Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Bezpečnostní schránky jsou nedostatkové zboží

Obavy z finanční krize dohnaly spoustu lidí k tomu, že úspory
ze svých bankovních účtů vybrali. Hotovost přitom nechávají nejčastěji doma. Najdou se však i tací, kteří je v bance znovu uloží. Tentokrát však do bezpečnostních schránek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vymrzovac

bezpečnostní schránka má své výhody......

....je možno tam nechávat finanční hotovost,pokud nechcete,aby byla předmětem dědického řízení,aby o ní nevěděly finančák,sociálka,pří-buzny,atd.   Přístup zřídíte pouze manželce nebo milence. Až natáhnete ráfy,tak vám zablokují účty a můžou to být jediné peníze,ke kterým se vdovička dostane. Banka ovšem nesmí vyhořet do základů,že:-/

0/0
6.11.2008 14:16

PatrikChrz

Re: bezpečnostní schránka má své výhody......

Omyl, finančák, exekutor atd. o sejfu v bance ví, stejně jako o účtech. Prostě si dotazem obešlou banky, zda tam "povinný" nemá bankovní účet nebo bezpečnostní schránku.

Jak je to v případě smrti a zablokování nevím, ale předpokládám, že to bude stejné jako u toho účtu. To jestli dám přístup manželce/milence k účtu nebo ke schránce je pak buřt.

Schránky v bance jsou prostě moc "na očích", např. v USA v době hospodářské krize nechal Roosevelt zabavit veškeré zlato uložené v bankách v bezpečnostních schránkách!

0/0
6.11.2008 16:36

Karel

Poznámka

Zeptejte se na Help lince !!!

To jsem podnikl cca před rokem. Na některých Help linkách nevěděli ani co to je. Na ostatních mne poslali na pobočku, ale stejně nevěděli, na kterých pobočkách je mají. Pokud "věděli", tak si ale pouze vymýšleli. Dotazem na pobočce jsem zjistil, že tvrzení HL není pravdivé.

Bezpečnostní schránky jsou kapitola sama pro sebe. Banky je inzerují, aby vypadaly dobře. Ale ve své podstatě o ně nemají zájem. Je to značně nákladná investice, zabírá to místo, a zisky z toho jsou minimální. Mnohem víc se vydělá na poplatcích za vedení účtu, než za schránky.

Taky zodpovědnost je omezená - což článek ani neuvádí. Banka zpravidla ručí do hodnoty 200.000 Kč. Pokud si tam uložíte věci vyšší hodnoty, musíte si ještě platit připojištění a to zpravidla končí u 500.000. Takže některé smlouvy o prodeji nejsou jisté ani tam.

0/0
6.11.2008 8:43

k

Re: Poznámka

souhlasím, že na help linkách bank vědí o schránkách prd, protože mnohé banky namají centrální přehled schránek. Opravdu to chce se informovat na konkrétní pobočce.

Banky nenabízí schránky kvůli tomu, aby vypadaly dobře, ale prostě proto, že někteří klienti požadují od banky kompletní servis včetně schránky. A pokud jim to banka nenabídne, odejdou k jiné bance i s účtem, kreditkou a úvěrem.

Nákladnost schránek pro banku je realita, je to zpravidla ztrátová záležitost poskytovaná jen z důvodu uvedeného v předchozím odstavci.

A ještě k tvrzení článku o nedostatkovém zboží: Je to naprostý nesmysl, např. u Komerční banky jsou schránky většinou nevyužité. U některých poboček v centru Prahy mohou být obsazené třeba z 80 %, ale neexistuje pobočka, která by měla obsazené všechny schránky. V mnoha případech (mimo Prahu) dokonce není využita jediná schránka. Jo a cena u KB se pohybuje vždy na té spodní hranici uvedené v článku, protože většina poboček má pouze schránky jedné základní velikosti.

0/0
12.11.2008 23:31

chupi

A co penize?

"Obávat se o obsah schránek není třeba, ujišťují bankéři. Věci v sejfech nejsou majetkem krachující banky, tudíž nejsou součástí majetkové podstaty rozdělované věřitelům". A svěřené peníze na kontech jsou snad jejich majetkem ?

0/0
6.11.2008 7:44

Romand

Depozit a úvěr

Zřejmě neznáš pravou podstatu peněz-státovek, či elektronických. Když si uložíš peníze do banky, tak ve skutečnosti Ti banka dává možnost (nikoliv právo) kdykoliv peníze vybrat. Souvisí to s částečným krytím. Když dáš peníze do depozitu, máš zde 100% záruku, že banka nebude manipulovat s Tvým majetkem (nárokem). V případě vkladu na účet, souhlasiš (i když to není psáno), že banka může Tvé peníze používat, a že na Tvé peníze poskytne úvěry dalším lidem. Při částečném krytí nikdy nemůže banka dostát svým závazkům, že vyplatí všechny vklady na viděnou. Naštěstí to vždy zachrání centrální banka-jako věřitel poslední instance.

Proto lidé dávají peníze a cennosti do depozit, tam jsou Tvé nároky zachovány, není zde možnost manipulovat s Tvým majetkem. Nevěříš-li státovkám (peníze nuceně uváděné v oběh), kup si investiční zlato -nezatížené DPH- a uschovej do trezoru: doma nebo do banky.

0/0
6.11.2008 8:52

analytik

Re: A co penize?

viz níže, ano peníze svěřené na účtech jsou v rozvaze majetku banky

0/0
6.11.2008 13:05

Lenin

M-bank

M-bank nemá sice bezpečnostní schránky, ale zato má kiosek v Hypernově a Globusu! Chystají se i nové pobočky v polích, na polském venkově se to prý osvědčilo.

0/0
6.11.2008 7:09

Romand

Re: M-bank

To je vtip? Pobočky v polích :-) ?

Lenine, Lenine, že si nedáš pokoje.

0/0
6.11.2008 8:56

hexx

Re: M-bank

Tomu rikam "reklama" ;-DRv

0/0
6.11.2008 9:08

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz