Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pozor na směnky. Je to dobrý pomocník, ale dokáže být také zlý pán

"Nabízím půjčku na směnku ihned a bez prokazování příjmů." Podobných lákavých inzerátů najdete na internetu, v novinách, nebo i na zastávkách nepočítaně. Jestli nechcete ublížit svým rodinným financím, dejte si na půjčky na směnku velký pozor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sun.alex

Směnka napsaná na krabici od banánů...

Konečně, proč ne? V banánové republice;-D Jinak pánové, to je tedy úroveň...:-P

0/0
9.12.2011 21:44

AceBird

Kritika článku

Pár lidí tu kritizuje článek, že neuvádí, na co konkrétně si dát pozor, jaké jsou náležitosti, apod. Dle mého názoru jde o tak složitou problematiku, že stačí pouze nadpis. Taky tu nenajdete článek o tom, jak zapojovat plynový sporák, že si máte dát pozor na příliš stočenou hadici, správně seřídit trysky, kolik omotávek konopím máte na závitu udělat, a jak potom zkontrolovat, jestli plyn neuniká... Závěr by tedy měl být: potřebujete-li směnku (ať už vystavit nebo přijmout), poraďte se s odborníkem na směnky.

+1/0
8.12.2011 22:51

Sep

Všude samá reklama.

Půjčky cpou to do TV do schránek do novin prostě všude.Pak nemá být krize.Kdo chce půjčku si obstará i bez reklamy.Nikotýn je proti tomu sláma,přes to je reklama na cigára zakázaná.:-/

+1/0
8.12.2011 16:18

blebleson

A co ochranné prvky směnky?

Jaké má směnka ochranné prvky a kontrolní mechanismy pravosti znemožňující její zneužití?

Směnka je několik stovek let stará záležitost, kdy obchodníků a firem bylo řádově méně než dnes, většinou se vzájemně mezi sebou znali, atd......, jenže teď žijeme v 21.století....... Život je dnes úplně jiný než jaký byl před stovkami let - v době vzniku směnek.

Pouhý podpis bez jakýchkoliv dalších ochranných mechanismů je dnes silně zastaralý a lehce zneužitelný postup, který současnému tempu globalizovaných podvodníků nedokáže vzdorovat..... Vždyť ani banka už peníze nevydá na základě pouhého podpisového vzoru, ale vyžaduje průkaz totožnosti + klient je snímán všudypřítomnými kamerami.... I z pohledu boje proti praní špinavých peněz je to instrument, který by v dnešní době už neměl mít žádné místo.

0/0
8.12.2011 15:57

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

když mi bude někdo podepisovat směnku,tak samozřejmě chci vidět jeho OP a kouknu na podpis,který je na něm uveden a porovnám ho,navíc autentičnost podpisu lze poměrně spolehlivě nechat v případě sporu posoudit grafologem;jinak si nemyslím, že Vámi namítané výhrady k zastaralosti směnek jsou na místě, právě naopak, proč měnit něco, co funguje staletí, např. u nás je směnečný zákon z r. 1950 a byl za těch více jak 60 let novelizován (nijak významně) pouhým dvěma novelami, což jednoznačně dokazuje kvalitu takového předpisu, jen na okraj uvádím, že tento zákon navazuje na předchozí více méně rakouskouherskou úpravu a není tedy poznamenán dobou svého vzniku. Pokud jste věřitel, tak směnky opravdu představují velmi efektivní a rychlé řešení Vašich pohledávek, nezkoumá se kauza, ale jen její formální náležitosti, nemusíte se pak někde u soudu dohadovat, proč by Vám měl Váš dlužník zaplatit, prokazovat, že jste mu dodali zboží a on nezaplatil, případně mu vyvracet jeho námitky na kvalitu apod.

0/0
8.12.2011 16:14

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Anonymní vklady také fungovaly celá staletí, u nás dokonce i v období socialismu...a přesto byly zrušeny, protože umožňovaly efektivní praní špinavých peněz. Doba se holt mění a spolu s ní i dobové požadavky. Tu samou funkci přece  mohou plnit i směnky, právě proto, že tam není definováno za co se dotyčné peníze mají vyplatit. Navíc - ochranný prvek pouze podpisem + 3 dny na reakci + fikce doručení - tohle je snad špatný vtip. Co když si vás vyhlédne nějaký podvodník, vyrobí si falešnou směnku na neexistující dluh a ten platební rozkaz načasuje zrovna na dobu, kdy budete na dovolené?Jak se pak dodatečně proti takovému podvodníkovi budete bránit? :-P

0/0
8.12.2011 16:25

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

tak předně směnku zásadně nepodepisuji já, ale můj dlužník, že.....ale jinak se to samozřejmě řešit dá, zmeškám-li lhůtu pro námitky z omluvitelného důvodu (např. jsem byl na dovolené), tak požádám soud o prominutí změškání lhůty dle § 58 OSŘ, pak normálně namítnu falzum podpisu na směnce a souběžně dávám trestní oznámení pro podvod, resp. spíše pro padělání a pozměňování peněz; v případě, že to nestihnu (požádat o prominutí zmeškání lhůty), tak bych zvážil obnovu řízení jako mimořádného opr. prostředku, samozřejmě opět s trestním oznámením viz výše

0/0
8.12.2011 17:02

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

A celé řešení vašeho problému bude stát pouze na tom, zda grafolog dokáže správně rozpoznat  falešnost vašeho podpisu.... A co když směnku předtím koupilo a prodalo několik subjektů, které se pochopitelně budou zaštiťovat "dobrou vírou" v pravost té směnky o které vy budete tvrdit, že je falešná? Jinými slovy, chápu-li váš příspěvek správně, sám připouštíte, že směnka je záležitost velmi lehce zneužitelná k podvodům.... a tedy, do 21.stol naprosto nevhodná, dodávám já.

Mimochodem, proč vlastně snad při všech jiných transakcích je vyžadováno vysoké zabezpečení - vysoké nároky na identifikaci a autentizaci stran transakci provádějících, když zde máme vytvořenou tuhle obrovskou bezpečnostní díru ve formě směnek, které jsou postavené pouze na podpisu?8-o

0/0
8.12.2011 17:46

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

podívejte se, podpis děláte i na jiných listinách, kde tento podpis stvrzuje Váš projev vůle jako za závazný, když třeba podepisujete smlouvu, přebíráte zboží apod. a také se jedná o běžné listiny bez nějakých hologramů a funguje to, jaký by byl rozdíl, když by měla směnka nějaké ochranné prvky, když ten podpis pořád dělá fyzická osoba, na tom žádný ochranný prvek nic nevyřeší, to by se pak musely pro vyloučení všech pochybností veškeré podpisy dělat ověřeně, což by značně ztěžovalo běžný občanský život, jinak na směnce můžete možnost rubopisovat vyloučit doložkou nikoli na řad.......mimochodem směnky jsou mezinárodně tradičně uznávaným způsobem placení a v mezinárodním obchodě jsou velmi využívané, pokud bychom to u nás nějak komplikovali tuzemskou legislativou, tak si tak způsobíme jen problémy

0/0
8.12.2011 19:48

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Důležitější smlouvy mají v naprosté většině případů ověřené podpisy. Pokud vím, tak některé typy smluv toto musí mít dokonce ze zákona - např. kupní smlouvy na nemovitost.

Navíc, pokud je smlouva falešná, existuje zde řada obranných mechanismů, které v případě směnek neexistují právě proto, že soud nezajímá proč, kdy, v jaké formě, za co,....vzniknul dluh na směnce. Soud řeší pouze formální stránku směnky, což je ovšem pouhá technikálie, která neříká vůbec nic o tom, zda je směnka pravá či falešná. I naprosto falešná směnka může být po formální stránce vytvořena naprosto bezchybně. Jinak, směnky se používaly v mezinárodním obchodě před mnoha desítkami let. Bylo by celkem zajímavé zjistit jak je tomu aktuálně v současné době, kdy mezinárodnímu obchodu vládne počítačové bankovnictví - znovu připomínám - žijeme v 21.stol, takže máme k dispozici možnosti, které ještě před pár desítkami let neexistovaly, avšak dnes jsou samozřejmé.

