Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Neplaťte za plyn zbytečně moc

Kromě toho, že utáhnete kohouty na topení a uděláte řadu dalších úsporných opatření, paradoxně můžete cenu plynu srazit i tím, že trochu zvýšíte jeho spotřebu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vorel46

Neohřívejte vodu na víc...

Pane kolego irituje mně jak všichni rádci úspor opisují jeden od druhého a nikdo z nich nepřemýšlí o detailech. U akumulačního ohřevu vody není rada na ohřev vody na víc jak 55 stupňů rozumná (aby se nemusela míchat se studenou). Platí to i u elektrických akumulačních ohřevů vody. Neplatím přece za odebranou teplou vodu, ale za energii kterou vodě dodám a spotřebuji. Čili pokud mám dobře zaizolovaný bojler, může mi být z hlediska spotřeby energie jedno jestli vodu ohřeju na 55 nebo 70 stupňů. V prvním případě jí spotřebuju víc, v druhém adekvátně míň. Vzpomeňte na učivo základní školy z fyziky a zkuste namíchat roztok dané koncentrace ze dvou jinak koncentrovaných. S mícháním dvou různě teplých kapalin je to obdobné. Jen při využití Vaší rady se zbavuji možnosti mít k dispozici dostatek teplé vody (podotýkám že mluvím o bojlerech - nikoli o průtokáčích).

0/0
2.4.2008 20:36

Ivan

Re: Neohřívejte vodu na víc...

A v tom je právě problém. Článek se evidentně týkal průtokových ohřívačů, kde zmíněné platí na 100%. Ba co víc, tento fakt je platný i pro akumulační ohřev vody. Každý akumulační zdroj vody je do určité míry tepelně izolován a z vyšší teplotou akumulovanou ve vodě dochází k větším ztrátám vzniklým únikem tepla přes tepelnou izolaci. Jak je vám jistě patrno, čím větší tepelný rozdíl mezi ohřívanou a ohřívající stranou, tím více se dokáže v takovémto nedokonale tepelně izolovaném prostředí promrhat energie. Nemluvě o tom, že při ohřevu vody na vyšší teplotu dochází ke srážení vodního kamene na topných tělesech, čímž dochází ke zhoršení jejich výhřevnosti co se týče u elektrických těles. Obdobné problémy vznikají ale i u plynových ohřívačů. O zkrácení životnosti a následné opravě a nebo výměně, což je opět finanční zátěž myslím není třeba sáhodlouze diskutovat. A to vůbec nehodlám zde sepisovat tisíce dalších faktorů, které maji vliv na tepelné ztráty nebo zisky při ohřevu vody. Howgh.

0/0
7.4.2008 22:42

odborník

To byly časy...

...naše ústřední topení měla kohouty otevřeno/zavřeno, kolečka z nich byla sundaná, teplota v místnosti se regulovala pootevřením okna...

0/0
1.4.2008 16:25

Jarouš

Re: To byly časy...

naše topení to mělo taky, a pak přišly termohlavice. Najednou nám začaly vracet 5000 ročně. Když jsme pak ještě vyměnili okna a dali do nich termoizolační skla opatřená navíc ještě termoizolační fólií, vyvstal nám další problém - topení máme téměř vypnuté a místo pěti tisícovek nám ročně vrací deset tisícovek. Už teď nevíme, kam s prachama, tak přemýšlím, jestli nezačneme tapetovat těma tisícovkama strop - papír je také izolant a fasádu už nám zateplili, takže nic jiného než strop a vstupní dveře nám už asi nezbývá.

0/0
7.4.2008 22:48

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz