Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jak z družstevního bytu uděláte byt v osobním vlastnictví

Družstevní byty lze pořídit levněji než byty v osobním vlastnictví a následně je převést do osobního vlastnictví. Co takový převod obnáší a co je potřeba zařídit?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Holáčiková Marie

Poplatek za úpravu bytu

Jsem vlastníkem družstevního bytu - SBD Dyje Břeclav, které požaduje za veškeré opravy - např. výměna oken, jednotný poplatek Kč 300,-.   Je to správné? Musím takové poplatky platit, abych si mohla cokoliv v bytě opravit?

0/0
12.9.2008 16:41

tommy

DRUZSTVO X SVJ

V rade pripadu je rozdilna "vaha" hlasu pri hlasovani na schuzi. V SVJ je to  podle vlastnene casti (plochy bytu), v druzstvu ma kazdy hlas stejnou vahu (pokud neni upraveno stanovami - ani si nejsem jisty zda to lze). To znamena, ze duzstevnik/najemnik male garsonky ma stejny hlas jako druzstevnik/najemnik 5+1. Z tohoto hlediska by se pro mensi byty mohlo zdat lepsi zachovat druzstevni vlastnictvi. Prevodem do SVJ muze hlasovaci "vaha" klesnout i o vic jak 50%.

0/0
26.7.2008 22:13

loschacharos

Co to jsou za bláboly?!

O převodech bytu nerozhoduje žádná členská schůze, ale shromáždění delegátů jako nejvyššího orgánu družstva!8-o

0/0
25.7.2008 19:25

Ukulele2

Re: Co to jsou za bláboly?!

Shromáždění delegátů je členskou schůzí. Ovšem tou s nejvyššími pravomocemi.

0/0
27.7.2008 11:10

xct

Re: Co to jsou za bláboly?!

Ano, co je tu za bláboly??? O převodu mého družstevního bytu do mého osobního vlastnictví nerozhoduje žádná schůze kohokoliv, ani blahovůle družstva, tento převod je dán pouze zákonem a pokud majitel družstevního podílu k bytu požádá družstvo o převod tohoto bytu do osobního vlastnictví, je tak vykonáno dle zákona, ne podle nějaké "schůze". Tak čest vašemu jalovému psaní zde čemu vůbec nerozumíte.

0/0
1.9.2008 20:19

Mara

Poplaky a dane

Docela mi v clanku chybi idformace o tom, co jsem po pravodu povinen kde priznat, pripadne zaplatit za dane, atd...vite to nekdo?

0/0
24.7.2008 2:02

joj

Re: Poplaky a dane

Daň z převodu nemovitostí se platí, jenom když ten byt prodáte. Když ho převádíte z DV do OV, nahlásíte se na Finančí úřad jako majitel a platíte, tuším se to jmenuje daň z nemovitostí - každoročně dle plochy bytu několik málo stovek.

0/0
27.7.2008 11:53

Píťa

SV versus družstvo

Společenství vlastníků je nutné podle zákona založit vždy, pokud je v domě 3 a více vlastníků, takže např. družstvo + 2 majitelé.

0/0
23.7.2008 14:13

baron

Re: SV versus družstvo

ty seš chytrej jak bedna kytu ;-D - pokud SBD zajišťuje služby majitelům bytů v osobním vlastnictví a v domě o 16bj. je např. 4 či 5 vlastníků bytů kromě družstva, pak není třeba SV zakládat truhlíku :-P - jedině, že by chtěli služby zajistit někým jiným mimo SBD

0/0
23.7.2008 20:18

Josef

Re: Re: SV versus družstvo

Nechápu proč máš tedy byt  v osobním vlastnictví, kdyřž se ti o všechno stará SBD jako dosud. To je fakt logika jako prase.

0/0
24.7.2008 7:19

pedr64

Re: Re: Re: SV versus družstvo

1. vlastní nemovitost, kterou může ručit atd.

2.poplatky za bydlení má stejné jako družstevníci vyjma splácení anuity, kterou musel doplatit jednorázově.

3. Při rozhodování, zda převézt byt do OV není rozhodující výše nákladů na bydlení, ta zůstane +-stejná, ale změna formy vlastnictví a její konkrétní výhody a nevýhody

0/0
24.7.2008 8:12

Píťa

Re: Re: SV versus družstvo

Když už chceš pronášet kategorická prohlášení o tom jak je kdo chytrej, tak si zjisti fakta. Připomínáš mi některé jedince napadající neustále naše SBD. Zákon 72/1994 Sb. v pozdějším znění v par. 9 odst. 3 praví:

Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.

0/0
24.7.2008 16:06

baron

Re: Re: Re: SV versus družstvo

pojistkou pro fungování Společenství je úprava, podle které

v případě, že se nesejde shromáždění k volbě orgánů Společenství, nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů Společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu

( jinak vlastníci jednotek , kteří se stali členy Společenství dnem jeho vzniku (§9 odst.9 zák.)

0/0
25.7.2008 1:34

Píťa

Družstevní nájemníci

O hodnotě celého článku hovoří již to, že o převodu bytu budou rozhodovat !nájemníci! Autor by si měl alespoň ujasnit pojmy.

U družstevních bytů záleží při rozhodování na stanovách, takže např. může většina vlastníků družstevních podílů na schůzi těchto lidí (obvykle jeden byt jeden podíl bez ohledu na velikost) rozhodnout o čemkoliv, co bylo uvedeno na pozvánce, i když např. přijde na schůzi třeba jen 10 ze 100.

U vlastníků je nutný vždy přepočet podle plochy vlastnictví a pro rozhodování o různých věcech je nutný i různý podíl pro odsouhlasení, ale vždy je to minimálně 50% celkové plochy. Nás se na schůzi družstevníků nesešlo nikdy víc než 20 ze 48. Může to být výhoda i nevýhoda, záleží především na poctivosti představitelů družstva,  vedení samosprávy nebo ev. společenství vlastníků.

0/0
23.7.2008 14:12

Joj

než družstevní byt je lepší být v nájmu

0/0
23.7.2008 13:31

AgX

Re: než družstevní byt je lepší být v nájmu

Asi nevis, o cem je rec.

0/0
24.7.2008 13:39

cunik

Není nad svůj domeček.

Ať je to osobní nebo družstevní, není nad vlastní domeček. ;-D

0/0
23.7.2008 12:32

joj

Re: Není nad svůj domeček.

Souhlas, třeba se mi to v horizontu několika let taky povede. Můj sen s velkou zahradou.

0/0
27.7.2008 12:00

raat

co to je na te fotce?

co to je za dum? zajimavy, to asi nebude nekde v cesku, ne?

0/0
23.7.2008 12:31

honzagm

Drzustvo

Je normalni, aby clenove druztstva prispivali do spolecneho baliku a vedeni rozhodovalo o tom, ktery dum a jak se bude rekonstruovat? Nebo je spis bezna forma takova, ze vybrane penize zustavaji v danem dome. Uprimne receno, desi me predstava, ze nemam skoro zadnou moznost deni v dome ovlivnit. Muze byt, ze druzstvo opravdu efektivneji spravuje majetek. Ale taky muze penize prosustrovat a kontrola je temer nemozna. Druzstevni byty jsou znatelne levnejsi. A rekl bych, ze i zanedbanejsi (i spolecne prostory). Mam pocit, ze vetsina druzstevniku je rada za nizke poplatky a domy dost chatraji. Domy s byty v osobnim vlastnictvi jsou v lepsim stavu. Majitele maji zajem na hezkem bydleni. Nic neni cernobile a urcite se najdou vyjimky, ale takovy je muj pocit.

0/0
23.7.2008 11:49

Petr

Re: Drzustvo

Jak kde. U nás v družstvu každý dům má vlastní fond oprav. Co si naspoří, to může proinvestovat. Máme opravený a zateplený dům včetně společných prostor. Takže záleží, co je to za družstvo. A proč jsou družstevní byty levnější? Rozhodně to není jejich stavem, ale tím, že ten byt nemůžete zastavit bance při vyřizování hypotéky. Kupující tak mají omezenější finanční zdroje a proto je i cena nižší.

Naopak můj kolega bydlí v paneláku, kde jsou všechny byty v OV. Kvůli několika dementním důchodům nejsou schopni se dohodnout na opravě domu. U nás v družstevním stačil souhlas nadpoloviční většiny a družstvo rozhodlo o opravě (střecha, zateplení, fasáda, vstupní dveře, dlažba na chodbě, výtah). I ti co nesouhlasili musí platit.

0/0
23.7.2008 13:27

honzagm

Re: Re: Drzustvo

To me prave zajima. Asi hodne zalezi na stanovach druzstva. A na spolecenstvi vlastniku (nevim jak se presne jmenuje sdruzeni majitelu bytu ve vlastnictvi). Je nekde prehledne uvedene co obe formy obnasi?

0/0
23.7.2008 13:37

Píťa

Re: Drzustvo

No doporučuji stanovit částku na qm, která bude sloužit pouze pro fond oprav a tento používat výhradně pro ten jeden určitý dům (25,- 30,- 35,- Kč). Také musí existovat mechanismy o rozhodování na členské schůzi družstevníků toho kterého domu, aby nemohla mlčící většina, které je všechno jedno zablokovat jakékoliv rozhodování.

0/0
23.7.2008 14:17

venomacek

Re: Re: Drzustvo

Na členské schůzi musí být nadpoloviční většina členů, aby schůze byla usnášeníschopná, pokud se nedostaví, schůze se opakuje a pak rozhoduje přítomná většina. Netuším, jestli je to takhle jenom u nás, ale funguje to.

0/0
28.7.2008 8:03

prasman

Co to je "osobní vlastnictví"

Od novináře bych očekával alespoň mírně odborný vhled do problematiky a nebo, pokud tomu nerozumí, že si nechá svůj výplod přečíst odborníkem (v tomto případě asi právník by byl ten pravý). Tedy by mě zajímalo, co je to "osobní vlastnictví", ono existuje nějaké "neosobní vlastnictví" ? Věc je buď vlastněna nebo ničí.

0/0
23.7.2008 10:16

Dr. Fe1

Re: Co to je "osobní vlastnictví"

V tomhle případě se musím redaktorů yHojte vyjímečně zastat. Pojem osobní vlastnictví se běžně používá právě kvůli rozlišení mezi skutečným vlastnictvím a družstevním pseudovlastnictvím. Použití tohoto pojmu je podle mě v pořádku. Vaše připomínky by byly možná na místě, kdyby byl tento text určen pro nějáké odborné právní stavnovisko apod., což ovšem není tento případ.

0/0
23.7.2008 10:24

pedr64

Re: Co to je "osobní vlastnictví"

a co takhle družstevní vlastnictví?

0/0
23.7.2008 10:25

lh

Re: Co to je "osobní vlastnictví"

rozlišování vlastnictví na osobní, socialistické, družstevní apod. je výplod komunistických právníků z šedesátých let (dokonce zakotvený v tehdejší ústavě), od roku 1991 máme jen jedno vlastnictví, se stejným obsahem a ochranou, u bytů ve vlastnictví (což je asi nejpřesnější označení) je přívlastek osobní používáno ze setrvačnosti, protože právě v šedesátých letech vznikl zákon o bytech v osobním vlastnictví, ten už dneska nepatí a profesionál by se termínu byt v osobním vlastnictví měl vyhýbat (ačkoliv právě řada realitních kanceláří neustále ten nesmyslný název používá).

0/0
23.7.2008 10:57

pedr64

Re: Re: Co to je "osobní vlastnictví"

a jak rozlišit družstevní a byt ve vlastnictví? U družstevního vlastním členský podíl, ale faktickým vlastníkem nemovitosti je družstvo.

0/0
23.7.2008 11:02

mike

Re: Re: Re: Co to je "osobní vlastnictví"

Presne tak, bud se prodava "byt ve vlastnictvi" nebo "druzstevni podil s uzivacim pravek k bytu". Ze si to pletou novinari, a zkratkovite pouzivaji terminy "druzstevni vlastnictvi" a "osobni vlastnictvi" - no budiz. Ale ze v tom nemaji mnohdy jasno ani realitni makleri, to nechapu.

0/0
23.7.2008 12:04

pedr64

Re: Re: Re: Re: Co to je "osobní vlastnictví"

oni si to nepletou. Ale na inzerát:"prodám podíl v bytovém družstvu za 1,5M" by asi většina potencionálních zákazníků koukala vyjeveně

0/0
23.7.2008 12:29

František

Vždyť to zůstane pořád

jen kotcem v jedné králíkárně.

0/0
23.7.2008 9:21

jouda

Re: Vždyť to zůstane pořád

R^

0/0
23.7.2008 9:22

white_sadhus

Re: Vždyť to zůstane pořád

to jo, ale kdyz a ten kotec hodnotu ke 3 mega, neber to :-P

0/0
23.7.2008 10:05

josef

Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

je to pžedražené.TU cenu může dát jen idiot

0/0
23.7.2008 11:38

pedr64

Re: Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

pokud tu cenu někdo dá(byť idiot), tak to předražené není

0/0
23.7.2008 11:44

jirka

Re: Re: Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

pedro ma pravdu, josefe tudle debatu si prohral [>-]

0/0
23.7.2008 12:07

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

Tak nám idiote poraď, co máme dělat my co nemám rodiče nevěnovali byt. ;-€

0/0
23.7.2008 16:26

Re: Re: Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

Tiše závidět?;-D;-D

0/0
23.7.2008 16:36

Josef

Re: Re: Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

Místo do hospody a na dovolené v zahraničí se prvně postarat o své bydlení. Jak? Zapojit ručičky, nožičky a hlavičku a začít něco smysluponého dělat. Věř, že to jde! V opačném případě na tobě bohatnou jen spekulanti s filosofii, že pokud to někdo koupí, byť idiot, není to předražené. Tzv. Klausův komplex.

0/0
24.7.2008 7:17

fiffan

Re: Re: Re: Re: Re: Vždyť to zůstane pořád

????Co to je za debilní "radu"????Zapojit ručičky, nožičky a hlavičku....prázné fráze, stejně jako ta makovice, co ji vyplodila. Nic konkrétního.A pivo asi v životě nepila, protože by věděla, že je mnohem levnější než byt za 2 mega. Nevím, co je ni  "smysluplné." Asi vzít cihly, maltu a začít stavět sám, (zřejmě asi i byt 3 + 1), aby na mně náhodou nezbohatli spekulanti. Svatá prostoto, kde to žiješ?? Máme rok 2008.....

0/0
27.7.2008 13:39

jouda

pokud

nejsou v druzstvu znacne problemy, doporucuji neprevadet

0/0
23.7.2008 9:19

cynik

Re: pokud

Doporučuju převod hned jak je to možné

0/0
23.7.2008 10:49

venomacek

Re: pokud

Přesně tak. Pokud chci prodávat, je lepší osobní vlastnictví - sice člověk lítá po katastrech, ale zase líp sežene kupce, který může čerpat drahou hypotéku na drahej kvartýr... Pak je další výhoda, že lze bytem v osobním vlastnictví ručit na další úvěr, ale to nevyužije každej a tím výhody osobního vlastnictví končí (pro mne, někdo může najít jiné výhody, to nepopírám)

0/0
23.7.2008 11:07

pedr64

Re: Re: pokud

družstevky jsou o něco levnější a kupce si jistě najdou. Ve schránce mám imrvere "koupím byt v této lokalitě za hotové"

0/0
23.7.2008 11:43

venomacek

Re: Re: Re: pokud

to já taky, jenom mi připadne, že stejný cedulky hážou do schránek po celé praze...

ale jak někdo píše výš, nezanedbatelná výhoda je eliminování "blbů" co jsou například proti  rozumnému navýšení fondu oprav a opravě fasády.  U osobáku je kolikrát horor prosadit sebemenší drobnost.

0/0
23.7.2008 13:56

Jessica

žádost o převod?!

Máme řádně podanou žádost o převod bytu do osobního vlastnictví dle  72/1994 Sb.

je to již téměř 12 let, museli jsme se soudit, soudy všech instancí jsme vyhráli a neděje se nic, žijeme v nejistotě a neustále se vymýšlejí nové kauzy , které tento převod oddalují. Prosím jestli někdo máte podobné zkušenosti napište.

0/0
23.7.2008 8:30

Radka Pošta

Re: žádost o převod?!

U nás je to tak, že nárok na převod mají pouze žadatelé podle zákona 72/1994Sb. jinak nikdo další. Dali jsme se ale jako družstevníci dohromady a zatím je nás třetina, což stačí na to, abychom změnili na členské schůzi stanovy družstva. K tomuto kroku se chystáme na schůzi na podzim, takže zatím vyhráno nemáme. Vede nás k tomu naprostá ignorace ze strany družstva a to především v otázce rekonstrukce domu a výše odvodu do fondu oprav. Pro příklad uvedu, že jsme se dohodli všichni nájemníci našeho "dvojdomu" na tom, že nesouhlasíme s celkovou rekonstrukcí domu, která byla finančně velmi náročná a budeme rekonstruovat postupně každý rok něco, abychom se vyhli zadlužení. Pro letošek jsme jednohlasně odsouhlasili opravu střechy, k našemu velkému překvapení se bude letos kromě střechy opravovat také fasáda a to bez zateplení. Bylo to pro nás šokem a dalším šokem bylo navýšení odvodu do fondu oprav a to na dvojnásobek. Na družstvu nám řekli že se o tom s náma nemíní bavit.

0/0
23.7.2008 10:03

pedr64

Re: Re: žádost o převod?!

jak to tu tak čtu(viz luksol) tak asi jsem členem abnormálního družstva. Družstvo má několik tis.bytů, každý dům(u velkých dokonce každý vchod) má vlastní samosprávu, sám si rozhoduje o výši fondu oprav na samostatný podúčet), sám rozhoduje, co bude opravovat. Pokud má nebytové prostory a ty pronajímá, tak tento výnos jde také na účet konkrétní samosprávy.

0/0
23.7.2008 10:17

HNF

Re: Re: Re: žádost o převod?!

No a kdyz ta vlastni samosprava je 39 komousu a ja, tak si delaji co chteji.

0/0
23.7.2008 10:25

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz