Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Mladí kantoři po studiu nastoupí do škol, jakmile získají praxi, utečou

Učitelé po škole si polepšili asi o čtyři tisíce měsíčně, ale beztak nedosahují na průměrnou mzdu v České republice. Nástupní plat dostanou kolem 20 tisíc korun měsíčně a perspektiva vyšších příjmů je mizivá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Grimkin

Není to tak zlé s těmi platy ve školství...

Nástupní plat učitele je furt lepší a vyšší než někoho na call centru, kde končí absolventi oborů o ničem...

0/0
19.4.2011 23:37

nickless

Re: Není to tak zlé s těmi platy ve školství...

Tak ale absolventů oborů "o ničem" se nehodlám zastávat. Je jenom správné, že končí na callcentru za pár kaček. Každý se má dopředu zajímat o perspektivu svého oboru a ne jen, že jdu tam, tam se nenadřu, žádná matika, denně pařba a za 5 let titul. Plat se nedává za to, že někdo má školu, ale za to že má školu a využívá ty znalosti v práci. Takže když bude učitel dělat na call centru, nechť bere plat telefonisty. Vzdělání nevyužívá, tak proč by měl brát víc. A ty "obory o ničem" právě nemají vůbec žádnou perspektivu, že by je v nějaké práci šlo využít.

0/0
21.4.2011 22:44

Grimkin

Spanelstina

Tak zrovna já mám Bc. ze španělštiny, jenže je to málo... ale on podle mě v klidu nějakou studentku, třeba "jen" s Bc. sežene, možná i Mgr., když přitom bude dělat navazujícího magistra, praxe se jí může hodit. Tam vidím problém v tom, že těch pár hodin může být ve 2 nebo i 3 dnech v týdnu a dopoledne, takže se to pak špatně kombinuje s rozvrhem na VŠ nebo další prací.

"A to podle mě není správné, aby vysokoškolák byl finančně pod průměrem." - jenže vysokoškolákem je dnes z dětí každé druhé, takže nemůže mít každý takový plat...

A co vidím, je to, že Mgr. z PdF - absolventka dvou jazyků - z Českých Budějovic tam na ZŠ nesežene práci, tak ji hledá doma v Ostravě / na Ostravsku a nakonec jde do Brna.

Z okolí vidím, že sehnat teď místo na ZŠ nebo SŠ je dost náročné, pak slyším klasiku: "Je to o známostech, musíš je mít." Pro absolventa jazykáře je těch 16, někdy i 17 čistého skvělých, k tomu nějaká jazykovka a je z toho 20 nebo i 25 čistého. Stále ale platí, že šikovní jdou rovnou jinam.

0/0
19.4.2011 20:35

Grimkin

Re: Spanelstina

Ale už neplatí: "Nesehnala nic lepšího, tak šla učit." Teď je většina absolventů šťastná, že po škole sežene i tu práci ve školství, navíc jazyky často na některých ZŠ nebo SŠ učí lidé, kteří z nich nemají ani toho Bc. nebo dokonce ani nějaký certifikát...

0/0
19.4.2011 20:38

ab54321

V některých školách je problémem buzerace skrze....

...vyplňování tuny nepotřebných lejster. Když přijde školní inspekce na kontrolu, tak jediný co jí zajímá jsou správně vyplněný kolonky. To jak učitel učí a co naučí nikoho nezajímá. Tuhle práci bych opravdu dělat nemoh. Kromě mizernýho platu ještě nepříjemnej pocit zmaru.

0/0
19.4.2011 11:17

o vaše názory nestojíme

Proč je titulek o kantorech, když článek je o učitelích?

Redachtór asi netuší, jakému povolání se říka "kantor".

0/0
19.4.2011 8:45

anavea

Re: Proč je titulek o kantorech, když článek je o učitelích?

Učitelskému, ne? 8-o

0/0
19.4.2011 14:22

o vaše názory nestojíme

Re: Proč je titulek o kantorech, když článek je o učitelích?

Kantor (z latinského cantare, zpívat) je zpěvák části textu bohoslužby (například v gregoriánském chorálu nebo při židovských bohoslužbách).