0/0
8.12.2011 22:20

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Ad. "možnost rubopisovat vyloučit doložkou" - hehe, vy máte opravdu smysl pro humor. Toto jistě dokážete ovlivnit u falešné směnky, když se prostě stanete obětí podvodu.....:-P Já totiž přece celou dobu zmiňuji snadnou náchylnost směnek k podvodu. 

Ad. "zboží proti pouhému podpisu" - hehe, opět dobrý vtip. Chtěl bych vidět firmu, která vám v současné době dá zboží jen tak proti podpisu, aniž by se ještě nějak jinak pojistila, že za zboží opravdu taky dostane zaplaceno.:-)

0/0
8.12.2011 22:30

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

o úhradě kupní ceny jsem nic nezmiňoval, o té nebyla řeč, jen jsem zmiňoval, že se podepisujete všude možně a platí to, já mám naopak zkušenost, že 99% smluv se nepodepisuje ověřeně (mluvím o B2B smlouvách nikoli na nemovitosti), nadávno jsem byl u smlouvy o prodeji akcií, kde to bylo za stovky milionů Kč, staří a noví akcionáři se sešli a nikdo nic neověřoval a byznys proběhl bez problémů, jinak s tím mezinárodním obchodem si to opravdu prostudujte,je to opravdu běžná věc, mrkněte se třeba na § 334 obch. zákoníku, opravdu tady malujete čerta na zeď, falešné směnky se vyskytují zcela ojediněle a navíc jsou následně eliminovány, protože na falzum se rychle přijde a samozřejmě se začne tím, že se namítá falešný podpis........já směnky ve své práci využívám poměrně často k naprosté spokojenosti - namísto sepisování složitých žalob o náhradu škody, píšeme jen, že směnka nebyla proplacena;-)

0/0
8.12.2011 22:51

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/manual-exportera/platebni-podminky-mezinarodniho-obchodu/1001370/43591/?page=3 tady si to pročtěte o směnkách v MO

0/0
8.12.2011 22:57

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Buď neumím číst, nebo vy rozumět textu, ale v tom vámi uvedeném odkaze nikde nenalézám ani pípnutí o nějakých statistikách četnosti využívání směnek v současném mezinárodním obchodu - opět připomínám, že mám na mysli současnost - tzn. 21.stol, kdy obchodu vládne elektronické bankovnictví.... Minulost stará desítky let  v dnešní perspektivě už není nijak zajímavá. :-)

A čert ten na zeď? Vzpomínám si, že to není až tak dávno, když jsem kápnul na článek, který tvrdil, že falešné směnky mezi podnikateli v Česku v současné době naopak představují značný problém.

0/0
8.12.2011 23:14

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Ad. "pouhý podpis" - to se jistě ve většině případů pouze podepisuje, ale ten podpis sám o sobě bez dalšího zajištění nic moc neznamená, celý obchod je pravděpodobně zajištěn ještě i jinak a nespoléhá pouze na podpis. Např. v případě toho vámi zmíněného prodeje akcií ty akcie majitele změní nejspíš teprve až po zaplacení dohodnuté kupní ceny, viďte? Nebo snad majetele změní hned po podpisu s tím, že ten prodávající prostě věří, že kupující dodrží svůj slib podpisem stvrzený a za akcie potom zaplatí?:-)

0/0
8.12.2011 23:25

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

ta předmětná smlouva měla cca 80 stran, samozřejmě to bylo zajištěno velmi dobře a logicky se akcie převedly až po zaplacení podstatné části kupní ceny, nicméně vlastní smlouva byla podepisována předem, což je logické. podpis je základním předpokladem platnosti a závaznosti písemného právního úkonu viz § 40 odst. 3 obč. zákoníku, ten odkaz, co jsem Vám uváděl byl k tématu používání směnek v MO, nikoli ke statistikám podvodných směnek, směnky jsou normální cenné papíry, se kterými se celosvětově obchoduje a slouží jako platební nástroje, na tom žádné internetové bankovnictví nic nemění a věřte, že leckdy směnka akceptovaná renomovaným směnečníkem (tím, kdo ji má proplatit - hovořím samozřejmě o směnce cizí, nikoli vlastní, se kterou se spíše setkává laická veřejnost nejčastěji) je ceněna zlatem na rozdíl od jiných finančních nástrojů, které mohou obzvláště v dnešní době mít velmi relativní hodnotu

0/0
8.12.2011 23:37

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Píšete, že smlouva měla 80 stran a vše bylo velmi dobře zajištěno...... no a právě tahle možnost směnce chybí, protože směnka stojí a padá pouze s podpisem, který navíc ani nemusí být ověřený, příp. podle podpisového vzoru..... Je to prostě strašně chatrné zajištění, které mohlo mít své místo v dobách před nástupem počítačů, ale v 21. stol je to už úplně mimo mísu. A navíc zde vidím i problém z hlediska praní špinavých peněz, možnosti financování terorismu, atd....popravdě řečeno se docela divím tomu, že spolu s anonymními bankovními vklady a podobnými instrumenty, které byly zlikvidované už dávno, nebyly zakázané také i směnky, které bych  teda osobně zařadil do stejného ranku jako jsou ty zmíněné anonymní vklady.....

0/0
9.12.2011 8:43

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

no vzhledem k tomu, že jich mám v práci plnej sejf a měsíčně mi tam 3-4 přibudou, Vás mohu ubezpěčit, že směnky fungují velmi dobře a Vaše obavy o zastaralost a nebezepečnost tohoto instrumentu jsou zcela liché, uvědomte si, že směnky se používají zejména jako zajišťovací instrument a v tomo smyslu fungují velmi dobře, koneckonců kdybyste si prostuosval judikaturu zjistil byste, že směnečné námitky se nakonec mohou zabývat i vlastní kauzou směnky obzvláště v případech, kdy se jedná o blankosměnky, které byly nesprávně doplněny v rozoporu se směnečným prohlášením (to není směnka). Ostatně, kdybyste někdy v nějaké bance zašel jinam, než do prostoru retailových zákazníků, o důležitosti směnek v obchodním životě by Vás rychle přesvědčili, nehleďte na směnky jako na záležitost, když si jde běžný občan půjčit 10tis k lichvářovi někam do sklepa.....

0/0
9.12.2011 10:16

blebleson

Re: A co ochranné prvky směnky?

Já vám váš pohled na směnky samozřejmě neberu. Pokud jsem vás pochopil správně, tak vy se businessem okolo směnek živíte, takže je pochopitelné, že váš postoj k nim bude veskrze pozitivní. Ovšem, to vůbec nevyvrací argumenty, které jsem uvedl v příspěvku z 8:43. Jistě i ty zmíněné zrušené anonymní účty by si našly řadu zastánců, kteří by ochotně snášli argumenty proč jsou v pořádku a užitečné..... to ale neznamená, že nebyly náchylné k využívání jako pračky špinavých peněz a k financování různých trestných aktivit. Směnky vidím obdobně.  A zabezpečení pomocí podpisu, který nemusí být ani ověřen ani podle jakéhokoliv podpisového vzoru, ani se nezkoumá zda dluh skutečně reálně existuje (když se nejedná o blankosměnku), no to se na mě nezlobte, ale nad tím zůstává rozum stát (přinejmenším ten můj), že takto nebezpečnou šílenost dnešní právní řád ještě vůbec připouští, ale to už se opakuji.:-P

0/0
9.12.2011 13:40

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

směnky nejsou primární náplní mé práce, používáme je jen jako prostředek zajištění našich pohledávek, resp. jejich následného vymáhání u soudu, kdy to procesně opravdu funguje velmi efektivně, tedy rychle - ti dlužníci jsou z B2B vztahů, nejedná se o žádnou úvěrovou činnost, a jen snad závěrem, krade se čím dál více a i přes ty směnky bohužel reálné vymožení pohledávek moc nefunguje, protože lidi nemají z čeho brát, krást se ovšem nestydí.....

0/0
9.12.2011 15:08

Krištof

Re: A co ochranné prvky směnky?

Platební rozkaz musí být doručen. U něj žádná fikce doručení neplatí.

0/0
8.12.2011 17:02

skoda-lasky

Re: A co ochranné prvky směnky?

Ovšem nikoliv směnečný platební rozkaz. u něj nastává fikce doručení třetím dnem uložení.

0/0
8.12.2011 17:08

Nyx

Re: A co ochranné prvky směnky?

já myslím, že to tak není, že když se to nepodaří doručit, uloží to na poště a až 10. den od uložení nastává fikce doručení a až od toho dne se počítají ty 3 dny, ne?

0/0
8.12.2011 19:39

skoda-lasky

Re: A co ochranné prvky směnky?

Jo pardon.

0/0
8.12.2011 19:59

pletiplot

Re: A co ochranné prvky směnky?

Není nic snažšího než vybrat chudákovi oznámení o uložení ze schránky. Nikdy se nedozví, že mu něco přišlo, za 14 dní mu klepe na dveře exekutor. Nebo mu rovnou obstaví barák a za pět dní je vydraženej, ale v dražbě, kam se přihlásí jen věřitelův člověk a koupí nemovitost za pětinu ceny. A chudák dál dluží.

0/0
13.1.2012 0:26

Nyx

pondělí

největší radost má advokát tehdy, když mu přijde klient se směnečným plat. rozkazem v pondělí v 16h do kanceláře, co se s tím dá dělat, že to dostal v pátek od soudu.....

0/0
8.12.2011 15:45

skoda-lasky

Re: pondělí

:-)R^

0/0
8.12.2011 15:55

Vanguard

Směnka

Moc nechápu tu posedlost směnkami...směnka není nic jiného než prostředek, jak rychleji získat exekuční titul...ovšem ta exekuce musí mít kde brát, takže se taky klidně může stát, že věřitel bude mít v ruce pravomocný směnenčný platební rozkaz, který mu bude k ničemu.

0/0
8.12.2011 11:36

voloda44

Re: Směnka

stat se to může...

0/0
8.12.2011 12:16

Pavel57

Re: Směnka

Rychlost je někdy důležitá, třeba v situaci, kdy dlužník začne slovně tvrdit, že se už blíží okamžik splacení dluhu, ale termín se odkládá a odkládá a na jeho nemovitosti najednou objevíte exekuční příkaz k prodeji a začnete mít strach, aby se svého majetku nezbavil, nebo aby skutečně nedošlo k dražbě - pak hodně záleží na tom, abyste měl co nejdřív v ruce vykonatelné rozhodnutí  ... Aktuálně trvá vystavení směnečného rozkazu cca 1 měsíc (nedávná zkušenost, obvodní soud Praha 8), takže s doručením a nabytím právní moci jsou to měsíce dva. A když budete mít taky štěstí, tak si dlužník vyzvedne listiny v pátek večer a na hledání advokáta a vymýšlení jak placení oddálit podáním odporu mu zbude jen jeden pracovní den ... :-)

0/0
8.12.2011 12:49

Mouchard revival

Re: Směnka

se směnkou na obvodní soud?

0/0
8.12.2011 12:54

Pavel57

Re: Směnka

se směnkou za dlužníkem, když nezaplatí, tak s návrhem na vydání směnečného platebního rozkazu na soud ....

0/0
8.12.2011 12:56

Mouchard revival

Re: Směnka

se směnkou za dlužníkem nemusíš a obvodní soud tě pošle na městský... :-P

0/0
8.12.2011 12:57

Pavel57

Re: Směnka

Aha :-) tak to se omlouvám, tu žádost dával můj advokát a ke kterému soudu jsem se ho neptal ... Díky za upřesnění.

0/0
8.12.2011 13:09

Mouchard revival

Re: Směnka

v pohodě... :-)

0/0
8.12.2011 13:24

Vanguard

Re: Směnka

Jasně, ale námitky (ne odpor) stejně podá, čímž se dostaneš do normálního soudního řízení s nařízením jednání, rozsudkem a odvoláním proti němu...

0/0
8.12.2011 14:37

skoda-lasky

Re: Směnka

To je otázka, ona ta třídenní lhůta je opravdu šibeniční.

0/0
8.12.2011 14:38

kapr123

Re: Směnka

V takovém případě pak držiteli směnky nezbývá, než ji prodat dlužníkovi subjektu, kterého není možno ze směnky exekuovat, protože nic nemá a tento dlužník ji pak jako svoji pohledávku vůči svému věřiteli započítá se svým závazkem vůči němu.

0/0
8.12.2011 15:31

Vanguard

Re: Směnka

Za prvé, k tomu nepotřebuješ směnku-takto se dá prodat v podstatě každá pohledávka. Za druhé, člověk, kterému není v exekuci co sebrat, asi obvykle sám moc dlužníků mít nebude.

0/0
8.12.2011 21:33

lojzicekodvedle

Re: Směnka

muzete mit plny pytel smenek a je vam na nic.Kdyz dluznik nevlastni zadny majetek a nema prokazatelny prijem,mate jednoduse smulu;-D

0/0
8.12.2011 17:04

lojzicekodvedle

Re: Směnka

take nechapu posedlost smenkami.ten kdo podepise smenku je ve vetsine pripadu naprosty zoufalec a je mu jedno,jestli na smenku vyplnite 10 tisic nebo 100 milionu,protoze vam stejne nic nevrati.Znal jsem chlapika co rozpujcoval 90 milionu na smenky a ted nema ani korunu.nevedel bohuzel o pujcovani penez zhola nic a dopadl,jak dopadl;-(

0/0
8.12.2011 17:13

kapr123

Ještě "maličkost"

Směnka, a to jakákoliv, může být platná pouze v případě, že zní na jakoukoliv reálně existující měnu. Tedy, zní-li na měnu neexistující(v době vystavení), tak je absolutně neplatná. Proto se velmi často stávalo, že po 8. únoru 1993 byly v setrvačnosti vystavovány směnky znějící na Kčs, které právě kvůli tomu jedinému písmenku "s" byly absolutně neplatné. A to pak bylo divení u soudů, když byly směnečné žaloby zamítány. 8-o

0/0
8.12.2011 11:13

Mouchard revival

Re: Ještě

já jsem viděl směnku splatnou 31. 6. XXXX :-)

0/0
8.12.2011 11:20

CortaCircuito

Re: Ještě

Takových chytáků je celá řada... například směnka musí být jen v jediném jazyce. Nesmí například být uvedeno: Za tuto směnku zaplatím tisíc pětset dollars.

0/0
8.12.2011 11:21

MagdaKotková

Zajímavý tip - Jak na insolvence!

Srozumitelný server s problematikou řešení insolvence a oddlužení, jsou tam i konkrétní příklady, jak se člověk dostane do dluhové pasti a jak se to dá řešit. Třeba to někomu pomůže: http://www.jak-na-insolvence.cz

0/0
8.12.2011 10:46

Martin z HK

Směnka má ještě jeden efekt, a to psychologický

Když se dlužník kroutí ji podepsat, rychle poznáte, že to s navrácením peněz nemyslí moc vážně.

0/0
8.12.2011 10:05

skoda-lasky

Re: Směnka má ještě jeden efekt, a to psychologický

Já bych směnku nepodepsala, i když své dluhy platím.

+2/0
8.12.2011 10:16

Martin z HK

Re: Směnka má ještě jeden efekt, a to psychologický

Jesli své dluhy platíte, nemáte se čeho bát. Já bych beze směnky nepůjčil nikomu.

0/0
8.12.2011 10:30

hnusil VI. - věčný bojovník

Re: Směnka má ještě jeden efekt, a to psychologický

Asi tak, kdo nechce podepsat smenku, tak je zcela evidentni, ze tusi problemy se splacenim svych zavazku.

0/0
8.12.2011 10:37

CortaCircuito

Re: Směnka má ještě jeden efekt, a to psychologický

Není to tak jednoduché:

1) Často jsou vyžadovány blanko (bianco) směnky - bez vyplněné směnečné sumy a bez splatnosti. Člověk, který podepíše takový papír je sebevrah. Nedá se to ošetřit tak, aby to pro dlužníka bylo bezpečně chráněno před zneužitím.

2) Směnky jsou většinou s doložkou "bez protestu" - takže fakticky nemusí být předložena k placení (nemusí vás nikdo vyzývat k zaplacení) - a o splatnosti se můžete dozvědět až od soudu. Bránit se pak nákladům řízení je pak velmi velmi těžké (ač na ně věřitel nemá právo).

3) Velmi špatně čitelný rozdíl mezi hlavní pohledávkou a zajišťovací směnkou ... u špatně udělané směnky dlužníkovi hrozí, že bude muset zaplatit dvakrát. (jednou pohledávku a jednou směnku...)

+1/0
8.12.2011 11:09

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.