Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Témata, která jsou při hovoru s podřízenými tabu

Udržet si profesionální odstup je pro šéfa nutnost. Může být přátelský vůči podřízeným, ale nikdy nebude jejich kamarád. Také proto musíte mít jako šéf na paměti, že jsou témata, o kterých se svými podřízenými nikdy nemluvíte. Mohla by se vám totiž pořádně vymstít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ProRadar a ProAtom

sorry za ten zmatek (viz níže-jsa ITanalfabet)

;-(

0/0
17.8.2008 22:54

ProRadar a ProAtom

š4

neschopenku a že mě to stálo, při mém platu, mraky peněz. Ideální šéf je věřící....v pátek Ti nakálí na hlavu;-€...v neděli se vyzpovídá, zaplatí odpustky a v pndělí nanovo....!(Y) ?![>-]

0/0
17.8.2008 22:52

ProRadar a ProAtom

šéf 3

...!(Y) ?![>-]sportovní, rádoby kamarádský, víkend, který nakonec firma nedoplatila a přísahám bohu, bylo to poprvé, co jsem si vzal bezdůvodně

0/0
17.8.2008 22:52

ProRadar a ProAtom

šéf...

sportovní, rádoby kamarádský, víkend, který nakonec firma nedoplatila a přísahám bohu, bylo to poprvé, co jsem si vzal bezdůvodně neschopenku a že mě to stálo, při mém platu, mraky peněz. Ideální šéf je věřící....v pátek Ti nakálí na hlavu;-€...v neděli se vyzpovídá, zaplatí odpustky a v pndělí nanovo.

0/0
17.8.2008 22:51

ProRadar a ProAtom

Šéf nemůže být kamarád...

v tom pravém slova smyslu!Rv Nefunguje to nejen teoreticky, ale mám to ověřeno v praxi! Pouze výjimka potvrzuje pravidlo a gratuluji nejen podřízeným, ale hlavně šéfům, kteří to dokáží.R^  Jednou nám byl taky naordinován teambulidingový

0/0
17.8.2008 22:50

radim

autor je diletant bez přirozené autority

Po přečtení článku jsem pochopil, že autor článku asi moc přirozené autority nemá, když napíše, že šéf a podřízený nemůže být kamarád.... Šéf s přirozenou silnou autoritou umí najít hranici, kde může v týmu podřízených najít kamaráda, který je kamarád a respektuje přitom v pracovních záležitostech role...

0/0
17.8.2008 12:39

XXL

Re: autor je diletant bez přirozené autority

Povězme si, o žádnou přirozenou autoritu nikdy nešlo a zas tolik nejde. Jde o autoritu z pozice, z pozice moci. Přirozenou autoritu měl Hitler, který zfanatizoval davy a lidi za ním šli dobrovolně. Pak už i nedobrovolně.

Autorita šéfa - může snížit prémie, dělat potíže s volnem, dovolenou, může člověka vyhodit z práce. To lidi vědí, a proto se ho bojí. Dále může - nezvýšit plat, což při roční infaci znamená trvalý pokles. V tom je autorita. Při tom ovšem může být člověk přátelský, vůbec nevadí se svěřit s některými osobními věcmi. Věci hodně důvěrné - to ovšem není na místě říkat v práci nikomu, či jen dlouholetým známým. To se netýká jen šéfa, ale platí obecně.

Vrátím se, co jsem již někde zminoval. Hrají se hry, že lidi jezdí na víkendy, na firemní večírky či jdou spolu večer do hospody. Je to umělé, lidi se tam dál chovají jako v práci. O žádné důvěrné vztahy nejde. Ty buď jsou, nebo nejsou.

0/0
17.8.2008 19:41

XXL

Re: Re: autor je diletant bez přirozené autority

Já vůbec nejsem proti, jít s někým do hospody, na volejbal apod. Ale pokud jdu radši s někým jiným, než s lidma s práce, asi mám důvod. Lidi v práci si prostě nevěří. Vadí mi vynucování, hra na to, že jsme kámoši. Říkat někomu důvěrné věci, tj. fakticky být přátelé a ne jen povrchní známí, to jsou dvě věci. Dnes firmy manipulují lidi, hraje se divadlo na kamarády, ale nic to neznamená.

Takže s odstupem souhlasím, ovšem měl by být mezi spolurpacovníky vůbec, nejen ve vztazích nahoru/dolů. Vědět, že když se svěřím kolegovi, je to dosti jiné, než když něco řeknu sousedovi. V práci se lidi sledují, hodně. Existuje donášení, ale i šéf se na člověka zeptá. Jak pracuje, jak vychází s lidmi. Není to vlastně donášení, má na to právo. Ovšem právě proto je třeba s tím počítat. Takže odstup, přiměřený - vůči všem. Takže nemám rád takové všeobecné či vynucované tykání.

0/0
17.8.2008 19:46

Karla

Nevhodný šéf

Náš šéf naopak strká nos do soukromí všech podřízených.  Nás podřízených je 16 a proto má mezi námi svého koně který ho informuje o tom co kdo řekne mezi ostatními. Největší zálibu má pak v tom, že dotyčného zesměšní nebo poníží. Není tedy divu že si ho jako šéfa nikdo neváží. On není vzdělaný ale bohužel je mistrem slova. Svoji autoritu si vynucuje sprostými nadávkami ,neustálým kontrolováním každého znás a největší radost mu dělá když nám může krátit odměny. Průměrný plat u nás v expedici je 53 Kč za hodinu a 10% premii při pracovním úvazku 7.5 hodin denně je to dost málo. A to mám maturitu ekonomického směru a pracuji s laserem.

Sám nastupoval ve firmě jako elektrikář ale nástavbové studium z něj udělalo velkého šéfa který si víc zakládá na titulu funkce než na tom aby se snažil být k nám alespoň trochu lidský.

0/0
17.8.2008 12:13

Petr

Re: Nevhodný šéf

Tak proč nezměníš práci? Nebo ti těch 53,-/hod stojí za to nechat se buzerovat idiotem?

0/0
17.8.2008 14:55

XXL

Re: Nevhodný šéf

To je přesně ono. Příručky pro přiblíky, tj manažerské návody, z kterého je vzat článek, takto fungují. Pán musí mít odstup. Naproti tomu vůči řadovým pracovníkům musí být vlezlost o soukromí. Jak za socialismu, v něčem ještě horší. Tehdy část lidí šla na prvního máje, většina lidí šla na "dobrovolnou" pracovní sobotu, neplacenou. A to leckdy stačilo, když někdo takto dal najevo určitou podřízenost. O soukromé věci se jinak bolševik nestaral, samozřejmě, pokud nešlo o politickou činnost, či něco, co tak vnímal.

Dnes z hlediska státu je demokracie, ale buzerace ve firmách bývá horší jak za totality. Dobrovolně lidi jezdí na víkendy. Nikoho to nebaví, je to zabitý čas, ale nejet tam se nikdo neodváží. Team building. Za totáče zas měli mladí spolu trávit čas, tak se pořádaly akce svazáků apod. Zdaleka ne jen politické školení, spíš jim šlo o to lidi zabavit a mít trošku pod dohledem, aby nedělali něco "protistátního".  Dnes lidi chodí taky na sportovní akce, "dobrovolně".

0/0
17.8.2008 19:35

XXL

Re: Re: Nevhodný šéf

Oprava: mělo být přiblblíky. - Sportovní akce dnes některé baví, jiné ne. Dnes na ně nechodí jen svazáci, buzerace se týká všech věkových kategorií.

0/0
17.8.2008 19:36

jara

co když se stane šéfem někdo z týmu?

Souhlasím s článkem, ale jak ustát situaci, kdy na post šéfa je povýšen někdo, kdo byl doteď řadovým pracovníkem toho týmu? Tento "návod" mi v článku chybí a je to škoda, takových situací je spousta.

0/0
17.8.2008 10:37

roberto22

Re: co když se stane šéfem někdo z týmu?

to, ze sa ste sa stali sefom vas stejne zmeni a zmeni sa aj vas vztah s ostatnymi -- tomu sa neda predist.

vy si brzo zistite (ak nenosite ruzove bryle), ze spoliehat sa na priatelstvo ako nastroj vedenia ludi bude cim viac neefektivny. Jednak sa zmeni dynamika vasho vztahu: zrazu od nich budete nieco ziadat a ludia su prirodzene resistentni voci 'povelom'. Budu hladat vo vasich rozhodnutiach chyby a dovody, preco ich nerespektovat. Z toho dovodu aj vy sa zmenite a budete sa vo vztahu k vasim zamestnancom viac spoliehat na presvedcovacie schopnosti, argumentaciu a predovsetkym na motivacne schopnosti, nez na priatelstvo.

Tiez si musite si uvedomit, ze kym chybu kolegy vacsinou kazdy toleruje,

podobna chyba  u sefa je z pohladu zamestnanca omnoho zavaznejsia.

urcite vas niektori zacnu pomluvat a je len na Vas jak ste schopny pritom zachovat s nimi priatelstvo.

0/0
17.8.2008 11:29

Kurděj

slovákům je tenhle styl blízkej ...

mají rádi hadry a stylizaci. Bohužel jim to vydrží tak jeden rok a pak začnou pomlouvat  ostatní a vymlouvat se na všechno možný.

Němci, Španěláci, Italové, Češi jsou v tomto mormální a je vidět, že protestantská puritanska moralka zde nema sanci, nakonec i v UK je už polovina atiestů nebo katolíků a začíná to tasm být normální.

NL, DN, část Fr, Finsko, Svedsko, CHF a vetsina USA ma podobny styl uvazovani jako autor, ale už to pomalu taky končí.

0/0
17.8.2008 8:22

Taky vedoucí

Nesmysl

Autor článku je buď úplně neschopný nebo nikdy nevedl lidi. Z pohledu podřízeného i nadřízeného nemohu souhlasit s obsahem a prezentovaným doporučením. Přirozenou autoritu si udržíte vždy, pokud správně vedete rozhovor a komunikaci. Předpokladem je však přirozené charisma a ne uměle vytvářený odstup, který většinou komisním způsobem dává najevo nadřazenost v postavení a musí ho tímto způsobem udržovat, protože chybí přirozené charisma.

Těmto tzv. vedoucím většinou chybí sebereflexe a netuší, že vypadají jako směšní blbci před podřízenými.

:-)

0/0
16.8.2008 17:57

JirkaCV

Re: Nesmysl

Naprosto souhlasím s pisatelem tohoto příspěvku. Jsem totiž jedním z podřízených podobného šéfa. Náš šéf nemá problém jít s námi na pivo (nikoli však v pracovní době), uspořádat doma párty, na kterou zve všechny, ne jen sobě rovné. Samozřejmě nevím o stavu jeho financí, ale jeho rodinný život je nám znám. Autoritu si udržuje přirozenou komunikací a hlavně znalostmi a pracovitostí. Všichni víme, že jeho pracovní doba nekončí naším odchodem. Všechno toto se odráží na příjemné pracovní atmosféře a finanční situaci nás všech. Podotýkám, že jsem prošel za svůj dosavadní život čtyři pracovní kolektivy. Nikde se nedělalo s takovým nasazením, jako zde, ale také nikde jsem si tolik nevydělal.

0/0
16.8.2008 19:26

roberto22

Re: Re: Nesmysl

aby bol sef vykonny, tj. dokazal urobit vazne rozhodnutia, motivovat svoj tym, musi byt taky, akym je popisany v clanku.

v opacnom pripade mozho ho vy povazujete za dobreho sefa, ale zaroven je aj slabym.

bol by som zvedavy, ci vas sef vas vie opravdu kritizovat, poukazat na vase slabe stranky a jaky dopad to ma  na vase priatelstvo.

bol by som tiez zvedavy, ci sef akeho mate, dokaze vyhodit priatela, pretoze je nevykonny.

0/0
16.8.2008 20:17

JirkaCV

Re: Re: Re: Nesmysl

Já vám znuvu opakuju, že je výkonný, neboť firma šlape, vydělává a my také. A nic na tom nemení, že dokáže kritizovat, ono je to totiž pravdivé kritizování. Např. asi před půl rokem jsem dostal  za kvartál o 15000 méně. Předcházel tomu rozhovor, kde mi věcně a klidně spočetl, ci jsem udělal a neudělal. Asi den jsem to cítil jako křivdu, ale s odstupem času vím, že měl pravdu. A několik bývalých pracovníků také vyhodil. Nechtěli přijmout požadované pracovní tempo, ale ty peníze by brali. Znovu opakuji, nikde se takhle nemakalo, ale nikde taky nebyl tak spokojený kolektiv a oblíbený šéf.

0/0
16.8.2008 21:32

JeDicz

Re: Re: Re: Re: Nesmysl

Šéf nikdy nekritizuje, šéf má vždy pravdu a pouze se může výjimečně mýlit kvůli nedostatku informací :) Pokud je Vám něco vyčteno, není to kritika, ale výčet zřejmých faktů a jejich následků... buď existují polehčující okolnosti a fakta, nebo se s tím musíte srovnat. Šéf není Váš kamarád, kamarádi totiž nemůžou být zainteresovaní do Vašich financí a hodnocení. Pokud Vám ještě není jasné, že peníze + kamarádi =  průser, pak můžete na celý vztah se šéfem pohlížet tak jak to děláte a jednou na to doplatíte. Někteří lidé si o svém šéfovi myslí, že je to blb. V tom případě jsou jen dvě možnosti, je to opravdu špatný šéf se spoustou nedostatků, nebo je blb sám zaměstnanec a šéf jeho "kvality" zatím neprokoukl.

0/0
16.8.2008 23:42

roberto22

Re: Nesmysl

charisma vobec nesuvisi s jakym odstupom clovek komunikuje so zamestnancami. mate dost zmatany prispevpok.

0/0
16.8.2008 20:14

Viktorka

Re: Re: Nesmysl

:-)) Jakpak by něco takového mohlo spolu nesouviset? Charizmatická osobnost bývá zpravidla obdařena  šestým smyslem, který jí umožňuje rychle a bezbolestně se zorientovat v džungli  podnikové komunikace a navíc je taková osobnost  šťastnou  držitelkou pestré palety talentů a ty dokáže uplatnit v pravý čas na pravém místě  . ,,, Primárně je to otázka vrozených dispozic -  takový šéf pak šéfuje  jako víno = efektivně a bez ztráty kytičky.

....

0/0
17.8.2008 16:06

XXL

Re: Re: Re: Nesmysl

Vrozené - dispozice možná. Šéfem se člověk nerodí, ale stává. Stejně jako se člověk nerodí lékařem, muzikantem atd. Šéfování se člověk neučí jak jiné školní předměty, to je fakt.

0/0
17.8.2008 21:05

roberto22

Re: Re: Re: Nesmysl

tak sa podivajte na definiciu charizmy, pretoze to co popisujete, nesuvisi s charismou

0/0
20.8.2008 0:18

theofil.bentley

Slatanina...

uf... je jasne, ze pred podrizenymi nemam prat spinave pradlo, ale je velky rozdil JAKY tym vedete... jinak se chovam ke skupine sezonich brigadniku a jinak k lidem ktere jsem si sam vybral a chci udrzet na dalsi leta.... Pro koho jste ten clanek psal clovece?

0/0
16.8.2008 17:11

PJ

souhlasim s autorem

Z vlastni zkusenosti mohu potvrdit, ze autor clanku ma pravdu (at to nekde opsal nebo je to jeho nazor). O to vice v Cechach, kde vetsina lidi by rada mele stejne penize jako jejich sef, ale nest odpovednost za celou firmu opravdu ne. A to ani nemluvim o dlouhych pracovnich hodinach, profesioalnich povinnostech mimo pracoviste ve volnem case, atd... Oblibeny sef je bohuzel casto mylne povazovan za blba a casto je to vysvetlovano jako slabost. Neco jako ve skole - nejvic nas naucil profesor, ktereho se vsichni bali.

0/0
16.8.2008 14:27

roberto22

ma pravdu

v podstate ma pravdu, sory ostatni diskutujuci, asi ste nikdy neviedli tym......

0/0
16.8.2008 13:44

Tyhle americké principy nikdy v Čechách platit nebudou.

Naopak, šéf, který se bude takovouhle příručkou řídit, bude brzy podřízeným jen pro smích.

0/0
16.8.2008 13:17

tom

Re: Tyhle americké principy nikdy v Čechách platit nebudou.

naopak - dokud si lidi nepripusti, ze tyhle principy plati vsude na svete, tak budou mit dlouhodobe problemy ...

0/0
16.8.2008 13:50

fil

hmmm

Pane Hrusovsky, precetl jsem par vasich clanku i na jinych webech a teda povim vam, to jsou teda perly. Pripada mi to, jako kdyby jste mel hromadu veci nactenou, coz je urcite plus, ale jaksi z vasich clanku necitim zadne zkusenosti nebo praxi. Celkem by me zajimalo zda-li jste vubec nekdy nejaky tym lidi vedl, zda-li jste to co pisete vubec nekdy v zivote pouzil. Co vim naprosto jiste, ja bych s vama pracoval nechtel. :-)

0/0
16.8.2008 12:47

Magiland

Re: hmmm

přesně R^R^R^

0/0
16.8.2008 13:29

ty

je to nesmysl

kdyby clovek nemluvil ani o sportu, pak by nemohl mluvit o nicem

0/0
16.8.2008 11:16

qazqaz

bullshit!

(Y)

0/0
16.8.2008 11:03

vláda

nejsem US nebo holandskej protestant

kde tato pravidla obecne a proto tam maji nejvice neuroz na svete.

Vzdycky mel nejvetsi autoritu takovej sef, se kterym se dalo bavit i o Sparte, zenskejch, manzelce nebo dovoleny

0/0
16.8.2008 9:36

Eira

nulová informační hodnota

Klikla jsem na to, protože můj šéf toto porušuje a je to docela sranda. Pracovat by se s ním asi v klidu dalo, jenže pak dohodi nějakou historku z osobniho života a je konec. Srazi to uplně všechno, o čem bylo diskutováno.

0/0
16.8.2008 9:16

Tupost nezná

mezí

Kdo je tupý, tak mu ani tento triviální článek nepomůže....

(Není asi o čem psát na Financích, že ano, než rady jako na ONA?)

0/0
16.8.2008 8:35

vojta

kvičera

kdes to obslehnul chytraku?

0/0
16.8.2008 0:33

Sudajev

Pokus

Poksu

0/0
16.8.2008 0:30

ada

:-)

Opravdu hodnotný článek... Okurková sezóna je očividně v plném proudu

0/0
16.8.2008 0:30

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz