Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Spočítali jsme: Živnostníci by mohli přijít o desetitisíce za rok

Úvaha ministra financí Miroslava Kalouska, že razantně oseká výdajové paušály pro živnostníky, vzbudila mezi podnikateli značný rozruch. U některých oborů by se totiž paušály snižovaly až na polovinu. To by pro některé lépe vydělávající podnikatele znamenalo odvody vyšší o desítky tisíc korun ročně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

Proto se to dělá, pokud se to nelíbí,

Úřad nepráce čeká a pokud druhý měsíc stále nebudou někde makat jako zaměstnanci, tak dostanou veřejně prospěšné práce nebo nedostanou vůbec nic. To je ideál této země.

0/0
12.10.2011 15:53

ptakPB

Tento návrh je návrhem primitivního ekonoma

jelikož je absolutně mimop realitu daňových příjmů. Projděte si statistiky, příjmy z daní SR a je vám brzy velice jasno. Nejvýhodnější je dnes být firmou, ty mají dlouhodobě nižší daňový přínos pro SR než fyzické osoby a hlavně jde o živnostíky OSVČ jako hlavní kolik jich je p. Kalihový lhousku, cca 1/8 ze všech zaměstnaných, jaký výnos můžete očekávat změnou paušálů (cca 50% je  používá). MYSLÍTE ŽE TA MOŽNÁ  cca 0.5 mld vytrchne tento rozhazovačný SR. Zde není ten zakopaný pes, ten je na straně státní byrokratické správy - spotřeba cca 110 mld na mzdách 40 na  odvodech a dalších 100 - 150 mld. na vlastní chod státních úřadů (náklady).

+1/0
12.9.2011 9:52

stranis1

Kalousek

je velmi povrchní odborník, v podstatě asi ani není odborník. Dle mého názoru je daleko lepší peníze ponechat lidem, kteří je utratí a zvýší spotřebu, než je dát do státního rozpočtu, kde se nesmyslně přerozdělí a polovina z nich zmizí.

+1/0
15.8.2011 12:42

DahliaPinata

Re: Kalousek

vždyť je to chemik...;-)

+1/0
24.8.2011 9:25

papazian

Re: Kalousek

Máte pravdu, ale na druhou stranu stát potřebuje profinancovat své potřeby. Tyto potřeby jsou i vašimi potřebami, protože stát jsme my lidé zde žijící. A je logické, že se na těchto nákladech musíme podílet všichni, nejen zaměstnanci. Firmy mají sídla v daňových rájích, tedy nic, živnostníci mají paušály, tedy také skoro nic. A financování státních potřeb to je také spotřeba, jen něčí jiná, není osobní spotřebou, ale pro ekonomiku je to jedno, neutrální.

Z mého pohledu je třeba razantně zatočit s daňovými ráji, zdanit všechny firmy, co podnikají na území Česka a domluvit se, tedy harmonizovat stejná pravidla v rámci EU. Živnostníci skutečně dávat do rozpočtu by měli více, ale nejen oni.

0/0
12.10.2011 15:57

Prdůch

Dlouhá léta jsem byl OSVČ

a využíval jsem výdajový paušál 25%, který se dlouhodobě neměnil. Jeho výše mi vcelku vyhovovala, protože má živnost byla takového charakteru, že i tak bych měl skutečné náklady o dost nižší. Navíc zde byla velká výhoda, že jsem nemusel vést složitou účetní evidenci. Pak se do toho začalo vrtat a výdajové paušály se během krátké doby vyšroubovaly na podle mne až nesmyslnou výši 60%. Teď se to Kalousek (stejně nesmyslně) snaží skokově srazit na 20%. Prostě od zdi ke zdi. :-/ Rv

0/0
15.8.2011 9:19

Pajus

Jak to, že tu

není názor, že každý má možnost volby a živnostník nemusí být živnostníkem, když se mu to nevyplácí?? ;-O U zaměstnance, který si stěžuje na nízkou mzdu, by tu hned bylo, že nemusí tu práci dělat a najít si jinou ;-O

0/0
14.8.2011 21:46

jamjes

Re: Jak to, že tu

když ona volba už tu jaksi chybí.  když nechceš být zaměstnancem, můžeš být živnostníkem. když nechceš být živnostníkem - máš se zastřelit?

0/0
14.8.2011 21:56

Karelnik

Re: Jak to, že tu

ještě možnost - dělat děti jak na běžícím páse a každej měsíc chodit řvát na sociálku :-/

+1/0
15.8.2011 9:12

wolowizard

Re: Jak to, že tu

To byste se musel nejdřív opálit, chodit všude v teplákách a začít mluvit se silným přízvukem. Jinak to nefunguje.

0/0
15.8.2011 10:11

cod

Re: Jak to, že tu

R^:-)

0/0
15.8.2011 13:15

jamjes

3x hurá švarcsystém

tady se píše o podnikatelích, podnikání, atd.  Já nevim kdy to někomu konečně docvakne a uvědomí si, že značná většina "živnostníků" je pouze součástí švarcsystému. Jednoduše dělají pro firmy to co dříve nebo jiní dělají jako zaměstnanci. Z mých známých je mraky lidí, kteří jsou na IČO. Nejde o žádné podnikatele, ale o levnější pracovní sílu než zaměstnanci. Vzpomínám si, kdy Jirka Paroubek hlásal, že jeho vláda vytváří výborné podmínky pro podnikání - dokazoval to nárůstem živnostníků.  Nárůst bylo pouhé zvýšení podílu ičařů namísto zaměstnanců....  Dokud pokvete švarcsystém nelze tady mluvit o podnikatelském prostředí a ohánět se počtem živnostníků !!!!  Pochopte to PANE STEJSKAL !   Nejde o žádné podnikání! Jde o to že ičaři pouze budou hledat jiný způsob jak platit co nejnižší peníze do tohoto špatného státu

0/0
14.8.2011 21:07

cod

Re: 3x hurá švarcsystém

R^[>-]Rv

0/0
15.8.2011 13:17

dubry

Od zdi ke zdi

jdou tvůrci vyhlášek a jiných nařízení pro živnostníky. Nejdříve nemocenská, nyní výdajové paušály. Zlatá střední cesta jim nic neříká. Nechápu jak někdo kdo zaplatil 3x 1000 Kč na nemocenské pojištění, mohl marodit půl roku za 20 000 měsíčně. Ideální pro stavební profese. Proč proboha nepočítají nemocenskou dle dosažených výdělků? Současný způsob výpočtu příspěvků na nemocenské pojištění je opravdu "skvělý", to nemohl vymyslet normální člověk!!! A s výdajovým paušálem to dopadne asi podobně.

0/0
14.8.2011 17:49

svatáDala

Kalousek

musí někde ty miliardy vzít, aby měl na vyplácení církvi!!

Tím spíše docílí toho, že podnikatelé budou svoje firmy přepisovat do ciziny a Kalousek utře h....u a vybere ještě méně než vybral letos.

Ono počty jsou jedna věc, ale realita je druhá a tu si Kalous nepřipouští. Kdyby místo těch nesmyslných zákonů, které jen ztěžují už tak těžký život některých živnostníků, vymyslel jiné které by spíše pomohly rozhýbat tuto ekonomiku.

Jestli takto budou ještě dlouho politici zkoušet trpělivost občanů, tak na to také můžou v brzké době dojet;-€;-€

0/0
14.8.2011 2:26

zmensvoubudoucnost

VOLIC NESMI ZAPOMINAT

POKUD politici lzou nebo nas zadluzujou.. nebo oboji ... meli by byt pro volice mrtvou stranou  !!!!http://www.youtube.com/profile?user=REFORMYcz&annotatio%20n_id=annotation_209913&feature=iv#p/u/0/CV2FxMYyrzw

0/0
13.8.2011 23:49

Uplink

Re: VOLIC NESMI ZAPOMINAT

Problém je, že dneska už každá strana má takové politiky (jeden bere úplatky, druhý dává úplatky, další si chce vyhonit trochu ego a peněženku tak prosazuje nesmyslnej a ve výsledku dost drahej zákon a pod..). Každýmu politikovi nakonec ta moc vleze na mozek...

Pro mě ale bude u příštích voleb ten kdo bude "opravdu" chtít prosadit:

1. přímá odpovědnost státních zaměstnanců (když úředník podepíše něco co bude stát stát  miliony a zbytečně - např. autolékárničky, tak trest)

2. korupce

3. začít řídit stát jako firmu - tak aby byla schopna nerozhazovat a trochu myslet do budoucna (to znamená dostat tam odborníky, kteŕí by věděli že fotovoltaické elektrárny se všem prodraží takźe jim dát červenou! a pod.)

0/0
14.8.2011 0:15

Uplink

Re: VOLIC NESMI ZAPOMINAT

Ale ani jedna strana to nakonec neudělá, protože ruka ruku myje...

0/0
14.8.2011 0:16

Zdeny007

Mno...

.... kdyby to náhodou prošlo, tak se switchnu na skutečné náklady, zaplatím silniční daň na auto a budu jezdit a jezdit.... a jezdit :-/

0/0
13.8.2011 21:28

jamjes

Re: Mno...

přesně to samé napadlo i mě!  předpokládám, že cesťáky zrušit nelze, tak jsou jediným způsobem jak vykazovat náklady.   teď mám paušál, až ho zruší, budu psát cesťák !

0/0
14.8.2011 20:54

Uplink

je to zamotanej kruh...

Všichni víme, že je to zamotanej kruh. Penež ve státní kase nepřibejvá (ba naopak ubejvá). A tím, že lidem budou brát peníze z podnikání ubyde takových lidí. Pár příkladů:

1. Je to to samý jako když zvýšili sazbu na poh. hmoty a mysleli si, že vyberou víc. Nakonec se divili, že vybrali ještě míň. Realita byla taková, že se občanům nevyplácelo tankovat tady, tak tankovali v zahraničí. 

2. Zvýšil se poplatek za dálniční známku (i když kvalita a kvantita tomu absolutně neodpovídala). Místo aby vybrali víc, zjišťovali, že spousta lidí přesedlala z dálnic (kde jsou pořád nějaké uzavírky a omezení) na normální silnice...

To samý bude i s podnikáním. Čím víc to lidem z nepříjemníte, tím méně jich v té oblasti zůstane!

Takovéto rozhornutí je kontraproduktivní. Popravdě (z příkladu č.1) kdyby snížili daň na poh. hmoty (a pumpaři by se nezachovali jako hyeny a opravdu by cena poh. hmot šla dolů tak by kolem hranic byl rozhodně velký nával i z řad velkých zahraničních dopravců) a podobně!

+5/0
13.8.2011 14:55

petrik1960

nikdo to snížit nechce proč novinář lže??

0/0
13.8.2011 12:03

pedros29

zase lžou

nejsem volič  ČSSD ani KSČM, ale brzy jako živnostník budu volit KSČM.  Viz následující výběr z parlamentních listů.  :-) Snížení paušálů však kritizuje nejen ODS, ale i KSČM a KDU-ČSL, někteří poslanci Věcí veřejných a ČSSD stejně jako ekonomové.:-)        Každý si tam může najít, co KSČM řekla proti snižování paušálů. Žádná levice nebo pravice není, přečtěte si programy. A Kalousek jakožto " pravičák"  chce takhle zamávat se živnostníkama..Je pravda že máme nejvyšší paušály v Evropě, ale taky živnostníci  -myslím tím nás malé a střední- dělají služby několikrát levněji než jinde ve světě. Kdyby to snížili ze 60 ti na 20%, tak jdu na pracák a jdu dělat načerno, protože jinak se to dělat nedá.. 

""

0/0
13.8.2011 10:29

Ugly Slimer is back

Re: zase lžou

Pokud to projde a udělají to, tak překlapnu z paušálu na skutečné výdaje, stejně jako jsem to dělal před 10 lety. A stát nemůže nic dostat. Toto udělá 75% živnostníků a kalousek stejně utře. Jen se trochu zvednou ceny služeb a to v době krize není pro stát přínosem. Komunisty ani ČSSD pro to ale volit nebudu, kalouska bych nevolil také nikdy a ODS má smůlu od dob, kdy se Klaus pusinkoval se Zemanem. V příštích volbách zkusím svobodné a uvidíme. Pokus s vsadit na VV nevyšel, protože mají poněkud protichůdné myšlenky a magořej ze slunce na tom našem politickým výsluní.[>-]

+1/0
13.8.2011 14:19

zmensvoubudoucnost

Re: zase lžou

presne tak lidi by se meli naucit pokud strana LZE nebo jeji politci uz ji proste nikdy volit nebuu.. VOLICI se musi naucit nezapominat jinak to bude jako doted porad dokola stenjni kasparci co nas jen zadluzuji ... TAKY ZKUSIM SVOBODNE  lhare nevolim !!!!!!  http://www.youtube.com/profile?user=REFORMYcz&annotatio%20n_id=annotation_209913&feature=iv#p/u/0/CV2FxMYyrzw

0/0
13.8.2011 23:47

zijutady

Re: zase lžou

Svobodní vypadají nadějně, jenže kde je aspoň střípek jistoty, že jim po případném projití do parlamentu nehrábne a neskončí to stejně jako s VV. :-(

0/0
14.8.2011 11:05

wolowizard

Já myslím, že 20% paušál neprojde,

...přece si neodstřelí 1 mil svých voličů. Tipuju, že se to v konečné fázi sníží tak o 10 procent, což je snad přijatelné.

0/0
13.8.2011 9:41

verkas

Re: Já myslím, že 20% paušál neprojde,

Osobně bych paušály zrušila. Já vyrábím, mé náklady na materiál, stroje, nářadí a energie jsou velmi vysoké a po jejich odečtení je mi zdaněn veškerý zisk. Ti, co mají nízké nebo téměř nulové náklady a uplatní paušál v takové - promiňte mi ten výraz - ale pro mně šílené výši, jsou proti mě neúměrně zvýhodněni. A o tom to je. Zdanit by se měl veškerý skutečný zisk.

0/0
13.8.2011 18:02

noneno

Re: Já myslím, že 20% paušál neprojde,

Vážená, já nevyrábím hmotu, ale dělám služby hlavou. Náklady mám následující: Musím znát VŠECHNY stavební zákony a související, zákony, nařízení vlády a vyhlášky z oblasti BOZP (těch je cca 1800) včetně orientace ve změnách norem, změnách předpisů. To znamená, že s emusím neustále vzdělávat (naši zákonodárci jsou tak plodní, že jsou některé zákony schopni změnit i 8x !! do 1 roku!!). To znamená, že musím mít tedy celý soubor VŠECH

právních předpisů neusále aktuální, pakmusím mít dostatečnou techniku (a znalost SW - nestačí jen náklady na pořízení). A abych na to vše vydělala dělám cca 16 hodin denně (ne vždy, ale často a někdy i 24 hodin). To tedy znamená, že musím mít i peníze na to, aby mi někdo pomohl například s úklidem doma atp. Navíc státu poskytuji informaci (DPH, DPFO,soc., zdr.) = 6 dnů za rok.

0/0
14.8.2011 22:33

verkas

Re: Já myslím, že 20% paušál neprojde,

Vážená, o tom to je. Příjmy mínus výdaje a zdanit. I já se musím vzdělávat, pružně reagovat na požadavky trhu, změnu materiálů, sledovat vyhlášky, předpisy, bezpečnost práce, neznat svátky, soboty, neděle... Budeme se tu dohadovat kdo je důležitější? Tohle je o spravedlnosti. Někomu se daní veškerý zisk a někomu jenom část. A to by se mělo změnit.

0/0
15.8.2011 12:54

pavel.n

Volební podpora !

Někde jsem četl , že právě mezi podnikateli byl největší počet voličů vládnoucích stran - tak nač ten nářek??

0/0
13.8.2011 7:04

wolowizard

Re: Volební podpora !

No a koho chcete volit? Jyrkové by něco takového provedli na 100%. U téhle skvadry byla alespoň šance, že něco takového neudělají.

0/0
13.8.2011 9:43

aazdar

Re: Volební podpora !

Koho v současné době volit, toť otázka, která je asi bez řešení... pokud se nenajde nová strana, která by nabídla řešení současného průse.. ekonomiky, tak snad DSSS...

0/0
13.8.2011 9:54

daewoo

Re: Volební podpora !

Těch stran je 25, jděte se všichni dovzdělat. Mám strašně rád řeči typu nevím koho volit. Většina lidí má místo mozku z piva kostku a mimo 7 v televizi a v rádiích dokola omýlaných stran nemají po těch dalších ani šajn. Lidi jsou líní a blbí a krásně na to doplácí. Bohužel, vzdělaný lid doplácí také a ten velký vliv nemá.

0/0
13.8.2011 11:11

aazdar

Re: Volební podpora !

Pokud se máme jít my dovzdělat, tak to neomÝlejte ale skočte si zopakovat vyjmenovaná slova. Neopravovala bych Vás, pokud byste se Vy nenavážel do našeho vzdělání. Celkem přehled mám, ostatní strany neměly šanci se do parlamentu dostat, protože naštěstí umím číst a pročetla jsem před volbami preference... Vy trpící Vzdělaný lide.

0/0
13.8.2011 11:18

signoflife

Re: Volební podpora !

a proč neměly šanci se dostat do parlamentu? Protože to hlásili v televizi na Nově?

0/0
31.10.2011 0:49

ertzuiop

:D

at klidne K. zrusi pausal, at ale pocita s tim, ze zamestnam 2-3 studenty na fake dohodu a budu si davat do ucetnictvi kazdou blblost takze zaplatim na danich a soc/zdrav jeste mene nez ted pri pouziti pausalu...

0/0
12.8.2011 23:57

aazdar

Re: :D

A teď řekněte, že rozhovor s tímto člověkem není na štamprli. :-)))

0/0
13.8.2011 0:05

loleeek

Díra v zákoně

Jen jsem čekal kdy to oseká, vždyť živnostníci neplatili skoro žádné daně a také platí úplně minimální zdravotní a sociální pojištění.....a ty volné živnosti? To jsou jen potulní obchodníci/zloději

0/0
12.8.2011 22:08

aazdar

Re: Díra v zákoně

Už jste nám tady chyběl.

0/0
12.8.2011 22:15

loleeek

Re: Díra v zákoně

živnostník? 8-o

0/0
12.8.2011 22:17

aazdar

Re: Díra v zákoně

Ano jsem. a uplatňuji paušál  Máte s tím velký problém?

0/0
12.8.2011 22:24

loleeek

Re: Díra v zákoně

V budoucnu nejspíš ne, ale snad pochopíne normálního zaměstnance a spočítáte si, o kolik víc byste platil na daních i SZP jako zaměstnanec (samozřejmě nezapomeňte započítat SZP za zaměstnavatele)?

0/0
12.8.2011 22:30

aazdar

Re: Díra v zákoně

Manžel je zaměstnanec, já jako vzorná manželka vedu domácí účto, takže ČTU JEHO VÝPLATNÍM PÁSKU. "Podnikat" jsem začala po delší nemoci a pracáku, kdy jsem byla pro většinu zaměstanavatelů nepoužitelná. Takže jem ještě dodneška mohla být na pracáku, nebo po práci za minimální mzdu a nad mé zdravotní možnosti na invalidním důchodě. Fakt je pro vás lepší, že platím jenom minimální daně - pořád větší, než bych dala z minimální mzdy, nebo byste mě sponzoroval doma. Ano, Vy a vám podobní závistivci ničí většinu dobrých nápadů na podnikání.

+3/0
12.8.2011 22:37

loleeek

Re: Díra v zákoně

V tom případě se Vám omlouvám (víc takových), ale věřte mi, že je daleko víc situací, kdy se tohohle zvýhodnění zneužívá. Například v otcově stavební firmě dělají (kromě 2 mužů těsně před důchodem) všichni na živnost, i když jsou u stejné firmy už roky. Důvod? O hodně vyšší hrubá mzda (ze které se mimo jiné počítá důchod a příp. soc. příspěvky) a také o dost vyšší čistá mzda, přesto je to výhodnější i pro zaměstnavatele! Důvod? Daleko nižší odvody státu, jak se asi musí cítit normální zaměstnanec, který si tohle spočítá?

0/0
12.8.2011 22:50

aazdar

Re: Díra v zákoně

Čtu dobře, Otcově? A Vy tady urážíte ostatní, když má Váš otec sám máslo n ahlavě? Není to chyba Vašeho otce? On by měl mít zaměstanace a platit  jim i státu a ne mít pseudofirmu švarcystému. Na tom vydělá hlavně "zaměstnavatel" , který nenese rizika úrazů, nemocí, neplatí dovolené a podobně.

0/0
12.8.2011 22:59

loleeek

Re: Díra v zákoně

Vyjádřil jsem se trochu špatně....není to otcova firma, ale otec v ní pracuje (je dokonce jeden z těch klasických zaměstnanců před důchodem)

0/0
12.8.2011 23:07

loleeek

Re: Díra v zákoně

Stejně ale hledím, jak jste využila situace a hned začala s bu*zerací na firmu plnou takových jako jste vy....myslím že to, samo o sobě, o Vás říká dost na to, abych věděl, že né vždy má někomu cenu něco vysvětlovat (a to jsem Vás předtím pochválil), ale co už....bláznům se nemá odporovatRv

0/0
12.8.2011 23:12

aazdar

Re: Díra v zákoně

Maximálně neodporujte sám sobě (jediné letadlo jste tady Vy) a odpusťte si invektivy vůči lidem, které neznáte. Mmcd o Vaši chválu nestojím. Vaše příspěvky jsem četla v jiných diskuzích, nevážím si vás, ani Vašich názorů. A opravdu, Vám nemá senu cokoliv vysvětlovat, když si nevidíte na špičku nosu. Zkuste mě, prosím, nehodnou Vašeho pohledu ignorovat. Děkuji.

+1/0
12.8.2011 23:17

loleeek

Re: Díra v zákoně

aaale a v kterých diskuzích? (příspěvky?) před tohule diskuzí jsem napsal jediný komentář...zamyslete se

Také podnikám na živnost a různě se protloukám světem, ale nejsem takový pokrytec, abych nedokázal ocenit rovnoprávnost v příspěvcích do státního rozpočtu.

Jsem rád že řešíte fakta a nevšímáte si opileckých frází jako jsou osobní ivnektivy, či cizí špičky nosu. Když jsem uvedl pár faktů tak jste hned zaútočila na mě, což naznačuje, že svým argumentům asi věříte ještě méně než mně.Rv

0/0
12.8.2011 23:30

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.