Diskuze

Obrátí pojišťovny záplavy ve svůj prospěch?

Nabíhající škody způsobené záplavami dosáhnou desítek miliard korun. Budou mít české pojišťovny peníze na výplaty všem poškozeným? Dojde ke zdražení majetkového pojištění, jak připouštějí někteří zástupci pojišťoven?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Brouk Prskavec

25. 8. 2002 22:52
K tématu spíše obecně
Otázka v titulku článku i v jeho závěru je pro naši společnost velmi příznačná. Jen aby na tom někdo nezbohatl. A kdo jiný, než pojišťovny, že? Autor má samozřejmě právo se takto ptát, nic proti tomu. Obsah článku na tuto otázku i vcelku fundovaně odpovídá.
Je to ovšem cosi, o čem se nyní mezi lidmi překvapivě často mluví. Je zábavné sledovat, kolik lidí, kteří s pojišťovnictvím nemají nic společného, má starost buď o to, že se pojišťovny jistě položí, nebo o to, že se na tom napakují. Na povodních se možná někdo napakuje, ale pochybuji, že to budou zrovna pojišťovny. Spíš bych ostražitě sledoval ceny a způsob zadávání různých veřejných zakázek, kterých teď bude (nejen v Praze) spousta. Sledoval bych osudy mnoha povodňových kont, na která lidé v dobré víře posílají peníze. A tak dále.
Z některých výroků, které nacházím ve sdělovacích prostředcích i slyším mezi lidmi, mám podivný pocit. Jakoby se někteří z nás nemohli dočkat, až se zase nějaká ta pojišťovna položí. Asi aby pak mohli říkat, jak je to stejně všechno k ničemu a jak oni měli pravdu, atd. Pokud se nepoloží, je pak podle nich třeba se obávat toho, že pojišťovny stejně nikomu nic moc nedají. A pokud dají, tak to určitě použijí jako záminku k tomu, aby se na chudácích pojištěných nehorázně napakovaly. Bylo by tedy jakousi slušností, aby pár pojišťoven zkrachovalo. Alespoň tak se mi to zdá, ikdyž v zájmu pojištěných je naopak to, aby pojišťovny byly silné a zdravé. Tím samozřejmě netvrdím, že by měly usilovat o nepřiměřené zisky. To ovšem v tomto oboru dost dobře řeší velmi silné konkurenční prostředí.
Pokud jde o současný hit – neustálé diskutování rozdílného významu pojmů záplava a povodeň, dovolím si připomenout, že je obvyklé, že se tato dvě rizika v pojistné smlouvě slučují do jednoho, nazvaného záplava a povodeň. Zajímalo by mě, kolik „oklamaných“ klientů pojišťoven na tuto záměnu ve skutečnosti doplatilo. Podle toho, co neustále vidím v novinách, mám pocit, že to budou tisíce. Z novinářů v poslední době vůbec padá jedna perla za druhou. Výborný byl také článek zdůrazňující výhodnost starých (ještě v době bolševismu uzavíraných) pojistek. Prý proto, že tam byl vždy pojištěn komplexní živel. Že pojistná částka v těchto případech dosahuje jen odhadem 10 až 15% ceny nemovitosti a že se tím klient dostává do situace tak výrazného podpojištění, že je prakticky nepojištěn, to už nějak v článku nebylo.
0 0
možnosti

David K.

22. 8. 2002 15:12
reakce
Nejprve chci říci, že otázka je špatně naformulována. Myslím, že pojišťovny zvednou pojistné, ale musíme si také uvědomit, že díky povodním bylo a bude vyčerpáno mnoho finančních rezerv na pojistné plnění.
0 0
možnosti

Philips

28. 8. 2002 22:08
Re: reakce
Otázkou ale je, jak zvýší. Dosud se počítalo s nanejvýš stoletou vodou. Dnes se mluví o vodě tisícileté. Dokáže ale někdo říci, jestli to byla voda soletá či tisíciletá a jaká je pravděpodobnost, že nás v průběhu jednoho lidského života takováto voda zastihne znovu? S čím budou pojišťovny počítat?
0 0
možnosti

22. 8. 2002 10:07
0 0
možnosti

Lehor

22. 8. 2002 9:00
Hyenismus pojišťoven?
Nejedná se ani tak o příspěvek ke zdražení pojistek, ale o námět k další práci novinářů. Jako každý rozumně uvažující vlastník čehokoli mám uzavřenou pojistku, která kryje majetkové újmy. Za ní platím nemalé peníze a doufám, že mne opravdu ochrání. Po přečtení některých článků mne však polilo horko a ihned jsem běžel prostudovat pojistné smlouvy, zda v nich jsou pojištěna skutečně všechna rizika, která se domnívám, že by pojištěna měla být. Je jisté, že pojišťovny právními kličkami a slovíčkařením (záplava versus povodeň atd) neporušují žádný zákon, ale jejich chování považuji za krajně neetické hraničící s hyenismem srovnatelným s rabováním ve vyklizeních oblastech. Neumím si představit, jak se cítí lidé, kteří díky povodním (záplavám) přišli o všechno, co dlouhá léta budovali a uklidňovali se alespoň tím, že jsou pojištěni, když po návštěvě likvidátora zjistí, že pojistka, kterou po celá léta platili uvedené riziko nepokrývá.  Dovoluji si tedy touto cestou požádat redakci o zjišťování a zveřejňování zkušeností poškozených s přístupem jednotlivých pojišťovacích ústavů, aby si ostatní mohli udělat představu, která z pojišťoven je skutečným "přítelem v nouzi" a která za klienta považuje pouze platící pojistného beze škodních událostí. Jménem ostatních pojištěných předem děkuji  za zprostředkování těchto zkušeností, abych v případě, že jsem volil špatně, mohl okamžitě přejít ke skutečnému "příteli".
Podpojištěných nebo dokonce vůbec nepojištěných spoluobčanů je mi sice rovněž velice líto, ale za svůj problém si mohou v podstatě sami.
0 0
možnosti

Fredy

22. 8. 2002 10:15
Re: Hyenismus pojišťoven?
Vaši výzvu a požadavek podepisuji. Bylo by to velice přínosné a hlavně poučné. Dobrá pojišťovna se pozná podle toho, jak plní jednotlivé pojistné události. Nikoliv podle toho, jak vystupují jejich poradci a co slibují.   Jen doufám, že se toho některý z finančních serverů ujme.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Najdete na iDNES.cz

Měny

Kalkulačky

Střední školy

Termíny

Vláda

Zaměstnání

Nepřehlédněte