Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nejčastější chyby, kterých se Češi dopouštějí v pojištění domácnosti

Stačí pár minut a můžete mít svůj byt či dům vyplavený, zničený ohněm či dokonale vybílený zloději. Při likvidaci pojistné události pak řada lidí zjišťuje, že svou domácnost nemá pojištěnou dobře. Chybuje v tom zhruba třetina rodin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

čita

Moc hezký článek,

chtěla bych dodat "prosím,ještě tu o Popelce..." Chybí jedna drobná informace.Pojišťovna vyplatila   majiteli bytu za vyplavené WC své i spodní partaje neuvěřitelnou částku 1100,-Kč .Majitel a viník  v jedné osobě tu pojistku platil cca 20 let.Čili co jim za ty roky dal,se mu možná i vrátilo.Obratem pojišťovna vypověděla smlouvu .Nová smlouva by byla samozřejmě už v jiných číslech.

Kdyby to nechali být,mohli mít alespoň těch pár desetikorun,takhle si to majitel přepočítal na poměr svého důchodu x počet havárií v bytě a dal jim sbohem.

To bylko o drobných,jak se ale chovají vůči lidem v povodňových oblastech ?Nevím jak odborníkům na všechnoi zde,mně ale pojišťovák nesmí přes práh.

0/0
5.8.2012 16:00

-sha-

Re: Moc hezký článek,

Působí to na mě, jako kdyby byl majitel podpojištěný nebo měl sjednanou malou ochranu. Pokud tomu tak skutečně bylo, tak nová smlouva by byla ve vyšších číslech zcela správně. Pán by sice zaplatil víc, ale dostal by taky víc než těch 1100. V tomto konkrétním případě je nutné pojištění nemovitosti kvůli zničení podlah a stěn a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou dalším osobám, lidově pojištění na blbost (i když to s blbostí leckdy nemá co dělat).

Pro povodňové oblasti mají pojišťovny zavedený systém zón. Čím rizikovější zóna, tím vyšší platby na pojistném. Pokud je dům jen pár kroků od řeky, pojišťovna ho nemusí pojistit vůbec. Naopak pokud je sice formálně v povodňové zóně, ale stojí na kopci, může se počítat do bezrizikové zóny.

Jako v každé profesi, i mezi pojišťováky jsou lidé neschopní a nesolidní, ale i ochotní a dobří. Pokud Vás některý pojišťovák zklamal, hledejte dál, jednou se Vám takový člověk může hodit.

0/0
6.8.2012 1:18

tuana

pojištění

vydělává především pojišťovnám,ne lidem...

Je to postavené na tom,že ne každý den nehoří,nejsou záplavy a nevykrádá se.Vy ale každý měsíc platíte.A když už se čirou náhodou stane pojistná událost,zjistíte,že váš pojišťovák vám řekl jen to hezké,ale neřekl všechno.

Oni jsou k tomu totiž školeni.

Pak si také můžete spočítat,kolik vás vyjde pojištění za rok.Pak dejme tomu po deseti letech se stane pojistná menší událost.Nakonec zjistíte,že vám byla vyplacena částka,která se rovná vašim měsíčním splátkám pojištění za cca 7 let.

0/0
5.8.2012 11:14

jose.vomacka

Re: pojištění

Samozřejmě, to je princip pojištění. Pojistníci se prostě svými pojistkami složí na škody z nehod, které se stanou jen některým z nich, plus zaplatí provizi pojišťovně za zprostředkování. Lidé na pojištění nemají vydělat, mají se chránit před neštěstím a nenadálými výdaji. Co je na tom divného?

Jinak ty kalkulace máte pěkné - bohužel pojistník neví, kdy se stane pojistná událost a o jakém rozsahu. A v tom je ten fígl. Být chráněn po celou dobu.

+1/0
6.8.2012 15:58

-sha-

Upřesnění

U bodu 1 doplním, že do nemovitosti spadá i to zařízení, které je s ní pevně spojeno. Když to zjednoduším: představte si, že dům nebo byt obrátíte vzhůru nohama. Všechno, co by zůstalo na místě, patří do pojištění nemovitosti. To, co by popadalo, potom do pojištění domácnosti.

Některé pojišťovny nabízejí indexaci pojistné částky. To znamená, že pojistná částka (ale i platba za pojištění) se každý rok zvýší o inflaci. Tak se člověk vyhne tomu, že pojistná částka po letech nebude odpovídat skutečné hodnotě domácnosti či nemovitosti.

Samozřejmě pokud někdo přistaví verandu nebo si pro radost koupí Picassa, tak ať si do pojišťovny radši zajde. Totéž platí i v opačném případě.

0/0
3.8.2012 18:15

lolohh

Re: Upřesnění

A co připojištění stavebních součástí? :)

0/0
3.8.2012 18:36

Seven

Re: Upřesnění

stavebni soucasti je napr. podlaha, sadrokartonove stropy atd. mejte pojistene dobre. Vyplati se to.

0/0
5.8.2012 0:28

-sha-

Re: Upřesnění

Není mi úplně jasné, jak jste to myslel/a. Pokud jsou stavební součásti už napevno zabudovány do stavby, potom to kryje pojištění nemovitosti. Stejně tak kryje pojištění nemovitosti i stavební součásti, které jsou uskladněny na pozemku s tím, že se využijí na rekonstrukci nebo dostavbu (například stavební dřevo na zastřešení terasy). Podmínky pro pojištění se v těchto dvou případech ale většinou liší. Můžu Vám poradit jen to, abyste se zeptal/a v pojišťovně.

0/0
6.8.2012 0:57

_Zuzka

Re: Upřesnění

Terasa - jak kdy. Ona ta terasa u některých pojišťoven je v ceně, ale pokud nad ní máte pergolu, tak už tam taky být nemusí, pokud ji pojišťovák zapomene namalovat do plánku. Totéž třeba garáž - někdy máte garáž oddělenou od domu a pokud si neuvědomíte, že ji musíte mít namalovanou v plánku, tak pojištěná není. To jsou takové ty drobné detaily, které se naučíte až zpětně.

0/0
13.9.2012 23:17

kvedlal

Příliš nízká pojistná částka

Stejným problémem je příliš vysoká pojistná částka.

V obou případech přijde likvidátor a řekne, že hodnota pojištěné domácnosti je vyšší/nižší než pojistná částka.

V obou případech vás pojišťovna obere. Navíc je jasné, že NIKDY nemůže být pojistná částka přesně odpovídající hodnotě domácnosti, to bych musel měnit pojistnou částku vždy když něco koupím nebo něco vyhodím.

Tedy jsem smířen s tím, že něco dostanu, ale nebude to nikdy plná částka. :-)

0/0
3.8.2012 13:58

Seven

Re: Příliš nízká pojistná částka

Volte zlaty stred, opravu nikdy nedostanete plnou castku.

0/0
5.8.2012 0:29

Odborník na všechno

6.chyba

špatně zvolená pojišťovna

0/0
3.8.2012 13:18

ifox

Hlavně ve smlouvě nesouhlaste s klauzulí

"Změna pojistných podmínek vyhrazena", jinak se možná budete při pojistném plnění divit.

+1/0
3.8.2012 12:57

Lípa srdčitá

bydlíme v

činžáku a už vidím, jak mi družstvo povolí namontovat si na okna a balkon mříže :-P. Bydlíme v přízemí, byla to nutnost, když jsme chtěli pojistku proti vykradení

0/0
3.8.2012 12:30

ifox

Re: bydlíme v

Můžete si do bytu zevnitř oken pořídit bezpečnostní kovovou stahovací roletu. Pak si sice budete připadat jak někde ve skladu, ale bezpečné to bude.

0/0
3.8.2012 12:55

Black_Viper

Re: bydlíme v

Typická nevýhoda bytu v přízemí ;-D

0/0
3.8.2012 17:49

Seven

Re: bydlíme v

Existuji skelni folie, verte mi krompacem jsem to neprovalila.

0/0
5.8.2012 0:30

Pan Smart

Hlavně

to chce číst co vlastně podepisuji. Pojišťovák vám naslibuje i zlaté prase a vy pak zjistíte, že vás postihla záplava a vy jste pojištěni na povodeň, pak holt dostanete houbelec;-(

Nejlepší je smlouvu nezávisle konzultovat nebo vyhledat na internetu  co vše by měla dobrá smlouva obsahovat.

Hlavně si nechte čas a nepodepisujte nic ve spěchu a ve stresu. Dobrá pojistná smlouva chce čas a slušná pojišťovna vám ho poskytne.

+1/0
3.8.2012 9:21

Lípa srdčitá

Re: Hlavně

To se stalo přesně nám. jednou, když jsem pročítala internet, na to upozorňovali. Tak jsem pročetla smlouvu a pojistku tak, jak byla, jsme zrušili. Nebyli jsme totiž pojištění proti ničemu  a platili ročně 2000 korun

0/0
3.8.2012 12:31

Chozé7979

největší chybou je vůbec pojistku mít,

protože když se něco stane, stejně dostanete prd.

0/0
3.8.2012 9:14

Pan Smart

Re: největší chybou je vůbec pojistku mít,

Blbost, minimálně byt či dům je třeba mít pojištěný. Sám jsem již dvakrát čerpal pojistku na přírodní živel.

+1/0
3.8.2012 9:25

Chozé7979

když máš barák

v záplavový oblasti, tak to pak jo :). no na barák jako stavbu je jediná pojistka, co mám. kdyby to náhodou shořelo.

0/0
3.8.2012 9:45

Bazzy79

Re: když máš barák

Nám nedávno kroupy pomlátili fasádu. Když máš polystyrén jako izolaci a pak jen fajnovou, tak to udělá pěkný důlky.....likvidátor to ochotně sepsal, změřil a máme do 2 týdnů dostat peníze (podle nějakých tabulek, takže ještě ani nevím kolik). Bylo to docela v pohodě. Vím i o ostatních, co jim ty kroupy zničili něco na střeše nebo třeba plastovou pergolu, takže se pojistky docela hodily....

0/0
3.8.2012 21:34

voloda44

Re: největší chybou je vůbec pojistku mít,

tak to vám gratuluji :DDD

+1/0
3.8.2012 9:56

Dalos

Re: největší chybou je vůbec pojistku mít,

Ne, dostanete pojistné plnění podle pojistné smlouvy. Ale vaše tvrzení je jednodušší na pochopení, i když je to blbost;-D

+1/0
3.8.2012 11:53

do100a

zapomněli na

nové obchodní podmínky

0/0
3.8.2012 8:34

wrah

Co takhle článek

JEště by to chtělo článek: Nejčastější podvody, kterých se dopouštějí pojišťovny vůči klientům.

0/0
3.8.2012 8:00

dodo-dodo

Re: Co takhle článek

pojistovna se zadneho podvodu nedopousti, pojistovna plni pouze v rozsahu podepsane smlouvy, tuto smlouvu daji vcetne dodatku na vyzadani a zakaznik si ji muze doma prostudovat, to ze ma nekdo barak za 3 mega, vybaveni za dalsi 1 mega a raduje se, jak plati pojistku 500 za rok za vse (domacnost+stavba) neni chyba pojistovny ale klienta

+3/0
3.8.2012 8:36

Odborník na všechno

Re: Co takhle článek

vždycky se pojišťovna bude snažit najít nějaký chybějící lejstro, něco, kvůli čemu bude moct minimálně krátit pojistku.

Když mám doma půlku věcí načerno, na baráku nalepenou kotelnu, která je v katastru evidovaná jako garáž, komín kterej kominíka neviděl, čistím ho sám, jinak vše domamont včetně instalace kotle a ještě proti předpisům, ale prostě to tak funguje líp atd. Hromosvod bez revize, elektroinstalaci by revizák už nepoznal,...

Má smysl za něco takovýho platit pojištění???

0/0
3.8.2012 13:25

voloda44

Re: Co takhle článek

spíš naopak ne??

0/0
3.8.2012 9:56

Lípa srdčitá

Re: Co takhle článek

Víte co, ale proč ne? Když na to upozorní čkolevěk, tak mu to začne v hlavě vrtat, uvědomí si, že by i on mohl mít pak nějaký problém, a začne se zajímat. Pro mě jsou takové články přínosem, protože VŽDYCKY najdu potom někde chybu, o které jsem nevěděla

+1/0
3.8.2012 12:33

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.