Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Před poplatky stavebních spořitelen se neschováte

V uplynulých třech měsících čtyři ze šesti stavebních spořitelen zavedly nové sazebníky, které samozřejmě přinesly zvýšení některých poplatků. Přestože stavební spoření v současnosti nabízí bezkonkurenčně vysoké zhodnocení úspor, poplatky tuto výhodu mohou značně snížit. Kromě toho se spořitelny také snaží vyššími poplatky znevýhodňovat dříve uzavřené smlouvy s vyšším úročením.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Martin

5. 3. 2004 18:42
Zlodějna
Budeme brzo platit poplatky za úrokové zvýhodnění např. u termínovaných vkladů nebo jiných bankovních produktů s pevnou úrokovou sazbou na např. 5 let oproti novým klientům?
0 0
možnosti

Docent

18. 2. 2004 18:28
Odpověď MF ČR
Vážený pane, Ministerstvo financí obdrželo Vaší stížnost na postup Raiffeisen stavební spořitelny, a.s., ve věci účtování poplatku za správu úrokového zvýhodnění a dalších poplatků vyplývajících ze sazebníku úhrad za poskytnuté služby. K Vaší stížnosti sděluji následující. Vaše stížnost je neoprávněná a pokud jde o podání informací v předmětné věci, podle § 11 odst. 3, písm. b) zák. č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v případě, že požadovaná informace se nevztahuje k působnosti povinného subjektu, žádost se odkládá s odůvodněním. Odůvodnění Podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů (dále je zákon o bankách), za provádění bankovních obchodů, poskytování bankovních informací, poskytování služeb klientům, atd., je odpovědna příslušná banka (pod bankou se rozumí i stavební spořitelna). Podle § 37 zákona o bankách, banky poskytují klientům služby na smluvním základě. Podle § 25 odst. 1 zákona o bankách, činnost bank podléhá bankovnímu dohledu vykonávanému Českou národní bankou (dále jen ČNB). Podle § 15 zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, ve znění pozdějších předpisů, Ministerstvo financí provádí státní kontrolu dodržování podmínek pro poskytování státní podpory. Závěrem uvádím, že i když činnost bank podléhá bankovnímu dohledu ČNB, z obsahu Vaší stížnosti vyplývá, že nespadá ani do kompetence ČNB, protože sazebník úhrad za poskytované služby se může měnit nezávisle na právní normě a nezávisle na všeobecných obchodních podmínkách. S pozdravem JUDr. Ing. Jiří Špička ředitel odboru Finančního trhu
0 0
možnosti

Zdeněk Valečko

10. 2. 2004 16:57
Stavebním spořitelnám zvýšené poplatky neplaťte! 2
Jak se tedy bránit? Musíte poslat spořitelně výzvu doporučeným dopisem, ve kterém ji upozorníte na porušení smluvních podmínek z její strany. Zároveň musíte požadovat vrácení rozdílu mezi výší smluvní úhrady (dle ceníku platného v době uzavření smlouvy) a svévolně účtovanou vyšší částkou. Závěrem musíte uvést, že se jedná o pokus o smír, a že v případě, že spořitelna nebude do určitého termínu (např. 3 týdnů) reagovat na váš dopis nebo rozdíl do té doby nepřipíše zpět na váš účet, budete tuto úhradu vymáhat soudní cestou. Dlužno podotknout, že takto lze požadovat vrácení všech dosud nepromlčených částek (do tří let zpět), přičemž běh promlčecí doby se zastaví až okamžikem podání žaloby. Postižených klientů je cca 5,5 miliónů, a celkem se zřejmě jedná o částku přesahující miliardu korun. Takto může konat každý sám za sebe nebo se klienti mohou sdružit a jednat společně. Čím dříve se tak stane, tím menší část bude promlčena.<br><br> Jinak se nenechte zmanipulovat názory takzvaných "odborníků". Z občanskoprávní povahy této věci je zřejmé, že jediným právoplatným odborníkem v této věci je pouze a jenom soud. Všechno ostatní jsou pouze osobní názory. Tento můj osobní názor je podložen zákonem č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření a občanským zákoníkem, což si každý může ověřit.<br><br>
valecko(zavinac)atlas.cz
0 0
možnosti

