Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zaplatí státu více při podobných příjmech zaměstnanec, nebo živnostník?

Jste-li zaměstnanec a říkáte si, že byste tu samou práci byli schopni dělat sami na sebe jako živnostníci, dostáváte se do různých úhlů uvažování výhodnosti případné změny formy výdělečné činnosti. Jedním z důležitých aspektů bývá i daňový pohled, kdy si porovnáváte vaše odvodové povinnosti v oblasti daní a odvodů. Vybírejte dobře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kamila Václavíková

PLACENÍ STÁTNÍHO SVÁTKU

Prosím Vás poraďte mi, musí zaměstnavatel platit státní svátky? Náš zaměstnavatel nám svátky neplatí na výplatních páskách máme napsáno počet st.svát. a u toho 0 korun,prý jsou svátky už započítané ve hrubé mzdě. Ale jak můžou to zahrnovat každému do výplaty , když každý z nás má jinačí hodinový průměr?? Jestly na to umíte odpovědět tak vám za nás všechny zaměstnance děkuji:-/:-(

0/0
15.5.2009 19:35

john

idnes

it this R^R^good

0/0
26.1.2009 17:28

Teplý František

Nárok mzdy za svátek

Pracuji ve dvou směnném provoze,raní-odpolední.Vedoucí nařídil pracovat o svátek.Jakou má být tato směna  zaplacena.Děkuji,T.F.

0/0
5.5.2008 11:50

Zákoník práce

Re: Nárok mzdy za svátek

§ 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

(1) Za dobu práce ve svátek23) přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek23), které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

0/0
5.5.2008 11:52

Kamila Václavíková

Re: Nárok mzdy za svátek

Prosím Vás o radu,má právo zaměstnavatel na neplacení státních svátků? Na výplatní pásce máme počet svátků a u toho 0 korun a zdůvodnily to tak že svátek je už započítaný ve hrubé mzdě. Ale jak můžou zahrnout svátek do hrubé mzdy nám všem když každý z nás má jiný hodinový průměr? Prosím o radu děkuji Vám;-(

0/0
15.5.2009 19:20

Maida

Co to je za bludy????

Autor ve svém rádobyodborném článku uvedl řadu hloupostí a pomotal různé údaje, např. roční slevu na dani popletl s měsíční a pojem jako minimální vyměřovací základ na zdravotní a sociální pojištění mu také není zřejmě znám. Podobný výpočet jsem si provedla nedávno, a vyšlo mi, že ze (superhrubé) mzdy zaměstnance je větší procento odvodů na ZP i SP, ale je to vyváženo jinými výhodami (aspoň někdy) i vyšší započtenou částkou na důchod. A řešit problém, zda šikovný truhlář má chodit do práce nebo podnikat je naprosto mimo mísu - prvním předpokladem je možnost vůbec podnikat. Čili rozhodování o tom zda podnikat nebo být zaměstnaný závisí od mnoha jiných faktorů a odvody jsou už podružná otázka, neboť se vždy najdou nějaké cesty, jak náklady navýšit. Pokud si někdo není schopen vydělat měsíčně několikanásobně víc podnikáním, tak ať zůstane, kde je.

0/0
15.4.2008 22:38

rudastraka

moc mi to nehraje

truhlar co si vydela je 15 tis mesicne cistyho na ZL?? to by musel byt totalni nymand nebo zit v uplny prdeli. totez plati o zednicich, instalaterech, elektrikarich.. proste kdo jste sikovnej a nejste uplnej tupec, meli by jste si prijit aspon na trojnasobek. ale je to neco za neco. neplati 8-mi hodinova pracovni doba a dela se i v sobotu i v nedeli, podle toho jak je potreba. neni to asi pro kazdyho, protoze zijete porad v nejistote, ale ma to spoustu vyhod a ty financni jsou jen cast tech vyhod

sikovnej remeslnik si dnes zije mnohem lip nez prumerna kancelarska krysa s titulem pred jmenem

