Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ve dvaceti na důchod nikdo nemyslí a pak je pozdě, říká Vladimír Bezděk

Stál u zrodu důchodové reformy, závěry "jeho" komise se politici dodnes zaklínají. Výslednou podobu, kterou představila Nečasova vláda, ale rozhodně nepřijímá bez výhrad. "Prezentování důchodové reformy veřejnosti je velmi špatné," říká ekonom a v současnosti šéf slovenské odnože pojišťovny Generali Vladimír Bezděk.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

totora

krásné ráno

Docela by mě zajímalo, jak se budou někteří tvářit až se jednoho krásného dne vzbudí jako důchodci a zjistí, že z jejich 100% platu, který ještě včera dostávali, dostanou 20 max 30%. A to budou právě ti, kteří si myslí, že investovat do svého důchodu ( a to jakoukoliv formou) nemá smysl....:-/

0/0
20.4.2011 2:03

pepcaa

spoření na důchod

Měl jsem našetřeno v roce 1989 200 000Kčs! Zato se dal koupit pěkný barák!!!

Díky sametové revoluci a s ní spojenou devalvací koruny si zato dnes koupíte s bídou garáž! A pan Rusnok chce spoření mladých na důchod a nikdo neví zda si za celoživotní spoření koupíte jeden chleba!!! A proto radím mladým: NESPOŘTE!!! Stát Vás o úspory obere!!!

0/0
5.4.2011 23:01

o vaše názory nestojíme

Re: spoření na důchod

A kde jsi ten barák koupil?

0/0
20.4.2011 2:55

ccaaggii

Re: spoření na důchod

to je demagogie...inflace je všude a vždy už od příchodu peněz krytých státem. spoření ano, ale musíte vědět kam. nejlépe solidní banka. já mám 20 let a peníze bokem, co si přivydělávám podnikáním jako student, odkládám do ČSOB do nerizikových fondů s inflační kompenzací. sice vám to nic nevynese, ale úrok pokryje právě onu inflaci (nebo alespoň značnou část), tudíž až si peníze vyberu, mám jistotu, že budou mít stejnou hodnotu jako v době, kdy jsem si je uložil...u spoření i investic musíte přemýšlet, ne slepě poslat peníze na konto a doufat, že nezmizí. Dnes se může stát cokoliv. Ekonomická krize, válka, nemoci, přírodní katastrofa a peníze budou mít najednou jinou hodnotu. Když máte peněz víc, pak investujte do zlata (kde je hodnota víceméně stejná po desítky let), nebo do nemovitostí a podobně...

0/0
22.5.2011 19:08

Ivo Patta

Pan Bezděk

jen propaguje bankovní produkt nazvaný "Penzijní fondy". Mluvit v souvislosti s penzijními fondy o důchodové reformě je totéž, jako propagovat hry typu letadlo. Proč? Protože ty nově pojaté penzijní fondy pod záminkou vyšších zisků pro klienta budou moci hospodařit ve smyslu zisk bankéřům a riziko drobným střadatelům. To jsem se ještě nezmínil o té nejdůležitější věci. Pod záminkou stabilizace I. důchodového pilíře v budoucnosti je státem garantovaný důchodový systém destabilizován zcela záměrně již dnes. Proč ne, když jde o bilionový obchod, jak jej nazvala Viera Tomanová v době, kdy byla členkou vlády SR zodpovědnou za resort práce, sociálních věcí a rodiny.

0/0
4.4.2011 17:09

JuraKot

Hodnota peněz pořad klesá

Hodnota peněz pořad klesá o inflaci a fondy mají problémy zhodnotit peníze alespoň o tu inflaci.

Jediná forma spoření na důchod je investice do vlastního bydlení i za cenu hypotéky.

0/0
31.3.2011 10:44

dbk

numera

pan Bezdek je na Slovensku? At zverejni vysledky slovenskych duchodovych fondu. At promluvi cisla... a ty jsou tristni.

0/0
29.3.2011 8:44

Bery

Re: numera

Presne tak...

0/0
29.3.2011 12:13

bastianka

Re: numera

ředitel slovenské Generali ..

0/0
20.4.2011 8:49

o vaše názory nestojíme

Základ je mít vlastní bydlení s vyplacenou hypotékou

Další investice až potom.

