Diskuze

Na kolik vás vyjde vysokoškolák?

Budu potřebovat šest set korun na tramvajenku, pět set korun na lístky do menzy a tisíc korun na kolej a další peníze na skripta, žádají vysokoškoláci po rodičích na začátku října. Bezplatné vysokoškolské studium? V žádném případě, jen jediný rok studia na vysoké škole přijde na dvacet až padesát tisíc korun. Těm, kdo je platí, může být útěchou, že investice do vzdělání je prý ta nejlepší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Robos

17. 12. 2002 13:08
Nechapu, v cem je problem...
Od druhaku jsem jel za svy a kdyz rikam za svy, myslim tim komplet vsechno a domu jsem se dojizdel v podstate jenom vykrmovat :-) Kdyz mate zajem neco delat, tak delate. Kdyz zajem nemate, muzete doma sedet do triceti a brecet, ze neni prace, ktera by vas bavila. Myslim si, ze prace je uzitecna zkusenost, minimalne se naucite perfektne si manageovat cas. Holt nebudete tolik parit a neuzijete si s holkama/klukama (protoze na to neni cas), ale zvladnout se to da a clovek pak na to obvykle byva hrdy. Je to lepsi, nez kdyz se z podvyzivene osoby narikajici nad malo penezma od rodicu stane podvyzivena osoba, narikajici na pracaku nebo na to, ze je blbe placena. Lidi, kteri uz na skole delali, byvaji podle mych zkusenosti daleko iniciativnejsi, samostatnejsi a nemaji problem s hledanim prace. Jsou proste navykli starat se sami o sebe.
0 0
možnosti

Unknown

2. 10. 2002 11:32
Skola
Jsem studentem vysoke skoly a me naklady na studium jsou v porovnani se zde probiranymi 5000,- smesne - doprava nic, jezdim stopem a mestskou na cerno, knihy nic, vcas si zajdu do knihovny, stravovani v menze nic, delam si doma velikanskou svacinu, ubytovani nic, kolej nemam a dojizdim kazdy den cca 60 km, studentsky zivot veskery zadny, nebot pri dojizdeni a starani se o sebe a dalsi dva cleny nasi domacnosti (tzn. ze na ne musim vydelavat) mi toho moc neumoznuje.  Takze kdyz to sectu, tak mne skola stoji (bez tech svacin, to beru jako naklad domacnosti) pouze na nekolik stovek. Chapu, ze podobny model nemuze byt aplikovan na kazdeho, ale myslim si, ze kazdy student vysoke skoly by mel byt vice ci mene schopen postarat se o sebe a nenechat se jenom dotovat od svych rodicu.
0 0
možnosti

David

2. 10. 2002 12:00
Re: Skola
Souhlas, jsem na tom podobně. Jen s tím rozdílem, že doma nedostanu ani floka. Starší brácha studuje v Brně a starší ségra v Liberci. Naši prý by to netáhli, tak když studovat, tak jen za své. No co, tak jsem nějaký čas makal po večerech v Makru. Náhodou jsem tam potkal podnikatele, který dostal   nějaký důležitý hovor z ciziny. Zavolal na nás jestli někdo neumíme anglicky, tak jsem se přiznal. Překládal jsem to obousměrně asi 10 minut. Asi jsem  mu padl do oka, dal mi pětikilo a vizitku, že ho mám koncem týdne navštívit. Nejdříve jsem váhal, ale proč to nezkusit. To bylo před rokem. Dnes mám práci (dispečer zahraniční přepravy) s pracovní dobou zatím od 18 do půlnoci. Je to sice vopruz   šest hodin kecat anglicky a někdy španělsky, ale plat je královský a dokonce sponzoruji nejmladší ségru, hraje tenis. Někdo tady psal o odpovědnosti a odvaze, tehdy jsem to tak necítil, ale dnes vidím, že je to pravda.
0 0
možnosti

Ovecka

1. 10. 2002 15:59
Bezplatne skolstvi
Mili autori, konecne nekdo spocetl, ze nase bezplatne vysoke skolstvi (ktere se nasi politici mimochodem snazi vsemozne zrusit) neni vubec bezplatne a je velkou financni zatezi pro rodice. Je mozne rikat, ze vysokoskolak je dospely clovek, ktery by nemel byt zavisly na rodicich, ale to by si musel za dva az tri mesice prazdnin vydelat zhruba 50 000 Kc na cely studijni rok, coz je 20 az 25 tisic za mesic (pozor za letni brigadu by mel vydelavat vice nez je prumerny mesicni plat). A to pocitam z 5 000 Kc na mesic, coz staci akorat na zivotni naklady. Pro rodice je jedno dite na VS zatez rozpoctu, dve uz se utahnout nedaji a tri - hola nemoznost. Zavedte jeste skolne na VS a mate zemi ignorantu - nastane masovy odliv studentu z vysokych skol. Investice do budouci kariery - mozna u technickych oboru. V nekterych oborech nelze najit zamestnani a absolventa ceka urad prace (a nebo vlastne ne - Spidluv nazor je, ze tento absolvent nechce pracovat, tak at radeji nedostava nic).
0 0
možnosti