0/0
15.4.2008 22:00

Krabat

Nic než bordel

Pracuji jako OSVČ a stále nevycházím z údivu, jaký bordel v tomto státě panuje. Mým oborem je design a grafika, čili se mi proplétá běžná práce s autorským zákonem. Uplatňuji 50% paušální výdaje, nemanipuluji s žádnými jinými výdaji a přiznávám každý příjem. Pominu to, že mě málem porazila výše soc. pojištění i to, jak šílené zálohy mi nakalkulovali pro tento rok. Přijít o zakázky, netuším, z čeho bych to platil. Čili jako OSVČ jsem nucen mít dost velké finanční rezervy, což mně komplikuje život.

Nejhorší jsou však nejasnosti kolem autorského zákona. Ptal jsem se čtyřech daňových poradců a každý mi řekl něco jiného! Když jsem je pak konfrontoval, radili se společně půl hodiny a nakonec  se shodli, že je to asi nějak takhle. Asi!!! Myslel jsem, že se vyvrátím. Chci tím říct, že náš stát má naprosto nesmyslně komplikovaný daňový systém, ve kterém se neorientují ani odborníci. Každý rok se něco mění, ani společné zdanění manželů nevydrželo déle než dva roky. A to je ta největší tragédie!

0/0
13.4.2008 23:20

Dr. Fe1

Re: Nic než bordel

Souhlasím, že největší chyba je právě ta permanentní změna. Proto mě fascinuje, když tato vláda např. odsouhlasí zákon, který už v sobě sám zahrnuje budoucí změnu tj. jiná pravidla v roce 2008 a jiná v roce 2009 ...... to mi hlava nebere

0/0
14.4.2008 9:34

Caretaker

Re: Nic než bordel

To promiň, ale možná jsi podnikatel, ale základní vzdělání Ti chybí. To, že právní výklad k určitému zákonu může být u každého právníka jiný není žádná novinka pod sluncem.

0/0
15.4.2008 14:25

Maida

poznámka k zálohám na SP

Pokud jste prozíravý, tak plaťte radši trochu vyšší zálohy na ZP a SP, protože vám je kalkulovali podle loňských předpisů, tzn. podle zisku (tj. po odečtení plateb ZP a SP). Avšak výpočet za rok 2008 bude pro vás drama - spočtou vám to ze zisku ("superzisku") - tj. z 50% příjmů a budete doplácet jako mourovatý.  Sice zaplatíte míň na dani, což vám tuhle bolest zmírní, ale budete se divit tomu, proč doplácíte ZP a SP.

0/0
15.4.2008 22:47

jiřk

tak nevim

je potřeba si uvědomit, že zaměstnanec znamená pro zaměstnavatele i další náklady. já se jako zaměstnavatel bojim, že přijde kontrola z hygieny, kontrola bezpečnosti práce a co já vim co ještě dalšího. když si někoho vezmu na živnosťák, tak nic takovýho jako hajzlíky a sprchu řešit nemusim, stejně tak školení BOZP, když zjistim, že nemám práci, pošlu toho s živnosťákem domů ze dne na den, což samozřejmě u zaměstnance nelze (výpovědní lhůta, odstupné). dále je taky potřeba zaměstnancům vysvětlit jejich výhody, jako třeba placená dovolená, placené svátky, nemocenská. každej zaměstnavatel musí počítat s tim, že nebude mít zaměstnance minimálně 6 tejdnů, ale spíš dýl v práci. proto zaměstnanec dostává v porovnání s živnostníkem míň peněz, ale jsou na tom v podstatě stejně a to už tu nepíšu o těch, co musí plati dph, to je pěknej vejmrd.

0/0
13.4.2008 22:34

Ich

Re: tak nevim

Se vším, naprosto se vším, co jste napsal, musím jako živnostník zcela souhlasit. A jediné, co mi ve vašem příspěvku vadí je zmínka o DPH. Nebyl jsem plátcem DPH a jsem plátce DPH. Nic, naprosto nic, se pro mě nezměnilo, pořád účtuji to samé (plus nějaké to normální zdražování). Naopak, být plátcem DPH je výhodné - vyinkasuji DPH a chvíli si s ním mohu zalepit své potřeby, pak jej odvedu a vyjde mě to tedy tak, jako když jsem jej neodváděl. Naopak, že jsem plátce DPH, tak mám nižší provozní náklady, protože veškeré investice mě rázem přijdou o 19% méně, než před tím, kdy jsem plátcem DPH nebyl - prostě si nyní mohu DPH z investic odečíst z odváděné částky. Nevýhodu jako plátce DPH mám pouze v tom případě, že bych měl drobné zákazníky - neplátce DPH, pro které by se stala má práce dražší o 19%, což ale nemám. Pokud bych byl zaměstnavatel, s největší pravděpodobností bych musel být též plátcem DPH (vyšší obrat) a tak by titéž zákazníci neplátci DPH opět zaplatili víc. Tolik stručně k DPH

0/0
14.4.2008 18:03

stormon

Je to blbost.

Nelze srovnávat ani hrubé ani čisté příjmy.

Zaměstnanec může - nebo nemusí - mít nějaké bonusy, které on neplatí. U podnikatele zase není úplně jasná hranice mezi tím,čím si může snížit základ daně; nebo může použít paušál, kerý je pro různé profese různý atd. Prostě daná úloha nemá řešení.

0/0
13.4.2008 22:11

Hráč

Finanční gramotnost je základem

Nemusíme autora hned odsuzovat, především dal na zváženou, zda podnikat či zůstat nadále zaměstnancem. V případě podnikání existuje ale hodně předpokladů, aby byly údaje aspoň trochu porovnatelné. Mám na základní škole volitelný předmět Základy finančního vzdělávání a nedávno jsme obdobným způsobem obě možnosti porovnávali. Záměr ale byl-povzbudit děti k podnikání, respektivě dát jim na výběr v jejich životě. Příznivější se nám však jeví další varianta a to vybudovat si postupně sám svoji firmu se svým systémem. Doporučuji k tomu motivační knihy Roberta Kiyosakiho a minimálně si otevřete dveře do jiné budoucnosti. O našich financích na ZŠ máme na www.penize.cz článek Kdy se Češi naučí rozumět financím.

0/0
13.4.2008 18:18

stormon

Re: Finanční gramotnost je základem

V takovém rozhodování musí být aspekt odvodů státu na posledním místě. Pokud není, řekl bych každému, ať rozhodně zůstane zaměstnancem.

0/0
13.4.2008 22:13

Maida

Jak uplatňejete finanční gramotnost vy konkrétně?

Moc by mě zajímalo, jak vy sám uplatňujete svoje znalosti ve svém životě, jaké podnikání rozvíjíte, kolik měsíčně spoříte, kolik máte dluhů apod. Zda jedete v nějaké multilevel společnosti např. ZPF, zda obchodujete s akciemi či komoditami, co si myslíte o životním pojištění, o penzijním připojištění pro mladé apod. Strašně by mě totiž zajímalo, co vlastně ty děti ve škole učíte. Děláte například nějaký rozbor hospodaření rodin? Učíte děti šetřit? Máte možnost dětem ukázat exekuční výměr či soudní příkaz k výkonu rozhodnutí? Mě tyto věci dost zajímají, sice nic neučím, ale myslím, že děti z mnoha rodin jdou do života naprosto bezbranné. A naopak, mnoho propagovaných věcí považuji jen za reklamu a tvrdý byznys..

Můžete mi napsat na maida7(zavináč)centrum.cz ?

Teď se jdu kouknout na ten zmíněný článek.

0/0
15.4.2008 23:11

reach52

Frma zaplatí daleko víc za zaměstnance

....aby ten dostal stejné peníze jako OSVČ.

Jejda jejda novinář idnesu modeluje srovnání na 15 tis....:-/

Mám malodou menší firmu s obratem do 50 mio, velmi slušně ziskovou. Pracují pro nás 4 lidé, každý má s odměnami (osobními a firemními) min. 50 tis (fakturačních jako OSVČ).

Platím vysoké daně, dosahujeme tedy velice slušného zisku. Chtěl jsem v rámci dalšího vylepšení našeho účetního obrazu zvýšit zaměstnanost a převést část OSVČ na zaměstnance, ale je to opravdu strašný rozdíl !(Y)

Dobrovolně to asi v nejbližší době neudělám.

0/0
13.4.2008 13:05

telcontar.en

Re: Frma zaplatí daleko víc za zaměstnance

No jasně, máš recht, autor článku jaksi zapoměl, že zaměstnanec s

"hrubou mzdou" 15000Kč vlastně od zaměstnavatele dostává právě těch cca 20250Kč, tu superhrubou mzdu, to jsou skutečné mzdové náklady. Pak to vyjde o dost jináč :-/

0/0
13.4.2008 21:10

mara

a co dovolená atd.?

A co třeba minimálně měsíc dovolené, aby si zachoval stejný standard jako zaměstnanec? Na tu si taky musí vydělat dopředu, to nemluvím o placení nemocenské...

0/0
13.4.2008 8:46

rae

Re: a co dovolená atd.?

jj, zaměstnanec má placené státní svátky a dovolenou - dovolená 20 pracovních dní je de facto 1/12 ročního výkonu. Pokud chcete porovnávávat, k uvedeným odvodům připočítejte u OSVČ 660,-- kč měsíčně - tj. 4,4% hrubých příjmů jako nemocenské pojištění. To je zaměstnanci strháváváno automaticky a je součástí odvodů (1,1% zaměstnanec, 3,3% zaměstnavatel). A pozor - OSVČ platí tedy stejně jako zaměstnanec, ale nemá nárok na náhradu při ošetřování člena rodiny (nemocné dítě přeci není překážkou při výkonu práce např. švadleny, klempíře, cukrářky). Jistě živnostník nemusí nemocenskou platit vůbec - pak je při neschopence doma zadarmo  a abychom mohli porovnávat skutečnosti - ještě tu nebylo řečeno, že zaměstnanec má v příkladu pro výpočet důchodu jako základ celou hrubou mzdu, živnostník jen třetinu! (to dělají ty odvody zaměstnavatele)!

0/0
13.4.2008 15:43

telcontar.en

Re: Re: a co dovolená atd.?

Dnes už ne třetinu, polovinu.

0/0
13.4.2008 21:12

palo

Re: Re: Re: a co dovolená atd.?

ale on taky jen z te poloviny plati odvody!  Jinak nic nebrani OSVC, aby jako vymerovaci zaklad uvedl cely zisk (primy po odpocku vydaju). Takze pokud brecite, ze se OSVC zapocita jen pulka na duchod, tak taky brecte, ze OSVC zaplati soc pojisteni jen z poloviny. 

(jsem taky OSVC)

0/0
13.4.2008 21:28

rae

Re: Re: Re: Re: a co dovolená atd.?

ne, nebrečím - jen titulek článku zní - zaplatí státu více zaměstnanec nebo živnostník - a co to otočit - dostanou při stejných odvodech stejné požitky? A aby nedošlo k polemice - stejné odvody zaměstnance + zaměstnavatele porovnat se stejnou sumou živnostníka. Nerovnost v péči o osobu blízkou jsem uvedla. Další nerovností je fakt, že živnostník bez nemocenského pojištění si nemůže zvolit režim vyplácení sociální dávky jakou je rodičovský příspěvek, ačkoliv přispívá do sociálního systému (dostává nejpomalejší formu - tj. 4 letou a je na tom stejně jako nezaměstnaný, který do socíálního a zdravotního pojištění nepřispívá vůbec). Rozdíl v důchodech by měli vyčíslit odbotníci z udz.

0/0
13.4.2008 22:26

Karel

Pro ty co si myslí "osvč" = neplatič daní

Jen pro info - na nulu už se mezi běžnými podnikateli moc nejede. Ono totiž pak od žádné banky nedostanete nejenom úvěr na podnikání nebo leasing, ale ani hypotéku. Dále si tím samozřejmě snižujete budoucí důchod. Samozřejmě někdo namítne, že podnikatel na nulu si nemusí brát hypotéku ... ale to platí jen pro podnikatele s ročními příjmy v řádech milionů. Jinak si holt hypotéku vzít musíte. No a kdo vydělává takové prachy, tak věřte že nejede na vysoké náklady, od toho tu jsou daňové ráje, které jim daně radikálně sníží. Jenže ono i zaměstnanci s takto vysokými příjmy stát na daních obírají, protože dostávají bonusy, které se do daní vtipně nezapočítávají.

Dle mého jsou historky o "podnikatelích s nulovými daněmi" jen pověrou, možná se to dělo na začátku devadesátých let.

0/0
13.4.2008 2:01

mike

co se vyplatí?

Otázka by měla znít jinak: jsem programátor (účetní, kadeřnice apod.) - co je pro mě lepší, pracovat u svého zaměstnavatele jako zaměstnanec nebo pro něj jako OSVČ. Dejme tomu, že takový zaměstnanec by pro zaměstnavatele představoval roční náklad půl milionu (tj. roční superhrubá mzda 500.000), což tedy je cca 31 tisíc hrubého za měsíc. Z toho zaměstnanec dostane cca 23 tisíc čistého za měsíc. Kdyby tutéž práci dělal na tzv. švarcsystém a za rok vyfakturoval ten samý půl milión, kolik mu zbyde?

A pak je třeba započítat eventuelní výhody zaměstnance (x týdnů placená dovolená, tolik populární stravenky, naturální plnění mzdy) a srovnat s event. výhodama OSVČ (široké možnosti odpisů). Zajímalo by mě opravdu srovnání někoho, kdo ví, o čem mluví, ne ty demagogické výkřiky "jó podnikatelé, ty si to daj do nákladů" nebo "ty líný zaměstnanci neví co je to práce", ale skutečne hodnocení někoho, kdo si třeba takto mohl vybrat, co zvolil a proč, a jak se to osvědčilo (co na to manželka -:). Dík.

0/0
11.4.2008 22:53

stoural

Re: co se vyplatí?

Vydelas si mnohonasobne vic :D na ZL.

0/0
13.4.2008 11:10

Uživatel požádal o vymazání
0/0
13.4.2008 18:13

Švarc

Re: Re: co se vyplatí?

No, já nevím, ale nepřijde náhodou ten pán z finančáku jen za tou švadlenou a nebude si to řešit jen s ní? Po mě možná tak bude chtít akorát faktury, které mi dala, abych byl jako součást důkazního řízení vedeného proti ní. Přeci mě nemůžou popotahovat za to, že můj dodavatel nemá jiného odběratele. Tomu nevěřím ani v naší banánové republice a doufám, že se nemýlím, jinak bych se asi šel oběsit do potoka.

0/0
14.4.2008 18:17

milan

Re: co se vyplatí?

Tady je rada naprosto jednoducha - udelejste si danove priznani a zjistite, kolik byste zaplatil. Ja pracuji jako OSVC, predminuly rok jsem mel prijem cca 450tis. uplatnuji fixni 50% naklady (pracuji ve sluzbach, takze mam naklady minimalni). Moje veskere odvody statu (dan, socialni, zdravotni) byly pod 20% z celkovyho prijmu - tzn mel jsem pro svou potrebu cca 30tis mesicne - ale pozor, treba pro hypotecni banku to neni cisty prijem, je v tom totiz cast ktera je papirove naklady. Pro banku byl muj cisty prijem cca 18tis.

0/0
14.4.2008 0:23

amos

Zaměstnanec x podnikatel OSVČ

Ta diskuze by mohla být nekonečná, pokud má jakýkoliv zaměstnanec představy o podnikatelých, že nic nedaní a vše si dají do nákladů, ať se ihned pustí do podnikání. Dnes živnostňák můžete mít na cokoliv. Podnikatelé, kteří mají pocit, že zaměstnanci se v práci jen flákají a berou moc peněz se zase můžou nechat zaměstnat.. Ale bude to asi tak, že ti co podnikají mají pocit, že se jim to vyplatí a ti co pracují mají pocit, že to umí líp než podnikat.

0/0
11.4.2008 20:47

Pavel 1 TU

Takto se to nedá porovnávat !!!

Pokud jako zaměstnanec dostane 15.000Kč, vyprodukuje práci, která se prodá za mnohem více.

Když jemu vychází třeba 150Kč za 1hodinu v zaměstnání, zaměsnavatel si ve skutečnosti za něj účtuje klidně i 300Kč.

V exkluzivních oborech, kde pracují specialisté a odborníci si firma účtuje až 1200Kč za hodinu práce, neříkám, že kdyby se tento člověk osamostatnil, mohl by si toto za sebe účtovat, ale jen poukazuji, že se to takto jednoduše porovnávat nedá !

0/0
11.4.2008 19:48

amos

Re: Takto se to nedá porovnávat !!!

To jsou povzdechy. Ano, každý zaměstnanec musí vydělat víc než kolik dostane, jinak nebudou tržby, které zaplatí vše kolem a nakonec i zisk, kvůli kterému se podniká. Jinak by do toho ten podnikatel nedával svůj vlastní kapital, že?

0/0
11.4.2008 20:52

wang

Re: Takto se to nedá porovnávat !!!

tak to mas pravdu ze se to neda srovnavat, za me si firma uctuje 1800Kc/h a muj plat je tak sotva na dvojnasobku prumerne mzdy. je fakt ze bych si takovy prijmy sam asi dost tezko vyjednal, firma je pro protistranu zajimavejsi nez jedna osoba, ptz je starosti meho zamestnavatele aby napr v pripade me cinnosti zajistil osobu schopnou vykonavat mou praci.

0/0
14.4.2008 16:11

pp

To je všechno přesné počítání.....

.......s nepřesnými čísly! Bohužel ale zde neplatí jako v mnoha jiných případech, že při počtech typu: 1 + 1 je něco mezi 1,9 a 2,1 dojdu k přesnějšímu výsledku, než při počtech že 1 + 1 = 2. Zde to tak nejde.

Všechny tyhlety výpočty jsou na nic! pokud se nespočte reálná situace, tak je ve hře tolik proměnných, že to prostě vypočíst nelze. to o několikanásobně vyšším příjmu živnostníka pro udržení stejného standartu se mi moc nezdá. Pravda je, že jako živnostník musím mít nějaké peníze jako hotovost bokem.Abych měl zač nakupovat materiál atd. Ale jinak koupím materiál, vyrobím výrobek, prodám výrobek(cena = materiál + práce+režije za stroje+zisk) Utržená cena výrobku-materiál atd...= zisk podléhající odvodům stejně jako výplata zaměstnance(rozdíl na soc. a zdrvotním poj.)

0/0
11.4.2008 9:00

pp

a ještě kousek....

Na druhou stranu jako živnostník můžu klidně jezdit do práce vrámci nákladů na udržení příjmů a tudíž si dopravné dát do nákladů(musím ale platit silniční daň), jako zaměstnanec mám smůlu(nebo štěstí? Silniční daň se mne netýká). A takových " volovin" se najde spousta.

Takže, jak říkám, všechno je pouze přesné počítání s nepřesnými čísly.

0/0
11.4.2008 9:01

Svata

Autor by měl vrátit školné

Prosím autora články, aby byl tak laskav a porovnával porovnatelné hodnoty :

Ve výrobku truhláře je obsažena práce. V případě zaměstnance je fin. hodnota této práce vypočítána hrubou mzdou navýšenou o povinné poplatky zaměstnavatele na soc. a zdrav pojištění - tedy měsíčně 15 000 hrubého + 35 % dalších odvodů = 20 300 Kč nákladů měsíčně ( 243 600 Kč ročně ). Při srovnatelných podmínkách musí zůstat stejná částka i živnostníkovi. Proto je třeba srovnávat hrubý plat a odměnou živnostníka ve výši 20 300 měsíčně, tedy 243 600 ročně. Pokud z toho pak uděláte čistý příjem - tedy to, co kterému pracovníkovi zůstane v peněžence, pak zjistíte, kolik vlastně kdo přispívá státu a z čeho se platí zdravotnictví a důchody našich spoluobčanů- zda je to z platů zaměstnanců nebo odměn živnostníků.

0/0
10.4.2008 23:37

Karel

Re: Autor by měl vrátit školné

Tím chceš naznačit že státní kasu plní zaměstnanci a ne živnostníci? To si asi zaměstnanec že? Si někde nejprve zjisti kolik procent zaměstnanců v ČR pracuje pro živnostníky. Pak asi dojdeš k tomu, že bez živnostníků by byla kasa prázdná, protože nezaměstnanost by to všechno sežrala.

0/0
13.4.2008 1:42

Lajtnant

Re: Re: Autor by měl vrátit školné

Mluvíš trochu o něčem jiném, než je téma příspěvku. Prostě nejde příjem živnostníka porovnávat s hrubou mzdou, ale jen se superhrubou, to je totiž skutečná cena práce. "Hrubá mzda" je jen virtuální pojem. Při stejných nákladech práce zbyde čistého víc živnostníkovi než zaměstnanci, protože na rozdíl od něj platí soc. a zdr. pojištění jen v poloviční výši. To je matematika, s tím se nedá nesouhlasit;-)

0/0
13.4.2008 9:26

svata

Re: Re: Autor by měl vrátit školné

Vážený pane Karle, měl byste se naučit počítat. Nejsem zaměstnanec, ale zaměstnavatel. Takže moc dobře vím, kolik musím každý měsíc odevzdávat státu za svých 50 zaměstnanců a jak bych na tom byl, kdybych je namísto zaměstnávání najímal jako OSVČ. A nikdo mně nevymluví, že hlavními přispěvateli do systému jsou prostě zaměstnanci, protože pokud zaměstavatel nepracuje s hotovými penězi ( ty dostává do banky jen na základě vystavených faktur) tak všechny peníze, které svým zaměstnancům vyplácí, projdou pěkně výplatní páskou. Jsou jistě obory, kde to tak není. Proč by např. v pohostinství byly trvale nejnižší průměrné mzdy v republice - na úrovni minimální mzdy.

Doufám, že si snad nemyslíte, že by u nás bylo tolik OSVČ, kdyby pro ně bylo daňově výhodnější ( zůstalo by jim za stejnou vykonanou práci více čistého ) se nachat zaměstnat ?

0/0
13.4.2008 22:17

Ext

Re: Re: Re: Autor by měl vrátit školné

Omyl pane. Živnostníků je tu tolik, protože jako zaměstnanec si dost dobře nemůže určit, kolik za svoji odvedenou práci dostane zaplaceno. Dal byste jako zaměstnavatel svému zaměstnanci za jeden mimořádně povedený úkon v hodnotě řekněme 100 Kč odměnu cca 10.000 Kč? Těžko, že? A to řekněme, že byste mu dal poctivých 75% a zbytek byste si nechal vy. Například mě, jako živnostníkovi se čas od času zadaří si za 10 minut práce vydělat 10.000 Kč. Není to často, ale zadaří se mi. Kdybych tutéž práci dělal pro vás, jako pro zaměstnavatele, dočkal bych se maximálně tak 2.000 měsíčně navíc, pokud byste byk kádr a pokud bych měl trvale  tytéž stejné úspěchy. A věřte, jako živnostník, ale i jako bývalý zaměstnanec zcela chápu, že by to tak bylo správné a výhodné pro obě strany. Ale jako živnostník vás nemusím "živit", mám vše pro sebe. Na druhou stranu mě zase nikdo nedá za měsíc se válení u moře žádný plat, takže ono se to vyrovnává. Jednou jsem dole, jednou jsem nahoře, ale jsem svým pánem...

0/0
14.4.2008 18:37

thx

Re: Re: Autor by měl vrátit školné

Zaměstannci odvádí asi 4x tolik na daních než živnostníci, kdyby živnostníci nepaltili daně vůbec, rozpočet by to moc nepoznal. V roce 2005 to bylo např. 11.4 miliardy proti 44 miliardám kč....

0/0
14.4.2008 7:24

rae

Re: Re: Re: Autor by měl vrátit školné

no fajn, cca 5 milionu zaměstnaných lidí odvedlo celkem 51,4 mld. Kč  - 1/5 zaměstnaných jsou živnostníci a odvedli 1/5 daní - ale rozpočet by to nepoznal! Gratuluju, máte alespoň základní vzdělání? Malá násobilka je učivem tuším 3. třídy. nebo 5. třídy zvláštních škol.

0/0
15.4.2008 12:50

Svata

Auto článku by měl vrátit školné

0/0
10.4.2008 23:27

lojz

Co je tohle za bláboly?

Např.: V první řadě si musíme uvědomit, že živnostník na rozdíl od zaměstnance během zdaňovacího období (kalendářní rok) neví, jaký bude jeho konečný rozdíl mezi příjmy a výdaji, a proto neplatí nějakou dopředu pevně danou částku na odvody zdravotního a sociálního pojištění ani na daň z příjmů.

OPRAVDU? Autore, zpět na základní ekonomickou.

0/0
10.4.2008 21:26

sikec

Re: Co je tohle za bláboly?

Jakto ze ne ?

POkud vedete ucetnictvi mesicne, mate kazdy mesic prehled o firme jak si vede a z toho si i dovedete udelat dohadnou polozku na odvody.

Nejsou vsichni jako Vy co doklady hazi po cely rok do krabice od bot a a v breznu nahanite ucetniho aby Vam zpracoval priznani + prehledy na ZP a OSSZ

0/0
10.4.2008 22:51

Karel

Re: Re: Co je tohle za bláboly?

Ty jsi vůbec nepochopil smysl toho počátečního příspěvku.

0/0
12.4.2008 11:42

Karel

Re: Co je tohle za bláboly?

jojo, autor asi neví co je to záloha na daň. Když se jeden rok zadaří, tak živnostník platí velké daně a v dalším roce platí velká zálohy právě dle tohoto výsledku. Co to pro něj znamená? Že i když má v tom dalším roce třeba minimální příjmy, musí platit zálohy, dostane se do mínusu a teprve na konci zúčtovacího období je mu to vráceno.

Jak někdo může psát na toto téma články, když o tom ví prd?

0/0
13.4.2008 1:46

virtual

Srovnání

Autor článku opravdu srovnává nesrovnatelné. 1) zaměstnanec (např. státní úředník) přijde ráno do kanceláře, kde má stůl, židli, další potřebný nábytek, počítač (hardware + software), tiskárnu, papíry, tužky, cartrige, teplo, vodu, firemní auto k dispozici, telefony, jídelnu se slevou, úklid kanceláře a další věci k dispozici zdarma.

2) OSVČ všechny výše vyjmenované věci si musí koupit či platit ze svých peněz, to znamená, že tyto peníze musí nejprve vydělat a pak může nakupovat (nebo si vzít drahý úvěr a ten splácet). Mimo svoji permanetní práci musí shánět zakázky, dělat v noci nabídky, platit si účetní, a pracovat za tři osoby. Když si vezme dovolenou tak nevydělává, zaměstnanec má celou dovolenou placenou. Nedej bože, když onemocní. Zaměstnanec může pracovat 8 hodin, ale s jakou produktivitou? Co podnikatel udělá za týden, zaměstnanec za měsíc.

0/0
10.4.2008 21:23

Hrochomut

Re: Srovnání

k tomu není co dodat, takhle přesně to je R^ a navíc ještě bych přidal násobně větší riziko a zodpovědnost (pokud někoho zaměstnávám).. ale vsadil bych se, že tohle ti průměrný levičák neuzná..

0/0
10.4.2008 21:59

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz