Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Zaplatí státu více při podobných příjmech zaměstnanec, nebo živnostník?

Jste-li zaměstnanec a říkáte si, že byste tu samou práci byli schopni dělat sami na sebe jako živnostníci, dostáváte se do různých úhlů uvažování výhodnosti případné změny formy výdělečné činnosti. Jedním z důležitých aspektů bývá i daňový pohled, kdy si porovnáváte vaše odvodové povinnosti v oblasti daní a odvodů. Vybírejte dobře.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kamila Václavíková

15. 5. 2009 19:35
PLACENÍ STÁTNÍHO SVÁTKU

Prosím Vás poraďte mi, musí zaměstnavatel platit státní svátky? Náš zaměstnavatel nám svátky neplatí na výplatních páskách máme napsáno počet st.svát. a u toho 0 korun,prý jsou svátky už započítané ve hrubé mzdě. Ale jak můžou to zahrnovat každému do výplaty , když každý z nás má jinačí hodinový průměr?? Jestly na to umíte odpovědět tak vám za nás všechny zaměstnance děkuji:-/:-(

0 0
možnosti

john

26. 1. 2009 17:28
idnes

it this R^R^good

0 0
možnosti

Teplý František

5. 5. 2008 11:50
Nárok mzdy za svátek

Pracuji ve dvou směnném provoze,raní-odpolední.Vedoucí nařídil pracovat o svátek.Jakou má být tato směna  zaplacena.Děkuji,T.F.

0 0
možnosti

Zákoník práce

5. 5. 2008 11:52
Re: Nárok mzdy za svátek

§ 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

(1) Za dobu práce ve svátek23) přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek23), které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

0 0
možnosti

Maida

15. 4. 2008 22:38
Co to je za bludy????

Autor ve svém rádobyodborném článku uvedl řadu hloupostí a pomotal různé údaje, např. roční slevu na dani popletl s měsíční a pojem jako minimální vyměřovací základ na zdravotní a sociální pojištění mu také není zřejmě znám. Podobný výpočet jsem si provedla nedávno, a vyšlo mi, že ze (superhrubé) mzdy zaměstnance je větší procento odvodů na ZP i SP, ale je to vyváženo jinými výhodami (aspoň někdy) i vyšší započtenou částkou na důchod. A řešit problém, zda šikovný truhlář má chodit do práce nebo podnikat je naprosto mimo mísu - prvním předpokladem je možnost vůbec podnikat. Čili rozhodování o tom zda podnikat nebo být zaměstnaný závisí od mnoha jiných faktorů a odvody jsou už podružná otázka, neboť se vždy najdou nějaké cesty, jak náklady navýšit. Pokud si někdo není schopen vydělat měsíčně několikanásobně víc podnikáním, tak ať zůstane, kde je.

0 0
možnosti

rudastraka

15. 4. 2008 22:00
moc mi to nehraje

truhlar co si vydela je 15 tis mesicne cistyho na ZL?? to by musel byt totalni nymand nebo zit v uplny prdeli. totez plati o zednicich, instalaterech, elektrikarich.. proste kdo jste sikovnej a nejste uplnej tupec, meli by jste si prijit aspon na trojnasobek. ale je to neco za neco. neplati 8-mi hodinova pracovni doba a dela se i v sobotu i v nedeli, podle toho jak je potreba. neni to asi pro kazdyho, protoze zijete porad v nejistote, ale ma to spoustu vyhod a ty financni jsou jen cast tech vyhod

sikovnej remeslnik si dnes zije mnohem lip nez prumerna kancelarska krysa s titulem pred jmenem

0 0
možnosti

Krabat

13. 4. 2008 23:20
Nic než bordel

Pracuji jako OSVČ a stále nevycházím z údivu, jaký bordel v tomto státě panuje. Mým oborem je design a grafika, čili se mi proplétá běžná práce s autorským zákonem. Uplatňuji 50% paušální výdaje, nemanipuluji s žádnými jinými výdaji a přiznávám každý příjem. Pominu to, že mě málem porazila výše soc. pojištění i to, jak šílené zálohy mi nakalkulovali pro tento rok. Přijít o zakázky, netuším, z čeho bych to platil. Čili jako OSVČ jsem nucen mít dost velké finanční rezervy, což mně komplikuje život.

Nejhorší jsou však nejasnosti kolem autorského zákona. Ptal jsem se čtyřech daňových poradců a každý mi řekl něco jiného! Když jsem je pak konfrontoval, radili se společně půl hodiny a nakonec  se shodli, že je to asi nějak takhle. Asi!!! Myslel jsem, že se vyvrátím. Chci tím říct, že náš stát má naprosto nesmyslně komplikovaný daňový systém, ve kterém se neorientují ani odborníci. Každý rok se něco mění, ani společné zdanění manželů nevydrželo déle než dva roky. A to je ta největší tragédie!

0 0
možnosti

Dr. Fe1

14. 4. 2008 9:34
Re: Nic než bordel

Souhlasím, že největší chyba je právě ta permanentní změna. Proto mě fascinuje, když tato vláda např. odsouhlasí zákon, který už v sobě sám zahrnuje budoucí změnu tj. jiná pravidla v roce 2008 a jiná v roce 2009 ...... to mi hlava nebere

0 0
možnosti

jiřk

13. 4. 2008 22:34
tak nevim

je potřeba si uvědomit, že zaměstnanec znamená pro zaměstnavatele i další náklady. já se jako zaměstnavatel bojim, že přijde kontrola z hygieny, kontrola bezpečnosti práce a co já vim co ještě dalšího. když si někoho vezmu na živnosťák, tak nic takovýho jako hajzlíky a sprchu řešit nemusim, stejně tak školení BOZP, když zjistim, že nemám práci, pošlu toho s živnosťákem domů ze dne na den, což samozřejmě u zaměstnance nelze (výpovědní lhůta, odstupné). dále je taky potřeba zaměstnancům vysvětlit jejich výhody, jako třeba placená dovolená, placené svátky, nemocenská. každej zaměstnavatel musí počítat s tim, že nebude mít zaměstnance minimálně 6 tejdnů, ale spíš dýl v práci. proto zaměstnanec dostává v porovnání s živnostníkem míň peněz, ale jsou na tom v podstatě stejně a to už tu nepíšu o těch, co musí plati dph, to je pěknej vejmrd.

0 0
možnosti

Ich

14. 4. 2008 18:03
Re: tak nevim

Se vším, naprosto se vším, co jste napsal, musím jako živnostník zcela souhlasit. A jediné, co mi ve vašem příspěvku vadí je zmínka o DPH. Nebyl jsem plátcem DPH a jsem plátce DPH. Nic, naprosto nic, se pro mě nezměnilo, pořád účtuji to samé (plus nějaké to normální zdražování). Naopak, být plátcem DPH je výhodné - vyinkasuji DPH a chvíli si s ním mohu zalepit své potřeby, pak jej odvedu a vyjde mě to tedy tak, jako když jsem jej neodváděl. Naopak, že jsem plátce DPH, tak mám nižší provozní náklady, protože veškeré investice mě rázem přijdou o 19% méně, než před tím, kdy jsem plátcem DPH nebyl - prostě si nyní mohu DPH z investic odečíst z odváděné částky. Nevýhodu jako plátce DPH mám pouze v tom případě, že bych měl drobné zákazníky - neplátce DPH, pro které by se stala má práce dražší o 19%, což ale nemám. Pokud bych byl zaměstnavatel, s největší pravděpodobností bych musel být též plátcem DPH (vyšší obrat) a tak by titéž zákazníci neplátci DPH opět zaplatili víc. Tolik stručně k DPH

0 0
možnosti

stormon

13. 4. 2008 22:11
Je to blbost.

Nelze srovnávat ani hrubé ani čisté příjmy.

Zaměstnanec může - nebo nemusí - mít nějaké bonusy, které on neplatí. U podnikatele zase není úplně jasná hranice mezi tím,čím si může snížit základ daně; nebo může použít paušál, kerý je pro různé profese různý atd. Prostě daná úloha nemá řešení.

0 0
možnosti

Hráč

13. 4. 2008 18:18
Finanční gramotnost je základem

Nemusíme autora hned odsuzovat, především dal na zváženou, zda podnikat či zůstat nadále zaměstnancem. V případě podnikání existuje ale hodně předpokladů, aby byly údaje aspoň trochu porovnatelné. Mám na základní škole volitelný předmět Základy finančního vzdělávání a nedávno jsme obdobným způsobem obě možnosti porovnávali. Záměr ale byl-povzbudit děti k podnikání, respektivě dát jim na výběr v jejich životě. Příznivější se nám však jeví další varianta a to vybudovat si postupně sám svoji firmu se svým systémem. Doporučuji k tomu motivační knihy Roberta Kiyosakiho a minimálně si otevřete dveře do jiné budoucnosti. O našich financích na ZŠ máme na http://www.penize.cz článek Kdy se Češi naučí rozumět financím.

0 0
možnosti

stormon

13. 4. 2008 22:13
Re: Finanční gramotnost je základem

V takovém rozhodování musí být aspekt odvodů státu na posledním místě. Pokud není, řekl bych každému, ať rozhodně zůstane zaměstnancem.

0 0
možnosti

reach52

13. 4. 2008 13:05
Frma zaplatí daleko víc za zaměstnance

....aby ten dostal stejné peníze jako OSVČ.

Jejda jejda novinář idnesu modeluje srovnání na 15 tis....:-/

Mám malodou menší firmu s obratem do 50 mio, velmi slušně ziskovou. Pracují pro nás 4 lidé, každý má s odměnami (osobními a firemními) min. 50 tis (fakturačních jako OSVČ).

Platím vysoké daně, dosahujeme tedy velice slušného zisku. Chtěl jsem v rámci dalšího vylepšení našeho účetního obrazu zvýšit zaměstnanost a převést část OSVČ na zaměstnance, ale je to opravdu strašný rozdíl !(Y)

Dobrovolně to asi v nejbližší době neudělám.

0 0
možnosti

telcontar.en

13. 4. 2008 21:10
Re: Frma zaplatí daleko víc za zaměstnance

No jasně, máš recht, autor článku jaksi zapoměl, že zaměstnanec s

"hrubou mzdou" 15000Kč vlastně od zaměstnavatele dostává právě těch cca 20250Kč, tu superhrubou mzdu, to jsou skutečné mzdové náklady. Pak to vyjde o dost jináč :-/

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...