Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Poradna: Pil jsem alkohol, ale až po práci. Šéf mě chce vyhodit. Může?

Že se nesmí pít alkohol na pracovišti ví snad každý. Ale jak je to, když si zaměstnanci ťuknou po pracovní době? Jestli se dopustí přestupku a co je případně čeká, vysvětluje Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Coldstone

Blbci

alkohol je zakázaný, sex ne !!

0/0
10.9.2012 14:44

pelasek

zajimave zajimave

Muze me nekdo vysvetlit proc na jinych pracovistich se zakon musi dodrzovat a na uradech vcetne parlamentu se tyto veci nemusi dodrzovat a chlasta se tam uz od rana do nevidim? PROC poslanci hlasujici o tak dulezitych vecech jako jsou zakony mohou byt v podnapilem stavu a ani nevi za co hlasuji?? ptam se jak je to mozne proc neni pri vstupu na uzemi parlamentu kontrolovan alkohol a drogy a stejne tak pri ukonceni a odchodu s techto mist?? Ptam se jak je mozne ze si mohou behem dne alkohol /pominu cenu/ koupit v kantyne a konzumovat behem pracovni doby vcetne hlasovani?? Jak je to mozne???;-O

0/0
31.8.2012 8:48

žepré

Re: zajimave zajimave

Nejsou zaměstnaní, nemají nadřízeného a nevztahuje se na ně zákoník práce. Zodpovědní musí být pouze vůči svému svědomí, to je jejich jediná povinnost.

0/0
10.9.2012 12:45

antimultivitamin

Teoreticky nemůže

Prakticky to udělá, důvod se vždy najde a nikdy neprokážete pravý důvod. A pokud se budete proto tomu nějak zákonně bránit, tak nikdy není problém vaše místo zrušit a pak přijmout někoho jiného na stejnou práci ovšem s jiným názvem pozice. Proti neofeudálům nemáte prostě šanci. Tedy pokud se nestanete pro svého chlebodárce nepostradatelným, ale každý je nahraditelný...

0/0
29.8.2012 18:28

Aleš K.

Kolik asi je takových Lojzů, o kterých zpívá Jarek Nohavica?

"Lojza byl po hlase silně nevyspalý, asi zase celu šichtu prochlastali."

Jarek Nohavica - píseň Milionář

0/0
28.8.2012 21:34

jardaah

A co třeba číšník?

To by mě zajímalo, jak je to se zaměstanci restaurací? Podle článku to znamená, že v restauraci, kde pracují, si nemohou dát ani pivo (bez ohledu na to, jestli zrovna jsou nebo nejsou v práci), protože to je pořád jejich pracoviště...

+1/0
28.8.2012 15:15

jan_bivoj

Re: A co třeba číšník?

Porušení této povinnosti a jeho závažnost je vždy třeba posuzovat individuálně.

Podle § 106 odst. 4 písm. e) Zákoníku ten zákaz není ani absolutní - nevztahuje se na zaměstnance v nepříznivých mikroklimatických podmínkách (pokud teda někde seženou nízkostupňové pivo) a ani na zaměstnance, u nichž je požívání alkoholických nápojů součástí plnění pracovních úkolů (např. sommeliéři) nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno (tradičně se uvádějí diplomaté a pracovníci v zahraničním obchodu).

Analogicky nemůže být porušením zákoníku práce ani to, že si číšník po pracovní době v hospodě, kde pracuje, dá skleničku.

0/0
28.8.2012 15:23

Expectant

Re: A co třeba číšník?

Žádná analogie v případě číšníka není. Do jeho práce to nepatří a to že pracuje v hospodě je vedlejší.

0/0
28.8.2012 16:07

jan_bivoj

Re: A co třeba číšník?

Mluvím o pití po pracovní době.

Je absurdní vykládat zákon tak, aby si v zařízení, které je pro konzumaci alkoholických nápojů ve své podstatě určeno, nemohl někdo ve svém volném čase nalít jen proto, že tam je zaměstnán.

0/0
28.8.2012 16:09

jan_bivoj

Re: A co třeba číšník?

Mimochodem, automaticky tvrdit, že do jeho práce to nepatří, je IMHO nesmysl.

Kdo jiný má ochutnat víno z lahve, pokud host tvrdí, že je špatné?

0/0
28.8.2012 16:16

Expectant

Re: A co třeba číšník?

No, ve většině restaurací má obsluha o vínu znalosti na úrovni bílé/červené, takže bych ani nechtěl, aby cokoliv ochutnával a ani se to od něj nečeká. Samozřejmě v lepších podnicích by to tak mohlo být.

0/0
28.8.2012 17:23

ftf

Re: A co třeba číšník?

Pokud host tvrdí, že je víno špatné, nemá ho číšník co ochutnávat ale má přinést jiné podle přání hosta.

0/0
12.9.2012 21:29

janbrezen

Re: A co třeba číšník?

to samozrejme vedlejsi neni, protoze jak ti rekli, kazdy pripad se posuzuje individualne, takze otazku, zda je mozne vyhodit cinika ktery si zajde na pivo do restaurace ve ktere pracuje, muze polozit opravdu jen mamlas

0/0
28.8.2012 16:54

žepré

Re: A co třeba číšník?

V okamžiku, kdy přestane pracovat a začne ho tudíž obsluhovat kolega, opustil své pracoviště a stane se hostem ve veřejných prostorách.

0/0
10.9.2012 12:49

Levicovy.Pravnik

u nás v korejské firmě

se běžně pilo v pracovní době,o přestávkách. chlast se lil do plastových láhví,aby to vypadalo jako nealko.a po práci hlavně v pátek se pilo na šatnách a to i tedy,když měl někdo narozky

0/0
28.8.2012 14:33

Levicovy.Pravnik

Re: u nás v korejské firmě

a to jednoho týpka vyhodilu až dýchnul nalitý popáté

0/0
28.8.2012 14:34

natvrdlý

Vypil jednu skleničku,

pokud by k té skleničce (řekněme 1dcl bohemia sektu) vypil 3l vody, tak by snad neměl alkoholický nápoj s  více než půl objemového procenta alkoholu. Potom by jej zaměstnavatel přece neměl právo vyhodit ani jinak postihovat! Je to tak?

0/0
28.8.2012 12:29

cassul

Re: Vypil jednu skleničku,

Záleží na formulaci. Klidně si dovedu představit, že zaměstnavatel do smlouvy nebo provozního řádu pracoviště zavede absolutní zákaz požívání nebo i přechovávání alkoholických nápojů, přičemž porušení je bráno za hrubé porušení pracovní kázně. To může a docela často to tam dneska i bývá. A proti tomu zaměstnanec nenadělá nic...

0/0
28.8.2012 12:33

jan_bivoj

Re: Vypil jednu skleničku,

Zaměstnavatel si nemůže jednostranně určit, co je a není zvlášť hrubé porušení povinností zaměstnance (dříve pracovní kázně). To se posuzuje vždy s přihlédnutím ke všem okolnostem případu, zejména k poměrům na pracovišti.

0/0
28.8.2012 15:17

naroznej

Re: Vypil jednu skleničku,

Omyl , zaměstnavatel si to může určit. Otázka je , co tomu řekne soud v případě sporu. Soud u takového úředníka neposuzuje jako důvod k okamžité výpovědi třeba jedno malé pivo. Samozřejmě u řidiče autobusu je to o něčem jiném.

0/0
28.8.2012 19:03

jan_bivoj

Re: Vypil jednu skleničku,

Soudy konstantně judikují, že takováto určení, ať ve vnitřním předpisu či ve smlouvě, jsou neplatná.

Čili zaměstnavatel to může říct, může to napsat, může to tesat do kamene, ale nic to neznamená. Určit to nemůže.

0/0
28.8.2012 21:32

cassul

Tomu nevěřím....

Pochybuju, že by ho vyhodili jen a pouze proto, že si pro pracovní době dal skleničku. Mnohem pravděpodobnější je, že jde o "poslední" kapku, kdy trpělivost šéfů s potížistou vypršela. Ono to tak bývá vždycky. Pokud člověk dělá a vedení je s ním spokojené, může si ledacos dovolit, protože se na něj logicky dívají jinak, než na člověka, co dělá potíže a ne to, co má.

0/0
28.8.2012 12:28

Xladi

Re: Tomu nevěřím....

Nebo chtějí propouštět a nechtějí platit odstupné tak hledají sebemenší záminku. Ale fakt že kdyby zaměstnavateli extrémě vadil jakýkoli alkohol tak bych se ani nepokoušel provokovat. Do nějaké restaurace nebo hospůdky není odnikud tak daleko aby se tam po práci nemohli přesunout.

Zákas alkoholu by se měl prosadit i v PS a každý poslanec by si měl před hlasováním dýchnout aby prokázal že není ovlivněn návykovou látkou a v případě že by nadýchal by byl jeho hlas neplatný.

+1/0
28.8.2012 13:11

AceBird

Zákaz pití na pracovišti je nesmysl

Záleží totiž jaké je to pracoviště. Existuje spousta pracovišť, kde je pití součástí práce (sládek, degustátor, apod.), nebo obvyklé a vyžadované (horké provozy, diplomacie). V takových případech se o porušení kázně nejedná vůbec. Na opačném pólu jsou práce, kde i jedna sklenička může znamenat porušení zvlášť hrubým způsobem a okamžité skončení (řidič, chirurg).

+2/0
28.8.2012 11:19

Dusan321

Re: Zákaz pití na pracovišti je nesmysl

Zajimave je, ze zrovna u doktoru se chlat toleruje, protoze jinak by obcas nemeli nekde nikoho kdo by jim tam doktoroval. Viz ted ten pripad z nedavne doby, doktor v nemocnici pres dve promile a nemocnice bude resit srazkou ze mzdy.

0/0
28.8.2012 11:40

jan_bivoj

Re: Zákaz pití na pracovišti je nesmysl

Taky zákoník práce pro taková pracoviště resp. zaměstnání výslovně obsahuje výjimku (§ 106 odst. 4 písm. e) ).

Ale samozřejmě, závažnost porušení musí být posuzována vždy individuálně. Osobně nejsem přesvědčen, že by pití alkoholu na pracovišti po pracovní době mohlo být u běžného kancelářského zaměstnání čímkoli jiným než méně závažným porušením povinností zaměstnance. Něco jiného jsou situace, kde i lehce přiopilý zaměstnanec představuje jasné nebezpečí pro jiné, sebe nebo výjimečné majetkové hodnoty.

Samozřejmě, v pracovní době je to něco jiného. A u profesí typu řidiče či chirurga už vůbec.

0/0
28.8.2012 15:26

cernobila_televize

toz tak

ma drivejsi zkusenost, kdyz jsem sel jako novacek na obed se sefem a kolegy, dat si maximalne to same co kolegove. Dal jsem si Radlera a stejne se me sef zeptal, jaktoze piji alkohol v pracovni dobe, jeste ze jsem si k tomu steaku nedal vino :-P. (ostatni uz byli u firmy 20 let, takze uz meli sve postaveni).

Proste nekteri dodrzuji pravidla, aby jim to nikdo potom nevycital. Za zle mu to nemam, v praci se proste nema pit alkohol a mira povoleni zalezi na sefovi nebo prilezitosti.

0/0
28.8.2012 10:54

Peťulák2

Re: toz tak

Jestli jsi byl na obědě, tak nepiješ alkohol v pracovní době. A pochybuju, že bys po obědě z toho Radlera něco nafoukal pro kontrolu.

0/0
28.8.2012 14:55

cernobila_televize

Re: toz tak

to sice mate pravdu, ale kdyz si da sef mineralku, tak to i sam dodrzuje. Je lepsi nedrazdit hada bosou nohou ;-). Je spousta veci, ktere nejsou zakazany a taky se nedelaji.

0/0
28.8.2012 15:03

Dusan321

Vyhodit ho nemuzou

Je to cele nesmysl. Zamestnavatel mu sice muze dat vypovet pro zavazne poruseni povinnosti, ale praxe je takova ze soudy jsou extremne benevolentni vuci zamestnancum a v zivote nepovoli okamzitou vypoved kvuli necemu takovemu jako popojeni alkoholu na pracovisti po pracovni dobe. Realne sance na okamzite zruseni pracovniho pomeru v souvilosti s alkoholem je jenom u ridicu a operatoru podobnych stroju, normalnimu zamestnanci projde u soudu alkohol i v pracovni dobe natoz mimo ni.

+2/0
28.8.2012 10:53

dino_na_idnes

Re: Vyhodit ho nemuzou

To je sice pravda, ale to máte stejné jako s potížisty jakéhokoliv jiného druhu - pokud si místo udržíte jen za tu cenu, že soud rozhodne, že Vás zaměstnavatel nesmí vyhodit, tak věřte, že do práce nebudete chodit s písní na rtech a v dohledné době sám rád odejdete.

Tedy tak to je v případě jednotlivců, proti nimž stojí i kolegové, případ z článku je zajímavější, vypadá to na "partu podřízených" versus šéf, tam se partička semkne... Ale ani tak to nebude žádný med.

0/0
28.8.2012 11:58

cassul

Re: Vyhodit ho nemuzou

Stejně si to nedovedu představit, jak to může fungovat, když se zaměstnanec soudí s firmou o neplatnou výpověď. Předpokládám, že to je fakticky jen soud o odstupné, případně nějaké platy, ale asi si nikdo nemyslí, že tam bude ještě potom pracovat?

0/0
28.8.2012 12:36

Mablung

Re: Vyhodit ho nemuzou

Když vyhrajete soud, máte povinnost do práce nastoupit. Co vím, výpověď by byla od začátku neplatná, takže by se na ní pohlíželo jako by nikdy nebyla podána (to že jste nebyl v práci by byla chyba zaměstnavatele). Tj. máte nárok na nevyplacené platy, nevybranou dovolenou, ...

Co jsem ale četl, tato praxe by se měla změnit.

0/0
28.8.2012 12:58

cassul

Re: Vyhodit ho nemuzou

No jo, ale jak to vpadá v praxi. Jak může člověk existovat v prostředí, na které podal žalobu, jak si představuje komunikaci se šéfem, se kterým se soudil? To je přece nesmysl. Nemluvím o právním aspektu, ale o běžné komunikaci, která je v práci nutná...

0/0
28.8.2012 13:01

já George XVII

Re: Vyhodit ho nemuzou

to je jedno, důležité je, že se tomu zaměstnanci povedlo překlenout období, kdy by měl být bez práce.

Jinými slovy - pokud by zaměstnavatele nezažaloval, tak by skončil na ÚP, kde by pobíral jen část platu - byť okamžitě. Pokud jej zažaluje (oprávněně), tak mu je vyplacen smluvní základ mzdy a ten bývá vyšší než podpora z ÚP.

Po rozsudku soudu by sice měl nastoupit do bývalého zaměstnání, ale proč by to dělal, když má jiné. Prostě do toho starého nebude chodit a bude vyhozen podle nějakého paragrafu.

0/0
28.8.2012 13:30

jan_bivoj

Re: Vyhodit ho nemuzou

Pokud má jiné zaměstnání, tak se mu bude krátit (nebo vůbec nepřizná) náhrada od původního zaměstnavatele. Pokud se chce úspěšně soudit, tak nemůže nastoupit do jiného plnohodnotného zaměstnání, alespoň ne hned.

0/0
28.8.2012 15:45

jan_bivoj

Re: Vyhodit ho nemuzou

Ano. V praxi je to jen o náhradě platu - prakticky vždycky se poté, co zaměstnanec vyhraje soud, vyplatí náhrada platu a pracovní poměr se ukončí dohodou.

Ještě jsem neslyšel o případu, kdy by to bylo jinak. A to ani v případě právníka, u kterého by se dalo říct, že právě prokázal své právnické schopnosti :-)

0/0
28.8.2012 15:30

jan_bivoj

Re: Vyhodit ho nemuzou

Máte pravdu, že je třeba to posuzovat individuálně a ne každé požití alkoholu na pracovišti (zejména mimo pracovní dobu) je zvlášť hrubé porušení. Osobně si také myslím, že mimo pracovní dobu to bude naprosto výjimečné.

Na druhou stranu to vymezujete zbytečně úzce. U profesí, které vyjmenováváte, zejména řidičů, bych nehovořil o šanci, ale o jistotě. Judikaturou Nejvyššího soudu už bylo potvrzeno i okamžité zrušení pracovního poměru u jiných profesí. Je pravda, že většinou tam byla přitěžující okolnosti (21 Cdo 1760/2002 - práce "i ve výškách", 21 Cdo 1755/2002 - řízení služebního vozidla po pracovní době pod vlivem alkoholu, ale nikoli řidič z povolání).

U "běžných" profesí bude muset zaměstnavatel mnohem pečlivěji demonstrovat škodu nebo nebezpečí, které v důsledku požívání alkoholu zaměstnancem vzniklo.

0/0
28.8.2012 15:43

AstorLights

V minulé práci

jsme pili pravidelně každý pátek, vymyslel to jeden extravagantní kolega že vždycky v pátek odpo si dáme symbolického panáka, dycky se slezl celý programátorský openspace do menšího kanclu a na každého vyšel tak půldecák. No a pak takhle jednou náš šéf, amík, s klientama po boku dělal tůru po kanclech aby viděli jak to ve firmě vypadá. Došel do openspace, tam nikdo, a zpoza dveří hluk, tak tam vlezli a tam narváno dvacet lidí na stole vodka, všichni panáky v rukách a řvou smíchy. :-) Dlužno říct že šéf byl fajn týpek, zasmál se tomu a neřešil to. [>-]

0/0
28.8.2012 10:47

cernobila_televize

Re: V minulé práci

Cesi....Simulantenbande.....Cesi :-)

0/0
28.8.2012 15:10

januari06

je to jinak

je to jinak. Základní pravidlo zní : je - li šéf na pracovišti přítomen, tak se bez něj  nechlastá ;-D Ale vážně, podle toho jak by se po pozvání k přípitku zatvářil poznáte, co a jak, a ev. můžete štrngnout v báru přes ulici. Pokud se s Vámi napije, těžko Vám pak bude dělat problémy. Celkově si ale myslím, že se jedná o zástupný problém, a snahu zbavit se části personálu bez odstupného.  Na běžném pracovišti se občas nalije malý panáček, u nás dokonce už dopo, aby odpo všichni mohli autem domu.

+3/0
28.8.2012 10:34

ttata

Co když se stane pracovní úraz?

Opiju se po pracovní době na pracovišti a spadnu ze schodů, následkem toho zkončím na invalidním vozíku (znám takový případ) Samozřejmně, že to není kvalifikováno jako pracovní úraz, ale chápu, že se zaměstnavatel brání tomu aby se na pracovišti chlastalo. Samozřejmně jedna sklenka ze schodů nikoho neschodí........

0/0
28.8.2012 10:26

cassul

Re: Co když se stane pracovní úraz?

Jde o princip. Pokud vím, alkohol se při úrazech na pracovišti kontroluje vždy a i jedna sklenka může nějakou desetinku dát. A problémům se má předcházet, nic divného na tom, že firma ve svých prostorách striktně zakáže jakýkoliv alkohol, nevidím.

0/0
28.8.2012 12:30

Aferrado

uměle vykonstruovaná situace

aby bylo s právníkem o čem povídat a dělat bububu. Nic víc, nic míň.

+1/0
28.8.2012 10:17

LazyFatMan

Tak to mám kliku

Každotýdenní poradu zahajuje šéf frťanem (kvalitní pití, asi z prezentů od zákazníků) a omluven je pouze ten, kdo je nemocný nebo pojede autem.

Teda podotýkám, že jde o jednoho panáčka na uvolnění atmosféry, ne že bychom se v práci zpili jak dobytci. To si necháváme na víkendové výjezdy před koncem roku ;-D

0/0
28.8.2012 10:15

Antikodex

Re: Tak to mám kliku

Asi nezaměstnáváte muslimáky....:-P

0/0
28.8.2012 10:40

LazyFatMan

Re: Tak to mám kliku

Ještě toho trochu ;-D

0/0
28.8.2012 11:04

Alechin

variace na tema

a co kdyz jsem na obchodnim jednani, ktere konci spolecnym obedem/veceri? Tou doou se nenachazim na pracovisti. Jak je to v takovem pripade s alkoholem?

Vzato fakticky - pokud si pripiji, muze to byt v pracovni dobe a je to problem. Kdyz si nepripiji, budu divny a zakazku treba nedoresim. :-(

0/0
28.8.2012 10:08

ww+

Re: variace na tema

proc by melo byt divne nepit alkohol?

0/0
28.8.2012 10:11

Alechin

Re: variace na tema

uz jsme to zazil. stejne jako kdyz si da clovek k obedu salat. Ta dotazy typu "a co budes jist/pit?" nebo "ty mas nejake zdravotni problemy?" a at reknete cokoli, je tu prupovidka "jsi divny..."

okoli se bavi.

+1/0
28.8.2012 10:13

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.