žabák

1. 10. 2002 16:56
Re: Bezplatne skolstvi
Vážená Ovečko (možná dost příznačná přezdívka), chápu Vás, ale nesouhlasím. Vysokoškolák je již dospělý člověk, většinou ve věku od 18 a výše let. Úmyslně píši dospělý, neboť právě od člověka, který se hodlá vysokoškolsky vzdělávat, je předpokladem cílevědomost, samostatnost, aktivita, průraznost a schopnost seberealizace. Tyto vlastnosti by měli mít již z domova a ze střední školy. Věřím, že takových je mnoho. Pro ně je studium cestou (nikoliv cílem) k dosažení vlastních cílů. Tito studenti znají cenu studia a jsou ochotni za to zaplatit. V současné době mám doma 2 vysokoškoláky. Dostávají ode mě každý měsíc na účet 2.000,- Kč., to je vše. Většinou je ani nepoužijí, neboť jejich vlastní příjem jim zabezpečuje vše ostatní. Je to dáno tím, že jsem je nutil (a hlavně učil) samostatnosti od doby, kdy vyšli základní školu. Od 18 let mají své podnikatelské aktivity.   Jeden z nich byl rok studijně v USA a příští rok tam půjde pokračovat. Druhý dokončí bakaláře tady a pak půjde pokračovat ve studiu také do zahraničí. To všechno za své peníze. Kupodivu neplánují, že tam zůstanou, ale využijí nových znalostí a kontaktů ve svém podnikání tady doma. Než mě začnete napadat, tak dodám, že synové jsou naprosto normální mladí lidé, se svými chybami, se svými láskami, ale mají svůj cíl. Tomuto cíli se snaží vše podřídit. Jejich kamarádi a kamarádky jsou na tom obdobně.   Proto můj optimizmus. Věřím, že těmto lidem slovo „pracák“ nic neříká.
0 0
možnosti

DeCourcy

1. 10. 2002 15:40
Srovnavaci tabulka mele pate pres devate...
Pod zemi "Cesko" dava typickou univerzitu (placenou statem), pod zemi "USA" da nejprestiznejsi Harvard. Jakou to asi ma vypovedni hodnotu? Proc nesrovnaji Ceske statni a Americke statni skoly, anebo soukrome jako Harvard s nejakou jinou prestizni Ceskou skolou - treba Open University?
0 0
možnosti

Pooch

1. 10. 2002 13:41
Coze?
Coze Mesicni prijem 60 000 dolaru?To je nejaka hloupost ne
0 0
možnosti

DeCourcy

1. 10. 2002 15:38
Re: Coze?
Tohle bych taky rad aby autori clanku nejak vysvetlili - Americky prezident bral v roce 1993 - $17.000 mesicne, i kdyz to neni moc penez (spousta manazeru, pravniku a lekaru ma vic) chcete rict, ze nejaky ABSOLVENT (i kdyz treba Harvardu) bere vic nez 3x vic ?!  (od roku 1993 se pomery na rozdil od CR moc nezmenily, Amerika je relativne dost stabilni zeme s nizkou inflaci).
0 0
možnosti

albert

1. 10. 2002 13:31
Milí autoři, jste z laciného kraje. Pokud náhoudou (a při kapacitách kolejí je to náhoda!) student nezíská koleje, tak s částkou 10 000,-Kč za rok může bydlet leda tak pod mostem. Chce-li se stravovat 3x denně, tak 25 000,-Kč za rok je rovněž částka iluzorní. 7 000,-Kč za učební pomůcky stačí, když jich nebude moc potřebovat...atd. Částka, kterou jste určili na cestovné, bude stačit jen za předpokladu, že celoročně vystačíte se zmíněnou tramvajenkou. Těžko se vyčíslují náklady na kulturní a sportovní vyžití, na oblečení, kapesné... atd. - mějme na paměti, že se jedná o dospělé lidi! A nejen to - jaksi se u nás pořád nepočítá skutečnost, že člověk, který nestuduje, vydělává (má možnost vydělávat). Takže skutečných nákladů na roční studium studenta VŠ se dobereme tehdy, jestliže sečteme skutečné přímé náklady na studium, ztrátu, způsobenou ekonomickou pasivitou studenta (tj. náklady na existenci, občas zmírněnou příležitostným výdělkem, např. brigádou) a k nim připočteme nějakou průměrnou částku příjmů věkově srovnatelného středoškoláka (neboť na VŠ studují absolventi středních škol). Tak tohle je struktura hlavních nákladů na studium na VŠ. Pokud by se k nim měly připočíst náklady na školné, pak nelze než po rathovsku volat po několikanásobně vyšších platech všech vysokoškoláků. Společenský dopad nechť si každý domyslí sám.
0 0
možnosti

entler

1. 10. 2002 12:56
VŠ studium je určitě i u nás dobrá investice,ovšem pouze u některých oborů.Nedokážu si představit studenta mediciny,který by si vzal několiksetisícikorunový úvěr s tím,že se mu ty peníze vrátí zpět.Jenom pro představu,50 ti letý lékař s několika atestacemi na funkčním místě bez nočních služeb vydělává kolem 20tis.kč.hrubého.Nástupní plat v nemocnici je 8300 kč.hrubého.
0 0
možnosti

DeCourcy

1. 10. 2002 15:33
Re:
Nevim kde je nastupni plat lekare 8300 hrubeho, moji byvali spoluzaci nastupovali napr v Beroune za 10500 nebo v Jihlave za 18000. Pochybuju ze 50ti lety lekar bere 20 tis hrubeho, kdyz prumer je cca 30 tis., to by musel byt nejakej obvodak na vesnici, ale spickovi lekari jsou placeni dobre (i statni), u soukromych zubaru je prijem ve statisicich.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...