0/0
19.4.2011 19:29

anavea

Re: Proč je titulek o kantorech, když článek je o učitelích?

To samozřejmě taky, ale pochybuju, že je to povolání. Jenže dnes už tento význam není příliš používaný. Mrkněte do nějakého slovníku.

0/0
19.4.2011 20:54

o vaše názory nestojíme

Re: Proč je titulek o kantorech, když článek je o učitelích?

Nejen povolání, dokonce i poslání!

0/0
20.4.2011 2:51

tru-and

Vysokoškolák = průměrná mzda

Pokud zaměstnavatel požaduje vysokoškoláka, měl by dostát minimální mzdu ve výši průměrného platu. Pokud mu takový plat dát nemůže, má si tam dosadit středoškoláka ....!!

0/0
19.4.2011 8:44

Neumětel

Re: Vysokoškolák = průměrná mzda

Tento příspěvek je favorit na blábol dne. :-)

0/0
19.4.2011 13:32

špekoun

Pokud vím

tak je pro absolventy najít si práci ve školství. Proto nechápu když se mluví o nedostatku kantorů. Všude je plno důchodců, a mladý absolvent pak nemá šanci najít místo. Jistě, že půjde jinam a do školství se už nikdy nevrátí. A za pár let důchodci skončí a pak nebude mít opravdu kdo učit

0/0
18.4.2011 19:51

Grimkin

Re: Pokud vím

Bude, Bude mít kdo učit, toho se nebojím, noví absolventi půjdou učit, třeba jen na pár let, aby získali tu praxi... Vždy se najde někdo, kdo hned nesežene tu vysněnou práci v zahraniční firmě - je i teď spousta takových, co chtějí učit, co si chtějí vyzkoušet a ten plat jim stačí, berou to tak, že to tak je a že je to bude uspokojovat... Na pajdácích je studentů a hlavně studentek stále dost.

0/0
19.4.2011 20:47

mous007

a co platy na VŠ?

Když čtu o nástupním platu 20 000,- tak se musím usmát.

Učím již deset let na VŠ, vzdělávající učitele, mám odpovídající vědeckou činnost, dva doktoráty. Plat 18 500,- hrubého v tarifu, příplatky a osobní nic moc - musí se šetřit.

Pokud se v dohledné době něco se mzdami na VŠ něco neudělá, nebude mít kdo učit učitele a kdo učit na VŠ obecně.

0/0
18.4.2011 15:20

Kozel_

Re: a co platy na VŠ?

Na vš nejde moc o učitele, spíše o vědecké pracovníky. A je to tak, že na vš nastupující asistent měl asi totéž co nastupující učitel na zš. Odborný asistent byl srovnatelný se sš profesorem. S tím, že fakticky na vš je plat spíš menší. Na zš má učitel příplatky za třídnictví, provádí dozor na chodbě a u oběda, předepsaná pohotovost pro suplování. Obvykle učí 23 h týdně, ve škole musí být 6 hodin, takže doma na přípravu zbydou 2 hodiny.

Na vš je úvazek učení výrazně menší, nikdo nechce pedagogické přípravy. Příprava je ve vědecké práci a v získávání vyšších atestací. Nejsou tu asi přípatky za třídnictví, ale leckde je vědecká činnost spojená s nějakými granty. A hlavně, na vš je určitá perspektiva, po odevzdání dizertace PhD, pak habilitace, pak profesorské řízení (asistenti přes 40 na vš nemají co dělat, pokud nejsou schopni postoupit výše).

Pokud to někdo na vš fláká, např. se habilituje a pak nic, tak to taky funguje. Už ho nikdo nevyhodí a v pohodě stihne různé vedlejšáky. Vědecká

0/0
18.4.2011 16:07

Kozel_

Re: a co platy na VŠ?

činnost leda na papíře, ne v reálu. Učitelé na vš by měli být spíš srovnáváni s pracovníky v AV než se školami nižších stupňů.

Ale celé to je o tom, že naše politiky nezajímá ani věda, ani školství. Trh vyřeší vše, za mizerný plat tu je odpovídající kvalita učitelů jak na zš, tak leckdy i na vš. Ten trh skutečně funguje, řada lidí odejde právě kvůli penězům.

0/0
18.4.2011 16:10

nickless

Re: a co platy na VŠ?

K výuce na VŠ ovšem potřebujete naprosto mimořádné znalosti a schopnosti. Musíte být na špici (teda ne na všech těch pofiderních VŠ, co vznikly během pár let). Zato na ZŠ vám stačí běžné znalosti, které by měl mít každý v populaci. Já např. nejsem učitel, ale klidně bych si troufnul jít na ZŠ učit zítra matematiku, fyziku, chemii, angličtinu, češtinu a zeměpis. Zato jít učit libovolný předmět na libovolné VŠ, to by nešlo.

0/0
21.4.2011 22:48

IfčaX

Re: a co platy na VŠ?

Ovšem mít znalosti v rozsahu učiva na ZŠ a umět je předat dál, notabene ve třídě třiceti dětí namíchané od skorogéniů po ty na hranici vzdělavatelnosti, to jsou dvě zcela rozdílné věci.

Já bych si matiku (mám ji vystudovanou, ale přes dvacet let se jí neživím) na VŠ řekněme do úrovně vedení cvičení, učit troufla. Na základce ani náhodou.

0/0
22.4.2011 8:48

Lam0r

Re: a co platy na VŠ?

to bych se na to vyprdnul a šel dělat jinam. Už při VŠ jako student jsem si na brigádě vydělal to samý v čistým, ale za poloviční úvazek. 18.5 hrubýho je pro člověka s Vaší kvalifikací vyloženě výsměch ze strany státu. ;-(

0/0
18.4.2011 17:29

špekoun

Re: a co platy na VŠ?

S jakou kvalifikací? Jestli má dva doktoráty v oboru kulturní ekologie tak  to ti je opravdu k ničemu.

0/0
18.4.2011 19:11

špekoun

Re: a co platy na VŠ?

Doktorát sám o sobě nic neznamená, je to jen papír tak nevím proč se tím oháníš. Zcela evidentně máš doktorát v oboru, který je pro soukromou praxi v podstatě jen cár papíru. To sis ale měl lépe vybírat vzdělání. Nicméně, máš jiné výhody takže si zase nehrajme, že to je nějaká tragédie.

0/0
18.4.2011 19:07

Peťulák2

Re: a co platy na VŠ?

Kolik těch doktorátů máš, že tu vykřikuješ, že je to jen cár papíru? Prd víš o tom, kolik to znamená úsilí.

0/0
27.4.2011 21:47

Grimkin

Re: a co platy na VŠ?

Ale tak to je, že plat SŠ učitele je vyšší, takže je to o tom, čím se to na VŠ vyváží, někomu vyhovuje třeba to, že na pracoviště dochází 2x až 3x týdně, jinak může zbytek dělat z domova, dokonce trvale bydlet v jiném městě, navíc nemusí puberťáky ze SŠ, neb by s nimi nevydržel... Celé léto k dispozici, dva semestry učení / přednášek, to je po 13 týdench, z toho ten 1. je o ničem, pak nějaký svátek... takže se v reálu přednáší za semestr tak 10x.

Pro zajímavost: Ve Španělsku, kde jsem byl rok na Erasmu, je jiný systém: jak na SŠ, jeden předmět jsme měli 2x nebo 3x týdně... státnice ani diplomky nemají... prostě jiný systém a přednášející přednáší jen svůj kurs, maximálně dva...

0/0
19.4.2011 23:21

radim36

Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného platu

jenom v systému výběrového vysokého školství, jaký tady byl s přihmouřením oka ještě před takovými 10 lety.

Dneska, když vysoké školy fungují v systému masového školství, kdy vystuduje 50 - 60 % populace, není možné, aby absolventi měli jako nástupní plat průměrný plat. Musí to být znatelně méně., protože už matematicky to možné není.

0/0
18.4.2011 11:56

Peťulák2

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného platu

Taky pokud někdo studuje pět let bez praxe a pak si myslí, že se o něj budou přetahovat... (Ano, při studiu pajdáku je praxe povinná, kdyby někdo chtěl rýpat.)

0/0
18.4.2011 12:29

radim36

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného pl

Asi to je taky hodně těžká práce, krotit ty dnešní sígry, to už musí být za pořádný plat. Za takový plat, jako tam je , není divu, že jak se rozhlédnou, utečou.

0/0
18.4.2011 12:36

Peťulák2

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného pl

Jednoduché to není, ale která práce jednoduchá je? Doktoři se nesmí splést, sestry taky ne, když jsi v soukromém sektoru, tak se zase musíš ztotožnit s firmou a pracovat tak, jak je potřeba, o zaměstnanci na úřadě si všichni obecně myslí, že nic nedělá atp.

Učitelé, které mám v rodině, sami přiznávají, že i když by mohli jít pracovat jinam za lepší peníze, tak už si tak zvykli na to, že mají prázdniny a volno, že jdou do práce na osmou a končí v jednu, ve dvě, ve tři max., že by neměnili. Ano, jnení to lehké učit ty smrady, ale po určité době, kdy si zajedeš vyučovací postup a nepotřebuješ přípravy, tak je to taky v jistém smyslu rutina.

Navíc pořád ještě mám pocit, že učitel je oproti třeba prodavačce Někdo, takže i prestiž si to povolání stále drží.

0/0
18.4.2011 12:55

Grimkin

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného pl

A většinou bere i víc než ta prodavačka.

A nástupní plat učitele je furt lepší a vyšší než někoho na call centru, kde končí absolventi oborů o ničem...

0/0
19.4.2011 23:24

Hroznej.puberťák

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného platu

Vystuduje 50-60% populace? Mám takový dojem, že ve statistikách je poněkud jiné číslo...

0/0
18.4.2011 15:31

Lam0r

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného platu

penetrace vysokoškoláků v populaci je 14%, ale furt tu budeme poslouchat o tom, jak má dneska vejšku každej druhej :-)

0/0
18.4.2011 21:20

Grimkin

Re: Absolventi mohou mít nástupní plat ve výši průměrného platu

No z mladých ale jo, toho bakaláře teď udělá spousta děcek - a když to půjde tímhle nebo podobným tempem dál... Z gymnázií a dalších slušných SŠ jdou pomalu všichni na VŠ, někdo samozřejmě vyletí, to ano...

0/0
19.4.2011 23:26

Neumětel

Už zase ten průměr

"A to podle mě není správné, aby vysokoškolák byl finančně pod průměrem."

1. Copak vysokoškolské vzdělání je nějaká záruka naprůměrných platů? Obzvlášť po tom, co dneska vysoké školy produkují, když to bez problémů dodělá kdejaký jouda, co by před 20 lety ani neudělal maturitu. Typické speciálně pro spoustu pochybných soukromých VŠ.

2. Učitelé by chtěli nadprůměrný plat. Jistě, to chce KAŽDÝ zaměstnanec. Ovšem podívejte se, jak končí mezinárodní srovnávací testy žáků. Jsme POD PRŮMĚREM a navíc se stále ZHORŠUJEME. ZA CO chtějí ten naprůměrný plat? Za podprůměrné výsledky!?

3. Staré přísloví říká: Kdo umí, umí, kdo neumí učí a kdo neumí ani učit, ten to celé řídí.

0/0
18.4.2011 8:16

petrph

Re: Už zase ten průměr

Jasně, ale do toho se vláda chytila sama, přece jako argument zavedení školného byl, že si vysokoškoláci přece vydělávají mnohem mnohem víc než ti bez VŠ, takže je školné na VŠ v zájmu věci a tito si to pak zaplatí hned z první vejplaty a eště jim zbude na bydlení,spoření na důchod, výchovu dětí, atd... Tak v tom vládu nechme ještě chvilku vymáchat čumák, než jí dojde že to tak být nemusí, kór když má ty vysokoškoláky sama platiti...

0/0
18.4.2011 9:01

Peťulák2

Re: Už zase ten průměr

Ono kdyby si to vysokoškoláci platili, tak by taky žádali, aby kvalita výuky byla jinde. Dnes není problém třeba co druhý týden kvůli něčemu zrušit seminář - studentům to v podstatě nevadí, jsou rádi, že mají volno navíc. Málokde se ozvou, že tu hodinu chtějí nahradit.

Kdyby bylo studium placené, musela by se i spousta pedagogů na VŠ jinak ohánět. A ze škol by pak nelezlo stádo, co umí 60% toho, co by umět mohlo.

0/0
18.4.2011 12:37

petrph

Re: Už zase ten průměr

Tím by jsme je potvrdili vládě ten argument, že  kvalitní VŠ studium se vždycky vyplatí a jsou za něj pak v praxi slušný prachy. Nicméně, právě u těch učitelů je vidět že to neplatí a ta výše příjmů je i u VŠ učitelů právě státem či zřizovateli patřičně zastropovaná a nějaké horentní příjmy nelze očekávat. A podobné případy by se našli i u jiných profesí (zrovna teď se vláda kvůli tomu prala 3 měsíce s doktorama). 

To je ten problém, že tahle vláda (a málokterá předtím) nedokáže přemejšlet komplexně a spočítat si 2+2. Na jedný straně chce zavést školné, zvýšit DPH,,,,na straně druhé snižuje zastropuje platy státních zaměstnanců, učitelů, atd.. a pak se diví, že nikdo kvalitní jim to za ty prachy nechce dělat....

0/0
18.4.2011 13:02

Grimkin

Re: Už zase ten průměr

No, nějak jsem nechápal, jak chce vláda po učitelích, aby platili školné ve chvíli, kdy se dostanou na průměrný plat - jde o to, že ve školství se na něj nedostanou... ani hned...8-o;-D

0/0
19.4.2011 23:29

sunka007

Re: Už zase ten průměr

Mylis se, i pri placenem skolnem nemas garantovanou kvalitu vyuku. Podivej se na uroven jazykovek, pokud neni student s kvalitou vyuky spokojen penize moc nevraci. Jejina cesta pro zajisteni garance kvality je provadeni srovnavacich testu a nazory firem co berou jejich absolventy. Navic v CR maji statni skoly vyrazne lepsi povest nez soukrome, zkus prijit na to, proc tomu tak je.

0/0
18.4.2011 13:12

petrph

Re: Už zase ten průměr

U těch soukromých škol je to poměrně jednoduché. ty vznikaly právě proto, že požadavek nebyla kvalita ale pouze titul. Zaplatíš si a za nějaký čas přednášek dostaneš titul, to je jak houska na krámě. Kdyby jsi šel na státní, tak bys to měl zadara, ale musel by ses to naučit..Takhle to teoreticky fungovalo do té doby, než praskla plzeňská práva a teď platí že mizernou pověst má naše školství celkově..:-(

0/0
18.4.2011 13:21

Lam0r

Re: Už zase ten průměr

Další omyl od někoho, kdo se studiem na soukromé VŠ nemá evidentně žádné zkušenosti. Nejdřív si to zkuste a pak mudrujte, jaká je to dávačka za peníze. Rv  Naštěstí mají firmy rozum a koukají více na to, co člověk umí, než na to jestli má soukromou nebo veřejnou VŠ. A absolventi soukromých škol často nacházejí velmi slušně placená místa ihned po škole právě díky tomu, že si na školné si museli často vydělat sami, takže ví o čem je život a mají i několikaletou praxi - narozdíl od spousty absolventů veřejných VŠ, kteří si sice myslí, že jsou něco víc, než absolventi soukromých VŠ, leč hned po škole zapláčou, jelikož kromě studia se flákali s představou, že si z nich jako z absolventů renomované VŠ v práci sednou na prdel ;-)

0/0
18.4.2011 21:19

Grimkin

Re: Už zase ten průměr

Ona je soukromá VŠ a soukromá VŠ. Ústav Jana Ámose v Praze je fabrikou na tituly, spousta policajtů to tam dělá, majitel vyslyšel poptávku a přišel s nabídkou a už je z něj spokojený (předpokládám, že spokojený) miliardář. Hospodářské výsledky to potvrzují, dividendy se vyplácejí...

0/0
19.4.2011 23:32

synli

Re: Už zase ten průměr

Ad 1 - Ano VŠ vzdělání je všude v civilizovaném světě zárukou nadprůměrných výdělků. Nekvalifikované profese může dělat kdokoliv. Proto je taková práce méně placená.

.

Ad 2 - Výkony jsou slabé, protože právě ony nízké platy drží ve školství většinou nekvalitní kantory (kvalitní nadšenci jsou asi spíše výjimkou). Takže začarovaný kruh, z jehož jediná cesta vede přes zvýšení platů (což přitáhne a udrží kvalitní lidi a tím i výsledky).

.

Ad 3 - Toto přísloví je poměrně hloupé a proto (ale také z důvodů ad 2) jej nehodlám komentovat.

0/0
18.4.2011 10:47

pedr64

Re: Už zase ten průměr

ad1) zárukou nadprůměrných výdělku by měla být nadprůměrně odvedená práce nebo nadprůměrná hodnota na trhu práce. Vzdělání s tím nemá primárně nic společného

0/0
18.4.2011 10:57

petrph

Re: Už zase ten průměr

Jenomže cena  na trhu práce je zase jen odvislá od toho, za kolik dokáže zaměstnavatel celkově ten výsledek práce prodat. Když to dostává proplaceno fixní částkou,tak tomu kvalitnímu pracovníkovi o tolik víc zaplatit nemůže.

0/0
18.4.2011 13:14

Neumětel

Re: Už zase ten průměr

1. Houby. SAMOTNÉ VŠ vzdělání NENÍ zárukou NIČEHO. Vždy se to odvíjí od schopností konkrétního člověka a taktéž od trhu a nabídky platů. Ve školství jsou dlouhá desetiletí nízké platy (jako třeba ve zdravotnictví), takže bláhové představy, že s VŠ titulem AUTOMATICKY dostaneš naprůměrný plat, je zcela mimo realitu.

.

:-):-):-):-)2. Co kdyby učitelé NEJDŘÍVE sami zabrali, měli výsledky a teprve pak somrovali další peníze? Copak jsi tak naivní, že když zdvojnásobíš platy, tak se AUTOMATICKY zvedne úroveň studentů? HAHA

.

3. Komentuj si, ci chceš. :-)

0/0
19.4.2011 13:31

Grimkin

Re: Už zase ten průměr

Někdy se učitel může snažit sebevíc a je to k ničemu, když děti nechtějí a rodiče na ně netlačí, není možné je namotivovat, nejde to...

Takže pak někteří učitelé sami ztrácejí motivaci...

0/0
19.4.2011 23:35

Peťulák2

Re: Už zase ten průměr

Tohle není jen věc školy, ale rodičů, kteří začali být přesvědčeni, že oni doma s dítětem nemusí nic, za to škola musí všechno. Pokud nenaučíte ve dvou letech dítě na záchod a budete chtít, aby to škola udělala za vás, budete zatím ještě za exota. Ale spousta rodičů a obecně dospělých se diví, že děti hůře čtou a píšou. Ano, pokud budou místo s knížkou a předčítáním chodit neustále spát s videem, tak se základy nevybudují. Chyba není primárně ve škole, ale v lenosti a slabé snaze. Rodič by často nejradši všechno hodil na školu a ani ho nenapadne, že pokud dítě tráví většinu času doma v rodině, je on ten první, kdo se má snažit ho něco naučit, kdo mu má dupnout na krk, když si začne vyskakovat, a ne nadávat na učitele.

Když chce dát dnes učitel domácí úkol, tak aby se bál, že rodiče budou prskat, že dítě má jeden úkol z češtiny, jeden z matiky, jeden z angličtiny a to je přece moc, bobánek se musí taky proběhnout. A že bobánek seděl 3 hodiny u PC, než došli domů z práce, to už neřeší.

0/0
18.4.2011 12:48

braska_meda

Re: Už zase ten průměr

To by se mělo vytesat do kamene a omlátit o hlavu rodičům. Kdo se učit nechce, toho nic naučit nelze.!!

0/0
18.4.2011 20:35

Grimkin

Re: Už zase ten průměr

Je to tak.

0/0
19.4.2011 23:36

Grimkin

Re: Už zase ten průměr

Souhlas.

0/0
19.4.2011 23:36

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.