Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na vlastní kůži: Sháním práci v humanitním oboru

Podle statistik jsou velmi žádané, podle studentů zajímavé. Podle většiny zaměstnavatelů tak trochu k ničemu. Řeč je o humanitních oborech. Zkušenosti z veletrhu práce popisuje Vítek Novák, student Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Labirinto

Co si kdo studuje

je samozřejmě jeho věc. Ale nemůže se pak dožadovat práce, ikdyž není. Jedna moje kolegyně za každou cenu chtěla VŠ, vystudovala humanitní obor, pro mne totálně o ničem, pak se divila, že si nikdo na zadek opět nesedá. To, že vystuduju mongoly anebo jakési vědy je opravdu jen a jen můj problém. Trh chce hold něco jiného. Ale to se ví už dlouho, nechápu to divení. Když chci práci, musím něco fakt konkrétně umět.

+1/0
4.5.2012 14:04

Ajwn

Jestli to nebude tím, že

i z inženýra např. strojního oboru, nebo elektro, můžete udělat pracovníka v humanitním oboru, ale opačně to bohužel nejde. Několik mých přátel ze strojárny dnes dělají obchodní ředitele, personalisty, prodejce a poradce v různých oborech se strojařinou zřejmě nesouvisejících. Kamarád co vystudoval filosofii dnes překládá nějaké publikace z angličtiny, ale většinu roku se toulá po barech, festivalech a přátelích a žije si bohémským životem na hranici chudoby..

+3/0
2.5.2012 8:54

pátý ze tří mušketýrů

Tvrdá realita z praxe.

Nejvíce mě pobaví informace, jak práci snadno najdou inženýři s technickým vzděláním. U nás ve firmě dělají takovíto lidé naprosto vše, včetně třeba paliče. A to prosím v Ostravě, o které se tady mylně informuje, jako o ráji techniků. Práce prostě není a pokud chce člověk uživit sebe a rodinu musí dělat všechno. A s věkem se to zhoršuje.

+2/0
1.5.2012 9:19

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

když jsem při studiích dělal brigádu v jednom marketu, tak inženýrů a magistrů tam pracovalo normálně taková třetina a to i techniků. Znám i jednoho z fel, je to dr ing. a pracuje v hypermarketu v oddělení železářství a je rád že má vůbec práci

+1/0
1.5.2012 9:46

Pavel1898

Re: Tvrdá realita z praxe.

Obávám se, že to nebude PhDr. Ing., ale spíše velký mluvka. Anebo velký mimoň. Vám přeji hodně štěstí.

+2/0
1.5.2012 11:22

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

ukazoval mi i ten jeho doktorát na papíře, pravost jsem nezkoumal, ale to že to vůbec vystudoval je podle mě spíš omyl, nehodil se ani na tu práci v hypermarketu

0/0
1.5.2012 11:31

Dark5

Re: Tvrdá realita z praxe.

Nejakou dobu se daval titul Dr. Ing. dnes jiz pouze Ph.D. za jenem nebo maly doktorat PhDr., ale ten je pred jmenem a na technikach u nas nevim o tom, ze by slo si ho udelat.

Ale dneska uz si i ten velkej doktorat muze udelat uplnej blbec. Dostali jsme se do faze totalni degradace vysokoskolskeho vzdelani. Pred 10ti lety jeste brali jen jednickare a dvojkare a docela se vyhazovalo. Dneska berou i trojkare a ctyrkare a udela skoro kazdy.Rv

+2/0
1.5.2012 19:47

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

podívejte, mě nějaký titul moc nebere, pro mě je důležité, jestli ten člověk něco umí, nebo ne. Na každé škole se stane to, že ji projde člověk pro jakoukoliv práci nepoužitelný. Taky se může stát že půjdete na doktorát a za ty 4 roky budete úplně k ničemu nepoužitelný, protože ztratíte kontakt s realitou, když se nakonec dokopete k tomu abyste to udělal.

0/0
1.5.2012 20:15

Ajwn

Re: Tvrdá realita z praxe.

Přesně z toho důvodu jsem odmítl nabídku fakulty na doktorandské studium..jen suplujete profáky, podílíte se na nějakém výzkumu, který zřejmě nemá uplatnění (kooperace s komerčními firmami je stále minimální) a v 28 už chcete mít rodinu a trochu klidu, jenže pak nastoupíte do práce, kde vás teprve začnou prohánět a navíc Vás nejspíš bude buzerovat šéf s výučním listem, v lepším případě s maturitou a toho vůbec nebude zajímat jestli máte ing. nebo Phd, nebo jako jinou nadávku jste si to dostudoval...Taková je povětšinou realita v Čechách..

+2/0
2.5.2012 8:59

Bob-an

Re: Tvrdá realita z praxe.

Tak kdyz chce jit clovek do praxe tak doktorat moc nema smysl..... max tak pro vlastni dobry pocit ze je clovek a ne doktor/magistr

+1/0
2.5.2012 9:59

generál Failure

Re: Tvrdá realita z praxe.

Lidi kteří na potkání ukazují svůj diplom jsou přinejmenším podezřelí ;-D;-D;-D

+2/0
1.5.2012 23:34

sucipej roznec treti

Re: Tvrdá realita z praxe.

Tomu se mi teda moc nechce verit. Kde to je? Ja se na nej snad pujdu podivat;-D

0/0
1.5.2012 11:23

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

to nemůžu říct, ale jděte se podívat do jakéhokoliv hypermarketu a najdete tam takových dost a dost

0/0
1.5.2012 11:31

ZamrzlejPubertak

Re: Tvrdá realita z praxe.

Tohle vůbec nekoresponduje s mojí zkušesnotí, která  je celkem jednoznačná - po škole, shodou okolností zrovna elektro, se na kvalifikované pozici uchytili úplně všichni a ti dobří dokonce velmi dobře - třeba v cizině.

0/0
1.5.2012 13:13

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

copak to někdo přizná? Do výplatní pásky vás asi nahlednout nenechá

0/0
1.5.2012 13:39

generál Failure

Re: Tvrdá realita z praxe.

Podle mě jste si tuto "informaci" vycucal z prstu.

+1/0
1.5.2012 23:35

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

přesvědčovat vás nebudu, ale věřte mi že je to tak, není můj problém, že nechcete připustit, že i vaší školou dokáže projít někdo kdo by ji vůbec studovat neměl, prostě stane se, takových příkladů je dneska fůra všude. Nakonec bude stačit aby vám bylo přes 50 a pošlou vás rovnou na pracák no a něco dělat musíte, tak tohle je lepší než na tom pracáku zůstat

0/0
1.5.2012 23:41

generál Failure

Re: Tvrdá realita z praxe.

Nemluvíte o tom jako o jednom exotovi, který omylem prolezl školu na kterou neměl, uvádíte to jako běžnou věc, a to mi přijde nesprávné. BTW, mně je přes 50 a nezaměstnaný jsem nebyl nikdy ani vteřinu. Mimo jiné proto, že se o práci pro sebe aktivně starám -- a o to myslím jde :-)

0/0
1.5.2012 23:45

certik_bertik

Re: Tvrdá realita z praxe.

myslíte si že je to nemožné, když máte na všechno dneska teoreticky 6+6 zkoušek?

0/0
1.5.2012 23:51

petrpetrpetrpetr

Re: Tvrdá realita z praxe.

Oni už i technické školy mají humanitně zaměřené obory na ekologii, management a podobné paskvily :-) U technicky vzdělaného člověka se musíte dívat i na obor, víme... :-)

0/0
1.5.2012 21:08

pátý ze tří mušketýrů

Re: Tvrdá realita z praxe.

My víme, ale jestli vy víte? Někteří lide si nechtějí přiznat, že situace ba trhu práce je špatná a že ani s jejich úžasnou školou se o ně nikdo zajímat nebude.

0/0
3.5.2012 7:36

dracekv1

:)

Jen si studujte humanitní obory nemakačenky. Aspoň bude víc místa pro lidi, co studujou normální užitečné obory.

+5/0
1.5.2012 8:41

spiderpig

Re: :)

A co máš ty, ZŠ?

+1/0
1.5.2012 16:19

sucipej roznec treti

Re: :)

ZS byvaji mnohem uzitecnejsi, nez nejaky absolvent multikultigenderenviornmentalismu.

+5/0
1.5.2012 19:27

Gabriella7

Už tady zase začíná školné

No, pokud by to případné školné nastavili tak, že by všechny na všech oborech by byl stejný poplatek, tak bych to i nějak snesla...ale bojím se, že tyhle pseudohumanitní obory s téměř nulovým uplatněním budou platit minimální částku školného, aby se tam opět mohlo hlásit spousta později neuplatnitelných lidí. Bohužel ty nejtěžší školy (zdravotnické, technické obory) nejspíš nasadí horní strop, protože uplatnění po absolbování je téměř jisté a tak by se jim ty peníze z odloženého školného nejspíše rychle vrátili. Mimochodem studuji medicínu.

+1/0
1.5.2012 8:09

kraus

Re: Už tady zase začíná školné

Už vidím, jak se Ti na medicíně rychle vrátí peníze.:-) Jednoznačně nejtěžší škola, ale peněz se jen tak nedočkáš (pokud tedy nemáš nějaké výborné známé).

+2/0
1.5.2012 8:47

nickless

Re: Už tady zase začíná školné

Dočká, už dnes je medicína jednoznačně nejvýnosnější VŠ obor (ne hned po škole, ale tak po 10-15 letech a to až do důchodu) a to ještě jejich odboráři vydírají, co to jde, krize, nekrize.

0/0
2.5.2012 12:16

karlovkaci

Měl jsem možnost před časem mluvit s absoloventem FF UK

a překonalo to moje nejhorší obavy. Byl to naprosto omezený člověk. Na fakultě jej indoktorinovali nejakými pseudopravicovými (nejsem levičák) a protiruskými názory a ten nešťastník se toho drží, ačkoliv svoje postoje není schopen nijak vyargumentovat. On totiž existuje neco jako "formativní věk" (tj odborný termín) a tamní profesoři toho dost zneužívají.

Ještě k vaší africké anabázi: Doufám že jste si stačil všimnout, že místa ve státní správě dostávají v EU přednostně cizinci. Takže v Africe si jen vypěstujete konkurenci. Razítkovat dovede i cvičená opi ce.

0/0
1.5.2012 7:22

certik_bertik

Re: Měl jsem možnost před časem mluvit s absoloventem FF UK

někde v knihovně, nebo v hospodě moc škody nenadělá

0/0
1.5.2012 9:43

prngrr

Re: Měl jsem možnost před časem mluvit s absoloventem FF UK

Na podobné fakultě pravicové názory? To je skoro k neuvěření8-o

+3/0
1.5.2012 11:07

A.C.Dupin

Re: Měl jsem možnost před časem mluvit s absoloventem FF UK

Vzhledem k tomu, že počátkem 90. let probíhaly právě na FF velké "protikomunistické" čistky, vyšplhalo na nejvyšší posty poměrně dost kariéristů, kteří čekali ve stranickém pořadí na prebendy. No a strana se změnila a oni neznajíc nic jiného než politručení, čistě ze setrvačnosti a možná ze snahy "odčinit své pochybení" politručí nikoliv primitivně komunisticky, ale primitivně "pravicově". Proto se také říká, že pravicový intelektuál je v českých podmínkách něco jako kulatý čtverec;-)

0/0
1.5.2012 18:15

Krokodyl1

Ideální stav je

když budou tisíce vystudovaných politologů, sociologů atd. dělat pojišťováky, barmany, prodávat auta a jiná senzační zaměstnání, kde se jejich specializace plně uplatní!  Pak se můžou všichni plácat po ramenou jak se ty investice do vzdělání vyplatily a jaký jsme vzdělaný národ. Tak to alespoň z některých příspěvků vyplývá. Ostatně, proč by si i skladník nemohl přečíst Vergilia v originále ;-D

+2/0
1.5.2012 1:23

dracekv1

Re: Ideální stav je

Mě vždy bavila práce s lidma, tak jsem se stal hrobařem ;-D

+1/0
1.5.2012 8:41

Bob-an

No problem s tim je v zasade jediny

a tim je financovani..... ja se vubec nedivim, ze vladam vadi ze lijou tezke penize do studii oboru, jejichz prakticka vyuzitelnost se limitne blizi nule (pripadne ji realne muze v republice vykonavat par desitek lidi, ne tisice) .... kdyby si kazdy student platil plne skolne tak to nikdo resit nebude, ale u neco takoveho ze by si studenti platili veskere naklady na skolu nehrozi (nebudu rozebirat jestli je lepsi mit VS zdarma nebo ne, argumentu pro oba pristupy je kopec) tak je naprosto logicke ze se vlady snazi to nejak korigovat...

+2/0
30.4.2012 22:55

certik_bertik

Re: No problem s tim je v zasade jediny

tak budou ti politologové dělat něco jiného holt, v Británii a USA všichni studují taky sociologii a politologii, ale nakonec dělají stejně finančního makléře

0/0
30.4.2012 23:00

Bob-an

Re: No problem s tim je v zasade jediny

Ale ten obor tam asi vypada trochu jinak nez u nas ze jo....

0/0
30.4.2012 23:38

certik_bertik

Re: No problem s tim je v zasade jediny

a co bude umět politolog z Cambridge použitelného víc, než politolog ze Sládkovičova?

+1/0
30.4.2012 23:41

Bob-an

Re: No problem s tim je v zasade jediny

Syllabus a vyuku jsem nezkoumal, ale nejspis neco ten politolog z Cambridge umi, kdyz si je schopny sehnat slusne placenou rpaci na rozdil od politologa ze Sládkovičova.....

0/0
30.4.2012 23:50

sucipej roznec treti

Re: No problem s tim je v zasade jediny

Jenze tam jim to "vzdelani" neplati komplet danovy poplatnik.

+1/0
1.5.2012 0:22

A.C.Dupin

Re: No problem s tim je v zasade jediny

Ve skutečnosti se nesnaží. Školné je spíše cesta, jak vyhnat studenty z drahých a obtížných oborů, v našich podmínkách pak především cesta, jak odklonit část financí pro vysoké školy to těch správných kapes..

Nejméně špatné řešení je to, že se centrálně stanoví počty studentů, které bude stát financovat, přebyteční zájemci pak mohou jít na jiné obory nebo na soukromé vysoké školy. Bohužel pro "pravici" je to neatraktivní jako ideologicky špatné a především netunelovatelné, pro levici je to neatraktivní, protože jakýkoliv pokus by spustil pokřik retardů, že jde o návrat komunismu, ohrožení demokracie a začátek konce světa.. Navíc pro všechny strany je jakékoliv efektivní řešení neatraktivní, protože by znamenalo desítky tisíc naštvaných takystudentů, kteří se nedostali na školu a stovky tisíc jejich rodinných příslušníků - tedy cílů pro opozici.

+3/0
30.4.2012 23:03

Filips

Re: No problem s tim je v zasade jediny

Souhlasím, vláda má více "pák" na omezení počtu studentů. Školné bych viděl až jako poslední řešení. Především proto, že vytáhne lidem peníze z kapes a stejně k ničemu nebude. Pro školu ty peníze nepostačí a při přesunech peněz se stejně většina ztratí jak je tady zvykem.

0/0
30.4.2012 23:08

Earl_Grey

Re: No problem s tim je v zasade jediny

dnes stat urcuje kolik studentu daneho oboru proplati dane vysoke skole. a dokonce urcuje pocet financovanych studentu v prvnim rocniku zvlas,t a ve vyssich pak dohromady. Pra danou VS tedy ke kazdemu oboru existuji dve cisla. Takze to co vy prosazujete tady jiz par let funguje. Samozrejme se muzeme bavit o tom, jak transparentne a smysluplne jsou ta cisla nastavovana, coz je otazka jina. Ale systen, ktery by se Vam libil u nas jiz funguje.

0/0
1.5.2012 0:36

A.C.Dupin

Re: No problem s tim je v zasade jediny

Stačí se podívat na pravidla financování na webu MŠMT je je jasné, že jde často jde spíše o virtuální systém než o skutečně fungující systém. Tedy pro nedostatek politické vůle nefunguje.

+1/0
1.5.2012 0:47

Earl_Grey

Re: No problem s tim je v zasade jediny

to nic nemeni na tom, ze pocty jsou nastavovany a skoly nedostavaji penize na vsechno co prijmou. Coz je system, ktery jste chtel ;-)

0/0
1.5.2012 1:02

A.C.Dupin

Re: No problem s tim je v zasade jediny

To je stejně nepatřičné tvrzení, jako kdyby se schválilo školné, jeho výše se stanovila na 100 Kč za semestr a prohlašovalo se, že máme školné, takže můžeme pozorovat, jak ovlivní chování studentů.

0/0
1.5.2012 1:09

Earl_Grey

Re: No problem s tim je v zasade jediny

;-D To mate pravdu. Nicmene ta realita toho jak to funguje neni tak strasna. Pocty studentu se nejak nastavili a uprimne receno z praxe vim, ze to zas tak spatne nastavene z pohledu jedne mensi univerzity neni. Predevsim je pomerne dobre nastavovan financovany pocet studentu navazujicich oboru, kde se hodne sleduji vedecke vysledky v danem oboru apod. Mohlo by to byt jeste mnohem lepsi, ale v ramci toho jak funguji veci v tomto state, tohle nepovazuju za zasadni problem. Spise to vidim hodne pozitivne. I kdyz bych celkove pocty klidne o tretinu zkratil.

+1/0
1.5.2012 1:25

certik_bertik

ČR

má zatím daleko méně VŠ vzdělaných lidí v poměru s vyspělými zeměmi. Bylo by asi nejjednodušší navýšit kapacitu na humanitkách dočasně, abychom tento trend dohnali, protože jsou to obory levné co do koeficientu a nebyl by problém se sehnání studentů

+1/0
30.4.2012 22:53

Bob-an

Re: ČR

:-D

No zbytek sveta uspesne dohanime, na VS u nas chodi tolik lidi jako malokde jinde.... ani neni divu kdyz to nic nestoji a dostat se na VS neni pro aspon trochu gramotneho cloveka problem - dostane se prakticky kazdy...

+1/0
30.4.2012 22:57

certik_bertik

Re: ČR

no na většinu těch veřejných humanitek není snadné se dostat

+3/0
30.4.2012 23:01

Filips

Re: ČR

Jojo, musíte projít "strašně obtížným" scio testem :-D

+4/0
30.4.2012 23:09

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.