Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Expert radí: Potvrzení o praxi ano, jestli jste gay ne

Co všechno si může zaměstnavatel dovolit v otázce podmínek pro určité pracovní místo? Co už je diskriminace a co je relevantní požadavek související s charakterem práce vysvětluje Jan Kozubek z advokátní kanceláře Becker & Poliakoff.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzka 7

jsou informace

které je nutno říci, na př. máte děti? a to zejména u žen, protože stále ještě ženy zastávají  větší péči o dítě, přece děti občas onemocní a potřebují mít celodenní péči, pokud  žena se o dětech nezmíní, může mít potom od zaměstnavatele potíže

jsem žena, matka , tyto problémy jsem neměla, protože malé děti jsem měla ještě v minulém režimu a ten matkám vycházel vstříc

0/0
17.9.2011 1:24

Chytry.Levicak

s tím věkem je to složitější

na věk e útá každý zaměstnavatel a považuje to samozřejmost...by mě zajímalo jestli teda najisto mu nemusím říkat věk. jenže i když mu ho neřeknu,tak se mě zeptá v jakém roce jsem ukončil školu a jakou mám praxi a věk si odvodí

0/0
15.9.2011 16:47

Thranduil

Re: s tím věkem je to složitější

Věk mu říkat nemusíte - on se na to taky málokdo odváží zeptat takhle přímo. Ale jak píšete, stejně si to každý odvodí z data maturity apod. Pokud máte podezření, že by pro vás mohlo být datum narození u výběrového řízení nevýhodou, poradila bych ho nepsat do CV (ani třeba datum ukončení školy). Ve chvíli, kdy se dostanete k pohovoru a ukážete, že jste opravdu dobrý kandidát, už zase bude většinou každému jedno, kolik vám je. Znám spoustu čtyřicetiletých, kteří při osobním kontaktu působí vyšeptale a za zenitem, jako šedesátiletých, kteří hravě strčí do kapsy o dvacet let mladší kolegy.

0/0
15.9.2011 17:52

Chytry.Levicak

Re: s tím věkem je to složitější

nemyslím si z vlastní zkušenosti,že se na to málokdo odváží ptát. když je někomu do 30 let,tak se nato ptají často,navíc dotyčný to stejně řekne,nebot je mladý.když to ennapíšu do CV,tak to může zaměstnavatele odradit mě vůbec pozvat na pohovor

0/0
15.9.2011 19:50

hilsner_urquell

Diskriminace se podle mě nedá prokázat

pokud se k ní zaměstnavatel výslovně nepřizná. Především na nenáročná kancelářská místa se většinou přihlásí tak 30 a víc lidí. Požadavek " aktivní osobnost, angličtina, práce s PC" neznamená prakticky nic., protože to splňuje každej maturant. A tak rozhoduje oblečení, celkovej vzhled, barva hlasu, osobní sympatie. Takže vždycky bude někdo odmítnutej, protože má vysokej hlas, hlubokej hlas, je moc velkej, nebo moc malej, má drahej oblek nebo lacinej oblek, je moc sebejistej nebo málo sebejistej, moc se směje, nebo se nesměje když má, má moc malý kozy nebo moc velký kozy atd... Veškerý rádoby odborný personalistický dotazy typu" jaká je vaše slabá stránka" jsou jenom šarlatánská vata, která má tenhle náhodnej výběr zamaskovat. Blbý je, když pak člověk z podobně blbýho důvodu nemá co do huby. Podle mě by bylo nejlepší v takovejch případech udělat písemnej test a zveřejnit výsledky, to by bylo skutečně objektivní a spravedlivý.

0/0
15.9.2011 13:09

Thranduil

Re: Diskriminace se podle mě nedá prokázat

1. Není rozhodně pravda, že AJ a práci na PC zvládá každý maturant, ačkoli si to 90% z nich myslí.

2. Personalista nikdy není osobou, která by rozhodovala o přijetí konkrétního člověka, to bývá v kompetenci manažera. A ten by byl sám proti sobě, pokud by si pod sebe přijímal neschopné lidi jen na základě nějaké "loterie", tedy náhodného dojmu, jak naznačujete.

3. Zařazováním "šarlatánské vaty" by byl pohovorující sám proti sobě, jelikož ony pohovory obvykle žádná velká zábava nebývají ani pro ty, kdo je vedou - cílem je zjistit potřebné informace a ne trávit čas zbytečnými dotazy a odpověďmi s nulovou informační hodnotou.

0/0
15.9.2011 14:46

hilsner_urquell

Re: Diskriminace se podle mě nedá prokázat

personalista přinejmenším v prvním kole odfiltruje většinu uchazečů - a z vlastní zkušenosti vím, že je to mnohem víc na základě odpovědí na přemoudřelé otázky typu Vaše slabá stránka nebo Čeho chcete v životě dosáhnout, než zkoušením z požadovaných schopností. A opakujou se stále dokola, všude, takže s konkrétním místem nijak nesouvisí. Podle mě jde o to, vykázat nějakou činnost. Jestli bude uchazeč chodit do práce včas a poctivě makat a zvládat svěřené úkoly se z toho zjistit nedá. Jsou to prostě teorie, podle kterejch se bůhví co všechno nedozvíte z nepřímejch indicií, ale na spoustu lidí tyhle vzorečky nemusej platit.

0/0
15.9.2011 15:12

Thranduil

Re: Diskriminace se podle mě nedá prokázat

Je pravda, že i mezi personalisty, stejně jako v jakémkoli jiném povolání, jsou lidé schopní, méně schopní a bezpochyby i pár úplných zoufalců. Taky je fakt, že pokud vás přijmou pouze na základě otázek na vaše slabé stránky, tak celkem dost riskují - v neposlední řadě svou odbornou pověst.

Na druhou stranu to, jestli bude uchazeč chodit do práce včas a poctivě makat rozhodně nezjistíte ani tehdy, když ho vyzkoušíte objektivními testy, jak jste navrhoval v prvním příspěvku. Právě proto je důležité proložit ony exaktní otázky na znalosti a praxi s otázkami, které nám mohou osvětlit i osobnost člověka - způsob jeho uvažování o práci, ale i sobě, hodnotách... Na seniorní nebo specializovanou pozici by si pak personalista neměl risknout přijmout uchazeče, aniž by si na něj zjistil reference (to je mimochodem jedna z nejjistějších metod, kterou na našem malém trhu, kde se skoro každý s každým v rámci oboru zná, není vůbec problém použít).

+1/0
15.9.2011 15:44

ripper6

Dotaz na diskriminaci

Je diskriminace pokud se uchazim o pozici obchodni zastupce ale zamestnavatel ma u pohovoru narazku na dlouhe vlasy a vyholene kouty? Proste me rekl jestli jsem "depesak" nebo "anarchista" a ze ty vlasy to by slo ale vyholene kouty ho celkem zajmaly. Pritom nejsem ani jedno, jsem jen cumel nechapave na tu poznamku.

Dal by mne zajmalo kdyz jsem delsi dobu bez prace, ma pravo se ptat co jsem ve volnu behem roku delal? Jsem jim rekl ze svoje hobby a to co me bavi. Neprijaly me. Slo o pozice treba operator call centra.

Jeden me zas rekl ze jestli mu prijde tam hezka zenska s prsama, ze me narovinu rika nemam sanci.

0/0
15.9.2011 9:42

JayVandermark

Re: Dotaz na diskriminaci

Doporučuji si na příští pohovor vzít diktafon a nahrávku z takového pohovoru předat příslušným orgánům a požadovat odškodné a trest pro takového personalistu. Rozhodně bych netrval na tom, aby tě přijali. Pro takovou firmu nemá smysl pracovat. A ikdyby tě přijali, od 1. dne by ti házeli klacky pod nohy a po 3 měsících vyhodili.

0/0
15.9.2011 10:57

Brundi

Re: Dotaz na diskriminaci

Uprimne receno, kdyz ho tak ctu, neprijala bych ho taky. A diskriminaci v tom nehledejte.

+7/0
15.9.2011 11:22

Grimkin

Re: Dotaz na diskriminaci

Tak nějak...

Co jsem viděl jinde:

Nedávno jsem viděl na netu inzerát - hledali obsluhu čerpací stanice - požadavek, jasně to tam bylo uvedeno - "jen produktivní věk do 45 let" - plus minus / více méně v tomto znění, skoro přesná citace. Zarazilo mě to... Přitom to není fyzicky náročná práce...

0/0
15.9.2011 12:33

Kokodák, rebirth

Re: Dotaz na diskriminaci

ripper, třeba to bylo tím, že vůbec neumíš česky:-)

+1/0
15.9.2011 12:51

síma25

Re: Dotaz na diskriminaci

Tak pokud šlo o pozici obchodní zástupce, je upravenost s seriózní vizáž nutnost. Záleží samozřejmě na oboru - pojistky může prodávat kdokoli, ale pokud byste měl mít na starost firemní zákazníky v nějakém finančně zajímavém odvětví, pak asi sám chápete, že ti zákazníci mohou být konzervativní. Můj názor: dlouhé vlasy obecně nevadí, když je má muž upravené, sepnuté a umyté. Vyholené kouty moc nechápu - máte kouty, nebo si je jako sám vyholujete?

U práce na call centru je to obvykle úplně šumák - v naší firmě máme CC a dělá tam i holka s dredama. Problém může být ale i v tom, že i na tom CC musíte občas třeba poslat email... a pokud zápasíte s češtinou, čehož si všimli třeba v motivačním dopise, logicky nemáte šanci. Leda v zahraničí.

0/0
15.9.2011 13:44

Chytry.Levicak

Re: Dotaz na diskriminaci

no já docela jsem depešák.,ale ti zas tam dlouhé vlasy neměli.... nevím proč na práci v call centru je důležitý nějaký vzhled, když je člověk pořád zavřená v nějakém kanclu a  lidma příjde do styku jen po telefonu.bud rád,že toho telefonistu nedostal.šílená práce...

0/0
15.9.2011 16:51

stouratko do usi

Re: Dotaz na diskriminaci

Ach jo, úplně mě bolí oči, když ty příspěvky čtu. Gramatika se ve škole ale učí, nebo?

+1/0
15.9.2011 21:15

Krokodyl1

Čistě teoreticky

Kdybych byl majitel gay klubu, tak nesmím odmítnout těhotného heterosexuála jako barmana? ;-D

0/0
15.9.2011 3:14

redi

Re: Čistě teoreticky

teoreticky

tedy v tomto konkrétním případě velmi teoreticky ;-D

0/0
15.9.2011 8:48

Fábera

Re: Čistě teoreticky

Nesmíš. Nebylo by to korektní. A při konkursu na tanečnici k tyči musíš dát rovné šance i šedesátileté matroně s celulitidou.

+1/0
15.9.2011 9:39

Krokodyl1

Re: Čistě teoreticky

No  fuj ........

0/0
15.9.2011 11:05

Grimkin

Re: Čistě teoreticky

Můžeš ho odmítnout, ale záleží na zdůvodnění...

0/0
15.9.2011 12:33

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.