Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Expert: Tvrdé zdanění akcií i fondů zavalí lidi evidencí a papírováním

Kdo prodá cenné papíry po půl roce od jejich nákupu, nemusí si v současné době lámat hlavu s daní z příjmu. Brzy se ale situace může dramaticky změnit. Ministerstvo financí tlačí parlamentem novelu, jež zdaní příjem ze všech investic, které budou kratší než pět let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

šestý element

Stát na tom může vydělat jenom ze začátku okradením

Stát jenom okrade a znechutí to malé procento drobných investorů co akcie má a odradí také ty,kteří se teprve chystají k takovému investování!:-P

0/0
11.11.2011 12:51

šestý element

Re: Stát na tom může vydělat jenom ze začátku okradením

To by byl určitě ten hřebík,který by byl zatlučen ministru financí i premierovi od jejich voličů!:-P

0/0
11.11.2011 12:54

Ostrava - nedýchat!!

To je opravdu špatný vtip!!

Mi z toho úplně běhá mráz po zádech!! Člověk bude muset pět let zpětně sledovat jestli náhodou nevydělal někde dvěstě korun v nějakém fondu, dluhopisu nebo akcií a pak podat daňové přiznání! Já tomu pořád nemůžu uvěřit! A když náhodou zapomene někde zaplatit třicet korun daň tak na něho pošlou za deset let exekutora který mu zabaví barák!:) To je mafie, nic víc.[>-]

+1/0
26.10.2011 10:18

Bennu

Tak posrane napady nerealizoval ani Bohous

kdyz byl ministrem financi Rv

0/0
23.10.2011 11:51

KonecSveta

Prosba na pana Jana_Bivoje

Dobrý den, pane Jane_Bivoji. Pročítal jsem si Vaše příspěvky a zjistil jsem, že máte stejnou investiční strategii (co se akcií týče) jako já - dividendové akcie, které jsem také dosud neprodával a věřím, že je budu prodávat jen výjimečně - kupuji ovšem nejen české, ale i zahraniční. Rád bych s Vámi spojil a strategii zkonzultoval. Pokud byste měl zájem, prosím pošlete mi kontaktní mail na tocamo@email.cz Děkuji

0/0
21.10.2011 11:36

Balvann

je to prasaarnaa

Rv

0/0
21.10.2011 9:40

josefl

Zlodějina

Když koupím akcie a prodám je ze ztrátou, tak si daně nemohu snížit. Ale když je prodám ze ziskem, tak daně platit musím.

+2/0
20.10.2011 22:40

Rubik1

Re: Zlodějina

Přesně opačně než velké banky. Ty si své zisky rozdělí v odměnách mezi management (i když ne hned celý, nemusí mě nikdo chytat za slovo). A když se dostanou do velké ztráty, tak si nechají na své odměny zaplatit od státu aby snad bankrot "neohrozil finanční trh". Daně zaplatí jen z nerozděleného zisku a z příjmu. (Zde mě může ekonom opravit.)

0/0
20.10.2011 23:02

lojzicekodvedle

Re: Zlodějina

zalozte si treba seychelskou firmu a akcie kupujte v USA napr. pres americkeho brokera a mate klid,nakej Kalousek z jeho dani vas nemusi vubec zajimatR^

0/0
22.10.2011 17:28

starej_vul

:-) ... IDOŠ ...

Ta výpočetní technika s tím naším právním státem mává ... copak je těžké naprogramovat zdanění akcií a fondů a dát to na internet?

Není, akorát to není takový job pro ty "pravé" ... Balík peněz z toho nebude, neni zájem ...

PC je největší strašák politické mašinerie ... už ani hlasování v parlamentu počitače nezvládaj ...

0/0
20.10.2011 18:44

Rubik1

Re: :-) ... IDOŠ ...

Myslím, že to hlasování zvládají i v nepřítomnosti hlasujících. [>-]

0/0
20.10.2011 23:03

ucetni54

Pro teoretiky dividendových fondů

račte si uvědomit, že velká většina nevyplácí dividendy jen a jen z toho prostého důvodu, že je to administrativně náročné. Nejedná se o zdanění, to je zde většinou nulové, (jmenovitá hodnota většiny tuzemských podílových listů je jedna koruna) ale o nezbytné náklady na rozesílání mnohdy směšných částek, údržbu databáze podílníků a podobně. Navíc v případě zahraničních podílníků je složité prokazování daňového domicilu podílníků, takže v případě drobných investorů jde o skutečně nezajímavou věc. Takže takové věčné remcaly odkazuji tam, kde je jejich místo

0/0
20.10.2011 15:52

jan_bivoj

Re: Pro teoretiky dividendových fondů

Když mohou administrativu, kterou uvádíte, podstupovat banky u úroků z termínovaných vkladů a vůbec všichni, kdo musejí něco vyplácet a srážet z toho daň, proč by ji nemohly podstupovat fondy?

Údržba databáze podílníků je povinná stejně kvůli prevenci legalizace výnosů z trestné činnosti, takže to novinka není.

A, byť minimální investice do fondu bývá 5 000 Kč, průměrná je výrazně vyšší. Pokud vůbec lze mluvit o minimálních částkách (i slušný fond peněžního trhu by za rok měl připsat alespoň tak 2%, takže jde u investice 5 000 Kč o 100 Kč, což zas takové nic není), tak jen u těch investorů, kteří investovali právě jen to minimum, a takových myslím není mnoho. A, upřímně řečeno, pokud by fondy zvedly minimální hranici na 10 000 Kč, co by se stalo?

Nominální hodnota podílového listu nemá význam, podle §36 odst. 3 věty šesté se zaokrouhlují na celé koruny dolů až daňové základy (=podíly na zisku nebo dividendy) u všech podílových listů téhož fondu nebo všech akcií téže společnosti.

0/0
20.10.2011 18:17

Smradlavej čmoud z komína

spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

je potřeba tuhle zlodějnu zastavit

0/0
20.10.2011 15:25

Alcatraz

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

nebo snizuji. To poznate podle toho kdo zrovna vic rve, jestli spotrebitele, ze se za rozumnou cenu neda nic koupit, nebo firmy, ze se za rozumnou cenu neda nic vyrobit.

0/0
20.10.2011 15:38

Smradlavej čmoud z komína

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

pokud mají ZISKY, tak je někde musí brát, a to právě ze zvýšených cen, které neurčuje trh ale spekulanti

0/0
20.10.2011 18:25

1000101111010001

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Tzv "spekulanti" docela často používají spekulaci jako zajištění své vlastní produkce před ztrátami následkem (například) změn světových cen atd. Možná by stálo za to, si o věci nejdříve něco zjistit a pak teprve vyřvávat komunistické slogany...

+1/0
20.10.2011 16:06

Alex1966

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Já za řvaní považuji například vaše vybrané chování k dalším diskutujícím, kteří nemají tak (ultra)pravicové názory jako Vaše Blahorodí.

0/0
20.10.2011 17:11

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Nezastávám se komunistických sloganů, ale to jsou úplně jiné věci, než které se MF ČR chystá zdanit.

To, o čem píšete jsou měnové, úrokové nebo komoditní forwardy nebo swapy v rámci podnikatelské činnosti. Typicky ani nejde o spekulaci, ale prostě o forward či swap, kde si výrobní podnik nespekuluje, ale kupuje si například. konkrétní přítok korun za konkrétní dolary.  MF ČR se ale chystá zdanit zisky ze spekulace s cennými papíry mimo podnikatelskou činnost. Takže jste úplně mimo.

Upřímně řečeno, i z pohledu konzervativní etiky IMHO spekulace není nic moc. Spekulace je hra s nulovým součtem: aby někdo vydělal, musí jiný prodělat. Pokud prodělá jiný spekulant, s nadsázkou lze říct, že okradl zloděj zloděje. Ale většinou prodělá nějaký portfoliový investor, třeba něčí penzijní fond. Proč bych měl tleskat tomu, že se někdo živí tím, že bere peníze něčímu penzijnímu fondu? Nebo konkrétnímu otci od rodiny, který si rukama vydělané peníze odkládá na stáří do dividendových akcií?

0/0
20.10.2011 18:25

Krycyptoris

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

jsi úplně mimo, nevíš o tom nic a ještě zde rozšiřuješ levičáckou demagogii. To je jako Bohuš Sobotka ala ministr financí.. Rv

+1/0
20.10.2011 18:29

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Můžete mi laskavě vysvětlit, o čem nic nevím? Ve financích dělám už 10 let, takže si takové výroky beru docela osobně.

0/0
20.10.2011 18:40

Krycyptoris

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

tak např. tohle: "Spekulace je hra s nulovým součtem: aby někdo vydělal, musí jiný prodělat.".. To je lež lží ! Pokud někdo pracuje ve financích 10let a neumí sčítání a odčítání do deseti, tedy první stupeň ZŠ, tak je poté pochopitelné, že má podobné i další deformované názory. Potom taková sorta "znalých" úředníků sedí v Bruselu a za nehorázné platy tvoří jednu zhovadilost za druhou. Ono počítat bankovky za přepážkou je něco jiného, než se pohybovat uvnitř finančního dění. Těm otcům rodin, kteří své těžce vydělané peníze vloží do dividendových akcií jejich investici ničí prolhaní, neschopní a nezodpovědní politici a nikoli spekulanti. Výprodej akcií na burze způsobí to, že politici lžou investorům a když to praskne, tak prostě investoři začnou prodávat aby snížili riziko. Spekulanti se na tom snaží pouze přiživit. Příčina poklesu hodnot není ale na straně spekulantů, ale jinde.. To, co vidíme teď ve světě, je důsledek politických lží nikoli spekulací..

+1/0
20.10.2011 18:55

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Na té hře s nulovým součtem si stojím. Pokud já koupím akcii za 500 a prodám za 600, znamená to, že jiní lidé museli prodat za 500 a koupit za 600. Proti mému zisku 100 stojí v komplexu něčí (ať realizovaná nebo nerealizovaná) ztráta 100. Zpravidla sice neprodávám témuž, od koho jsem koupil, ale ve víru burzy se to klidně může stát - pak to bude úplně jasné.

A poznamenávám, že jsem nepočítal bankovky za přepážkou, ale pracoval jsem v řízení rizik a pak jsem přešel za zajímavější prací do produktového řízení.

0/0
20.10.2011 19:10

Krycyptoris

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Hele, hlavně mi neříkej, že jsi za tyto vědomosti někde dostal diplom ?!?! Jestli ano, tak ho raději běž vrátit, protože tohle je fakt smutný příběh. Nechci se tě nějak osobně dotknout, spíše je mi líto, že to myslíš vážně a že tě tohle ve škole naučili. Podívej, já se ti tady  v několika větách pokusím vysvětlit, v čem je tvůj omyl. Tak 1. pravidlo o zisku jednoho a ztrátě druhého z obchodu je OMYL. A to kolosální. Akcie, které se kotují na burze se řídí cenou nabídka/poptávka. Tato nabídka/poptávka se mění i bez toho, aniž by proběhl jeden jediný obchod. Podívej se třebas na méně likvidní tituly a zjistíš, že cena stoupla třebas o 5% bez toho, aniž by se realizoval nějaký obchod ! Prostě se jen překotovaly nabidka/poptávka. Dále: nakresli si na papír uzavřený kruh 10 investorů (a klidně i spekulantů). A teď si stanov kurz akcie na 1,-. Dále prodávej tuto akcii od jednoho druhému vždy za cenu předchozí kurz +1,-. Za chvíli bude cena třebas 100,- a ani jeden nikdy neprodělal a všichni

+1/0
20.10.2011 19:24

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Už rozumím problému. Vy vycházíte z předpokladu, že se ty akcie stále rostou (každý další obchod je za vyšší cenu) rostly.

Ony ovšem zdaleka vždy nerostou a cena dalšího prodeje není vždy vyšší než předchozího, takže nesmyslný základní předpoklad Vás zavedl k nesmyslnému závěru.

Ta hra s nulovým součtem je ještě čitelnější je to v případě short-sellu: na vrcholu někomu akcii draze prodají, např. za 1000 a v době poklesu ji od někoho (klidně toho samého) koupí za 500. Jejich zisk 500, jeho ztráta 500.

Nebo ji v době poklesu koupí za 500, prodají při rally za 1000 a pak (pokud ji rovnou ještě jednou neprodají v rámci short-sellu) čekají na další pokles, aby ji zase koupili za 500. Hra s nulovým součtem.

I v tom uzavřeném kruhu jsou ztráty. Pokud jeden den prodám akcii za 100 a za týden koupím za 110, tak jsem právě realizoval ztrátu 10%. Buď místo 100 akcií mohu za své peníze koupit méně, nebo musím z jiných peněz přisypat. To, že pak prodám za 111, moji ztrátu jen sníží.

0/0
20.10.2011 19:40

Krycyptoris

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

tak diplom vrátit a zpět do třetí třídy.. chlape, co to jsou za ptákoviny ?? Prodám akcii za 100,- pak koupím za 110,- a pak prodám za 111,- a jsem ve ztrátě ? 8-o To jedině, pokud ten prodej za 100,- nebyl ztrátový. Ale pokud koupím za 100, pak prodám za 110,-, pak koupím za 200,- a prodám za 210,-  a pak koupím za 300,-, tak to opravdu není ztráta ! Slyšel jsi někdy o zpětném odkupu ? Akcie na burze slouží primárně pro 2 účely: 1. aby podnik získal finance, 2. aby investoři vydělali. Příběhy jsou různé, ale fakt je ten, že i podnik může nakupovat vlastní akcie a ikdyž je později dá zpět na trh, tak to není spekulace, a ikdyž koupí dráž než prodali, tak to nemusí znamenat, že udelali ztrátový obchod. Kouzlo zní "volume" tedy v množství.. To je další parametr, který tyhle teorie zisku a ztrát posunuje do dalšího levelu..

0/0
20.10.2011 19:51

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Asi je rozdíl v tom, že mám diplom z právnické fakulty, kde nepotřebuju ekonomické poučky, ale selský rozum.

Když akcii prodám za 100 a koupím za 110, tak jsem měl na začátku 1 akcii a X peněz a na konci 1 akcii a X-10 peněz. Tedy o 10 peněz míň.

Tomu já svým selským rozumem říkám ztráta.

Pokud to ekonomické poučky nazývají jinak, budiž Vám to přáno, já svůj diplom vracet nebudu.

0/0
20.10.2011 19:59

Krycyptoris

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Toš to jsi měl napsat rovnou, že jsi plzeňák !! To bysme se bavili rovnou o fotbale..;-D  Až na ten druhý gól se hoši včera drželi slušně, že ?

+1/0
20.10.2011 20:09

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Děkuju za optání, studoval jsem v Praze a s Plzní nemám mnoho společného. A fotbal jsem neviděl.

0/0
20.10.2011 22:08

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Jane Bivoji, opravdu nechápu, jak vůbec můžete!!! OBCHOD S AKCIEMI SAMOZŘEJMĚ NENÍ HRA S NULOVÝM SOUČTEM!!!!Při obchodu s akciemi nakoupíte za 750 akcii čezu a 7,5 zaplatíte poplatek. Když ji prodáte za 850, zaplatíte opět prodejní poplatek, tentokrát 8,5. Váš zisk tedy není 100, jak ráčíte mást výše, nýbrž 84 (a nepočítám daňový aspekt). Tedy Váš zisk z transakce byl 13,3%, ale z něj Vám zprostředkovatel těchto transakcí stál 16% - 16% Vašeho zisku. Tuto položku, ale zaplatila i protistrana, která prodělala, ale ne 100,-kč, nýbrž 116.

Logicky z toho plynou alternativně 2 závěry:

a)Buď byste se měl řádněji zamyslet, než někoho začnete poučovat "selským rozumem"

b)O obchodování s akciemi se Vám akorát zdálo ve snech.

0/0
20.10.2011 20:53

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Tak to mi ukažte, kde můžu zobchodovat 1 akcii ČEZ a zaplatit poplatek jen 7,50 nebo 8,50 Kč. Pokud vím, tak přes FIO a BROKERJET zaplatím 40 Kč, přes PATRII dokonce 80. Jestli je Váš broker výhodnější v malých objemech, třeba bude výhodnější i ve velkých objemech, a já ušetřím. Sice jsem do chřtánu FIO/RMS/BCPP narval jen pár tisíc (a to jsem si hlídal, abych na poplatcích nepřeplácel), ale do budoucna hodlám pokračovat a rád ušetřím.

Pokud po tom toužíte, tak můžete moje tvrzení poopravit, že jde o hru s nulovým součtem, kde ovšem část peněz berou organizátoři a brokeři a teprve zbytek se přerozděluje mezi hráči, takže mezi hráči samotnými je to hra s mírně záporným součtem. 

V reálně obchodovaných objemech jsou ovšem ty poplatky relativně nezajímavé, obě strany se vejdou do 1%.

Základní premisu, že spekulant nemůže vydělat víc, než někdo jiný prodělá, to nemění.

A moje morální odsouzení spekulantů, zejména těch profesionálních, také ne.

0/0
20.10.2011 22:05

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Jane Bivoji, Vy budete opravdu typický produkt českých právnických fakult. Je zcela irelevantní kolik je poplatek v absolutní hodnotě, neboť jde o příklad. Kdybyste nebyl omezenec, věděl byste, že je nespočet trhů, na kterých dnes probíhá divoké obchodování, a které se dost výrazně liší likviditou a výší poplatků. Ovšem pro popření Vašeho zavádějícího tvrzení byl příklad více než dostačující. Pokud takto myslíte a argumentujete i jako právník, měl byste se poohlédnout po jiné práci.

Jinak si Vám jako profíkovi dovolím dát dobrou radu. Přestože již dlouho činíte a stále hodláte pokračovat v obchodování na burze, z čehož by se dalo vysoudit, že jste již dávno ve vatě, zkuste zauvažovat o tom, že toho necháte a vezmete, co jste ještě neprohrál. Třeba když si uděláte statistiku zisků a poplatků (vypovídajícím vzorkem určitě disponujete), budete (ne)mile překvapený.

+1/0
20.10.2011 22:20

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Zejména pokud jsou pro Vás poplatky reálně nezajímavé a obchodujete přes FIO na BCPP, jste jedním ze žhavých kandidátů na odevzdání svých úspor. Možná si teď říkáte " co to mele", ale po vyhledání příslušné odborné literatury se můžete seznámit nejen s vlivem poplatků, ale i dalšími pojmy jako je likvidita a slippage, které Vám možná ušetří spoustu peněz.

Ale také můžete být mistr světa a přispět ze své kapsy na vylepšení bankovních bilancí, volba je na Vás.

0/0
20.10.2011 22:23

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

No, pokud mi nabídnete lepší cestu, jak investovat objemy v řádu desítek tisíc korun do převážně tuzemských akcií, nebudu se zlobit. Likvidita, slippage a poplatky mne tak moc neztrápí, protože ty akcie v principu prodávat nechci. Zatím jsem neprodal ani jednu a když všechny, co jsem nakoupil, vydrží v mém portfoliu až do vypořádání pozůstalosti po mé osobě, nebudu se zlobit. A snad se nebudou zlobit ani dědicové.

Samozřejmě, když se některá investice urve z řetězu a vyskočí o 50%, tak asi nevydržím a prodám jí. Ale jinak vybírám dividendové tituly a těším se na dividendu.

Tak k čemu se trápit likviditou a slippage? Teoreticky, když mi někdo nabídne výnosově zajímavý a důvěryhodný veřejně neobchodovatelný cenný papír, tak ho s radostí koupím (v praxi jsem ovšem nechutně paranoidní, takže mu asi neuvěřím).

0/0
20.10.2011 22:45

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Nejlepší cesta je (ač Vám to bude znít neskutečně) vkládat peníze doma do slamníku. Ale pokud potřebujete něco hmatatelného, abyste měl pocit, že investujete, kupujte si lahvový klasik - z každých osmi korun 5% hned a láhve za 30let jako když najdete:-)

0/0
20.10.2011 22:50

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

No jo, ale kdo na tom má spát? A nosit to do banky při měnové reformě?

Hmatatelné investice dávám do kvalitního vína - u toho vydrží v dobrém sklepě 30 let i obsah a dát někomu jako dárek 20 let staré Chateau XY je k nezaplacení.

0/0
20.10.2011 22:59

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Tak si to dejte do banky rovnou, osobně preferuji termínované vklady - pojištění dle zákona o bankách do 100.000,-/EUR osoba, slušný úrok. A diverzifikace je samozřejmě potřeba, v tom s Vámi souhlasím, ale lepší než virtuální hodnoty budou reálné - louka, pole, les. Jsou lidé, kteří se kloní k drahým kovům (zlato, stříbro, platina), ale mně osobně se zdá rozumnější začít včelařit na vlastním pozemku uprostřed přírody...

0/0
20.10.2011 23:12

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Jo, to zní pěkně. Akorát na to včelaření musíte (a) být nátura, aby Vás to bavylo v

natolik velkém, že Vás to uživí, nebo (b) být úplně za vodou, nebo (c)

být hodně skromný. Já nejsem ani jedno, tak zatím musím makat ve městě.

A s oběma doporučeními v jádru souhlasím, akorát u těch termíňáků to podle mne chce nějakou diverzifikaci odolnější proti inflaci. Klidně nemovitosti, o tom žádná.

Akorát ty nemovitosti nejsou tak jednoduché - rozumnou nemovitost za rozumnou cenu na rozumném místě hledám už dva roky. A opačným směrem to jde ještě hůř. Slušné dividendové akcie v případě potřeby prodám sice se ztrátou, ale prodám. Nemovitost můžu prodávat klidně dva roky a neprodat.

0/0
20.10.2011 23:25

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Pokud ten pozemek máte jen jakou součást portfolia, můžete si hospodařit pro vlastní radost a pro pocit, že v rodině rozdáte na zimu vlastní med. Ale v zásadě jsem předpokládal, že ukládání peněz nutně nepředpokládá přestat pracovat.

A obecně investování dnes není nijak záviděnihodné. Dle mého názoru je to naopak extrémně náročné, zejména proto, že se změnilo tržní prostředí, ve které naše současná prodkutivní generace poznávala základy fungování kapitalistické ekonomiky. (nemovitosti jsou nadhodnocené, akcie jsou nadhodnocené, dluhopisy ztrácejí kredibilitu a přitom je v oběhu stále více peněz, které marně hledají reálný zisk)

Tato debata už mi přijde příliš strukturovaná na omezené příspěvky této diskuze, ale pokud byste chtěl pokračovat v Praze u láhve dobrého vína, mohli bychom ji posunout na vyšší úroveň.

0/0
20.10.2011 23:43

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Pouze jsem Vám chtěl (trochu marnivě, připouštím) demonstrovat, že o věci vím víc, než si myslíte.

Pokud je výše poplatku irelevantní, můžete do příkladu dosadit i nulu, čímž získáte můj příklad.

Ovšem stále nechápu, co na mém tvrzení považujete za zavádějící - zatím jste ukázal jen to, že kromě spekulanta se obohacují i brokeři a organizátoři trhu, což mé tvrzení fundamentálně nevyvrací. Brokeři a organizátoři trhu alespoň dávají, jakkoli pofidérní, protihodnotu.

Jinak mými akciemi (zas tolik jich není) se netrapte. Já akcie považuju za aktivum, které má (nebo nemá) smysl nakoupit pro jeho schopnost generovat výnos (dividendu). Něco jako nemovitosti, ale s rozdílem, že do akcií se dají rozumně investovat i desetitisíce, zatímco na nemovitosti člověk musí mít miliony. Miliony nemám, desetitisíce ano, tak investuju do akcií. Takže momentální pokles hodnoty akcie mne netrápí, pokud není způsobeno nějakým fundamentálním problémem dané společnosti.

0/0
20.10.2011 22:34

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Jane Bivoji, marnivost je znamením hříchu a hřích je znamením zatracení:-) V zásadě primárně rozporuji Vaše tvrzení, že obchodování na trzích je hra s nulovým součtem - to je marketing obchodníků s CP na který jsem alergický. Obchodníci s CP dnes nejenže nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu (opět na řadách statisticky prokázáno, jak u aktivně spravovaných portfolií, tak u aktivně řízených fondů, index překoná cca 10% z nich), nýbrž naopak nutí své klienty často nakupovat a prodávat, čímž aktivně přispívají k snižování jejich majetku. POPLATKY totiž HRAJÍ ZÁSADNÍ ROLI, vždy v neprospěch klientů. Můžeme diskutovat, jaké procento ze zisku činí, ale v reálu jsou ty poplatky v průměru VĚTŠÍ, než dosažený zisk (v dlouhodobém měřítku očištěný o inflaci).

Pokud máte akcie "pro dividendy" a nejste tedy obchodníkem nýbrž investorem, přeji Vám jen pevné nervy a plechovou výstuž pozadí, vše nasvědčuje tomu, že budete bohužel sedět hodně dlouho.

0/0
20.10.2011 22:46

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

No, já spekulaci považuju za formu lichvy, tedy smrtelný hřích (tedy, kdybych věřil na smrtelné hříchy :-) ). Takže mne opravdu přesvědčovat nemusíte. Celá diskuse vznikla proto, že já jsem trochu jinými slovy formuloval tento svůj názor a kolega mi to vyvracel.

0/0
20.10.2011 22:57

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Tak to se omlouvám, toho, že tuto formulaci zneužívají k marketingu obchodníci s CP, jsem nevěděl.

Ostatek už jsem myslím vysvětlil jinde.

0/0
20.10.2011 23:02

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

OK, omluva i z mé strany, měl jsem za to, že pracujete již 10let ve finančnictví a hájíte pozice finančních zprostředkovatelů (bank, obchodníků etc.). Připouštím, že je krajně neobvyklé, aby zaměstnanec nezpíval písničku svého chlebodárce. Nechci Vám přát osobně nic zlého, ale doufám, že již brzy dojde k prozření účastníků "finančních hrátek" a většina zprostředkovatelů bude nucena zavřít krám. Jinak z tohoto marasmu nevybředneme.

0/0
20.10.2011 23:17

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Já vždycky dělal spíš do úvěrů, akorát část mé kariéry chlapci přes fondy seděli u sousedních stolů. A teď už v bance nedělám vůbec, byť to jsou pro změnu naši klienti. Takže nemyslím, že mi přejete něco zlého.

Finanční zprostředkování v technickém smyslu slova (tj. to, co dělají banky) je myslím nezbytné. Já aspoň sám za sebe rád využívám předfiltr toho, že mi výplata chodí na běžný účet a nemusím ji kolem nosit ve štrozoku nebo ji sám půjčovat někomu, kdo si zrovna potřebuje půjčit (a přemýšlet, jestli mi to splatí - kamarád mne lákal na BankeRat, ale, když jsem si uvědomil, co všechno jsme v bance dělali, abychom prověřili bonitu úvěrových klientů, a stejně nám několik jednotek procent nezaplatilo, tak jednoznačně říkám, že na to se svými penězi žaludek nemám, protože nechci riskovat náhodu, že u mne to bude 1 ze 6).

Ale různí "finanční poradci" a podobná pakáž (včetně bankovních "finančních poradců") by klidně zavřít krám mohli, o tom žádná.

0/0
20.10.2011 23:35

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Souhlasím, mimo běžného styku je i úvěr v omezeném množství nepostradatelná stimulace, ovšem jistě uznáte, že i úvěrování stačilo přeskočit svůj rubikon a roizběhnout se do lesa (nejprve zaúvěrování FO nepodniktelů na spotřebu následované zaúvěrování lidí, kteří měli sotva na splácení rekordně nízkých úroků).

Naproti tomu, investiční banky, obchodníci s CP a finanční poradci a pojišťováci se mohou směle v převažující většině odebrat na smetiště dějin.

0/0
20.10.2011 23:48

Krycyptoris

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

R^ příspěvěk k věci.. Akorát jestli dnes někdo platí 1% z objemu poplatek, tak by měl změnit buď myšlení nebo brokera.. Asi to bylo myšleno jako příklad. Samozřejmě, že záleží na objemu, ale 1% je hodně. Na delší investice to ažtak nevadí, každopádně malý poplatek je jeden z klíčů k úspěchu. Platí hlavně pro krátkodobější obchody..  Jinak bych to shrnul tak, jako když se právníci a chemici motají do ekonomie. Pak to tak na tom světě vypadá.. ;-D

0/0
20.10.2011 22:10

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Samozřejmě, že poplatek 1% jednosměrně je zlodějina, ale u mnohých trhů hraje mnohem větší roli než ceníkový poplatek slippage. Ovšem pro vyvrácení široce prezentované mýlky, že obchodování na trzích je hra s nulovým součtem je irelevantní, zda je poplatek 0,1%, 1% nebo 10%.

Budete se divit, ale zastávám myšlenku, že na trhy může vstoupit každý racionálně myslící člověk nezávisle na dosaženém vzdělání. Ovšem samozřejmě každý má tendenci sám sebe vnímat jako racionálně myslícího a je jasné, že specializované vzdělání poskytuje malý náskok.

0/0
20.10.2011 22:28

jan_bivoj

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Víte, co mne pobavilo? Vy mi vyvracíte představu, že obchodování je hra s nulovým součtem, protože říkáte, že je to hra se záporným součtem. Ale já to, že je to hra s nulovým součtem, říkám jen proto, abych objasnil svůj negativní náhled na spekulaci.

Takže já nemám vůbec žádný problém s tím, že píšete, že to není hra s nulovým součtem, ale hra se záporným součtem.

Mně úplně stačí konstatovat, že spekulant nemůže vydělat víc, než někdo jiný prodělá, tedy že to není hra s kladným součtem.

Jestli se to k nule zespoda blíží, nebo je jí to rovno, je mi jedno.

Já se hádám s kolegou, který tvrdí, že spekulant může vydělat víc, než někdo jiný prodělá.

0/0
20.10.2011 22:51

PeHl

Re: spekulanti parazitují na systému, zvyšují ceny spotřebitelům

Přiznám se, asi jsem nesledoval zcela přesně Váš spor s kolegou, za což se dodatečně omlouvám a taky nejsme ve sporu, že astronomické zisky dosažené obchodováním na trzích jsou čistá zlodějina, pokud k tomu připočteme manipulace s trhy, může se jevit otazné, jaktože bankéři velkých bank ještě nesedí za mřížemi?

Jenže na druhé straně, jak chcete vyjádřit svou frustraci z toho, když Vám všichni okolo lžou a je to tak závažné a zřejmé, že už na tom nemůžete dál nejen participovat, ale se na to dívat? (namátkou kvalita subprime CP, množství a kvalita vzájemných tržně neoceněných závazků v rozvahách bank nebo udržitelnost státních deficitů potažmo dluhů)...

0/0
20.10.2011 23:06

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.