Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Své pracovníky nedrží na řetězu a všem se to vyplácí

Neřeší, v kolik kdo chodí do práce, jestli vůbec přijde a jak pracuje. Jde jim o výsledky, nápady a loajalitu. To jsou svobodné firmy, které už i u nás mění pohled na přístup k zaměstnancům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fomik

Tykání

Proč si zaměstnanci v české pobočce tykají, když v americké si vykají?

0/0
24.1.2012 14:14

multimotyl

Re: Tykání

angličtina nezná tykání, je to archaismus (thou, thee), který se používá třeba při komunikaci s bohem při motlidbách.

0/0
27.1.2012 13:40

bitkar

zaplatpanbuuuu

... za sefy, ktery takto premysleji. Aspon nekomu ty souvislosti dochazi.... Me nedavno vyhrozovali, ze me vyhodi, ze prichazim o par minut po 8my hodine. Pritom to nema ZADNY vliv na moji praci a odchazim obvykle o to pozdeji z prace. A kdyz jsem se k tomu slusne ozval, tak odpovedi byl email hodny komunistickeho lidra o tom, jak jsou my pozdni prichody (o 5 min.) vysmechem vsem dochvilnym zamestnancum a jak vsichni pracuji tvrde nad ramec a jak zavdavam k moralnimu rozkladu firmy (doslova). Neni nad to mit super zamestnavatele/sefa a kolegy. Mit na praci klid a byt motivovan prostredim firmy a mit tak vlastni zajem, aby firma prosperovala. Uz jsem to zazil nekolikrat, bohuzel vzdy se to nejak pokazilo. Vetsinou konec a masivni odchod puvodnich zamestnancu nastal kdyz sef seznal, ze firma je uz dost velka a ustanovi jiny system vedeni, ustanovi vedouci pracovniky apod. To byl zacatek konce.

0/0
23.1.2012 12:33

moje mladá teta neužila světa

Re: zaplatpanbuuuu

A máte nějaký důvod, proč nechodíte včas? Teda mimo to, abyste pasivně agresivně provokoval?

0/0
23.1.2012 19:40

bitkar

Re: zaplatpanbuuuu

agresivne? :D provokoval? podejte si ruku s mym sefem. Chodit do prace o par minut pozdejc je hrozne agresivni.

Duvody jsou ruzne, provoz, zmrzle auto, popelari nebo to proste netrefim.

0/0
24.1.2012 11:13

Tomáš Škvrna

Re: zaplatpanbuuuu

Njn, šéfové často nechtějí schopné lidi, ale slepě loajální ovce, které nekladou odpor a jen se poslušně přizpůsobují jejich rozmarům. A když cítí, že je některý zaměstnanec silnější a ohrožuje je, tak si najdou záminku k vyhazovu.

Naštěstí v mé sučasné práci mám taky hodně volnosti. Např. v tom, že se mohu opozdit až o hodinu, aniž bych byl za to sankcionován a dokonce přišel o prémii za vzornou docházku :-) Nebo mohu si odejít, kdy potřebuju, aniž bych se musel omlouvat...

Když to porovnám s bývalou prací, kde to bylo podobné jako u Vás, tak se to pozitivně projevilo na tom, že pracuju o třetinu rychleji a s min. o 75% menší chybovostí.

0/0
24.1.2012 19:06

Glock Mark XXIII

Tykání není problém v anglosaském světě, tam nemají vykání

Ne tak u nás.

0/0
23.1.2012 11:59

bitkar

Re: Tykání není problém v anglosaském světě, tam nemají vykání

tykani a respekt k sefovi jsou dve ruzny veci. To, ze mu tykate neznamena, ze se nechovate jako k sefovi. Ten vztah muze i u tykani byt klidne patrnej.

+1/0
23.1.2012 12:34

moje mladá teta neužila světa

Re: Tykání není problém v anglosaském světě, tam nemají vykání

Nikoliv. V angličtině tykání existuje, ale dávno už se nepoužívá. Všichni si vykají a stupně neformálnosti se odlišují používáním příjmení a křestního jména.

+1/0
23.1.2012 19:42

Tce

Jak jen to bylo?

Kde není sebekázeň, musí být byrokracie. ;-) Většinu práce dělám z domova, když nějaký úkol dělám déle kvůli vlastní chybě, tak si čas navíc nepočítám. Za návrhy na zlepšení práce máme pružný systém odměn, tykání s většinou není problém a volnočasové aktivity (vlastní posilovna, atp.) taky fungují. :-) Dobrý šéf a firma prosperuje, pak lze ledacos zvládnout, ale výsledky musí být špičkové. Ne náhodou se říká, že je důležitější s kým než co. :-) Sami musíte chtít ze sebe vydat maximum.

0/0
22.1.2012 22:02

citizen of Czech Banana republic

někdo to má rád místo .....

teambuilding je jako benefit jo, no tak já už nemůžu, no ;-D

+2/0
22.1.2012 21:28

skoda-lasky

Re: někdo to má rád místo .....

To je stejný benefit jako mobilní telefon.:-)

+1/0
22.1.2012 21:48

Vass

Re: někdo to má rád místo .....

Mobil a PC je dneska pracovní nástroj(něco jako montérky, lopata a krumpáč dělňase). Firma, která tyto pracovní nástroje počítá do benefitů je eufemisticky řečeno "zvláštní" . I když v ČR toto lidé pořád považují za benefity, tak je firmy při tom nechávají. :-P

+1/0
23.1.2012 8:22

skoda-lasky

Re: někdo to má rád místo .....

Nejen, že je to pracovní nástroj, ale znamená to, že Vás klient může dohonit kdykoliv a kdekoliv.:-)

+1/0
23.1.2012 10:11

steve78

Re: někdo to má rád místo .....

Tak pokud ti firma cáluje i soukromé hovory tak to benefit je. A i ty hovory co nezacáluje jsou za firemní tarif na který ty jako jednotlivec nedosáhneš. Ale je pravda, že je to takové diskutabilní. A ntb tam je problém, že aby byl benefitem tak bych měl mít neomezenou možnost tam něco instalovat, což ale logicky odporuje bezpečnosti firmy.

0/0
23.1.2012 19:00

skoda-lasky

Re: někdo to má rád místo .....

Necáluje.:-)

0/0
23.1.2012 20:35

on8.

S entuiasmem budu pracovat pouze pro spolecnost

jiz budu (spolu)vlastnit, moji nadhodnotu mam rad  :-)

+2/0
22.1.2012 20:44

moje mladá teta neužila světa

Re: S entuiasmem budu pracovat pouze pro spolecnost

A už jste si ji založil? Nebo čekáte, až ji někdo přinese na stříbrném podnose?

0/0
23.1.2012 19:43

cokoo

Tady je vidět, co jsme zač

Článek je o tom, že i ve velkých firmách, úřadech, obchodech i továrnách s pevnou pracovní dobou lze praktikovat řízení bez buzerace, přehnané kontroly a lpění na včasných příchodech plus osm hodin pracovní doba.

Šéf musí znát své podřízené, umět organizovat a koordinovat.

Svým podřízeným důvěřovat, stanovit jasná pravidla, nedat prostor pro vychcanosti a nepodezírat je dopředu z bůhvíčeho. Cizinci mají též špatné zkušenosti s lidmi a přesto netrpí předsudky.

+1/0
22.1.2012 18:23

Patrik Šebesta

Jenom

skrytě a v koutku závidím.... zažil jsem něco podobného v menším a mohu říci, že takový kus práce jako tehdy a tam se nikdy jindy neudělal. Každý věděl co má dělat, co dělá... Když jsem nedorazil do práce, nic se nedělo, protože jsem to udělal, když bylo potřeba. Když byla práce hotová, šlo se domů... a kupodivu opět 1,5 násobek průměrné mzdy.

+2/0
22.1.2012 10:36

rub.l

Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Dělal jsem v podobné firmě "kamarád" a bylo to nesnesitelně demotivující-opravdu nás nikdo nedržel na řetězu, a tak jsme na to kašlali.. Myslel jsem, že podobné experimenty už lidi nebaští..

0/0
22.1.2012 9:17

cokoo

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Naopak volnou pracovní dobu neboli flexibilní úvazek by chtělo spousta lidí, jenže nebýt zahraničních firem ze západu, tak Češi ani neví, že existuje něco jiného, než pracovní doba od do. Ovšem x šéfů se drží tradičního modelu vlastní nepostradatelnosti, kontroly každého prdu a buzerace podřízených včetně pevné pracovní doby.

+2/0
22.1.2012 18:02

skoda-lasky

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Chcete říct, že dokud nad Vámi někdo nestojí pomalu s bičem, nepracujete?

0/0
22.1.2012 18:32

Hroznej_puberťák

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Jasně že ne, a pokud nade mnou někdo s bičem stojí, vymýšlím, jak práci co nejlépe předstírat a dotyčného s bičem co nejlépe přečůrat, už jen pro ten pocit :-P;-D

0/0
23.1.2012 10:36

moje mladá teta neužila světa

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Ty jsi ale hroznej, a mluvíš jak puberťák!

0/0
23.1.2012 19:45

Hroznej_puberťák

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

V

0/0
24.1.2012 11:51

dino_na_idnes

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Jak se píše v článku, tento styl není pro každého. Já dělám ve velké firmě s oficiálně striktními pravidly, ale můj šéf chápe, že práce na píchačky a bič prostě nejsou cesta, jak ze mě dostat výkon, tou je zajímavá práce.

Takže funguju úkolově a odvádím práci skoro za dva, na jednu stranu chodím do práce na půl desátou (jsem líný vstávat) a odcházím docela náhodně mezi půl pátou a šestou (podle toho, jaký mám program po práci), na druhou stranu, když mě něco chytne (a takových úkolů je naštěstí většina), nemám problém na tom dělat do tří do rána či přes víkend.

To není o experimentech, to je o tom, že různí lidé myslí různě a v oborech, kde se hraje na zakázky (je daný objem práce a termín, kdy má být hotova), prostě tak nějak nedává smysl buzerovat za pozdní příchody a sledovat dobu prosezenou v kanclu.

A že to musí mít manažeři zmáknuté? To je zase o lidech, já se považuju za manažera sebe sama, šéf to toleruje a profitujeme z toho oba.

+1/0
23.1.2012 13:41

skoda-lasky

Re: Ale to musí mít manažeři zmáknutý..

Je to samozřejmě o tom, jak to ten manažer (ošklivé slovo) ošéfuje, jak si to ohlídá. Pokud je šéf neschopný, je buzerace typu píchačky nebo sledování času stráveného na internetu jediné, co umí.

0/0
23.1.2012 20:34

kan

Souhlas!

S firmou, pro kterou pracuji, mám podobný vztah. Pracuji doma, práci odevzdávám, jakmile je hotová, s šéfem komunikuji přes Scype. A oběma nám to vyhovuje. Doma toho udělám mnohem víc, protože mě furt někdo neruší, a když šéfovi řeknu, že práce bude tehdy a tehdy, ví, že se na to může 100% spolehnout a že dřív to opravdu nejde. Férový přístup z mojí i z jeho strany a oba jsme spokojení. A hlavně žádný stres! R^

0/0
21.1.2012 23:21

ould

Re: Souhlas!

no, pokud teda nejsi klasický OSVČ, děláš to tak celý měsíc a v platu nemáš zahrnuty své domácí režijní náklady (energie apod.) tak jsi pěknej trouba:-P

0/0
22.1.2012 18:20

airwar

Re: Souhlas!

A proč by byl trouba? V klidném pohodovém prostředí je člověk skutečně mnohem produktivnější, krom toho člověk ušetří hodně času co by strávil dojížděním, o penězích nemluvě. Já doma za pět hodin udělám totéž co v práci za osum, Cesta z práce a do práce mě zabere cca. 2 hodiny. Co je podle Vás výhodnější, muset každý den jezdit do práce a strávit na cestách a prací cca. 10 hodin, nebo pracovat v klidu doma 5 hodin denně?

0/0
22.1.2012 20:53

ould

Re: Souhlas!

já o voze a ty o koze, měl jsem na mysli, že doma si topíš, svítíš, pouštíš vodu máš zapnutý PC apod, apod na svoje náklady

další otázkou je pak čas strávený cestou do zaměstnání a zpět, nehledě na to že většině zaměstnání jde o kolektivní činnost, která vyžaduje aby pracovní kolektiv byl pohromadě

+1/0
23.1.2012 0:52

dino_na_idnes

Re: Souhlas!

No, takovýto přístup obvykle zahrnuje vyšší plat, než je obvyklé... A do něj se ty náklady na práci doma prostě rozpustí... Ono obecně si rozúčtovávat mzdu do poslední položky (spotřebovaný toaletní papír při práci z domova) je takové zvláštní, jednak jsou věci, které penězi oceníte těžko, jednak jsem osobně zastáncem přístupu, že vezmu celkový příjem, odečtu celkové výdaje a dívám se, zda jsem spokojený s tím rozdílem.

+1/0
23.1.2012 13:50

moje mladá teta neužila světa

Re: Souhlas!

Od toho si ale zase odečtěte čas a náklady za ušetřenou cestu do práce a opotřebování pracovního oblečení, které je u většiny lidí formálnější, než když pracují doma.

0/0
23.1.2012 19:48

kan

Re: Souhlas!

A kolik ušetřím třeba jen na síťové jízdence, popřípadě benzínu? Počítač jede u nás doma neustále tak jako tak. Jídlo si musím koupit doma i v práci. Takže jediná ušetřená věc je voda. Vylej - nalej, ale nemám žádný stres.

0/0
23.1.2012 16:55

ould

Re: Souhlas!

nějak tomu nerozumím, to jako že u tebe v bytě je celý den někdo kdo má puštěné PC? pak ale to tvoje "pracovní" PC je jaksi navíc nemyslíš a když uvádíš to jídlo, tak to si taky nějak musíš připravit

nicméně, já jsem měl na mysli takovou tu klasickou domácnost, kdy většnu dne je byt prázdný, topení je vypnuté nebo stažené na minimum, nikdo nesvítí, nevaří, nespotřebovává vodu apod.

0/0
24.1.2012 8:27

kan

Re: Souhlas!

Ne, můj počítač jede neustále, vypínám ho jenom v noci. Je jedno, jestli na něm makám nebo si pouštím hudbu namísto rádia. I když zrovna nepracuju, tak si občas zkontroluju email nebo chat, protože mám přátele po celém světě a každý je vzhůru v jinou hodinu. Ostatní mají mobil, já comp. Prostě ráno v 7 ho zapnu a o půlnoci vypínám. Jídlo připravené doma vyjde na stejno ne-li levněji než to, co si koupím v restauraci. V naší domácnosti je někdo pořád doma. Dům nezůstává prázdný, takže topení jede neustále. Takže nevím, co si představujete pod pojmem "klasická domácnost", ta moje vaší představě očividně neodpovídá. A jak říkám, jenom za síťovku bych měsíčně vyplácla minimálně 700. A kde je ušetřený čas, ten se na peníze převést nedá. Dám přednost 2 hodinám volného času denně navíc, děkuju pěkně.

0/0
24.1.2012 13:00

ould

Re: Souhlas!

není zač:-P

ale je vidět že ty jsi jedna z těch co žije svůj život v matrixu jelikož ti nic neříká pojem "klasická" domácnost kde rodiče jsou v práci a potomci ve škole popřípadě je žena na mateřské

no nic, žij si dál svůj virtuální život s tisíci virtuálními přáteli na sociálních sítích

0/0
24.1.2012 14:52

kan

Re: Souhlas!

Nežiju v Matrixu. Jsem dobře vydělávající svobodná ženská s bezvadnou prací, která je mým koníčkem. Tvůj shovívavý tón jen dokazuje, že když nevidíš "klasickou" rodinu s manželem, manželkou a jedním a půl spratky, umíš reagovat jen posměchem. Je mi tě upřímně líto, protože tvé omezené obzory patří do minulého století.

0/0
25.1.2012 22:39

estimator

TO TYKANI

jak koukam vsem lezi v zaludku.  Ono je to tak, ze vykani ani v anglictine neexistuje.  To, ze se oslovujeme prvnim jmenem je take vzite.  Nejake tytulovani, jako pane inzenyre se rovnez nepouziva, jelikoz v americe a kanade nikoho nezajima jake mel znamky na vysvetseni, ale jenom co umi.  Je to samozrejme jiny svet, ale cesi by se mohli hodne  benefitovat,  naucit se respektu k lidem, v businesu k zakaznikovi.  Cesku by moc pomohlo, aby se slusnemu chovani naucili ti mladi a ty voly co porad maji v puse uz nechat na pokoji.  Jak to znam v cesku, tak to bude jeste dlouho trvat, protoze o tom uz psal Alois Jirasek v romanu " U nas " o tom , ze cesi maji averzi k tomu se od jinych narodu cemukoliv naucit.

+2/0
21.1.2012 22:52

Dark5

Re: TO TYKANI

Jenze o tom tykani nebo vykani to vubec neni. Je to o tom, jak se ti lide citi...i kdyz sefovi vykam, muze to byt uplne normalni vztah, ale ani tykani me nepomuze, kdyz by byl "pitomec".

Jak se maji mladi naucit nejake moralce a schopnostem, kdyz je cely stat prolezly korupci, klientelismem a kamaradickovstvim? Prumernej plat je oproti ty americe ci kanade asi tretinovej, takze lidi koukaj na to, jak si vubec vydelat na bezny zivot. A nejlepsi mista se rozdavaj na zaklade stranicky prislusnosti, nikoliv na zaklade schopnosti...to neni moc motivacni.:-/

+1/0
22.1.2012 3:26

Patrik Šebesta

Re: TO TYKANI

Mě spíše než vykání... na druhou stranu, alespoň si dodržuji profesní odstup... štve to rakouské titulování nebo oslovování příjmením. To je maximalizace odcizení a navíc oslovování příjmením je mnohde chápáno jako stav podřízenosti. Já vesměs oslovuji funkcí nebo pokud to mám povoleno křestním jménem... příjmení užívám velmi opatrně a jen když musím...

0/0
22.1.2012 10:39

rydlas

Re: TO TYKANI

a proč je dobré si držet "profesní odstup" :-)

0/0
22.1.2012 21:52

terezav

Re: TO TYKANI

mluvíte mi z dušeR^R^R^

....kéž by zde bylo víc lid jako Vy

0/0
22.1.2012 9:31

fr-mottl

hodnoti se vysledky ...

tohle znam, jenom je vetsinou problem, jak definovat vysledek ...

0/0
21.1.2012 21:36

Dark5

Re: hodnoti se vysledky ...

Dokud je dost prace a je na platy, tak se uz vysledek vzdycky najde ;-D

Jestli jsem to dobre pochopil, tak manazerka Starbucksu si praci domu klidne vezme, ale prodavac/ka v jejich prodejne to uz ma trochu tezsi...leda, ze by kafe namlela na domacim strojku;-)

0/0
22.1.2012 3:18

cokoo

Re: hodnoti se vysledky ...

Výsledkem jsou tržby, poptávka, počet zákazníků (klientů), renomé firmy, počet vyrobených kusů v termínu.

0/0
22.1.2012 18:25

MiKos112

...

Tak jsem měl asi stěstí, ale za 15let co jsem zaměstnanec, jsem se s jiným přístupem nesetkal. A doufám, že se to ani nezmění.

+2/0
21.1.2012 20:35

TVK

Jde to i jinde

V clanku uvedene pripady jsou trosku extremni, ale pokud I ve velke firme se na danem oddeleni sejdou rozumni lide, tak prace muze byt podstatne volnejsi. Mam pod sebou par lidi a je mi jedno, kdy do prace prijdou, odejdou nebo si vezmou dovolenou. Podstatne je, ze maji hotovou praci. Klidne je necham denne surfovat tri hodky na netu, splknout si, protoze svoji kazdodenni rutinu maji zvladlou a vse funguje. Ano, tohle by klidne zvladl nekdo i s platem o tretinu nizsim, ale podstatne je pro mne to, ze pri problemech a krizovych situacich dokazou zabrat, resit a rozhodovat tak, ze firme prinesou minimalne o rad vic, nez jsou teoreticke ztraty z jejich “poflakovani”.

0/0
21.1.2012 20:25

M-120 AG

Re: Jde to i jinde

jo v kanclu neboli open space to asi jde...ale v jinych a mnohdy dulezitejsich oblastech to nejde...uz vidim,jak na stavbe delnici budou plkat tri hodiny nebo ridic autobusu prijde do prace az vstane...

0/0
21.1.2012 20:47

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.