Diskuze

Jedenáct novinek zákoníku práce, které je užitečné mít v hlavě

Letošní novela zákoníku práce přináší řadu novinek, na které si budou muset zaměstnavatelé i pracovníci zvyknout. Které to jsou a co si v pracovních vztazích ohlídat?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hellmoon

10. 1. 2012 10:54
Zákoník práce ........

To je výsměch zaměstnancům. No co, mají podnikat ;-)

0 0
možnosti

King4

9. 1. 2012 22:53
Kde jsou odbory ? Kde je náš táta Falbr ?

Spí někde jak blanický rytíř ?

No, když za Vámi dojde dacan šéf a řekne: "Podepiš dohodu, jinak zavolám policii, že jsi mi právě ukradnul peníze z peněženky, nebo že jsi zděloval informace konkurenci !" Tak taky nic moc neřešíš. Můžeš protestovat, roky se soudit, ale proti firmě co má peníze na to, aby se roky mohla odvolávat toho moc neuděláš. Já takto přišel o 250.000,- za konkurenční doložku.

0 0
možnosti

sucipej roznec druhy

9. 1. 2012 23:18
Re: Kde jsou odbory ? Kde je náš táta Falbr ?

A to ji pak musis dodrzet i kdyz ti neplati?

0 0
možnosti

Bery

9. 1. 2012 20:40
Kde je protivaha k bodu 3. ?

Nejak chybi moznost, ze by si mohl zamestnanec pujcit jineho zamestnavatele bez toho, ze by to melo negativni dopad na jeho soucasnou pracovni smlouvu... ;-D

0 0
možnosti

VeronikaprosteNika

9. 1. 2012 20:39
Doba určitá

Musím říct, že vzhledem k tomu, že jsem pracovala v bance se dívám na dobu určitou z trochu jiného pohledu. Obávám se, že když pominu všechno kolem minimálně náš bankovní systém na takovou úžasnou novinku připraven není. Obecně platí to, že člověk zaměstnaný na dobu určitou nedostal úvěr, hypotéku a nic podobného. Jedinou vyjímkou bylo čestné prohlášení společnosti, že plánuje smlouvu dále prodloužit (a to udělá málokterá společnost). Obávám se, že toto může způsobit ještě další větší a hlubší krizi. Nejsem zastáncem úvěrů, ale pokud si nikdo nebude moci pořídit bydlení, protože má smlouvu na určitou dobu... no nevím... nevidím to jako šťastné..

Nevíte někdo jak je to když ženská jde na mateřskou a má smlouvu na dobu určitou?8-o

3 0
možnosti

Kamil_D

9. 1. 2012 21:14
Re: Doba určitá

"Nevíte někdo jak je to když ženská jde na mateřskou a má smlouvu na dobu určitou?"

Jak by to bylo? Jako dosud. Pracovní poměr skončí sjednaným dnem. Pracovnice pobírá od státu peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.

0 0
možnosti

KOLDAK

9. 1. 2012 19:22
Prvních 10 kroků k otroctví

0 0
možnosti

Yvaine

9. 1. 2012 18:49
Odobry

Mě by jen zajímalo, kde chrápali odboráři, když politici pletli tenhle bič na zaměstnance ;-O

Co mi vadí nejvíc, je 9 let smlouvy na dobu určitou. Představte si vysokoškoláka (nějaký 25 let), nastoupí do nové, třebas i dobře placené, práce. Dostane smlouvu na tři roky, pak taky na tři a pak znova...hypotéku mu nikdo neposkytne, protože má smlouvu na dobu určitou. Tedy na hypotéku dosáhne někdy kolem 34 a bude jí splácet do sedmdesáti...nemluvě o mladých ženách - pro ty je to vyloženě likvidační, protože buď může čekat 9 let, aby se měla po MD kam vrátit, nebo půjde na pracák, protože smlouva za dobu MD doběhla.

Zas může šéf odborářů Zavadil mlátit hubou v TV, že jsou na straně pracujících.

1 0
možnosti

ende

9. 1. 2012 19:02
Re: Odobry

No když pořádali protesty byl jste tam?

2 0
možnosti

tnx

9. 1. 2012 18:26
Proč 4?

To vymyslel nějaký idiot v zájmu ochrany zaměstnanců před přesčasy, ne? To je děs. :-(

1 0
možnosti

Kicker

9. 1. 2012 17:53
To je dobrý, takže pokud toho využijí všichni zaměstnavatelé

Tak se lidi udřou a nedostanou za to ani zaplaceno. Též dobré. Hlavně, že přesčasy vedoucích se platí, ale ostatních ne. :D

0 0
možnosti

voloda44

9. 1. 2012 18:18
Re: To je dobrý, takže pokud toho využijí všichni zaměstnavatelé

jaký si to uděláš... platit můžou všichni všem... přesčasy jsou stejné ;)

0 0
možnosti

Jozifek

9. 1. 2012 17:32
DŮLEŽITÉ!!!

...a taky důležitý bod, na kterém firmy své zaměstnance vydírají! Nová pracovní smlouva se MUSÍ podepsat před ukončením stávající, jinak je zaměstnavatel POVINNEN sjednat se zaměstnancem pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V tomto případě se nebere v potaz pohovor se zaměstnavatelem, ale písemné stvrzení. Tzn, že když má zaměstnanec pracovní smlouvu např. do 31.12., tak novou musí podepsat nejpozději v tento den. V případě podepsání po tomto datu pracovní smlouva MUSÍ být na dobu neurčitou. V praxi často zaměstnavatel nutí zaměstnance k této nevýhodě, že jsme jenom lidi, já vám posílala pozvánku mailem, vždyď vám váš nadřízený říkal že...měl jste dovolenou (podepisuje ji zaměstnavatel). Toto by si měli uvědomit i odbory (teda jestli se můžou tak nazývat) a být v tomto zaměstnancům nápomocní...NENÍ POVINNOST ZAMĚSTNANCE UPOZORNIT ZAMĚSTNAVATELE NA TUTO SKUTEČNOST...!

0 0
možnosti

Kamil_D

9. 1. 2012 21:18
Re: DŮLEŽITÉ!!!

To se nějak pletete.

I dosud platilo, že pokud po dni skončení pracovního poměru na dobu určitou vykonával zaměstnanec práci s vědomím zaměstnavatele, tak se ten pracovní poměr ze zákona změnil na pracovní poměr na dobu neurčitou.

(Tedy žádná prac. smlouva na dobu neurčitou se nesjednává)

"V praxi často zaměstnavatel nutí zaměstnance k této nevýhodě, že jsme jenom lidi, já vám posílala pozvánku mailem, vždyď vám váš nadřízený říkal že...měl jste dovolenou (podepisuje ji zaměstnavatel). " - Nerozumím, co myslíte tou nevýhodou?

Spíš je to výhodné pro zaměstnance, když má prac. smlouvu na dobu neurčitou.

3 0
možnosti

maiden011

9. 1. 2012 17:30
?

V tom bodě 2 je to nějaká blbost, ne? Doba určitá vcelku může trvat 3 roky (to dvojí prodloužení se musí vejít do těch 3 let), né 3+3+3 (9let), ale například 1+1+1(max.3 roky v součtu.) Tak teď jsem z toho jelen.

0 0
možnosti

Jozifek

9. 1. 2012 17:34
Re: ?

neni. Pracovní smlouva na dobu určitou může být na max. 3 roky, pak vám ji musí prodloužit, neprodloužit, nebo na neurčito. Tuto výhodu má zaměstnavate 3x tj. dohromady 9let.

1 0
možnosti