0/0
28.3.2011 5:43

Silia

Re: Základ je mít vlastní bydlení s vyplacenou hypotékou

přesně tak! R^ Osobně si myslím, že nejlepší spoření na důchod je hypotéka. Vždy pak budeme mít něco, co se dá v nouzi prodat a jít třeba do menšího. Ale posílat peníze do soukromých a rizikových penzijních fondů v době, kdy chceme mít děti a zajišťujeme si bydlení - to je holý nesmysl. Důchodu se dožít nemusíme, ale na bydlení a děti teď budeme potřebovat každou korunu.

0/0
28.3.2011 11:35

masoreti

nejprve pohádka o ošatce s vajíčky

nyní nám pan bezděk slibuje na mýtince vzrostlý les. přitom zapoměl zmínit, že ošatky důchodových fondů jsou "děravé jak ústa staré ženy" (chtělo by se zažertovat s klasikem karlem mayem) a les ani nenechají vyrůst, protože ho každý rok vykácí na vánoční stromečky.

naštěstí nenastala situace, kdy by nás stát nutil povinně neustále jejich ošatku plnit vajíčky stále dokola, stejně tak sázet stromky v jejich lese. a to, tyto finanční skupiny, nemám na mysli vyloženě pana bezděka, protože to je jen loajální zaměstnanec, který chce svým chlebodárcům přinést další peníz, asi zatím nejsou schopné rozdýchat, protože se evidentně mysleli, že s touto vládou budou mít snadnou práci. teď se snaží zaútočit "z křídla" a rádi by aspoň pumpovali účty svých klientů přes poplatky.

0/0
25.3.2011 8:44

evajoska

Re: nejprve pohádka o ošatce s vajíčky

;-DR^R^R^!

0/0
27.3.2011 10:22

Seven

To jsou všechno jen žvasty

co spořit ? Podle mě se vyplati investice (nemotosti, komodity atd) každému dle možnosti. Určite se nevyplatí žádné spoření různých typu. Ono to s tím živ. poj a ani spoření není až tak ružové, protože ti co do toho vidí tak ví že ty penize na konci toho spoření v živote neuvídíte najednou, zapoměnte že vám je někdo hned vyplati. Víte kolik lidi se na vás za takových 40 let přiživí, kolikrat asi otočí vaše prachy. A kdo vi co bude za 40 let. Kolik bylo 100 000 před 20 lety a kolik to je ted ? Takže na závěr pokud vám někdo říká šetřete si a zároven i říka jak tak na vás chce jen vydělat nic vic, protože v případě problému peníze a jejich hodnota jde víte kam jako první :)

0/0
25.3.2011 7:04

Silia

Re: To jsou všechno jen žvasty

ano, je to tak - jestli si můžete koupit něco teď za aktuální hodnotu peněz, tak je dobrý to udělat - myslím dům, pozemek, byt. Protože za pár let si za ten samý objem peněz pomalu nekoupíte ani ojetý auto. Proto je blbost dlouhodobě spořit s tím, že právě kvůli inflaci musím spořit co nejvíc, abych pak někdy za desítky let mohla žít trochu na úrovni. Lepší peníze sám otočit hned do něčeho, kde se ta hodnota časem neztratí, nebo průběžně investovat. Dlouhodobé spoření je ta poslední forma zabezpečení pro toho, kdo výše uvedené udělat nechce, nebo z nějakého důvodu nemůže. Moje máma před 25-ti lety brala 1 500 Kč a spořila si 100,-Kč měsíčně, což pro ni bylo dost na ten plat a dobu. Víc dát nemohla, neb byla omezená platem a výdaji na dvě děti bez otce (zemřel). A za relativně krátký čas 25let je ta měsíční úložka dnes směšná. Jak mi pak někdo chce vysvětlovat, že si mám spořit 40 let do soukromýho fondu, a že budu na starý kolena zajištěná?? :o) Většina lidí umí počítat.

0/0
28.3.2011 11:46

konzerva

Když

tak letmo pročítám příspěvky, je čím dál víc jasné, že Klaus má opět pravdu. Odvody by měly být minimální a důchody paušální, pouze lehce za hranicí životního minima. Protože většině lidí je stejně jasné, že myslet "na zadní vrátka" nemá žádný smysl, (...stejně to rozkradou, inflace požere úspory, znehodnotí se měna, fondy zkrachují, atd, bla bla bla...) Takže kdo chce, ať si spoří. Ti ostatní by si pak měli jít stoupnout do fronty na polévku a rezervovat místo v nějakém přestavěném útulku pro psy. Samozřejmě, pokud se o ně nebudou chtít postarat děti.

0/0
24.3.2011 7:59

Seven

Re: Když

Máte pravdu. :)

0/0
25.3.2011 7:05

Silia

Re: Když

Já zas nechápu, jak si někdo i po těch letech bordelu může myslet, že všechno, co prohlásí někdo z vlády je spásnej nápad. Jak jsem psala výše - hodnota peněz za posledních 20-30 let se tak změnila, že myslet si, že dneska si utrhnu od huby a za 40 let si budu žít dobře, může snad jen blázen, nebo někdo, kdo neumí počítat. :)

Já bych spíš ocenila, kdyby se vláda soustředila na jinou a potřebnější reformu - jak přestat živit lidi, co nemakají a nikdy nebudou. A jak přestat tolerovat jejich výstřelky a mnohdy agresivní požadavky. To by hned bylo dost peněz na důchodce a jistě by zbylo i na matky s dětma, které by vychovaly další pracující občany. Ale nutit pracující lidi jejich už tak 10x zdaněný peníze posílat někam, kde je uvidí až za X desítek let, když už teď má dost lidí existenční problémy; to se mi nezdá jako dobrá cesta k trvalýmu zlepšení. A to není o neschopnosti držet zadní vrátka - to je o tom, že někdo zná i lepší cestu, než spoléhat jen na stát. Ale to se státu nehodí.

0/0
28.3.2011 12:00

Silia

Re: Když

Stát potřebuje ovce, co si sami neuměj utřít zadek, tak všechno odkývou a budou tupě posílat peníze do různých fondů. A jestli zajištěný státem, nebo ne - to je fuk, už dneska vidíme, že se rozkrádá všude a lepší to nebude. :-)

Kdo si myslí opak, je buď dost mladej, aby to mu ještě věřil, nebo naivní. :)

0/0
28.3.2011 12:02

bastianka

Re: Když

záleží, kam ty prostředky investujete, tam, kde má stát prsty, ani omylem, zkuste hedgeové fondy

0/0
20.4.2011 8:51

WoCoGo.v2

pro me nejlip

by bylo,kdybych misto 28 procent odvedenych statu na jejich hratky se zviratky, takovych rekneme 10 odvedl na sve sporeni, ktere by ale bylo zajistene,tak jako treba vklady v bance. Penzijni fond,ktery kdyz papa vytuneluje a lidi dostanou houby,je milej bezdicku na houby...a odvaded statu tzv. soc. poj. je zbytecnost,pac ty penize, jak je vidno slouzi dosti spatne...jinak celej vyplod toho pana "odbornika" pokladam za ulet pod houbami,nebo na cem hosi frci...takovy moudra at si da nekam, treba svym detem..

0/0
24.3.2011 7:23

DanSed

Re: pro me nejlip

A z čeho bys platil současné důchodce?

0/0
24.3.2011 10:42

martintce

Pro reformu

Studuji vysokou školu, peníze mám jen to, co si vydělám na brigádě, a měsíčně si na důchod spořím 1000. Sice si musím dát o nějaké to pivko méně, nekoupím si nové boty každý půlrok, ale v případě nutnosti mám kam sáhnout. Takže kdo tvrdí, že si spořit nemůže, jenom se vymlouvá

0/0
23.3.2011 23:41

DaliborX

Re: Pro reformu

Předpokládám, že studuješ vysokou ekonomickou školu. Hlavně odtamtud se rekrutují takto "uvědomělí" lidé, kteří nás pak oblažují moudry a la Bezděk. Jen mě zaujalo to :"v případě nutnosti mám kam sáhnout".  Právě že nemáš. V případě penzijního připojištění bys na to neměl až do důchodu  sáhnout. Teď to sice ještě jde( pokud oželíš státní podporu), ale podle nového vládního návrhu to už nepůjde.

0/0
24.3.2011 1:31

vykutaleny_kmotr

Re: Pro reformu

To tě upřímně lituju. Protože když já studoval, tak jsme si užívali studentského života, nedávali jsme si o pivko méně a nikdo, zdůrazňuju nikdo neřešil nějakej důchod. Ale banda pojišťováků ( tzv. Bezděkova komise ) z takových jako ty musí mít radost;-D A tobe zbydou jen oči pro ;-(

0/0
24.3.2011 5:55

t.veronika

Re: Pro reformu

Počkej,až budeš muset živit rodinu

0/0
24.3.2011 8:17

ould

Re: Pro reformu

hele mladej, máš to nějaké pomotané, pokud opravdu spoříš systémem "penzijního připojištění", tak v tom případě nemel, že máš v případě nutnosti kam sáhnout:-P

sáhnout si můžeš nejdříve za 40let, dřív si tak můžeš sáhnout tak akorát na hlavu;-D pokud teda nechceš přijít o všechny příspěvky

0/0
24.3.2011 9:38

Kantorek

Největší blbost této diskuse

Víš, moje žijící babička (93 let) si začala v roce 1955 spořit "pojištění", 25 Kčs měsíčně (tehdy její půldenní výdělek). Neptej se, co z toho dneska má...Spoříš 1000 Kč měsíčně, tedy dnešních cca 10 slušných obědů. Myslíš, že za 45 let, až půjdeš do důchdou, to pořídíš těch 10 obědů? ;-D;-D;-DTy máš studovat, platit si jazykové a jiné kurzy, vzdělávat se, po třicítce si pořídit nemovitost a na důchod začít odkládat tak za 30let!!! 

0/0
24.3.2011 9:53

vykutaleny_kmotr

Re: Největší blbost této diskuse

neblbni ! Ten študák je určitě nastrčenej agent pojišťováků Bezděka - Rusnoka & spol. Když budeš mladejm radit spořit si za 30 let, to toho šibalové moc nenakradou;-D

0/0
24.3.2011 11:58

ketr

Re: Největší blbost této diskuse

a to kradení z fondů, to bude probíhat jak?

0/0
24.3.2011 23:12

Kantorek

Re: Největší blbost této diskuse

No jak asi??? Zestátněním/znárodněním;-(, viz např. Maďarsko, nebude to poprvé a ani naposledy. OMG, to jsou otázky...Rv

0/0
26.3.2011 6:25

ketr

Re: Největší blbost této diskuse

tunelování a znárodnění jsou 2 rozdílné pojmy, ujasněte si, o čem tu chcete diskutovat pls...

0/0
26.3.2011 10:20

Kantorek

Ach jo

:-(když už chcete slovíčkařit: budoucí vláda (kterékoliv barvy) jednou zjistí, že v "průběžném pilíři" (půjčím si slovenskou terminologii) nejsou peníze. Tak, pod hrozbou vlastního pádu, těžkých sociálních nepokojů, státního bankrotu etc. "znárodní" soukromé penzujní fondy - v zásadě jde o legální vládní tunelování. V podstatě přesunutí  peněz od naivních spořivců jako jste Vy k těm méně zodpovědným. Ještě něco nejasné?  P.S: osobně splácím 4M hypo na velmi slušené vlastní bydlení a snažím se řádně vychovávat svoje 3 děti. Jo, jinak babička včera říkala že za těch 25 Kčs  bylo v r. 1955  několik gulášů nebo 3 velké steaky (teda  ona říkala řízky:-)).

0/0
26.3.2011 13:44

ketr

Re: Ach jo

ta slovíčka jsou rozdílná, protože vyjadřují rozdílné věci.

a jinak pevně doufám, že nežiji ve společnosti, ve které je většina lidí nezodpovědných...

0/0
26.3.2011 16:45

..Kamenožrout..

Re: Ach jo

To asi všichni, nicméně stačí se rozhlédnout a víte že to nebude zrovna růžová budoucnost..

0/0
27.3.2011 18:20

..Kamenožrout..

Re: Pro reformu

Pane kolego, pracuji při studiju už tři roky a nemlžu říct, že bych si žil jako pán. Ze zásady nepiji, oblečení obnovuji prakticky co dva roky, a že bych něco ušetři se říct absolutně nedá. Takže kde mám začít spořit?

0/0
27.3.2011 18:17

zijutady

Re: Pro reformu

Z příspěvku není jasné kolik vám asi tak může být let. 20? 30? 40? 50? Dnes se dá taky kdejaká VŠ studovat kdykoliv. Je-li vám padesát tak to vaše spoření chápu. ;-)

0/0
27.3.2011 22:17

Tomas_X7

Rozhodující jsou nejchudší

Základním parametrem bude vždy důchod pro ty nejchudší, kteří měli nízký plat či byli nezaměstnaní, a nespořili nic. Stát jim vždy bude muset zajistit důstojné přežití doslova za každou cenu. Nelze se udržet u vlády pokud by stav nejchudších důchodců vzbuzoval u průměrně situovaného člověka produktivního věku děs a hrůzu. Vždy pak vyhraje volby strana, která slíbí odstranit děsivou bídu. Pokud si tedy nenaspoří všichni dost, jakože nenaspoří, tak stejně průběžné financování bude rozhodující jako dnes. Pokud nejchudšímu,  který přispíval málo, dáte únosné minimum, jaké voliči dovolí, pak ho musíte dát všem a dle ústavního principu i víc a jsme tam, kde dnes a spoření ve fondech je nepodstatné přilepšení malé části populace, tedy žádná reforma. No a demografické důvody způsobí, že abyste na to měli, musíte to vytáhnout z bohatých, tedy růst progresivního zdanění a odvodů. Dopadne to přesně tak, jak říká ČSSD, není jiné volby, čím méně pracujících na 1 důchodce, tím větší progrese.

0/0
23.3.2011 23:30

Tomas_X7

Re: Rozhodující jsou nejchudší

Ať nám to připadá sebebolševičtější, tak důchody za 40 let půjdou z příjmů a majetků bohatých, nebude kde jinde vzít.

0/0
23.3.2011 23:33

TVK

Re: Rozhodující jsou nejchudší

Otázkou je, kolik bohatých tu v té době bude nebo zůstane.  Jak sleduji své známé, kterým se daří, tak spousta z nich se zaobírá myšlenkami, jak časem přenést finance, aktivity i život mimo ČR a  jak začít fungovat někde jinde bez bez evropské byrokracie, regulací a socdemáckých výmyslů.

0/0
26.3.2011 22:59

Marque Antonius VIII

Ve dvaceti už myslí na důchod ?

Mluvil jsem s jedním mladíkem o tom . Říkal mi ,že až on bude někdy do důchodu tak určitě v 75ti let pak by radši skočil z okna ,snad si to myslel v legraci ?

0/0
23.3.2011 23:01

vykutaleny_kmotr

Re: Ve dvaceti už myslí na důchod ?

A proč v legraci ? Ten kluk byl pragmatik a přesně definoval budoucnost. Dělat se bude do smrti. Opravdu jen naivní optimista může věřit, že se důchodová hranice ještě neposune. V následujících 25-30 letech tipuju tak na 75 let. To je hodně reálné.

0/0
24.3.2011 6:00

ketr

Re: Ve dvaceti už myslí na důchod ?

věková hranice se posunuje protože lidi déle žijí, ne proto, aby pracovali do smrti.

0/0
24.3.2011 22:58

c.jirka

K tématu

Pan Vladimír Bezděk - netuším, kde se vzala jeho image superstar ekonomické scény. Důchodová reforma - tomu konceptu hrozně ubližuje nemožnost dostat  se předčasně nebo jednorázově k penězům, co člověk naspoří. Myslím, že s tímto parametrem do toho půjde minimum populace. Ovšem nejvíce mě dostává argument nutnosti soukromých penzijních fondů, jelikož má být jejich provoz levnější, než existence jediného státního. Přo pohledu na zhodnocení v dnešních penzijních fondech a jejich náklady je to opravdu černý humor. Samozřejmě koncept fondu, který získává ohromné finanční zdroje s tím, že z nich odčerpává naprosté minimum na výplatu důchodů je úžasný pro jejich majitele. Tím pádem se samozřejmě KBC a další vlastníci našich penzijních fondů mohou těšit na zisk.

0/0
23.3.2011 22:20

Bery

Re: K tématu

R^

0/0
24.3.2011 10:10

ketr

Re: K tématu

co takhle argument zajištění dlouhodobé stability systému? nebo by společnosti prospělo každých 5 let měnit parametry a strategii něčeho, co má efekt až za několik desetiletí?

0/0
25.3.2011 0:38

vykutaleny_kmotr

Re: K tématu

pojišťovák Bezděk a jeho kámoši stabilitu systému 100% nezajistí, protože jim o to ani nejde. Jediné o co jde Bezděkově skupině pojišťováků je vytahat z lidí co nejvíc peněz, co nejlehčím způsobem pro vlastní zájmy. Rv

0/0
28.3.2011 6:25

ketr

Re: K tématu

nemožnost vystoupit ze systému, který zvolím je prvkem jeho stability. potřetí to opakovat už asi nemá cenu.

0/0
29.3.2011 15:02

DrPrHrBr

Přestaňte prosím operovat s termínem

"střední vrstva občanů", jelikož mě to uráží. V řeči našich politiků, ekonomů a odborníků se totiž jedná o vzletný výraz pro blbce, který čím víc je odírán, tím víc pracuje a šetří. Chtěl bych poznamenat, že už mě to přestává bavit.....

0/0
23.3.2011 22:02

sluni-sluni

Re: Přestaňte prosím operovat s termínem

to nejste sám, chjo...

0/0
23.3.2011 23:56

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.