu, ktery vam udelaji v kazde vetsi bance), fondy nemaji povinnost zajistovat sva aktiva proti vyvoji meny. Je veci investicniho vyboru, resp. portfolio managera nebo risk managera investicni spolecnosti rozhodnout zda zajistit nebo nezajistit fond korunovemu investorovi proti oslabovani zahranicnich men. Mozna z Dublinu neprisel pokyn zajistit tento korunovy fond, takze ho p. Zahradka mozna nezajistil... Ke skode vsech korunovych investoru.
Depozitar vam zajisti pouze, aby nikdo fond nemohl vytunelovat, vykonnost fondu jde ale mimo nej.
0/0
21.8.2002 12:39

Portfolio manager

Jak to mozna bylo s Pioneerem?
Vykonnost tohoto fondu v uplynulych 3 letech byla opravdu velmi zarazejici. Jako prekvapeni v teto souvislosti mne prislo prohlaseni pana Zajice, ze vykonnost fondu prekonava zvoleny benchmark (viz. clanek na penize.cz). Mozna je benchmarkem index evropskych technologickych akcii, pak bych tomu veril, jinak ne.  Ja bych ale nesvaloval vse na technologicke akcie, neslo si nevsimnout, ze fond za konkurenci zaostaval i v obdobich, kdy akcie (i technologicke) sly nahoru. Nabizi se jedno mozne vysvetleni - manazer fondu nezajistil nebo nedostatecne zajistil evropska aktiva fondu proti posilovani ceske meny. Jak je znamo, koruna v zejmena v poslednich dvou letech posilila o zhruba 15%. Tento rozdil by pak mohl vysvetlit zaostani fondu o zhruba stejny pocet procent za srovnatelnou konkurenci. Souhlasim s autorem, ze pan Zajic k obratu vykonnosti fondu pri nejiste situaci akciovych trhu moc prispet nemuze.  
0/0
21.8.2002 10:35

jiný portfolio manager

Re: Jak to mozna bylo s Pioneerem?
Pan Zajíc mlží a na jeho místě bych asi nedělal nic jiného. Jak Vás může překvapit tvrzení na penize.cz? Jakýkoliv redakční článek o fondech si tam můžete zaplatit a není ani moc drahý. S tim zajištěním máte pravdu, to ale není problém jen Pioneeru.
0/0
21.8.2002 11:35

0/0
21.8.2002 10:01

Oto Gücklhorn

vymývání mozku
 Souhlasím s většinou obsahu článku, jen mě zarazila zmínka o vymývání mozku na seminářích společnosti Pioneer. Znám mnohem důkladnější vymývání mozku od společností nabízející ostatní finanční produkty a vůbec se to netýká jen multilevelových organizací, ale dělají to i ty nejrenomovanější organizace nabízející kapitálové životní pojištění, či stavební spoření. A co se týče provizí, určitě sám dobře víte, že provize od společnosti Pioneer jsou několikanásobně nižší než provize za kapitálové životní pojištění (při stejné investici).
0/0
21.8.2002 9:52

Michal Berndt

Re: vymývání mozku
rozdíl je v tom, že do pojištění  (KŽP) nenarvete najednou několik set tisíc, zatímco do fondu ano, takže provize jsou minimálně srovnatelné, ne-li vyšší.
0/0
21.8.2002 10:03

Tomas

Zchudli i ti, co nenaleteli
Na zacatku roku 1999 jsem koupil podily fondu Credit Suisse dynamickeho, ktery pak vykazoval pomerne stabilni rust (cca 10 % rocne). Duvodem pro nakup tohoto fondu bylo hlavne dobre jmeno spravce, ktery dle meho nazoru zarucoval seriozni spravu portfolia. Bohuzel, v srpnu 2000 byl fond prodan skupine Pioneer. Od te doby moje investice ztratila priblizne 50 % hodnoty. Vim, ze je to z velke casti zpusobeno obecnym vyvojem trhu, presto ale povazuji Pioneer za podstatne mene schopneho a seriozniho spravce. Tento clanek me o tom opet utvrdil. Ze by opravdu bylo lepsi mit penize pod matraci?
0/0
21.8.2002 9:44

Pumpkin

Ne zrovna pionýrský výkon
Bohuzel jsem ke koupi fondu byl donucen v roce 2000 hroznym sesuvem bankovnich uroku - a Pioneer dosahoval do roku 2000 senzacnich, tusim az pres 20% vysledku. Mne z te investovane castky dnes nezbyva ani polovina, ale jsem optimista a doufam, ze se to zotavi, i kdyz za hodne dlouhou dobu.  Ztratove byly ale i jine fondy a momentalne neznam nikoho, kdo by se svymi fondy byl stastny. 
0/0
21.8.2002 9:33

Petr

Re: Ne zrovna pionýrský výkon
Máte samozřejmě pravdu, že ztrátové byly i jiné fondy, ale pokud Pioneer Trust srovnáte s některými konzervativními fondy (a on se přece za konzervativní fond vydával), je situace prostě ubohá. Stačí jen mrknout na srovnání s benchmarkem a je jasné, že do tohoto fondu by nyní dal peníze snad jen šílenec. A nevěřte tomu, že nový manažer něco zmůže.
0/0
21.8.2002 9:37

imám

Štěstí
Já osobně stačil Pioneer prodat - ne proto, že bych sledoval dění, ale jednoduše jsem peníze potřeboval převést na lišku a povedlo se mi to - nákup v roce 1995 a prodej 1998, takže zisk. Poté jsem sledoval, co to provedlo a úplně mě to vyděsilo - ono těch 5,5% marže je naprosto děsivé - celý rok jsem čekal, než byla marže odmazána....
0/0
21.8.2002 9:25

Grmela

Re: Štěstí
5,5% je standardní poplatek u akciových fondů
0/0
16.9.2002 12:10

Cartman

dublin
A manažer Zahrádka, kterej to tu tak krásně celá léta spravoval, odjel do Dublinu radit tamním managerům, jak nato.
0/0
21.8.2002 9:17

KENY

TREND
Co byste čekali, Kožený-Harvard, Kocáb- Trend, Klaus-Privatizace, a tenhle fond je jen jeden z dalších podvodů v řadě. Řešení: všem jmenovaným sebrat majetek a zavřít je,i se všema komisema, ZAVŘÍT!!!
0/0
21.8.2002 8:55

Petr Cech

nastvany
I ja jsem podlehl vabivym slovum jednoho radoby odbornika a nakoupil tento fond. Ztratil jsem zhruba ctvrtinu svych penez a to jsem asi jeden ze stastnejsich. Jak je mozne, ze komise ignoruje naprosto ocividny pripad klamani investoru? Co je pak vubec naplni jeji prace?
0/0
21.8.2002 8:47

Honza

Re: nastvany
Záleží, co má fond v prospektu. Ten čtěte a nedejte na řeči dealerů
0/0
22.8.2002 13:58

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.