Zdeněk Valečko

10. 2. 2004 16:57
Stavebním spořitelnám zvýšené poplatky neplaťte! 1
Není pravdou, že jsou klienti bezmocní proti svévolnému zvyšování poplatků, které si za své služby (vedení účtu) stavební spořitelny účtují. Dokonce nejste povinni platit ani jakékoli další nevyžádané služby (sledování úroků apod.). Co tedy máte udělat?<br><br> Kdo se nechce smířit s touto svévolí spořitelen, musí svůj nesouhlas s vyššími poplatky dát jasně najevo. S libovolným zvyšováním poplatků totiž nikdo z nás v uzavřené smlouvě nesouhlasil. Podepsali jsme pouze, že souhlasíme s poplatky podle platného sazebníku. A z logiky jakéhokoliv smluvního vztahu vyplývá a může vyplývat pouze jediné, že se tento souhlas vztahuje na podmínky (například sazebník), které jsoou platné v okamžiku podpisu smlouvy. Pokud by si některá smluvní strana chtěla dopředu vyhradit možnost do budoucna libovolně měnit cenu za své služby, musela by protistrana přinejmenším na takovouto jednoznačně řečenou podmínku ve smlouvě přistoupit. Nic takového všeobecné podmínky stavebního spoření samozřejmě neobsahují, protože by nikdo soudný na takovou podmínku nepřistoupil.<br><br>
0 0
možnosti

střádal

18. 2. 2004 13:41
Re:
mám před sebou všeobecné obchodní podmínky hypostavební spořitelny a tam stojí doslova - stavební spořitelna účtuje ročně náklady za vedení účtu dle sazebníku nákladů, a to vždy na počátku roku. z toho mi vyplývá, že vlastně souhlasím s poplatky aktualizovanými každý rok dle jejich vykutáleného sazebníku. je to pěkný svinstvo, nalákat klienty na nejvyšší útok a pak jim ho hezky potichoučku nějak vytahat z kapsy, ale dle mne to mají vymyšlený dobře a těžko by se dalo uspoět u soudu
0 0
možnosti

Andis

23. 1. 2004 10:12
Není to jinak?
Asi bychom si měli myslet, že stavební spoření je fakt dobrá věc a stát toto naše přesvědčení ještě odmění bonusem. ALE: proč dal tolik prostoru a času, aby si každý mohl založit novou smlouvu ještě za starých podmínek? Aby stavební spoření měly založeny snad i ještě nenarozené děti? Když publikovanou snahou státu bylo ušetřit? Zdá se mi, že je to jinak. Stát totiž potřebuje, aby volné peníze lidí byly pevně vázány a toto zmrazení si my všichni ještě zaplatíme, neboť ten velkorysý státní bonus nám stát nejprve v daních sebral. Teď má většina lidí část peněz na starých smlouvách na které státní příspěvek ukončili a další peníze na nových smlouvách. A stát si mne ruce. Zase má k dispozici peníze, se kterými může pět let v klidu hospodařit .... a pak? pak se zase nějaká finta vymyslí. Dovedete si představit, kdyby stát chtěl skutečně ušetřit státní příspěvky zrušil? Za stavební spoření i v té nejvýhodnější vyriantě se jen stěží přestaví koupelna v paneláku, takže většina lidí by tyto peníze okamžitě proměnila za zboží, zájezdy, apod a inflace by se pěkně roztočila, což by se asi nelíbilo UNII, atd. Takže si myslím, že celé stavební spoření je jen o tom, jak zabetonovat volné peněžní prostředky, aby se nedostaly na trh.
0 0
možnosti

Honza

26. 1. 2004 9:38
Re:
na tom něco je, opravdu mi nešlo do hlavy, proč oznámili s tak velkým předstihem, že se zhorší podmínky až od 1.1.2004 - byla to velká reklama pro St. Spořitelny a sehnala jim mraky klientů, které by jinak nesehnali (v tak velkém počtu)
0 0
možnosti

Aliss

23. 1. 2004 8:14
jen tak dál
v lednu 2003 jsem ukoncila smouvu. nyní mi přišel výpis z účtu- je účtován poplatek 290,-který zavedla ČMSS v prosinci 2003, tedy v době kdy smlouva už neexistovala. takže za 1 měsíc vedení učtu u lišáka mám platit 290.-, to je už teda levnější hypotéka
0 0
možnosti

