Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Při hledání práce se bez znalostí řečí moc nechytnete, vede angličtina

Nutná znalost angličtiny. Takovou větu najdete v mnoha inzerátech nabízejících volné místo. Bez znalosti angličtiny se v řadě případů nemá cenu o nabízené pozice vůbec zajímat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

saci

Jinak

Tento nadpis by měl znít jinak: Při hledání práce se bez ZNÁMOSTÍ moc nechytnete.;-D

0/0
19.10.2011 11:10

marauder2

požadavek sice mají, ale úplně zbytečně

páč pak v praxi stejně melete jen česky :-)

0/0
17.10.2011 10:55

a budou mě mazat a budou.....

Re: požadavek sice mají, ale úplně zbytečně

jak kdo...;-)

0/0
18.10.2011 9:36

Rudla01

Zapoměli ovšem dodat,

že tak v 60% případů, kdy je vyžadována angličtina, není k výkonu práce na té pozici vůbec potřeba.

+2/0
15.10.2011 12:14

skrbling

Re: Zapoměli ovšem dodat,

Přesně. Řekl bych možná spíš v 80%.

+1/0
15.10.2011 13:56

BezPrace com

Re: Zapoměli ovšem dodat,

Nějaké konkrétní příklady by nebyly? Jinak to jen takové plácání slámy. ;-D

0/0
15.10.2011 13:57

skrbling

Re: Zapoměli ovšem dodat,

Těžko můžu dávat konkrétní příklady na 80%, nemyslíte? Manželka pracuje u velké banky v Praze na IT projektu. Angličtina tam byla jako klíčový aspekt, ale při práci ji v podstatě vůbec neužije. To samé v předchozí firmě.

V mé firmě to dáváme do požadavků záměrně, i když se tu angličtina neužije jak je rok dlouhý, aby se odfiltrovali blbci. Stejně dvě třetiny uchazečů jsou rádi, že vyblekotají větu. V podstatě je to taková hra. Zaměstnavatel nadsazuje požadavky a uchazeči to vědí a neberou to vážně.

+2/0
15.10.2011 14:02

BezPrace com

Re: Zapoměli ovšem dodat,

Na IT projektu v bance není potřeba AJ? To bych se moc divil. I pasivní znalost jazyka patří mezi "znalost AJ"! Možná také záleží, na jakém projektu pracuje. Znám několik bank v ČR, kde dodavatelé jsou zahraniční firmy se zahraničním managementem a komunikace probíhá o všem v AJ.

Když to zaměstnanci neberou vážně, tak ať se nediví, že jejich firma "vzkvétá" a že vydělávají "malé" peníze. ;-D

+2/0
15.10.2011 14:06

krakra

Re: Zapoměli ovšem dodat,

No jestly slova "New Open Save Close" považujete za angličtinu.......

0/0
15.10.2011 23:01

mladej.milionar

Re: Zapoměli ovšem dodat,

,,V mé firmě to dáváme do požadavků záměrně, i když se tu angličtina neužije jak je rok dlouhý, aby se odfiltrovali blbci" :-)R^

+4/0
15.10.2011 15:09

GOAULD

Re: Zapoměli ovšem dodat,

Ano. Třeba takový IT administrátoři v České pojištovně. Společnost "mega", požadavky AJ, využití jazyka celkem NULA. (nepočítám-li příkazovou řádku...ale to se celkem znalost předpokládá, pokud někdo dělal někdy IT trochu víc než Word/Excel ;-)

0/0
18.10.2011 23:10

Schebman

Angličtina v práci

Já musím souhlasit s článkem, kromě AJ se sice domluvím ještě i NJ a FJ, ale nebýt AJ, tak nemám současnou práci, a to jsem se v podstatě AJ učil sám. Jednoduše jsem si při předešlém zaměstnání zaplatil privátní kurz s rodilým mluvčím (ani na ZŠ a SŠ jsem se AJ neučil).

Teď pracuji na manažerské pozici, mám pod sebou tým obchodníků a běžně v průběhu pracovního dne používám z 50% AJ, stejně jako většina podřízených (a to je společnost u Olomouce, ne v Praze..). Podotýkám, že nemám VŠ ani žádné certifikáty z AJ, ale dostal jsem šanci, a když je člověk denně na conference callu s USA, tak se prostě ukáže, jestli umí anglicky nebo ne.

Co se týká ostatních jazyků - není to samozřejmě špatné umět víc cizích řečí, ale stejně - když k nám do firmy zavítá zákazník z USA, Ruska, Itálie, Francie, Německa...prostě odkudkoli - stejně předpokládá, že se bude komunikovat v AJ. Takže pokud se nehlásíte zrovna do Německé firmy v ČR, vždy si vystačíte s dobrou angličtinou.

+2/0
15.10.2011 10:14

mladej.milionar

Re: Angličtina v práci

R^ Pokud už tu slušnou úroveň máte, tak získání certifikátu je otázka pár hodin u zkoušky a cca 5000 Kč admin. poplatku. Přípravu nejspíš ani potřebovat nebudete. Otevře Vám to dveře, kdybyste poté chtěl jít dělat do jiné firmy.

0/0
15.10.2011 15:15

kacinecka

.

Je pravda, že čeština je oproti ostatním jazykům (považovaným za světové a nejpoužívanější) o mnoho složitější, takže docela chápu, proč je situace taková, jaká je. Přesto mě vytáčí, jakým způsobem jsou lidé bez znalosti angličtiny (a dalších) odsuzováni. Opravdu se nestane, že by člověk v UK přišel do obchodu a prodavač na něj promluvil česky. Nestane se, že by člověk komunikoval s německým policistou a ten na něj mluvil česky. Dokonce ani na úřadě ve Francii kupříkladu češtinu pravděpodobně nikdo neuslyší. Chápu to tak, že český jazyk je prostě pro svět příliš složitý (což pravděpodobně nebude jediný důvod, ale tenhle mi z hlediska získání znalosti přijde nejpádnější). Ale i přesto, že angličtina je jazykem jednoduchým (oproti naší mateřštině), chápu, že ne pro každého je snadné se ji naučit. Někdo má zkrátka buňky na čísla, někdo na jazyky. A taky ne každý se může jen tak zvednout od stolu a vyjet na dva tři roky ven, aby se učil...

0/0
15.10.2011 8:11

BezPrace com

Re: .

PROČ by měl každý prodavač v UK, ale třeba i v USA, či jinde na světě, umět česky? Čeština není světový jazyk, proto se ho cizinci učí jen velmi výjimečně a musí to být nadšenci do slovanských jazyků. Proč by se běžný obyvatel cizího státu učil jazyk nějaké pidizemičky, která je počtem obyvatel srovnatelná s Londýnem nebo N.Y.?

-

TO je ten důvod, proč se neučí česky, ne to, že by čeština byla nějak složitá. Čínština nebo arabština jsou mnohem složitější a v cizině budou asi více populárnější k výuce, než čeština. ;-D

+3/0
15.10.2011 9:20

GOAULD

Re: .

a PROC ne? ja taky kdyz jedu za hranice tak musim mluvit jejich jazykem jinak se s nima nedomluvim..a ang.jako komunikacni univerzal taky nefunguje vsude. treba ve francii se s vami nikdo na ulici jinak nez francouzsky bavit nebude.

Me spise vadi ze si kdejakej cizinec mysli ze tu automaticky kazdy umi anglicky..at se taky snazej se par slov naucit cesky kdyz jedou k nam.

0/0
15.10.2011 18:22

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: .

až pojedete do Číny, Finska, Mongolska nebo třeba jenom do blízkého Maďarska, tak oceníte, když se s Vámi budou lidi snažit domluvit nějakým mezinárodním jazykem (vládnete-li však jím), jako je např. angličtina nebo němčina, a nebudou se ke konverzaci s Vámi stavět stejným způsobem jako Vy, tj. hele, když seš v Maďarsku, tak se snaž šprechtit maďarsky.

+1/0
15.10.2011 22:31

GOAULD

Re: .

No s tím Mongolskem jste to trochu přehnal, ne??;-) Tam se mnohdy nedomluvěj ani mezi sebou, natož aby se tam cizinec domluvil anglicky.U rozvojové země (čímž Mongolsko pořád ještě je, neb zem bez jediné dálnice kde neznají ani co je to asfalt) bych nepředpokládal domluvu - možná tak "ruka/noha"..

A u civilizovaných zemí jsem se setkal s tím, že - ano, v hlaních městech v turisticky exponovaných místech se s prodejcemi v kioscích se suvenýry domluvíte třeba anglicky, ALE pokud třeba po cestě autem budete v nějaké zapadlejším městečku, tak tam s anglinou málokde pochodíte.

(ve Švédsku jsem byl, takže o tom vím své. Tam se domluvím spíše Polsky než anglicky:-) typickým případem jsou místní taxikáři;-D)

0/0
16.10.2011 1:08

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: .

Jasně to byla nadsázka. Chci tím jen ilustrovat, že používání zásady "Hele Fritzi, seš v Česku, tak koukej mluvit česky," jak bylo v příspěvku nahoře, je fajn do té doby, než opustíte hranice ČR. Jakmile se dostanete do zahraničí, a to nedejbože do země, jejímž jazykem nemluvíte, tak oceníte, když se s Váma budou snažit najít společnou řeč, ať už to bude angličtina ve většině světa, němčina ve střední Evropě nebo ruština na východ od nás.

0/0
16.10.2011 10:11

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: .

A jasně, mám tím na mysli, když člověk jede pryč na dovču nebo jede na obchodní jednání na pár dní do cizí země. Pokud jde makat do cizí země a bude tam žít rok dva, ne-li dýl, tak je podle mýho naprosto normální, aby se naučil jazyk místa, ve kterým žije, byť je mimo jeho hranice sebezbytečnější.

0/0
16.10.2011 10:14

Jan9002

Re: .

V Ulanbátáru mluví česky 10% lidí. To jste si zrovna reprezentativní zem nevybral.;-D

0/0
18.10.2011 14:50

skrbling

Re: .

Nejde o to, že je čeština složitá, jde o to, že je to minoritní jazyk, který skoro nikdo nepoužívá. Počet uživatelů daného jazyka je jeho klíčovým ukazatelem úspěšnosti. Proto ve světě na češtinu nikdo není zvědavý. Pokud by šlo o složitost, celý svět by mluvil esperantem, které je nesmírně jednoduché. Evidentně nemluví.

+2/0
15.10.2011 13:59

GOAULD

Re: .

podle vasi teze by tim padem mel byt jazyk c.1 cinstina nez anglictina..uz jen podle poctu obyvatel kteri cinstinou bezne mluvi ;-)

0/0
15.10.2011 18:30

mam-rad-pivo

..

Je smutné, že kromě odbornosti se člověk musí učit i komunikovat jinak, než jak se přirozeně naučil. Čas strávený studiem jazyka je v podstatě ztracený, jazyk jako takový vám dům nepostaví, nevyrobí auto atd ...

0/0
14.10.2011 23:55

BezPrace com

Čas strávený studiem jazyka NENÍ ztracený!

Proč to je smutné? Je to naopak veselé, výhodné, osvobozující a znalost jazyka hlavně otvírá netušené možnosti uplatnění a to po celém světě!

-

Jazyk sám o sobě vám sice dům nepostaví, ale umožní vám si vydělat tolik, že si ho můžete nechat postavit na zakázku třeba od těch, co jazyky neumí a ovládají zase svou profesi. To samé s autem a jinými věcmi! Možná to někdy pochopíte. ;-D

+1/0
15.10.2011 9:14

sluni-sluni

Re: Čas strávený studiem jazyka NENÍ ztracený!

nicméně kolik je tady lidí kde po nich v zaměstnání požadovali znalosti jazyka a kolik z nich opravdu ten cizí jazyk v tom zam. potřebuje.... tipnu si - opravdu ten cizí jazyk v zam. potřebuje asi tak jen 5% - ostatní ho mají v popisu práce jen pro to, aby dokázali v PC přečíst hlášku a pak to správně podat ajťákovi ;-D

0/0
15.10.2011 11:49

BezPrace com

Re: Čas strávený studiem jazyka NENÍ ztracený!

TAk to je přece jen ukázka špatných firem, které ani neví, koho hledají. Stačí si takové firmy nevybírat a ignorovat je, příp. proč se jich lidi na pohovoru nezeptají, na co je potřebná ta angličtina? To tady ještě nikdo nenapsal, ale každý si stěžuje, že firma chtěla AJ a nyní ji nepotřebují ;-D

-

Já třeba pracoval u 4 firem a všude se mluvilo pouze AJ. Stačil jeden cizinec v týmu mezi pár lidmi a automaticky se hovořilo v AJ, veškerá korespondence, telefonáty a jednání, pouze v AJ. Opravdu záleží na konkrétní firmě a jejím (hloupém) managementu.

0/0
15.10.2011 13:56

sluni-sluni

Re: Čas strávený studiem jazyka NENÍ ztracený!

a proč bysme měli v české firmě - když tam pracuje 1, tedy slovy - jeden cizinec, mluvit AJ? neměl by se ten cizinec spíš domluvit česky? kromě toho mraky personalistů ani neví co ta jednotlivá pozice obnáší - nemá ani šajnu co je potřeba, natož si ten dotyčný životopis vůbec přečíst a když máte to štěstí a s tím dotyčným personalistou se setkáte ta položíte mu dotaz, tak v 80% vám ho ani nedokáže zodpovědět - jsou to jen "úřední dělníci"

0/0
15.10.2011 15:36

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: ..

Je pravda, že samotná znalost jazyka je vlastně k ničemu. Ano, člověk se může živit překladatelstvím, ale i to jsou těžce vydělané peníze s velkou konkurencí. Jazyk ale ve spojení s nějakou další hlavní odbornosti přinese mnohem větší uplatnění než jen samotná odbornost.

0/0
15.10.2011 12:06

Neposlušný_občan_Rebel

40 let

jsme lezly do .... Rusku a teď západu. Někteří

zaměstnavatelé neumí spisovnou češtinu a vyžadují znalost cizích jazyků,

doporučovaný jazyk by měla být kocourkovština

0/0
14.10.2011 21:37

Karel Infeld Prácheňský, osobně

Re: 40 let

Že zrovna ty si stěžuješ na spisovnou češtinu... nebo jsi mluvčí všech žen?

+2/0
14.10.2011 23:11

styl34

bez jazyka

by nenasel praci ani Poarot to je snat kazdymu jasny on je belgican a makal v anglii. je to detektiv.:-P

0/0
14.10.2011 18:37

MF DNES to jediná hraje s náma

Prej k čemu jazyky?

Pokud opravdu nestojíte u pásu, tak se kdykoli může stát, že se objeví dodavatel nebo klient, který se česky nedomluví. Ani nevíte, jak je obtížné, když člověk přijde v Praze do obchodu s oblečením a prodavačka se není schopná domluvit (já česky umím, ale má přítelkyně ne).Mimoto znalost aspoň angličtiny ukazuje, zda je člověk schopen na sobě pracovat. Na škole (hlavně na gymplu) se angličtina ještě jakž takž naučit dá, ale člověk se musí snažit, ten jazyk ho nikdo nenaučí proti jeho vůli (jako třeba dějepis).

A místo lamentování, proč zaměstnavatelé mají tak přemrštěné požadavky, že požadují prakticky všude angličtinu, by stálo za to zamyslet se nad tím, jestli by nebylo fajn do nějakého jazyka se pustit, resp. si ho zdokonalit a zvýšit si tak uplatnění na trhu práce. Já v práci nic jiného než Aj prakticky nepoužiju, ale moje CV s 6 jazyky (samozřejmě na hodně různých úrovních) vypadá pro budoucího zaměstnavatele atraktivně.

+2/0
14.10.2011 18:20

coudy.v

Re: Prej k čemu jazyky?

dotaz: když v Anglii přijdu do obchodu s oblečením bude umět prodavačka česky !!!!

0/0
14.10.2011 19:05

Hroznej puberťák

Re: Prej k čemu jazyky?

Česky asi ne, ale polsky docela pravděpodobně ano :-P

+1/0
14.10.2011 19:48

lojzicekodvedle

Re: Prej k čemu jazyky?

to je dobryR^psonkove ty jsou vsude, to same v Chicagu

0/0
14.10.2011 20:35

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: Prej k čemu jazyky?

ne, ale když přijdete v Berlíně do obchodu, prodavačka bude umět anglicky. Když přijdete v Amsterdamu do obchodu, bude umět anglicky. Když přijdete ve Stockholmu do obchodu, bude umět anglicky. Když přijdete v Budapešti do obchodu, bude umět anglicky. Když přijdete v Bangkoku do obchodu, bude umět anglicky. Vidíte ten rozdíl?

+3/0
15.10.2011 11:43

GOAULD

Re: Prej k čemu jazyky?

no s tim madarskem bych si zas tak moc nefandil;-)byl to pskom.stat jako my a taxe k tomu s anglinou staveli..ale na druhou stranu-ceska prodavacka v ceskem obchode neni povinna mluvit jinak nez cesky.Naopak cizinec by mel se snazit domluvit cesky kdyz k nam zacestuje...ja kdyz jedu do nemecka tak taky v obchode nekvakam cesky ale nemecky(anglicky pokud mi dojdou nemecky slovicka)

0/0
15.10.2011 18:49

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: Prej k čemu jazyky?

no prrr s tím, co je prodavačka povinna. prodavačka je povinna dělat v práci to, co jí poručí zaměstnavatel. zaměstnavatel není povinen se s nikým bavit jinak než česky (a vlastně ani česky, může si dělat, co chce). no ale když pak nemá kšeft, protože se s ním nikdo nedomluví, tak to je jenom jeho vina.

0/0
15.10.2011 22:28

GOAULD

Re: Prej k čemu jazyky?

Pak to ale není český obchod, pokud to nebude řídit český majitel.

NAVÍC pokud by měl cizí obchodník v Česku provozovat obchod, tak naopak

by měl být povinnen mluvit česky...(nejsme nějaký hej/poočkej stát - ikdyž to tak může vypadat ;-))

Proto si stojím za svým tvrzením uvedeným v mém příspěvku.

PS: už jsou dávno pryč ty časy protektorátu, kdy všichni prodejci museli umět kromě češtiny i němčinu...;-)

0/0
18.10.2011 23:20

MaeVar

Re: Prej k čemu jazyky?

Proč by měla? Existuje pro něco takovýho rozumnej důvod?

0/0
15.10.2011 16:23

coudy.v

Re: Prej k čemu jazyky?

PS: ať se vaše přítelkyně naučí češtinu :-P

0/0
14.10.2011 19:07

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: Prej k čemu jazyky?

už se učí. díky za radu:-P

0/0
15.10.2011 11:41

kacinecka

Re: Prej k čemu jazyky?

Znalost jazyků neukazuje, jak je člověk schopen či ochoten na sobě pracovat. To by to bylo na světě příííííííliš jednoduché ;-)

0/0
15.10.2011 8:13

MF DNES to jediná hraje s náma

Re: Prej k čemu jazyky?

právě že naopak, i když samozřejmě ne jen samo o sobě.

0/0
15.10.2011 11:41

Brambora Telecí

Lam0r

;-D;-D;-D R^

Chlape, já se tady válim smíchy po zemi, ty jsi prostě bavič.

+1/0
14.10.2011 17:35

coudy.v

pro mladej.milionar

někde jste tu psal že požadujete VŠ a angličtinu a nabízíte 60 000 Kč jsem bez VŠ a znalostí angličtiny a místo vemu za 30 000 Kč ;-D

0/0
14.10.2011 15:00

mladej.milionar

Re: pro mladej.milionar

bohužel, takové nepotřebujeme - jsou i za těch 30 drazí :-)

0/0
15.10.2011 15:12

krakra

Jazyky - proboha k čemu ?

Pořád se ptám, "k čemu jazyky ?"

Kolik pracovníků ve svém zaměstnání potřebuje cizí jazyk ? Je to dobrá věc, ale většina lidí ho v zaměstnání vůbec nepotřebuje, je to jenom strašně moderní.

0/0
14.10.2011 14:18

mladej.milionar

Re: Jazyky - proboha k čemu ?

Tak pokud nevidíte dál, jak za zdi vaší fabriky, tak je to jasné. ;-)

+1/0
14.10.2011 14:25

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.