Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Co se stalo se státní podporou

Stavební spoření má novou podobu, mnoho otázek však ještě zůstává otevřených. Jak je to například se státní podporou? Je možné čerpat státní podporu současně podle předchozího i novelizovaného zákona? Jaká bude její maximální roční výše? Kolik smluv se státní podporou je možné si uzavřít?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

huhla

29. 4. 2004 9:48
Nevhodný zákon
nebylo vhodné, nic se neušetřilo, boom komcem roku 2004 to ukázal. Stát si podřezává větev při řešení bytových potřeb občanů. Ubírá jim možnosti financovat to sami ale na druhé straně nic nepřidal.
0 0
možnosti

Dášenka

6. 2. 2004 12:26
Co asi?
Zeptejte se Socanů,co s ní udělali.Jako se vším prožrali,rozkradli,vytunelovali zkrátka -prohospodařili a nám ostatním zbydou jenom oči pro pláč a astronomické dluhy,šmejdi socanský
0 0
možnosti

blbý sedlák

5. 2. 2004 14:16
Možná
je to blbost, ale stavební spoření začíná tak trochu smrdět. Co Vám erár nasype, sežerou vyšší poplatky. Není to nááááhodou takový typický malý český tunýlek ze strany spořitelen na státní rozpočet? Jo to víte, do bank a firem se díky EU nebude moci napřímo nasypat nic (stát nesmí přispívat soukromým subjektům, to je nedovolená podpora), no a přece jenom do toho 1bilionu kdy by se měla státní kasa zhroutit ještě půlka chybí. Toho se přece musí využít! Nyní mě za ten můj blbý selský rozum bude asi hodně lidí nadávat, ale mám dojem že jste jim to sežrali i s navijákem, ba co dím i s loďkou a přístavištěm.
0 0
možnosti

Petr Šafránek

5. 2. 2004 15:16
Re:
Ať počítám jak počítám, pořád ze státního příspěvku zbyde na klienta asi 8 x více než na banku, což není tak špatné skóre... Samozřejmě za předpokladu, že využívá státní podporu postaru a naplno... Jiná otázka je, že stát nemá jiné peníze, než jsou naše daně. To, co dostáváme v růcných státních podporách, stejně zaplatíme na daních. Je to vlastně jenom přerozdělovací systém, to si musíme přiznat. Na druhou stranu - a to je původní myšlenka stavebního spoření - zde dochází ke kumulaci peněz, ze kterých si lze poměrně levně půjčit na méně nákladné bytové potřeby. Kdyby stát rozdal těch 4.500 resp. 3000 ročně přímo - například snížením daní, asi by se většina projedla nebo třeba provolala u mobilních operátorů, to si také musíme přiznat....
0 0
možnosti

Anyna

5. 2. 2004 12:31
pozustalost a stavebni sporeni
V lonskem roce jsem si uzavrela na jmena svych rodicu dve nove smlouvy na stavebni sporeni u Raiffeisen. Bohuzel koncem roku otec zemrel. V ramci pozustalosti bude jeho stavebni sporeni prevedeno na matku. Poradce mi sdelil, ze se v tomto pripade bude statni prispevek vyplacet i nadale na obe smlouvy.
Ma nekdo zkusenosti nebo to zustane otazka pro pana Safranka  Diky.
0 0
možnosti

žabička

5. 2. 2004 13:09
Re:
Je to opravdu tak, pracuji v jedné z našich bank a tento případ jsem řešila u své přítelkyně, která měla stavební spoření na sebe a jedno měla její maminka, která zemřela. Po dědictví připadlo maminčino stavební spoření mé přítelkyni a opravdu může čerpat státní podporu jak na své tak na tom po mamince.
0 0
možnosti

le-on

5. 2. 2004 11:47
statni podpora na vice smluv???
no to je uzasne... takze ja si muzu uzavrit u jedne sporitelny dve smlouvy a u obou mi pobezi statni podpora do celkove max. vyse 3000 Kc... jenom pri tom budu platit nemale poplatky za vedeni dvou uctu.
0 0
možnosti

finservis

5. 2. 2004 12:06
Re:
To, že to zákon umožňuje, samozřejmě neznamená, že to máte udělat, když to pro Vás nebude výhodné... V praxi to nejspíš pouze vyřeší případy "zapomětlivých" účastníků stavebního spoření, kteří si uzavřeli více smluv se státní podporou a museli pak být dotazováni na to, kde ji tedy opravdu chtějí. Tato korespondence podle nového zákona odpadne a podpora se rozdělí. Je to tedy spíše opatření, které zjednoduší administrativu, pro běžného účastníka stavebního spoření asi opravdu nemá význam souběh více smluv se státní podporou.
0 0
možnosti

Jackie_

5. 2. 2004 11:07
Státní podpora pro banky
Státní podpora ke stavebnímu spoření je vlstně státní podporou pro banky ve kterých si lidé spoření uzavřeli. Stát sice přispěje 4.500,- resp. 3.000,- korun za rok, ale banka to občanům zase hezky oškube na poplatcích, takže je to výhodnější pro banky a ne pro lidi... Přejmenovala bych to na Zlatý důl pro banky a ne Stavební spoření pro občany...
0 0
možnosti

Petr Šafránek

5. 2. 2004 11:14
Re:
Doporučuji Vám vzít si kalkulačku a chvíli počítat, než něco napíšete. Zkuste si porovnat roční poplatky na Vašem běžném účtu (třeba sporožiru) s poplatky stavební spořitelně. Přitom na běžný účet Vám stát nepřidá ani korunu, naopak Vám ještě sebere 15% z připsaných úroků! Jestli je něco v ČR zlatý důl pro banky, pak je to vedení běžných a termínovaných účtů, nikoliv stavební spoření.
0 0
možnosti

Janda

5. 2. 2004 9:11
Stavební spoření je podvod
Vždyť si to spočítejte kolik dostanete od státu za rok, pak vezměte inflaci a zjistíte, kdyby jste si za ty peníze raději něco koupili, tak by jste udělali dobře. Šetření není na místě, tím se dává pokud k dalšímu zdražování. Češi bděte!
0 0
možnosti

Kendy

5. 2. 2004 9:34
Re:
No ale když nebudou lidé spořit, tak nedají dohromady alespoň malý kapitál na bydlení. Navíc zhodnocení je vyšší než inflace a to podle mého názoru dost ostře, takže by mě fakt zajímalo, jak jsi to spočítal.
0 0
možnosti

Allan

5. 2. 2004 8:24
Překročení cílové částky
Opět je uvedena zavádějícím způsobem informace, že nesmí být  překročena cílová částka. Podle starých podmínek je přípustné, že když stav účtu překročí  sjednanou cílovou částku, tato se automaticky zvyšuje.
Jinak článek správně upozorňuje na nejasnosti zákona, neexistující výklad a možné sporné případy.
 
 
0 0
možnosti

Petr Šafránek

5. 2. 2004 8:34
Re:
Pravidlo o automatickém navyšování cílové částky při jejím přespoření rozhodně neplatí u všech stavebních spořitelen, a to ani podle "starých" VOP!!! Některé stavební spořitelny umožňují navýšení pouze jako dodatek ke smlouvě, tudíž nemusí s navýšením souhlasit. Některé souhlasí, ale současně odebírají nárok na úrokové zvýhodnění při nečerpání úvěru, jiné souhlasí jen s podmínkou, že smlouva přechází na tarif s nižším úročením a bez nároku na úrokový bonus.  
0 0
možnosti

Petr Šafránek

5. 2. 2004 7:51
Státní podpora
Bohužel zákon neřeší příliš jasně jednu zásadní otázku, a to sice, zda bude možné na smlouvy uzavřené do 31.12.2003 nárokovat vůbec nějakou státní podporu, pokud účastník tento nárok uplatní po 31.12.2004. Zákon pouze říká, že na takovou smlouvu nebude náležet státní podpora podle dosavadních předpisů, tedy 25% (max 4.500). Není však příliš jasné, zda na takovou smlouvu bude možné čerpat státní podporu podle nového zákona, tedy 15% (max 3.000). Jediné, z čeho je možné vycházet, je ustanovení o tom, že tyto smlouvy se řídí dosavadní právní úpravou a z toho by asi bylo možno dovodit, že na ně státní podpora podle novely nebude náležet. Ale v ustanovení o státní podpoře to striktně řečeno není...
Další spornou otázkou je to, zda bude možné na starších smlouvách, na kterých byla státní podpora nárokována k 31.12.2004 tento nárok třeba v roce 2005 zrušit a v roce 2006 jej tam zase zavést podle starých pravidel. Zákon totiž nevyžaduje, aby nárok byl na smlouvě uplatňován kontinuálně a pro přiznání původní státní podpory stanoví jedinou podmínku - existenci nároku k 31.12.2004!
0 0
možnosti

leos

5. 2. 2004 18:25
Re: dik
dik za vysvětlení,asi začinám chápat o co jde - k tomu ostatnímu -asi bych měl nadávat sám sobě.že jsem kohokoliv volil- jen nevím,ksakru,jak to změnit
0 0
možnosti

Důchodkyně

5. 2. 2004 7:51
Státní podporu rozkradli socani a jejich přisluhovači!!!
0 0
možnosti

Janda

5. 2. 2004 9:13
Re:
Nejvíce ale nakradla ODS v devadesátých letech a zase nás chce s Mirkem Topolánkem přivést ke koženýn tunelům a rozkrádačkám.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...