Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Blíží se konec zdlouhavým dědickým řízením

V těchto dnech se projednává návrh změn občanského soudního řádu, který by měl zrychlit dědické řízení. Jak vypadá celý proces řízení dnes a jak by měl vypadat po změnách?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jirnas

Notářské poplatky

Rodinný domek jsme měli s manželkou ve SJM, odhad byl učiněn dle dnešních cen, ikdyž domek má 23 let. Takže jsem zdědil 1/2, což činí více jak 800tisíc.   Notářské poplatky budou 2%, t.j. nejméně 16 tisíc. Kde na to mám vzít? Důchod mám 7823Kč.  Dostal jsem radu,  prodat domek. Ale kam půjdu, když celý život žiji na vesnici. I tak lze likvidovat nepotřebné občany.                     

0/0
4.8.2008 19:29

art

Re: Notářské poplatky

Ty provokuješ ? Příbuzní ve skupině I tj. např. manželé jsou od daně osvobozeni. Poradím ti kam máš jít, do (Y)

0/0
6.8.2008 9:28

art

Re: Re: Notářské poplatky

Sorry, ty mluvíš o poplatcích, ne o dani.;-(

0/0
6.8.2008 9:31

Maruna

Re: Notářské poplatky

To je právě ten hnusný hyenismus. Berou prachy, i kdyby ten dědic byl jen jeden a stačilo pouhé potvrzení soudu o nabytí majetku. Rada o prodeji - hnus...Přidělí vám jakéhosi otrapu notáře, zase hnus, nesmíte odmítnout....

0/0
6.8.2008 21:57

sadfa

ZLODEJIIIIIIIIIIIII

STAT je nejvetsi ZLODEJ!!! Jak muze danit majetek ktery byl manzeli porizen dohromady ze jiz zdanenych penez?!?! Dan z dane, kterou zdanime... to je proste ZLODEJNA!!!! ;-€ Z kazde vydelane 1Kč clovek odevzda na danich 1,5 Kč!!!!

0/0
4.8.2008 14:55

Yetomozne

Notarske pijavice.

Notare a jejich poplatky klidne zrusme, protoze jsou to zlodeji, kteri nas okradaji s posvecenim statu o desetitisice. A za co? Za ho...o! Jsou to jen pijavice, ktere se prizivuji na cizim nestetsti. Nasr.t jim!(Y)

0/0
4.8.2008 6:45

Mikyy

Re: Notarske pijavice.

Opravdu pijavice, jiné slovo není. Nejlíp asi je všechno prožrat, prosázet a žít na sociálních dávkách. Je to nemorální a tlačí to staré spoluobčany k tomu, aby se zbavovali svého majetku...Stát je vůbec nechrání. A notáři si mnou ruce.

0/0
6.8.2008 22:01

Marie

Dědictví

Švagrová zemřela na začátku roku, bydlela sama. Notář, i když má možnost se kouknout do registru aktiv a pasiv, počkal, co mu doneseme. Několik měsíců jsme sháněli č.účtu, protože její zaměstnavatel na radu svých právníků nám ho nesdělil. Do bytu, který byl zapečetěný, jsme se ale 2 měsíce nedostali. Nejsme schopní zjistit, kde jsou jaké peníze, to nám samozřejmě nikde neřeknou. Je to začarovaný kruh.

0/0
1.7.2008 9:23

ZachMa

Re: Dědictví

To je nějaká novinka - registr aktiv a pasiv, že jsem o tom nikdy neslyšel. Notář sice může činit nějaké dotazy, ale hlavně vychází z toho, co mu sdělí příbuzní, přece není jasnovidec. Když příbuzní notáři sdělí, že zemřelý měl "nějaký účet", ale ani neví u jaké banky, tak to notář sám těžko zjistí.

0/0
1.7.2008 12:48

mpes

Re: Re: Dědictví

no a vo tom to právě je. Dotyčná - do bytu nemůže (zapečetěný), číslo účtu nezná (zaměstnavatel nesdělil). Co má dělat? Taky není jasnovidec...

0/0
5.7.2008 18:48

VLK

Co s notářem

Při dědickém řízení, trvajícím již několik měsíců, notář vyžaduje doklady o nabytí pozemků zemřelým, přestože jsou v katastru zapsány na zemřelého. Vzhledem k tomu, že se jedná o nabytí měkdy před 40 lety, je to téměř nemožné.

Co se stím dá dělat?

0/0
30.6.2008 14:48

celim

Re: Co s notářem

A to je ještě sranda! Rodiče mají dům, který koupili v 50. letech. Problém je v tom, že původní majitelé ještě za Rakouska přikoupili kousek zahrady , ve dvacátých letech to sdědilo tuším čtyři potomcia počátkem 30. let to odprodali jednomu z dědiců, avšak slavný notář tam to jedno číslo parcely nezapsal, ačkoliv měl - opomenutí! Notář v 50. lletech samozřejmě zapsal jen co bylo v katastru a nikdo se nad tím nezamýšlel. Takže těch nějakých 50m2 je napsané stále na ty sourozence kteří už samozřejmě nežijí a ani nevím kde mají potomky. Navíc je to samozřejmě oploceno již cca 70 let starou zdí a donedávna jsme si mysleli, že celá zahrada je naše! Až odejdou moji rodiče, tak nevím co s tím!

0/0
30.6.2008 15:58

Jaro

Re: Re: Co s notářem

Existuje titul "vydržení pozemku".

0/0
30.6.2008 16:07

celim

Re: Re: Re: Co s notářem

No o tom jsem také uvažoval, ale bylo mi řečeno, že tady je nějaký zádrhel. Jednali jsme o tom již před dvěma roky a já mám takový dojem, že to není jednoduché, když existují(asi ) majitelé, kteří by museli být účastníky nějakého jednání, resp jejich potomci, kteří určitě ten pozemek nedědili, neboť samozřejmě nevědí o jeho existenci. Již si nepamatuji co mi advokátka říkala, ale vím, že je to poněkud neprůstřelné.

0/0
30.6.2008 16:14

ZachMa

Autor článku si snad dělá prdel

Opravdu se těším na to, až si dědictví budou dělat notáři sami. Už teď lituju dědice. Přestože notáři mají vyšokou školu, tak to mnohdy není vidět. Ty kraviny a právní chyby, které jsou schopní napsat do usnesení, jsou mnohdy k neuvěření. To, že usnesení jsou v pořádku, je zásluhou práce soudu, tj. především vyšších soudních úředníků, kteří rozhodnutí kontrolují. A když člověk notáře požádá o opravu, tak se ještě tváří ukřivděně, co že si to dovoluje, když oni mají titul a jsou neomylní.

Ohledně délky řízení bych chtěl říci, že na soudu to opravdu neleží několik  měsíců, jak uvádí autor článku. Pokud je rozhodnutí v pořádku, tak je soud vydá bez dalšího odkladu, tj. do 1 měsíce je v naprosté většině v právní moci, rychleji to už nejde, když je zde lhůta 15 dní na odvolání, která musí uplynout. Kdyby soudy netlačili na notáře, aby pracovali rychleji, tak by dědické řízení probíhalo podstatně déle.

0/0
30.6.2008 14:25

Ondra

Re: Autor článku si snad dělá prdel

Tak nevím jestli pracujete na soudu, ale z vlastní zkušenosti vím, že to není tak jak píšete. Otec mé matky zemřel víc jak před 2 lety a dědické řízení nebylo ještě doposud ukončené. Navíc to lítá ještě mezi okresním a krajským soudem a člověk to nemá šanci urychlit. Takže opravdu to s těmi termíny je bohužel ještě hůř než píše autor:-/Rv Pokud to přispěje k urychlení jsem jednoznačně pro!

0/0
30.6.2008 15:14

ZachMa

Re: Re: Autor článku si snad dělá prdel

A z jakého důvodu to lítá mezi okresním a krajským soudem?! Asi proto, že se do toho dědicové odvolávají - takže si to zdržují sami. A proč se odvolávají, protože se jim nelíbí, jak je rozhodnuto, za což si opět můžou sami, když nejsou schopni se domluvit, kdo co bude dědit.!

0/0
1.7.2008 9:23

Ondra

Re: Re: Re: Autor článku si snad dělá prdel

Nesmysl! To ani náhodou. Matka je ze zákona jediný dědic a rozhodně se proti  rozhodnutí neodvolávala, ani nemohla neboť žádné nebylo, takže nic nemůže zdržovat. Proč to leží x-měsíců na krajském soudě,kde jsou podobnými případy zavaleni  a okresní nemůže rozhodnout ví jen Bůh.:-(

0/0
1.7.2008 23:55

ZachMa

Re: Re: Re: Re: Autor článku si snad dělá prdel

To není možný. Musel bych vidět spis, abych mohl posoudit, kde to vázně. Ale Krajský soud nemá s dědíckým řízením co dělat, tak nechápu, co u nich spis dělá. 

0/0
2.7.2008 8:57

dědic

Re: Re: Autor článku si snad dělá prdel

Stoprocentně souhlasím, mám stejnou zkušenost-

0/0
2.7.2008 15:26

klkl

Opravdu vtipný článek

Autor článku je opravdu odborník :-) Kdyby si před napsáním tohoto článku otevřel občanský soudní řád, kde je řízení o dědictví upraveno, tak by se možná dozvěděl, že podle ustanovení § 175r mohou dědici nakládat s majetkem zůstavitele již v průběhu dědického řízení, ale musí o to soud požádat a ten rozhodne o tom, zda jim to povolí či nikoliv. Je to podmíněno samozřejmě souhlasem ostatních dědiců a musím to mít nějaký závažný důvod. Kdyby dědici mohli svévolně nakládat s majetkem již v průběhu dědického řízení asi by byl autor článku opravdu překvapen. Kdyby věděl jak to chodí v praxi muselo by mu dojít, že do doby pravomocného skončení dědického řízení by z toho majetku asi nic nezbylo. Pro příště by bylo dobré si také zavolat na některé soudy v rámci různých krajů v ČR a zjistit si jak dlouho trvá vydání usnesení...celý článek je jen autorův neodborný a jednostranný pohled na věc

0/0
30.6.2008 14:14

baf

Re: Opravdu vtipný článek

asi autora sponzoruje notařská komora, ono je velmi jednoduché napsat jak dlouho u soudu trvá dědické řízení , ale už se nikdo nepídí po tom, jak dlouho byl spis u noáře, kolikrát mu byl vácen k opravě. Fakt se těším až budou notáři dělat dědictví od začátku až do konce, a hlavně jak budou odpovědní za správnost rozhodnutí. Jen nemůže pochopit jednu věc, proč mi stát nedovoluje vybrat si za života notáře, který po mé smrti bude vést dědické řízení?

0/0
30.6.2008 20:00

cekon

Notářský hyenismus

pokračuje, navíc s podporou státu. Fuj. Jak je možné, že mají notáři stanovený procentní podíl z děděného majetku, ačkoliv jsou soukromé osoby?

0/0
30.6.2008 14:02

angr

Re: Notářský hyenismus

možná proto, že jako soukr. osoby taky potřebují něco do huby a možná taky proto, aby to nebylo místo 2% třeba 10%...

0/0
30.6.2008 18:27

kyslík

Re: Re: Notářský hyenismus

A není lepší zajistit majetek za života darováním, myslím, že je to zadarmo, žádná daň se neplatí, než čekat na to až to někdo za peníze udělá za nás?

0/0
30.6.2008 18:34

petr

Re: Re: Re: Notářský hyenismus

ted řešíme darování ale notář si řekl za sepsání 10000,-kč  ach jo asi snášíme zlatá vejce

0/0
30.6.2008 18:51

bruno

Re: Re: Re: Re: Notářský hyenismus

Nevím co je předmětem darování, ale pokud jde jen  o prosté darování (např. bez věcných břemen dožití), tak notářům a advokátům ani haléř. Na netu najdete desítky vzorů smluv a zrovna na těchto není co pokazit - jde jen o pár řádků.

0/0
30.6.2008 19:48

petr

Re: Re: Re: Re: Re: Notářský hyenismus

předmětem je dům a byt

0/0
30.6.2008 20:34

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz