Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nákup vlastního bydlení provází šustění daňových formulářů

Pořízení vlastního bydlení přináší i řadu nových starostí, mimo jiné daňových. Podle toho, k čemu a jak nemovitost využíváte, můžete najednou začít platit i několik pro vás nových daní. Daň z nemovitosti ale zaplatíte vždy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Pronajímatel

Tyhle daně jsou nehoráznost. Já vlastním 6 bytů ,měsíčně mám z nájmů okolo 40 tisíc .Za rok 480 tisíc .Uplatním paušál 30 % = 144000 z toho platím daň 15% +samozřejmě daň z nemovitosti (3500) ZLODĚJI !!!!

0/0
17.8.2009 13:15

Jandik73

Re: Pronajímatel

No jo no, platíte daň ze zisku, to je snad normální. Já taky po večerech programuju a musím platit daně (jinak jsem zaměstnanec) a dokonce zdravotní a sociální pojištění. Taky se mi to nelíbí.

0/0
17.8.2009 19:04

Xladi

Re: Pronajímatel

Vidíte, kdybyjste neměl nic tak nemusíte nadávat, proto je etnikum které jen využívá tak spokojené.

0/0
17.8.2009 19:12

Amos Kadlec KamPoMaturite

Re: Pronajímatel

Pokud máte příjmy z pronájmů nemovitostí, platíte jen daň z přijmu? Žádné zdravotní a sociální pojištění z příjmu z pronájmu?

0/0
17.8.2009 23:39

Host

Re: Pronajímatel

pojištění z pronájmu, bomba, bezva vtípek:-):-):-):-)

0/0
16.9.2009 8:13

Host

Prehled - kompletnost

Kdyz uz delat eprehled dani, proc take neuvedete alespon zakladni sazby jednotlivych dani?

0/0
17.8.2009 11:18

Host

byt jako místo pro podnikání

Pokud jsem OSVČ a pracuji doma (na počítači), tak musím platit vyšší sazbu daně z nemovitosti? Jaký to dělá rozdíl?

0/0
17.8.2009 9:53

tvargy

asi jsem to nepochopil

ty jo, asi jsem něco minul...letos jsem si koupil byt...takže do ledna 2010 musím podat daňové přiznání (vztahující se k bytu) aby mi to FÚ zdanil? to mám platit daň za to že jsem si něco koupil?

0/0
17.8.2009 9:25

Host

Re: asi jsem to nepochopil

Ano..jako téměř každý, v případě bytu je to ale malá částka.

0/0
17.8.2009 9:32

General-

Re: asi jsem to nepochopil

Ne za to ze jste si neco koupil, ale za to ze vlastnite nemovitost.

0/0
18.8.2009 8:33

ucetni54

Nevím proč IDNES

je přesvědčena, že daňová přiznání jsou brnkačka a lidová tvořivost je to nejlepší, co může doporučit. § 9 zákona o daních z příjmů, který řeší pronájmy je dost zakroucený a vždycky se vyplatí zaplatit pár stovek tomu, kdo to dělá, rozumí tomu a odpovídá za správnost. Navíc při platbě daně z nemovitostí a zejména z pozemků se občas sekne i profesionál, jen zkuste najít příslušné koeficienty

0/0
17.8.2009 8:47

Host

Re: Nevím proč IDNES

Dan z nemovitosti vypocitava FU, kazdy rok posila slozenku, kde je dan vymerena. Vlastni vypocty si muzete zkouset pro kontrolu :)

0/0
17.8.2009 9:08

Host

Re: Nevím proč IDNES

A na zaklade ceho tu slozenku pocita? Ze by na zaklade priznani, ktere podavas prvni rok?

0/0
17.8.2009 9:27

Jižák 4ever

Nechápu, může mi to někdo vysvětlit?

"Proti příjmům z pronájmu (nájemnému) lze buď uplatnit skutečné anebo

paušální výdaje. ... Ti, kdo si vzali na koupi nemovitosti úvěr na bydlení, mohou přemýšlet o uplatnění odpočtu úroků od základu daně." A hned další odstavec:

"Pozor ale na pronájmy. Spousta poplatníků si zákon vysvětluje po svém.

Byt pronajme a snaží se uplatnit odpočet úroků. To je samozřejmě

vyloučeno" Asi mi něco uniká. Můžete mi to prosím někdo vysvětlit. Dík. :-)

0/0
17.8.2009 7:06

Host

Re: Nechápu, může mi to někdo vysvětlit?

Odpocet uroku od zakladu dane muze jen ten clovek, co v danou nemovitost uziva k trvalemu bydleni. Tj. pokud ji pronajima, NEMUZE si odecitat ze zakladu dane uroky.

0/0
17.8.2009 7:10

Host

Re: Nechápu, může mi to někdo vysvětlit?

Jako daňově účinné výdaje nelze uplatnit splátky jistiny úvěru na pořízení bytu, zatímco splátky úroků z úvěrů na pořízení bytu by obecně daňově účinným nákladem být mohlo-porovnej par.15 odst.3 zákona o daních z příjmů.

0/0
17.8.2009 7:22

Host

Re: Nechápu, může mi to někdo vysvětlit?

Podle mého názoru jde o to, zda snižujete základ daně svého běžného (např. zaměstnaneckéhp) příjmu - to v případě pronájmu nelze. Pokud byt pronajímáte, musíte pronájem danit (myslím, že jinou - nižší? - sazbou), a úroky pak můžete uplatnit jako náklady proti příjmům z pronájmu. (Výhodnější by samozřejmě bylo uplatňovat odpočet od základu daně z toho příjmu, kde je daňová sazba vyšší, což ale nelze.)

0/0
17.8.2009 8:38

Host

Mladá žena

si koupila byt a začala ho pronajímat nemusí do přiznání daně nic dělat. To je ale omyl, mladá žena by se měla do 30-ti dnů od začátku pronájmu zaregistrovat u příslušného fin.úřadu.

0/0
17.8.2009 6:09

Host

Re: Mladá žena

Nemusí se registrovat, to platí pro živnostníky. Pokud pronajímá svůj majetek, který není vložen do obchodního majektu, tedy předmětem podnikání, zdaňuje podle §9 zákona o dani z příjmu. Podat daňové přiznání musí sama, i když je zaměstnaná a dělal to za ni zatím zaměstnavatel. Má totiž tzv. souběh příjmů a tudíž si jen vyžádá od zaměstnavatele potvrzení o příjmech a následně si musí přiznání vypsat a podat sama. Jinak do nákladů v případě pronájmu bytu lze samozřejmě dát i ty úroky z hypotéky či stavebního spoření, které nelze brát jako odpočet u daně v okamžiku, kdy v bytě nebydlíte.

0/0
17.8.2009 8:23

Host

Re: Mladá žena

Pokud pronajímate jen část bytu / domku, pak musíte nějakým pravidlem (nejjednodušší je poměr plochy obou částí) rozdělit úroky na odpočet (tam co bydlíte vy) a náklady (to co pronajímáte). Tímto poměrem pak doporučuji řešit veškeré společné náklady. Například koupíte sekačku a sekáte předzahrádku, kterou logicky využívá i nájemník minimálně tím, že tam denně projde, parkuje atp.. Cenu sekačky opět rozdělíte poměrem mezi své výdaje a náklady pronájmu. Atp. Kritérium je jediné - musíte finančáku prokázat, že náklad souvisí s příjmem. Tedy pokud máte v nájemní smlouvě že pronajímáte i část parkovací plochy včetně úklidu sněhu, poměrem si můžete dát do nákladů pronájmu i hrablo na sníh a posypovou sůl, případně i plat brigádníka, který to hrabe za vás.

0/0
17.8.2009 8:23





Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.