Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Dluhy manželky či manžela vás mohou totálně zruinovat, aniž byste o nich vůbec věděli

Velmi problematické bývají dluhy manžela nebo manželky v situaci, kdy se vymknou kontrole a dlužník není schopen je sám splácet. Povinnost splácet potom přechází i na druhého manžela. Jak je to ale s dluhy, o kterých vy jako životní partner své drahé polovičky vůbec nevíte?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petra

bojim

manžel s hospodou zkrachoval,platíme co se da,s exekutorama jsme se zatím dohodli na splátkách,ted už je zaměstnancem,muže i mě exekutor na plat a co dělat?Moc dekuju za radu.

0/0
3.11.2008 21:38

Ktaka.Č

předmanželská mlouva

Zdravím.Nevíte náhodou někdo kolik stojí předmanželská smlouva  a kde jí uzavřít nejlépe??Děkuji

0/0
18.8.2008 12:30

analytik

ach jo

autor článku opomíjí judikaturu NS z loňského roku.Zákon o exekutorech je taky někdy nutné si přečíst.To,že se nedodržuje a nebo že to advokátské lobby vyhovuje,protože není nad to,přijít formou dražby k baráčku za 50 000,-Kč.Ještě jsou tu exekutoři,kteří si z toho udělali absolutní kšeft a nikdo je nechce zlobit,protože jsou to všichni "právníci" a všichni se s někým znají ze školy.Proti takovéto klice nelze bojovat v ČR.Já na bráchu tady funguje fantasticky.Jsou 3 kategorie

1) nenažraní - vytvořej pohledávku a hned jí exekutují

2) normální,reginální - ten má stroje,Franto nechceš bagr za 100 000,-tak jo,nařídíme exekuci a v dražbě je tvůj.Z toho chci však 20,výš jak to chodí

3)zoufalci - ty lítaj po špajzech a berou topinkovače ještě s topinkama.

No jinak kdo by se otravoval s nějakou listinou o právech a právem na důstojný život.S tím si můžou akorát vytřít............

0/0
16.8.2008 12:18

Ragnar

Nevíte...

Nevíte někdo kolik takové sepsání předmanželské smlouvy stojí u notáře..... ponevadž ma přítelkyně lítá z Providentu do Providentu...... nemít dítě tak ji pošlu do pr....

0/0
16.6.2008 14:12

analytik

Re: Nevíte...

jsou možnosti podání podle obč.zák.Jste právně soběstační,tak to podejte soudně a soud rozhodne za nějaký poplatek podle soudu.cca 300,- za stání u notáře by to asi stálo víc.Sepsat majetek je možno také formou čestného prohlaášení a toto přiložit k tomu soudnímu projednávání.Soud rozhodne o majetku....a je to.

0/0
16.8.2008 12:21

polibtemi

h-o, n-t

tady je tolik chytrejch do té doby, než to potká je samotné.

A pomoc ? což třeba zlikvidovat ty debilní zákony o exekutorech a upravit je skutečně lidsky, což třeba odpovědnost soudce a exekutora za přehmat ? když určej blbě povinného - ať bydlištěm, či leckdy i rodným číslem - ať platí jak mourovatí. A ti šmejdi od Podkonického - nahnat do dolů ať makaj pořádně a ne ať se živěj na neštěstí druhého. Kterej rudej bolševickej nok toto vůbec vymyslel ?

0/0
26.4.2008 20:44

Drple

Re: h-o, n-t

Pane, jak si představujete lidskej zákon?

0/0
27.4.2008 0:18

hynzek

Předchozím příspěvkem

jsem reagoval na pasáž v článku: "Má-li někdo pocit, že podnikání manžela se žene do záhuby, a nechce

nést jeho podnikatelské riziko, tak by měl(a) v každém případě jednat a

navštívit odborníka na závazkové právo. Výsledkem takové snahy by měla

být nejspíše žaloba na zrušení společného jmění z důvodu podnikání

manžela. Taková osoba jednoznačně nechce nést podnikatelské riziko svého životního partnera, což by měl soud vzít v potaz při posuzování." To je skutečně matení veřejnosti.

0/0
26.4.2008 15:29

hynzek

Dost zavádějící

V článku je mnoho nepřesností a omylů, a to nejen z hlediska použité terminologie (manžel "neručí" za dluhy druhého manžela, povinnost plnit dluh na něj "nepřechází"; pokud závazek spadá do společného jmění manželů, tak je prostě společný oběma manželům od počátku).

Takže jen jednu praktickou poznámku:

Pokud je jeden z manželů podnikatel, lze na návrh kterékokoli z manželů kdykoliv  za manželství zúžit u soudu společné jmění manželů až na věci tvořící společné jmění manželů a soud návrhu na zúžení společného jmění manželů musí vyhovět. Nepodnikající manžel umřít hlady nemůže, protože bez ohledu na rozsah společného jmění manželů mezi manžely přetrvává vzájemná vyživovací povinnost.

0/0
26.4.2008 15:18

326

podnikání

Nejlepší je když už jsou manželé zrušit před podnikáním jednoho z nich BVM,já to naštěstí udělala, jinak jsem dneska bydlela pod mostem:-©

0/0
26.4.2008 15:18

orca1

dotaz

Dobrý den ,

mám dotaz na tuhle modelovou situaci:

Jeden z partnerů si pořídí byt na hypotéku před manželstvím. pak uzavřou sňatek . V průběhu splácení "majitel" nemovistosti zemře ale nestihl doplatit. Přecházejí automaticky dlužné částky na pozůstalou jako dědictví ? Půjčující samozřejmě má uzavřenou životní pojistku - bude se to celý dluh krýt z této pojistky a pozůstaly nic nedluží ?

Děkuji těm co poradí.

0/0
26.4.2008 8:11

hynzek

Re: dotaz

Pokud se jedná o situaci, kdy je jediný dědic a ten dědictví neodmítne, pak na něj smrtí zůstavitele přešlo jak vlastnické právo k bytové jednotce, tak závazek z hypotečního úvěru.

Co se týče životní pojistky, záleží na smluvních podmínkách a na konkrétní smlouvě. V případě smrti se pojistné plnění vyplácí osobě tam uvedené (obmyšlené osobě), výše pojistné plnění pochopitelně zase závisí na konkrétních smluvních ujednáních.

0/0
26.4.2008 15:01

dotaz

kde sehnat odborníka na závazkové právo?

to by mě opravdu moc zajímalo

0/0
23.4.2008 19:40

Eva Nováková

exekuce z podnikání manžela

Manžel podnikal,naštěstí hned na začatku soud provedl vypořádání spol. jmění, mysleli byste, že mne nemůže nic zlého potkat OMYL. Z čista jasna po letech po konkurzu přišla exekuce na mé stavební spoření. Dozvěděla jsem se to, že proběhl jakýsi soud o kterém mne nikdo neinformoval, nabyl rozsudek právní moci a exekutor dal exekuci na stvební spoření. Okamžitě jsem ho volala, na exekučním příkazu nebylo ovšem žádné spojení to jsem našla až na internetu,no a na mé sdělení, že máme soudně rozdělené jmění tak pravil ať podám žalobu. To jsem sice učinila, ale kdo zaplarí advokáta.  Doručila jsem soudní rozhodnutí o majetku ale bez žaloby to nezruší a soud nelustruje rozdělení majetku. Zároveň mi soud nedává na vědomí, že proběhne soudní řízení tak nemohu nic tušit. Z konkurzu ovšem vyplynulo, že majetek je rozdělen dávno před podnikáním. Za doby podnikání manžela jsem žádný majetek nenabyla.:-©

0/0
21.4.2008 23:54

Pet

nesmysly v článku-k zúžení majetku se nepřihlíží při exekuci

§ 262a

(1) Výkon rozhodnutí na majetek patřící do společného jmění manželů lze nařídit také tehdy, jde-li o vydobytí závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely nařízení výkonu rozhodnutí považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že byl smlouvou zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.79)

(2) Při výkonu rozhodnutí se nepřihlíží ke smlouvě, kterou byl zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů o majetek, který patřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky. Totéž platí, byl-li zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů smlouvou rozšířen o majetek povinného, který nepatřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky.

0/0
21.4.2008 14:07

Marie

Re: nesmysly v článku-k zúžení majetku se nepřihlíží při exekuci

Tak to vám vyvrátím na základě praktické zkušenosti. na základě zúčení společného jmění jsem dosáhla toho, že soud k tomu přihlédl a já nemusela platit za dluhy, které nadělal manžel u splátkových společností. V případě recidivy druhého z manželů má smysl jednat a usilovat o zúžení SJM.

0/0
21.4.2008 14:24

Pet

Re: Re: nesmysly v článku-k zúžení majetku se nepřihlíží při exekuci

Otázka je v jaké věci rozhodoval, při samotném výkonu rozhodnutí se nepřihlíží, je to právě opatření proti podnikatelům, kteří píšou majetky na manžele a dluhy na sebe.

0/0
21.4.2008 15:01

muhehehi

Re: nesmysly v článku-k zúžení majetku se nepřihlíží při exekuci

smluvní zúžení SJM na výkon rozhodnutí vliv nemá, zúžení SJM rozhodnutím soudu ANO ! takže místo k notáři musíte podat návrh na zúžení SJM rozhodnutím soudu...

0/0
20.5.2008 9:40

analytik

Re: nesmysly v článku-k zúžení majetku se nepřihlíží při exekuci

Nejhorší je problém ten,že není jasně stanoven postup.Je to velni složité.NS rozhodl,že jmení manželů zahrnuje pouze to,co mají společného.V případě,že manžel i manželka podniká a ženas si např.koupí dům z výnosu SVÉHO podnikání,tak toto podle výkladu NS,ale i v zákonu o exekutorech není jasné.To,že si to vykládá každý jinak a dojde ihned v případě e¨xekuce k prodeji toho domu a i přes žalobu se stane to,že bude exekuce zrušena je zde faktor další a to ten,že nový majitel činilk v dobré výře a nikdo mu nemůže odebrat majetek.A jsme v pr...........

Nejhorší je to,že se mezi sebou sekají soudci,advojáti,notáři,exekutoři.Je nás 10mil,ale pouze advokátů je 12 000.Soudní aparát apod.Každý chce něco urvat a tak se výklad zákona děje podle regionu,ale vymahatelnost nesprávného rozhodnutí je 0.Nezapomeňte,že právníci,notáři,soudci a exekutoři mají náskok před normálním občanem 2000 let.Již tehdy bylo ruka ruku atd.

0/0
17.8.2008 12:05

Marie

zkušenost k nezaplacení

I já se dostala do stejné situace díky manželově duševní chorobě, maniodepresi, spojené mimo jiné i s nehorázným utrácením. Vše jsem byla nucena řešit, abych zachránila, co se ještě dalo. Takže urychlený rozvod a smlouva u notáře o vypořádání majetku. Jistě, stálo to nějakou tu pětku, ale mně se vše náramně vyplatilo, protože ex manžel se dnes topí v miliónových dluzích, je mu padesát a nic nemá. Ano, i tohle se dá přežít, ale musí se jednat zavčas. Vše jsem zvládla do dvou měsíců. Vjel do mě jen adrenalin a pud sebezáchovy. 

0/0
21.4.2008 13:24

Re: zkušenost k nezaplacení

Jaktože nic nemá ? Má dluhy.

0/0
21.4.2008 13:35

nene

Re: zkušenost k nezaplacení

aneb nemocný manžel se musí co nejrychleji odkopnout :-©

0/0
21.4.2008 13:45

Hekynen

Re: Re: zkušenost k nezaplacení

...čímž padá další "důvod" pro manželství - možnost péče na stará (či nemocná) kolena. Radši budu "celý" život makat, abych si tu péči prostě zaplatil, než se "spoléhat" na někoho... Už jsem z toho vyrostl, byla to opravdu drahá zkušenost...

0/0
21.4.2008 13:52

černá kočka

Re: Re: Re: zkušenost k nezaplacení

Taky to je možné vzít tak, že díky "zachráněnému" majetku se může o manžela postarat. Kdyby měla manželka exekuci na plat i na byt pro dluhy manžela, tak by měli smůlu oba. I tyhle případy jsem viděla, vždy záleží na těch dvou a kvalitě jejich vztahu.

0/0
21.4.2008 22:26

Marie

Re: Re: zkušenost k nezaplacení

No, já zapomněla zmínit jeho neustálé střídání milenek a ježdění na zahraniční dovolené za moje peníze :-) Skutečný charakter!

0/0
21.4.2008 14:00

§

Re: Re: Re: zkušenost k nezaplacení

To je pravda. Milenky by seměly často střídat.

0/0
21.4.2008 14:04

Hekynen

Re: Re: Re: zkušenost k nezaplacení

za "Vaše" peníze? to v manželství bez zúžení SJM (či pokud SJM dle dohody nezvnikne) jde? škoda že jsem to nevěděl "tehdá"...

0/0
21.4.2008 22:50

svarak z krabicoveho vina

Re: Re: Re: zkušenost k nezaplacení

Marie - ty budeš pěkná svině. :-©

0/0
22.4.2008 12:34

Furat

O duvod vic se nezenit :-)

0/0
21.4.2008 12:10

Kaczka

dluhy po rozvodu

Zajímalo by mě jak to je s dluhy manžela když se po rozvodu hned ožení. Ty dluhy co si udělal za trvání manželství přechází na koho, když on sám neplatí?

0/0
21.4.2008 10:55

Rudá záře

Nějak moc dobře nechápu k čemu je dnes institut manželství.

:-P

0/0
21.4.2008 10:00

Re: Nějak moc dobře nechápu k čemu je dnes institut manželství.

K tomu aby se ženy po rozvodu měly dobře.

0/0
21.4.2008 11:51

Petr

Re: Nějak moc dobře nechápu k čemu je dnes institut manželst

To se tu řešilo nedávno. Manželství je ekonomická instituce.

0/0
21.4.2008 13:57

Aragon

Druhý podpis

Já měl zato, že pokud se uzavírá smlouva, kde na jedné straně jsou manželé ,tak že se musí podepsat oba, protože jiak by smlouva byla neplatná. Jak je to tedy?

0/0
21.4.2008 8:19

Moogie

Re: Druhý podpis

To byste si nemohl dát oběd v restauraci bez podpisu manželky?! Přeci vznikem manželství neztrácíte subjektivitu k právním úkonům. Nebo u vás v manželství vám všechny smlouvy spolupodepisuje manželka, Aragone?

0/0
21.4.2008 8:42

Sikin

Re: Druhý podpis

Společné jmění manželů. Tedy i dluhy.

0/0
21.4.2008 9:30

hynzek

Re: Druhý podpis

Je to složitější. Smluvní stranou může být jen jeden z manželů a pak je také z uzavřené smlouvy jediným dlužníkem, což ovšem neznamená, že se věřitel nebude moci hojit z majetku ve společném jmění manželů (nikoliv už však z majetku ve výlučném vlastnictví toho manžela, který smlouvu neuzavřel).

0/0
26.4.2008 15:05

Tomáš Marný

Re: Druhý podpis

Zřejmě záleží na finanční instituci. Ty slušnější vyžadují při uzavření úvěru souhlas druhého z manželů i při relativně nízkých částkách (kdysi to po mně chtěla Živnobanka a Cetelem), ty zhovadilé poskytnou úvěr bez souhlasu druhého z manželů. a to klidně i v průběhu rozvodového řízení (ČSOB, Home Credit).

0/0
28.4.2008 0:53

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz