Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Deset rad, jak uspět u přijímacího pohovoru

Přijímací pohovor do nového zaměstnání je stále sofistikovanějším procesem, který zabere dlouhé hodiny. Pryč jsou doby, kdy uchazeč zavolal na inzerát, druhý den se sešel s personálním ředitelem, ten si ho trochu "proklepl" a buď si plácli, nebo se už neviděli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Coldstone

Otázka

Proč Vás vyhodily z minulé práce? Spala jsem se šéfem. Hmm, u nás se za to nevyhazuje. Jste přijata. ;-D

0/0
29.9.2011 13:35

Si0 po 4. zákazu

A jak to udělat, aby mne pozvali k pohvoru, když jemi 50?

0/0
26.9.2011 13:17

mukr

Re: A jak to udělat, aby mne pozvali k pohvoru, když jemi 50?

1. poslat zivotopis a aktivne se o pozici zajimat. Dost teoreticka otazka do plena, kdyz nevime jakou praci shanite...

0/0
26.9.2011 17:04

The Black One

U přijímacího pohovoru

Řekl byste, že jste kreativní? Ano

Pracujete raději o samotě anebo s lidmi? Raději v týmu

Víte někdy potřebujeme pracovat i později...Jsem flexibilní, můžu pracovat kdykoliv

Mluvíte anglicky? ano

Tak to běžte do prde*e, my sháníme kováře...

0/0
26.9.2011 8:40

mukr

Re: U přijímacího pohovoru

R^R^R^

0/0
26.9.2011 17:05

GOAULD

deset rad jak se dostat....

a co takhle deset rad JAK se dostat k prijimacimu pohovoru..to by nebylo??? to jsou porad jenom clanky pro tech malo lidi co meli to stesti ze se k prijimacumu pohovoru dostali..

0/0
24.9.2011 10:37

BezPrace com

Re: deset rad jak se dostat....

A co předchází přijímacímu pohovoru? Životopis? Motivační dopis? Takže zlepšete obě tyto věci a máte vyhráno, když tedy máte firmě co nabídnout a splňuje jejich základní požadavky. ;-D

+1/0
24.9.2011 15:49

Jana11

Re: deset rad jak se dostat....

Vždyť to je tam taky - pokud neodpoví, tak si zavolat, zda životopis obdrželi. Prostě být trošku otravní.

Mě zase zaráží "max 2 stránky" a "vypsat všechna místa a pozice, co člověk dělal" :-). Ale zase takoví asi nepotřebují tolik rad jak si poradit s přijímacím pohovorem, jsem už skoro zvyklá :-).

0/0
25.9.2011 16:21

sheeana

Re: deset rad jak se dostat....

Začala bych správným výběrem inzerátu, mnohdy lidé odepisují na naprosto neodpovídající pozice jejich vzdělání a praxi. Takže sepsat si na papír, co umím a co bych chtěl dělat a hledat. Důležité je taky správný výběr zprostředkovatele ať už portálu nebo personálky. Hledala jsem práci tady http://www.profesia.cz/prace/brno-mesto/ a nabídky byly zajímavé.

0/0
30.9.2011 7:27

kopyto

...

"Ohlídejte si, aby nechyběla informace o dovolené." Proč ohlídat, proč ve smlouvě, když je to v zákoně. Jednoduše amatérský článek.

0/0
24.9.2011 10:08

tom.ostrava

Re: ...

Jestli je článek amaterský nebo je do diskuze, ale co se týče dovolené tak v zákoně je základ a ve smlouvě může být benefit zaměstnavatele který může poskytnout třeba týden dovolené navíc s tím že toto uvede přímo nebo přes odvolání na kolektivní smlouvu.

0/0
24.9.2011 12:11

gyul

výhled do budoucna

docela mě zaujala to vlákno architekta s ostatními

studium architektury nebylo před 10 roky flákáním. počet přijímaných koreloval s množstvím nadaných uchazečů a zároveň s uplatnitelným počtem absolventů. mezitím narostly počty studentů, snížila se kvalita a ještě k tomu přišla krize, která drtivě postihla stavebnictví. a co umí architekt dělat? jen domy. rychle se může se rekvalifikovat třeba na projektanta-statika (za 13 hrubého měsíčně), jít dělat rukama zedníka, truhláře, tesaře (za 10 měsíčně + přesčasy). ty platy jsou opravdu reálně nabízené a zaměstnance za ně seženou, protože lidí ve stavebnictví je dnes nadbytek. na IT, elektro a strojní obory se rychle rekvalifikovat nedokáže, tak jako se programátor nedokáže rychle stát tím statikem.

vy, co kritizujete, snad odhadnete jak si váš obor povede za 10,20 nebo 30 roků? jste si jistí, že váš obor nemůže klesnout o 20% dolů? uvažujete o zadních kolečkách? víte kolik absolventů bude za 10-20 roků? víte prd

0/0
23.9.2011 22:58

gyul

Re: výhled do budoucna

ještě jako bych dal příklad 2 absolventek medicíny z poloviny 90.let. zubařka byla půl roku na pracáku a místo sehnala jen díky přímluvě a částečně umělé zaměstnanosti, snad i dotované úřadem práce. druhá doktorka místo nesehnala a dnes dělá personalistku v jedné stavební firmě. a dnes sklízíme plody tehdejší politiky v podobě nedostatku doktorů. že za 15 let budou poptávanou profesí, jim bylo tehdy k ničemu!

+1/0
23.9.2011 23:03

mukr

Re: výhled do budoucna

To je holy nesmysl. V Praglu by praci sehnali bez problemu ... Ale je otazka jake kvality ty lidi byli a jestli byli praci ochotni delat. Ten kdo vystuje VS neni automaticky odbornikem a mistrem sveho oboru.

0/0
26.9.2011 17:09

Vlastíček

Nemám rád pohovory :-)

Pohovory nemají moc smysl, ideální je mít někde známého. V mém případě stačil docent na fakultě, z jeho strany dva telefonáty, z mé strany trošku té snahy a nebýt úplně tupý a pak už to šlo samo až do zahraničí. Na nějaké "pohovory - dohovory - dejte vejce malovaný" nevěřím. I v tom zahraničí jde o kontakty. Člověk může napsat do x firem, ale pokud se o něm někdo zmíní, tak to jde mnohem rychleji a slušněji. 

.

Závěrem bych ještě dodal, že neznám neužitečnější zaměstnance, než "perspektivní emancipované tety" z osobního oddělení, co celý den dělají sprosté slovo ale přitom si o sobě myslí až to pěkné není. Ta ilustrační fotka vypovídá o všem...

+3/0
23.9.2011 22:08

vondry87

Pro mě celkem aktuální téma..

Dle mého žádné univerzální rady neexsitují.. každý od uchazeče čeká něco jiného a je to vlastně o štěstí, zda se člověk do toho vkusu trefí. Někdo hledá přátelského člověka, nekdo namachrovaného vola.. těžko to odhadnout předem. Já osobně nikdy přípravu nepodceňoval. Učil jsem se o firmě, produktech, konkurenci, pozicich.. a nikdo to po mě nikdy nechtěl. Každý jede podle předepsaných otázek a nic navíc ho nezajímá. Pak jsem se bavil s kámošem, kterej dostal super práci přesto, že šel na pohovor jako žebrák, o pozici nic nevěděl a ani nesplňoval požadavky na jazyky.. tak jsem na posledním pohovoru zvolil jeho taktiku: do poslední chvíle hrát na kompu a na přípravu srát. Ten den jsem měl šílenou migrénu, nemohl jsem skoro přemýšlet, jel jsem na pohovor pod práškama a mlel jsem tam kraviny, protože sem o to ani neměl zájem. A výsledek? Za dva dny telefon, že mě berou. Takže asi tak..

+1/0
23.9.2011 16:59

cokoo

Re: Pro mě celkem aktuální téma..

Máte pravdu, rychlokvašených personalistů je většina, aby ne, když personalistika je volná živnost a založit personálku může každý, kdo umí číst a psát a splní formální požadavky k získání licence od MPSV. Proto se nehledí na vzdělání, jak by mohlo, když sami personalisté jsou mimo obor a někteří s pochybnými školami.Tyto rady se týkají profesí typu marketing, asistentka, kde je důležitý vzhled, vše okecat, aby se nepoznalo, že se jedná o nevýhodu či šunt, vše vzorně upravit v Powerpointu, aby se zakryly špatnosti atd.

Taktika je mi to jedno: záleží jak moc ten, kdo tam zrovna sedí žere ty HR kecy. Pokud člověk padne na někoho, komu jsou šumafuk, tak si může dovolit to, co píšete. A taky na profesi. Technici, IT, dělňasové a kreativci typu umělci či reklamkáři ano. Ostatní se  musí zařídit podle těch rad.

0/0
23.9.2011 18:20

vondry87

Re: Pro mě celkem aktuální téma..

Což u personalistek to chápu, ale někdy se tak chovají i potenciální nadřízení.. ono v praxi naučit se o firmě a působit nadšeně asi opravdu může pomoct jen absolventovi. Naopak profesionál s praxí by se tímto řiťolezectvím mohl naopak shodit.. alespoň dle mého, já jsem zatím v pozici toho absolventa.. Z mé praxe je obecně hodně těchto rad a triků trochu mimo.. fotku a koníčky do CV mi naopak vnucoval každý.. dále.. já osobně s sebou své CV nenosím, nemám důvod. Důležité věci si pamatuji a můj protějšek ho vždy má. Tedy až na můj předposlední pohovor, kde si ho můj protějšek nevzal a na můj dotaz odpověděl, že v něm stejně nic moc nebylo, takže ho nepotřebuje :-D A plat by Vám měl sdělit zaměstnavatel? Tak to se mi ještě nikdy nestalo a to mám pár pohovorů za sebou. Proč by se zaměstnavatel připravoval o tuto taktickou výhodu?

0/0
23.9.2011 18:54

BezPrace com

PRO zasmání - Jak začaly takové pohovory :-)

A ještě poslední krátké video pro zlepšení nálady, neboť historie se opakuje ;-D

http://www.bezprace.info/2010/02/jak-uspet-u-pracovniho-pohovoru.html

+1/0
23.9.2011 13:29

Askii

Problém je ve vysokém počtu absolventů

Jediné řešení je brát na školy ty nejlepší. Když jsem já šel na VŠ, tak v oboru architektura nastupovalo celorepublikově v součtu všech fakult 400 lidí, dnes je to 900! a v jiných oborech je to podobné. Řešením je snížení počtu studentů v některých oborech. Škola si vybere jen ty nejlepší. Školství by dále mělo být neplacené jinak se stane, že inteligentní ale rodinou finančně nezajištěný člověk, který by byl přínosem, si nebude moci dovolit školu na úkor finančně zajištěného PITOMCE. Takže ve finále stát ušetří náklady na studentech a ze škol budou vycházet kvalitní absolventi jako v devadesátých letech a nebude docházet stále více k tomu, co se děje již teď, a sice, že lidé s úzkou specializací končí mezi dlouhodobě nezaměstnanými s velmi negativním vlivem na ekonomiku. ;-)

+2/0
23.9.2011 12:30

BezPrace com

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

CO to plácáte? Víte, na jakém principu by měly fungovat studentské půjčky? Asi jste nestudoval nikdy v zahraničí a nemusel si tam platit školné, že? NIKDO nikomu neupírá studium, ať je z jakékoliv rodiny. Známá má dceru, co studuje na Harvardu a to je ta známá rozvedená a nemůže si nijak moc finančně vyskakovat. Jen dcera byla chytrá a schopná, získala stipendium a docela jí ta škola jde!

TO, že škola nabere více uchazečů je proto, že lidi mají zájem o ten obor, tak proč by měla škola studium omezovat? STAČÍ jen zavést to školné, aby se snížily trochu náklady státu a pak je na každém absolventovi, jak se uplatní praxi! NIKDO, a stát už vůbec ne, nemůže nakazovat, kolik architektů nebo jiných odborností je potřeba v celém státě!

0/0
23.9.2011 12:44

Askii

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

ŽE BY TREFA? No zkusím to:  Když je západní systém placeného školství tak skvělý tak proč podle vás byly nedávno v Anglii nebo Španělsku obrovské demostrace studentů? Proč je v dnešním západním světě velké procento absolventů dlouhodobě nezaměstnaných? A proč naopak u nás vše fungovalo kakštakš dobře dokud školy nezačaly nabírat každého pitomce? Západní systém postavený na principu dáme školu každému pokud si ji zaplatí(třeba i formou půjčky) nefunguje, jak vidíme, efektivně. Cesta je dát vzdělání pouze těm, co na to mají intelektuálně.

0/0
23.9.2011 12:54

BezPrace com

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Proč se všude v EU/US zvedá nezaměstnanost a proč mladí nemají práci? Vy nevidíte, jak funguje globální svět, kdy se veškerá vyroba i služby krok za krokem přesouvají do levné Asie a firmy krachují nebo uzavírají své provozy? TO je prroblém současného světa a ne nějaké počty studentů! 8-o

-

Je to jejich problém, že šli studovat a flákali se na studiích místo toho, aby se vyučili třeba elektrikářem nebo instalatérem!

0/0
23.9.2011 13:12

Askii

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

No já spíš vidím něco jiného, to že se počty studentů VŠ raketově zvedly a pracovní trh je nedokáže pojmout je fakt, to že je nedostatek řemeslníků je taky fakt. Je pěkné vykřikovat, že stát nemá omezovat lidi, když chtějí něco studovat, to už  můžeme říct, že stát by neměl nutit posílat děti do základních škol, když nechtějí. Jenže stát platí studium lidí na Vš a pro stát je dobré, když se většina lidí po škole uplatní a vytvářejí hodnoty v oboru na který se specializovali. Já tu mluvím o odpovědnosti státu dělat systémové efektivní kroky. A tvrdit, že je něco něčí problém? No když měli možnost dostat se na VŠ, na což by při své inteligenci neměli ještě před pár lety šanci ale ta možnost tady v tuto chvíli je, tak je to hlavně chyba státu. Na druhou stranu je si třeba uvědomit, že ti lidé nebudou dělat třeba řemeslné profese a budou ekonomice chybět a jejich VŠ stála stát nemalé peníze. Na vysokou školu by se měli dotat jen ti nejlepší a nejschopnější, to mě prostě nikdo nevymluví.

+1/0
23.9.2011 13:31

BezPrace com

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Dobře, tak to zkusím z jiné strany. MÁTE něco proti soukromým školám, které vybírají školné třeba 60-100 tis. za semestr? Může si taková škola vzdělávat, koho chce? Myslím, že se shodneme, že může. Nebo snad ne?

-

Záleží na absolventovi, jaký obor bude studovat a jak se uplatní v reálném životě, tj. co ho škola naučí, jak on se bude rozvíjet, jak bude schopný a snaživý? A to bez ohledu na nějaké limity státu, zda někdo může studovat nějaký obor nebo ne, neboť podle vás - není potřeba tolik architektů nebo doktorů, učitelů, či programátorů?

-

CO když takový student v průběhu studia si sám sežene práci a firma, která ho chce získat mu zaplatí i to školné? 8-o

+1/0
23.9.2011 13:49

TrueRobos

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Existují dobré důvody, proč většina soukromých škol založených na principlu vlož školné pro vydání diplomu, se zabývá většinou super obory jako je "management v cestovním ruchu" (průvodce), "obchodní akademie" (recepční, pohaněč zaměstnanců) a nebo "management ve státní správě" (pan ouřada). Drtivá většina škol s dobrým jménem špatného absolventa nevypustí, ale nechá ho třeba 30x v prváku, když si to zaplatí že jo

0/0
23.9.2011 13:20

Askii

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

No tak soukromé školy, to je kapitola sama o sobě. Ikdyž některé mají pedagogy, kteří nebyli spokojeni s platovým ohodnocením na státní škole a jejich výkony jsou velmi dobré, takže ve výsledku je talentovaný student ze soukromé školy lepší než kdyby studoval na státní, ale stejnak je tam hodně těch, kteří by se nedostali ani na státní a to že si takto kupují tituly je rozhodně špatně. :-/

0/0
23.9.2011 13:41

BezPrace com

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Jestli se v ČR potýkáte s uplatněním v oboru architektura, neboť je příliš mnoho absolventů na trhu, tak proč se nepodíváte na nabídky v cizině?

0/0
23.9.2011 12:46

Askii

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

tam je to ještě horší, např. britští studenti architektury mají diplom ale nemají z čeho splácet školné, je jich jak psů a práce v jejich oboru žádná

0/0
23.9.2011 12:56

BezPrace com

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Co se nedívat jen po Evropě, ale zkusit USA nebo Asii? Tam vám utrhají ruce ;-D

-

Příklad ze života: Kamarád, programátor, nemohl také dlouho najít práci v EU a nyní pracuje v Indii jako konzultant jedné software firmy pro styk s EU a má víc peněz, než by dostal v ČR nebo v UK!

+1/0
23.9.2011 13:14

TrueRobos

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Jo tak to je ten, co radí, jak připravit co nejvíc softwérářů v Evropě o práci! Tak na to se dá jen citovat Avatar: "Jaký to je bejt zrádce vlastní rasy?" ;-D;-D

0/0
23.9.2011 13:23

BezPrace com

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Myslíte, že nějaký jedinec má na svědomí to, že nadnárodní firmy přesouvají vývoj, správu i support do levné Asie? Myslíte, že ty statisíce programátorů, co pracují v Asii 10x levněji než vy tady v EU, mají problémy se sháněním zakázek z celého světa, kde manageři chtějí jen šetřit? ;-D

0/0
23.9.2011 13:27

cokoo

Re: Problém je ve vysokém počtu absolventů

Vysoký počet absolventů VŠ a mnoho škol je jen jedna z příčin, ostatně SŠ s pochybnou kvalitou je též jako hub po dešti. Další příčinou je 1800 personálních agentur, personální portály typu jobs.cz a bombastické PR některých firem. A v neposlední řadě odeslat CV mailem je rychlé a snadné. To vše umožňuje, že kdejaký jouda se může přihlásit na lukrativní a dobře placené pozice. To je stejné jako se superstar a jinými soutěžemi. Díky bombastickému PR a elektronické přihlášce se přihlásí kdekdo. A vo tom to je.

0/0
23.9.2011 18:06

TrueRobos

Hezké žvásty

Ano, existuje "moderní výběrový proces", který si vymyslel nějaký blázen-teoretik. Viděl jsem výsledky výběru a řeknu vám, že není nad to, když si nadřízený přímo vybírá podřízeného a HR maximálně asistuje u formalit. HR obvykle o práci neví zhola nic a jediné, co dokáže sjet, je nějaké generické inventory, které o vaší způsobilosti moc nevypovídá. Assessment centrum má jediný smysl a to ten, že identifikujete a vyloučíte magory, ale to generický "personalista" s obvykle nedokončeným pajďákem stejně nezvládne. Rozpětí by se rozhodně říkat nemělo, protože se to ukotví VŽDY na dolní hranici, maximálně říct po nástupu minimálně tolik, po třech měsících minimálně tolik s tím, že to bude ve smlouvě (jinak skončíte tam, kde jste začali). A bývá docela rozumné jim to sdělit před tím, než začnou legrace s assessment centry, protože není nic horšího než se nechat celý den buzerovat nedovzdělanci, kteří vám pak nabídnou plat na hranici impertinence.

0/0
23.9.2011 12:13

chrobaktruhlik

nejlépe

se dá uspět když u pohovoru můžete říct :  ahoj strýčku tak jsem tady ! ;-)

0/0
23.9.2011 11:59

Linde CZ

Re: nejlépe

Tak vitej v kotelne, synovce! :-)

0/0
23.9.2011 12:53

chrobaktruhlik

Re: nejlépe

i pracovník v kotelně si může přečíst Vergilia v originále !  ;-)

0/0
23.9.2011 13:14

tomasz.

Re: nejlépe

A skladník ve šroubárně?

0/0
24.9.2011 18:11

chrobaktruhlik

Re: nejlépe

no ten to má úplně nejjednodušší, a může i zavile výst na bílý měsíc !!

0/0
24.9.2011 20:35

Ewerell64

Knížecí rady jako hrom

"Je dobré se zeptat, dokdy se firma ozve. Každá

profesionální firma, ať už zaměstnavatel či agentura, by se měla ozvat i

se zápornou odpovědí. Tip: Velmi často se ovšem stane, že už nikdo nezavolá. V tom případě se zeptejte na výsledek sami." 

HAHAHA. Zažil jsem i případ kdy ani za měsíc nebyli schopni dát vědět (šéf na to neměl čas, onemocněl, přehrál to na jiného šéfa atd.) a to i po několika urgencích. Přitom na konci pohovoru jsme se dohodli na lhůtě max. týden. A v případě záporné odpovědi? No autoři článku asi spadli z višně. Zápornou odpověď jsem se skoro nikdy nedověděl automaticky. Ačkoliv mi byla odpověď  vždy slíbena.

0/0
23.9.2011 11:08

arnie_rimmer

Při pohovoru buďte přirození. Ilustrační snímek

co se jim všem proboha stalo ? to je z konkurzu na komika ?

+2/0
23.9.2011 11:05

p_n_2

Není nad šaškárny typu asseement centra a to jsem jím

úspěšně prošel - je to subjektivní, hodnotí to většinou lidi z najaté personální agentury (tj. neví o pozici jako takové nic) a často vyhraje ten, kdo v tzv. týmovém úkolu nejvíce řve nahlas - že nemusí mít pravdu a už vůbec být nejlepší kanditát nevadí, hlavně že je ho slyšet. Druhým extrémem jsou zase hodinové i delší pohovory s člověkem, který je na své pozici zabetonovaný x let a nějak vůbec nechápe, že se věci mění. Takže nabízet za práci pro 3 plat pro jednoho ve výši někde z roku 2000, děkuji nechci...

Jinak článek je opět recyklace rad a polopravd od personalistů, takže o ničemRv

0/0
23.9.2011 10:45

cokoo

Bylo lépe

Přijímací pohovor do nového zaměstnání je stále sofistikovanějším procesem, který zabere dlouhé hodiny. Pryč jsou doby, kdy uchazeč zavolal na inzerát, druhý den se sešel s personálním ředitelem, ten si ho trochu "proklepl" a buď si plácli, nebo se už neviděli.

Od té doby, co existuje personalistika v té podobě, jak ji popisují, tak šlo vše do kopru. V dobách, kdy se praktikovalo výše napsané, tak byli vybíráni kvalitnější a schopnější pracovníci, než dnes a kdo uměl cizí jazyk, tak ho doopravdy uměl a nikdo ze sebe nedělal lepšího než je.  Uzákonila bych minimální věk personalisty 25 let, na odborné pozice 30 let. Ta dvacetiletá trdla bez praxe, která rozhodují v prvním kole a umí se akorát nastrojit jsou o ničem.

Sofistikovanější proces- nutnost se nastrojit a dělat ze sebe mista světa.

+1/0
23.9.2011 10:45

p_n_2

Re: Bylo lépe

Podepisuji.

0/0
23.9.2011 10:47

Kaien

Re: Bylo lépe

ještě bych doplnila

podle toho, co čtu za "personalistické rady", tak sofistikovaný proces = udělat ze sebe cvičenou opici.

0/0
23.9.2011 10:54

radim36

Re: Bylo lépe

A teď si předstatve, že na přijímací pohovor přijde někdo  ve věku 45 - 50 let, který ani netuší, že nějaký personalistický softskils přijímacích pohovorů existuje  nebo mu to řekli, ale on to nezná a vždy zásadně mluví pravdu, nepřibarvuje skutečnost tak, jak personalisté očekávají, že to uchazeči dělávají.RvJe to jasné .;-D

0/0
23.9.2011 11:21

BezPrace com

Re: Bylo lépe

Takový člověk už na přijímací pohovor nechodí. VĚK je základní kritérium při třídění zaslaných CV ;-D

0/0
23.9.2011 12:26

Askii

A bude hůř, třeba v architektuře

Shánět práci dnes oproti roku 2006/2007 je drsný rozdíl. Tehdy, když sem šel na pohovor do nějakého arch. ateliéru, tak nejen, že jsem mohl přijít s prázdnýma rukama, ale téměř vždy mě hned chtěli a mohl sem si pak vybírat z více firem a kalkulovat s platem. Po roce 2008 se to obrátilo. O každé místo se pere 20 uchazečů. Když přijdete na pohovor tak na něm strávíte i dvě hodiny a většinou bývají vícekolové. Navíc naše skvělé školství pod vedením levicových i pravicových vlád navýšilo počty absolventů architektury od doby, co jsem začal studovat já do dnešních dnů, na dvojnásobek, aniž by se někdo zamyslel, co budou tito lidé dělat, protože než chcete něco samostatně navrhovat a projektovat, tak si musíte projít několikaletou praxí kvůli autorizaci. Když vám praxi nikdo nedá, tak vám je diplom k ničemu. No a platy, to je kapitola sama pro sebe. Mladí lékaři a koncipienti jsou na tom o poznání lépe. Zvlášť u lékařů platí, že si můžou vydělat na přesčasech.To v architektuře vůbec neplatí.

0/0
23.9.2011 10:18

Hunab Ku

Re: A bude hůř, třeba v architektuře

to je snad kazdeho vec, jaky obor bude studovat. A ze pak nenajde uplatneni? Opet jeho vec. Centralne ridit pocty studentu tech kterych oboru, to je uchylarna jak z dob temna

+1/0
23.9.2011 10:20

Askii

Re: A bude hůř, třeba v architektuře

o se pěkně řekne. Když já nastupoval na výšku, tak byla po architektech sháňka a nástupní platy byly vyšší než teď. Člověk většinou neví, co bude za deset let, nebo vy snad dokážete předpovídat budoucnost? Ste věštec? ;-D Podle mě by se akorát měly stavy studentů ihned upravit, pokud je situace teď kritická, tak by holt měli přestat brát na určité typy škol uchazeče, které prostě ekonomika nepojme.

0/0
23.9.2011 10:26

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.