Diskuze

Stavební spoření čeká radikální řez

Ministr financí Bohuslav Sobotka má plán na radikální omezení podpory stavebního spoření, který se pokusí prosadit ve vládě a následně v parlamentu. Stavební spoření je v Česku populární a smlouvy má přes pět milionů lidí. Jeho omezení bude citlivou politickou věcí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Petr

13. 3. 2003 6:54
Nasraný lidi
To zase přibyde nasranej lidí a příště už volby fakt vyhrajou komunisti...
0 0
možnosti

Petr

6. 3. 2003 1:13
Možná by se mělo někomu vysvětlit, že rozpočtový schodek 100 mld. nevyřeším zrušením stavebního spoření na které se dává 13 mld.
0 0
možnosti

Andy

26. 2. 2003 13:57
Sobotko, styď se!
Sobotko, tobě v té olýsalé báni snad straší. To chceš látat díry v rozpočtu, který způsobila tvoje becherovkářská srandapartaj tak, že lidem vezmeš podporu ze stavebního spoření?! Jednak jseš lakomej zakomplexovanej grázl a kariérista a potom - je vidět, že se ztrátou vlasů často přichází i ztráta zdravého rozumu.
0 0
možnosti

Kokin

19. 2. 2003 16:54
Jsme v prdeli
Prostě zase jsme v prdeli. Do teď to využil kdo chtěl a na co chtěl a najednou budeme krátit co se dá. A co to pořádně ošetřit aby se stavební spoření nedalo použít na něco jiného. To tady ale nebude nikdy fungovat. Prostě jsme v prdeli !
0 0
možnosti

Roman

17. 2. 2003 6:36
Staré smlouvy
Šáhněte na staré smlouvy a počítejte s hromadnými žalobami ve Štrasburku a neušetříš Sobotko ani korunu, ještě budeš muset doplatit....
0 0
možnosti

Fredy

14. 2. 2003 15:24
Stavební spoření je jen část bytové politiky, ve světě jsou i jiná řešení.
Stavební spoření a státní podpora bydlení se poslední dobou diskutuje více, než volba prezidenta. Neboť se to dotýká skoro všech lidí. Mnohým je již dávno jasné, že tento celonárodní "státní" spořící systém musí doznat změn. Jenže jak na to? Zrušit podporu úplně? Je tu strašák zhroucení systému, který hrozil na Slovensku. Nehledě na to, že i stavební spořitelny si na tuto podporu tak zvykly, že bez ní by musely změnit princip hospodaření a poplatkovou politiku. Roční poplatek za vedení účtu až 290,- Kč (SSČS dokonce 400,- u starších smluv)a zřizovací poplatek 1 až 1,8% by musely doznat výrazných změn. Možná by musely odpadnout úplně. Píšete, že stavební spoření čeká radikální řez. Je ale otázkou, zda toto stavební spoření je tím nejsprávnějším řešením bytové politiky.     Mnohdy se říká, že nejlepší je zdravý selský rozum. Osobně si myslím, že stavební spoření bez, alespoň symbolické státní podpory, by nepřežilo. A pokud jde o bytovou problematiku, tak by zákonodárci, či vláda měli hledat řešení takříkajíc u zdroje, u daňového poplatníka. Každé přerozdělování je neefektivní a drahé. Napadá mě následující systém:
 
Kdo se rozhodne řešit svoji bytovou situaci (koupi, či postavení vlastního bydlení), tak by byl osvobozen o daně z příjmů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění (po dobu například 5 až 10 let). Jeho zaměstnavatel by byl také osvobozen od platby na sociální a zdravotní pojištění. Uvedu příklad:
 
1.          SOUČASNÝ   STAV.   Hrubá mzda 17.000 Kč. Čistá mzda 12.970 Kč. Zaměstnavatel zaplatí celkem 22.950 Kč. Daň zaměstnance 1.905 Kč. Odvod na sociální zabezpečení od zaměstnance 1.360 Kč a od firmy 4.420 Kč. Odvod na zdravotní pojištění od zaměstnance 765 Kč a od firmy 1.530 Kč. Taková je současná realita v případě bezdětného zaměstnance.
 
2.          NAVRHOVANÝ   STAV. Zaměstnanec se rozhodne řešit svoji bytovou situaci a spolu s manželkou (družkou) si chtějí koupit byt v ceně 1.000.000 Kč. Vlastní peníze nemají a tak by si chtěli vzít úvěr (stavební spoření, hypotéka či kombinace). Problém je v tom, že většinou není bonitní. Současný státní příspěvek je mu k ničemu, neboť na žádný úvěr nedosáhne. Řešením by byl můj návrh.   Osvobození by se týkalo daně z příjmů zaměstnance a plateb na zdravotní a sociální pojištění zaměstnance a zaměstnavatele. Nyní konkrétní čísla. Zaměstnanec by ušetřil 4.030 Kč. Zaměstnavatel 5.950 Kč. Zaměstnanec by si mohl za ušetřené peníze vzít hypotéku ve výši 600.000 Kč (na 20 let, úrok 5,3% včetně všech poplatků). V případě, že by manželka (družka) měla hrubou mzdu necelých 13.000 Kč, tak by ušetřila tímto systémem přibližně dalších 2.950 Kč. Potom by si spolu mohli vzít hypotéku na 1.000.000 Kč (na 20 let, úrok 5,3%, splátky 6.980 Kč). Přitom by v prvních 5 (10) letech nezaplatili ani o korunu navíc ze současných příjmů. Neklesla by jejich životní úroveň, která bývá u mladých lidí většinou nízká. Možná Vás napadne, že by to bylo výhodné zase jen pro vyšší příjmové skupiny. Lze to ošetřit i principem solidarity. Podle daňových pásem. U 15% osvobození 100% až po 32% pásmo, kde by bylo osvobození třeba jen 30%.
 
VÝHODY A NEVÝHODY: Motivace pro zaměstnance si vydělávat co nejvíce. Čím vyšší mzda, tím vyšší úspory. Motivace pro zaměstnavatele. Takový zaměstnanec by ho „stál“ řádově o čtvrtinu méně. Vhodné pro firemní řešení bydlení pro zaměstnance. Zaměstnavatel by mohl část ušetřených peněz přidat zaměstnanci, jako bonus, či vytvářet fond bydlení. Pro banky by bylo jednodušší zjišťování bonity. Řešení by nemuselo být technicky složité, ale hlavně levné. Žádné přerozdělování, žádné ztráty v díře zvané státní rozpočet. Nevýhodou by mohly být různé spekulace s výší platu apod. Stát by tímto relativně ztratil, ale pouze relativně. V konečném důsledku by ho to vyšlo daleko levněji. Myslíte si, že je to reálné?        
0 0
možnosti

jan

14. 2. 2003 15:53
Re: Stavební spoření je jen část bytové politiky, ve světě jsou i jiná řešení.
Zdá se mi to naprosto geniální. Snížila by se i nezaměstnanost, protože by byla zase míň výhodná.
Hodně mladých lidí by bydlelo a měli by rodinu a zase by bylo víc lidí co by přispívalo do systému. Jen to nějak prosadit to vidím jako velikej problém.
0 0
možnosti

Libor Vejpustek

14. 2. 2003 13:36
Zalozit smlouvu jeste letos ?
Pokud nekdo nema stavebni sporeni se statni podporou, tak se mu urcite vyplati uzavrit smlouvu se statnim prispevkem jeste letos. Pak by mu melo zustat 25% maximalne z 18000 az do konce sporeni. Alespon takovy je zatim navrh. Je to poznat i z toho, ze dopad na statni rozpocet bude mit tato zmena az za 7-9 let. To znamena po skonceni stavajicich smluv. Otazkou ovsem je, jak to bude se smlouvou uzavrenou v roce 2003 bez statni podpory a s narokovanim podpory napriklad od roku 2005. Jelikoz bude narok na statni podporu vznikat az v roce 2005, budou se na ni vztahovat nove podminky nebo se to bude posuzovat podle data uzavreni ? To je ted otazka.
0 0
možnosti

Helena

18. 2. 2003 11:15
Re: Zalozit smlouvu jeste letos ?
Toť otázka, kterou teď také řeším, protože mi v prosinci končí jedna smlouva, takže bych klidně hned dneska mohla uzavřít smlouvu následnou, na níž by mi podpora náležela za rok 2003.Mělo by to být tak, protože uzavřená bude letos, ale.....je tu mnoho nejasností a jak to nakonec bude schválené se nedá teď odhadnout. Druhým jistým řešením je ale nevypovídat po 5 letech původní smlouvu, protože pokud nepřespoříte cílovou částku, klidně tam můžete spořit 7,8,9 let a stále to bude stará smlouva, na kterou by měly platit původní podmínky a nikdo vás nemůže nutit ji zrušit.
0 0
možnosti

Highlander

14. 2. 2003 12:44
StSP
Ať už vláda konečně přestane tajtrdlíkovat s podporou stavebního spoření. Je to jen další způsob přerozdělování vybraných daní. Nechť sníží daně a nechá na lidech, ať se svými penězi naloží podle svého - někdo je třeba prochlastá, někdo si zařídí bydlení, někdo třeba dá i něco na charitu - proč má stát strkat svůj nenasytný rypák to toho, jak občan naloží se svými poctivě vydělanými penězi. Tož tak.
0 0
možnosti

džery

14. 2. 2003 12:28
Stavební spoření,které je často zneužíváno na nákupy všeho možného jen ne bydlení by bylo třeba úpně zrušit. Proč mám přispívat ze svých daní na něčí dovolenou nebo auto !!!
0 0
možnosti

kuba

14. 2. 2003 10:59
6 let
je podle me nejak moc dlouho. To potom kdyz clovek zacne v 18 vydelavat (vysokoskolak jeste pozdeji)  a hned si da sporeni, tak k penezum bude mit pristup nejdrive ve 24. Kdyz vemu v potaz to, ze clovek na vysoke skole si muze dovolit platit sporeni az kdyz je tak ve ctvrtaku (driv si nesezene poradnou brigadu, protoze jeste nic moc neumi), bude moct penize vybrat az v 27!!! To ma do teto doby bydlet u rodicu nebo co? A to jeste nemluvim o tom na jakou cast bytu si muze s jednim sporenim nasetrit. 
0 0
možnosti

pavel

14. 2. 2003 13:25
Re: 6 let
Jo bobši, když chceš od rodičů do svého, to se musíš prostě víc snažit a né fňukat na netu. Jen tak pro příklad : Ve 24 jsem měl dům, dvě auta, tři obchody, velkosklad a dvoje regionální noviny. Poznámka: vše legálně, bez úvěru či výpomoci rodičů či státu, daně platím a poporuju tři střední školy. Takže je to jen na tobě.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...