Honza

23. 1. 2004 14:26
Re:
měl jsem stejný zážitek - můžete ale poslat žádost o vrácení přeplatku - námitku v vyúčtování - účtují pololetně, stížnost uznali a vrátili 145 Kč (ČMSS) - a to smlouva zanikla začátkem ledna 2003 (musel jsem ale mít ověřený podpis.... - tak je na zvážení, jestli to kvůli 145 Kč absolvovat, mě šlo ale o princip, těm pacholkům to z principu nenechat)
0 0
možnosti

Tawkoza

23. 1. 2004 6:43
st.sp.
st.spoření je dobré pro chudé lidi,,uzavíral jsem dříve st.spoření lidem a ted toho lituji,,, za pár let nebude dostatek penez na uctu,, protoze se tuneluje :) a to mi věřte, :))vím co melu obvolávám známe ať si nové nedávají,,, a rychle vyberou penize i za předpokladu že.......
0 0
možnosti

Milan

23. 1. 2004 5:54
Kdo chce kam...
Jsou i jiné možnosti je si hodnotit peníze, ale kdo ty spořitelny budou brát peníze na úvěry? Bude úvěrů míň a bude se na ně čekat. Budou míň točit peníze, jejich chyba. A vůbec - je to nefér a zlodějna.  
0 0
možnosti

peva@email.cz

22. 1. 2004 11:23
Spoření mladých
Tak trochu mi to stavební spoření připomíná spoření mladých. Taky to bylo před revolucí děsně výhodné a pak jsem si za to koupil místo bytu jednu reprobednu. Aby to nedopadlo pro některé lidi stejně. Nízké úrokové sazby tu nemusí být pořád a 5 i 6 let jsou docela dlouha doba.
0 0
možnosti

Petr Homolka - phfin@seznam.cz

13. 1. 2004 20:31
proč tolik emocí
Hlavní myšlenkou článku podle mého bylo, že st.spořitelny vlastně zneužily svého postavení. A také hned v názvu uvedeno, že obrana asi není možná. Proto celkem nechápu ty rozvášněné emoce v diskusi.
St.příspěvek samozřejmě může být určitým přerozdělováním našich daní, ale tím, že st.spoření neuzavřu, přestane se mě toto přerozdělování týkat.
Obavy, že poplatky budou jednou 5000,-  ročně nepovažuji za reálné přinejmenším proto, že cyklus st.spoření není pro takový skok dost dlouhý. Připomíná mi to výkřik jednoho přispěvatele, který před časem brojil proti život. pojistkám argumentem, že za 30 let bude l mil. odpovídat průměrnému platu (30 000,- Euro).
Zrušení st.spoření je také utopie. Spořit do "štrozoku" už dnes nikdo nebude. Na vkladní knížce či BÚ nezískáte nic, na term.vkladu jen o málo víc a investovat sám ? Kolik lidí se toho odváží bez pomoci (navíc po zkušenostech s různými dealery)
A nakonec. Produkt, o kterém se tady hovoří, je normální spoření s určitým omezením výběru. I v nových podmínkách bude dosahovat zhodnocení kolem 5 % a topro normálního střadatele není špatné. (Samozřejmě existují způsoby, jak dosáhnout vyššího zhodnocení, ale to není rada pro normálního střadatele). Pojem "stavební" se do hry dostává až v okamžiku čerpání úvěru, protože ten je účelově vázán na potřeby bydlení. Proč tedy nějak kategoricky bránit lidem spořit?
0 0
možnosti

Petr

16. 1. 2004 8:50
Re: Skutečně není obrana proti navyšování poplatků?
Souhlasím s tím, že se nelze ubránit zvýšení stávajících poplatků za vedení účtů. Nesouhlasím ale s tím, že stav. spořitelny jednají v souladu se smluvními podmínkami a se zákony, když účtují poplatek za tzv. evidenci úrokového zvýhodnění. Důvody: - oproti úrok. sazbám v době uzavření smlouvy spořitelny tyto sazby v loňském roce nezvýšily (vklady jsou po celou dobu spoření úročeny stejnou sazbou) a tudíž nemohlo vzniknout žádné úrokové zvýhodnění, za jehož evidenci si letos osobují právo účtovat poplatek -klient se při podpisu smlouvy zavázel platit poplatek za vedení účtu případně za operace nad rámec vedení účtu, které si vyžádá (mimořádný výpis atd.) dle sazebníku spořitelny. Součástí těchto služeb ale nebylo vedení evidence úrokového zvýhodnění a pochybuji, že toto si někdo z klientů u spořitelny objednal Myslím, že tímto směrem by se měla ubírat obrana klientů spořitelen.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...