Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zdědili dům. Dostali ho zničený a ještě zaplatí desetitisíce za vodu

Paní T. byla hodná a měla ráda zvířata a přírodu. Protože byla bezdětná, rozhodla se, že svůj dům odkáže neziskové organizaci. A sepsala závěť. Anabáze, která kvůli tomu nastala, se může týkat každého, kdo něco zdědí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TarasBulba

Takže je vlastně titulek zase poněkud zavádějící

Ve skutečnosti si ho nechali zničit nebo by se skoro dalo říct, že si ho zničili sami. Tak to bývá, když nedědí žádný konkrétní človíček, ale nějakej spolek nebo organizace.

+1/0
6.9.2012 7:29

ludekn

Re: Takže je vlastně titulek zase poněkud zavádějící

To je tak, když se na státní orgány netlačí nebo "netlačí".

0/0
6.9.2012 8:36

Vodník+

Re: Takže je vlastně titulek zase poněkud zavádějící

Částečně to může být pravda, ale na druhé straně to svědčí do značné míry o vadě systému. Dědic se v první řadě musí dozvědět, že původní majitelka zemřela a povinnost správy dědictví na něj přechází. To vůbec nemusí být automatické a může zde nastat delší časová prodleva.

Je otázkou jak notář uvedené sdružení informoval, ale obávám se, že jestli se vše vedlo jen telefonicky tak to bylo asi hodně odbyté i z jeho strany.

Nejsem právník ani jsem nic nedědil, ale podle mého názoru by notář měl okamžitě určit správce majetku, který je předmětem dědictví a řádně ho poučit o jeho povinostech. Předešlo by se tak řadě problémům podobného typu.

0/0
6.9.2012 10:11

avlyslakecod

Re: Takže je vlastně titulek zase poněkud zavádějící

notář asi většinou nic nedělá okamžitě, pokud jde o dědictví, tak akorát všechno zdržuje :-(

0/0
6.9.2012 10:48

Amenofis

Kdo za to může?

Co to tady melete, že za to může Policie? Z vlastní zkušenosti vím, že když někdo umře, Policie nechrání majetek po dobu dědického řízení, ale ze zákona - "pokud už ta situace nastane", ho předá některému z členů přímé rodiny, udělá o tom zápis a další řízení je již na notáři jak se s tím vypořádá. Tak pro všechny, kteří nadávají na úředníky, dědické řízení provádí soukromý notář (kterého si potom zaplatíte), né státní úředník. Až po rozhodnutí tohoto soukromého notáře, udělá za tímto konečnou tečku soud vydáním usnesení. Takže lidi - nevěřte všemu, co zde někteří ubožáci píší.;-€

0/0
5.9.2012 17:06

avlyslakecod

Re: Kdo za to může?

notář je sice soukromý, ale dědici si ho nemůžou vybrat :-/

0/0
6.9.2012 10:49

dropa

Aha, tak když zamře řidič na infarkt a následně např.

těžce zraní člověka, budou dědici platit doživotně bolestné? Podobně při úmrtí na dovolené a pak když blesk vypálí celý dům není nic kryto zaplacenou pojistkou? 8-o

0/0
5.9.2012 13:05

21century_schizoid_man

Re: Aha, tak když zamře řidič na infarkt a následně např.

tak kdyz prijal zavazky, tak ano a nemuze se divit

0/0
5.9.2012 13:41

ludekn

Re: Aha, tak když zamře řidič na infarkt a následně např.

problém je, že jedna se závazky objevují a vyčíslují postupně, jednak se často nemáte o co opřít při rozporování vznášených nároků. A přitom máte jenom měsíc od oslovení notářem.

0/0
5.9.2012 14:19

Vodník+

Re: Aha, tak když zamře řidič na infarkt a následně např.

Tohle je blbost.  Pov. ručení v případě smrti pojištěného zaniká až  !dnem kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla." §12 Zákona 168/1999. o pojištění odpovědnosti provozu vozidla.

V tomto hypotetickém a krkolomném případě tedy pojištění stále platí a pojišťovna je povinna plnit.

0/0
5.9.2012 16:36

mamsrb

Nechci se přít, ale každá smlouva

zaniká úmrtím jedné ze smluvních stran. Dost jsem se v tomto poučil ve svém sporu s Telecomem, který po mě chtěl výpověď za zemřelou máti. Ovšem povinné ručení je prazvláštní pojištění. Pojišťuje se vozidlo, nikoliv osoba, ale výše pojistného se stanovuje podle pojistníka.

0/0
5.9.2012 17:54

S_a_n_k_o

vlastní zkušenost s dědictvím

Trochu odbočím, ať tu máme také jiný příklad, jak zvrácené dědické řízení může být. Zdědili jsme po úmrtí prarodičů jejich pozůstalost, která nebyla nikterak velká - nějakých cca 100 000 na úsporách a staré krámy z bytu. Takže mluvíme jen o těch úsporách. Ty se měly dělit mezi 4 sourozence, z nichž jeden se několik měsíců odmítal vyjádřit. Nakonec napsal, že se dědictví vzdává. Člověk by čekal, že se to rozdělí mezi zbývající 3. Ale ne. Za tím, co dědictví odmítl byly jeho děti, který tímto vznikl jeho nárok. Děti na dopisy notáře nereagují - ani kladně, ani záporně. Výsledek - dnes po dvou letech stále není dořešeno a stav je takový, že na nákladech notáře jsme vyčerpali komplet celé dědictví a ještě budeme my zbývající 3 doplácet. Tak co Vy na to?

+4/0
5.9.2012 12:54

lokutus

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Vzdejte se dědictví i vy a zaplatí to ti spratci, co nereagují. Simple.

0/0
5.9.2012 13:16

roedor

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Dědictví můžeš odmítnout do jednoho měsíce od doby, kdy jsi vyrozuměn soudem, že budeš dědit. Simple:-P

+2/0
5.9.2012 13:39

S_a_n_k_o

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

přesně tak!

0/0
5.9.2012 18:45

dropa

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Jedině vzít dobrého (drahého) právníka a zažalovat příbuzenstvo o způsobenou škodu. :-) 

Nyní vážně, to ale znamená, že když odmítnu předlužené dědictví, tak dluh automaticky dědí mé nemluvně atd.? 8-o

0/0
5.9.2012 13:49

ludekn

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

ale vy jste jeho zákonným zástupcem, čili měl byste být osloven a výslovně buď přijmout, nebo odmítnout, nic na nikoho nepřechází automaticky

0/0
5.9.2012 14:15

dropa

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Sankův případ ale tvrdí opak.:-( Dědic odmítá a nyní se čeká na vyjádření jeho dětí.

Možná právníci jen cucaj a nakonec řeknou že to je chyba těch třech slušnejch...;-( Rv [>-]

0/0
5.9.2012 14:27

ludekn

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

že čekají na vyjádření neznamená, že jim to dědictví (třeba i záporné) automaticky přiklepli.

0/0
5.9.2012 14:34

S_a_n_k_o

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Hlavně ty děti jsou už dospělý... nevím, jak by to bylo u nezletilýho. Ale je fakt, že dokud to dědictví nepřijmou, nic nemají. Jen se kvůli nim vleče práce notáře, ten píše urgující dopisy, scházíme se s ním, takže i nás ty věčný cesty něco stojí.... a výsledek je už teď jasný - všechno si notář nechá a ještě mu doplatíme. Jen jde o to kolik. Kdyby to člověk tušil dopředu, tak se toho raději vzdá, ale ta lhůta je už pryč a toto na začátku nikdo tušit nemohl.

0/0
5.9.2012 18:42

Rubik1

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

To je poučné. Takže místo vás vlastně dědil ten notář. To nešlo se jeho služeb vzdát, jakmile to začlo vypadat, že je sup?

0/0
5.9.2012 21:39

ludekn

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Kapánek mi nesedí, že jste za notáře (celkem) vyčerpali 100 tisíc. Paušální odměna je procentem z pozůstalosti a nadto má nárok jenom na účelně vynaložené náklady - a to za pár dopisů s doručenskou těžko bylo.

0/0
5.9.2012 14:14

S_a_n_k_o

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

víte, jak dlouho se to už vleče? A samozřejmě to není jenom o pár dopisech. Já tomu moc nerozumím, jak se ta jeho odměna počítá, ale fakt je ten, že stále naskakuje s každým jeho dalším úkonem.

0/0
5.9.2012 18:45

ludekn

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Viz http://pohreb.cz/poplatky-za-notare . Základ odměny se počítá degresivně z hodnoty dědictví (majetek minus dluhy). Ze 100tis to činí 2000 Kč. Nadto může účtovat cestovné, znalecké posudky a účast na jednáních mimo svůj kancl v sazbě 200 Kč/h. Vždycky to ale musí být účelně vynaložené náklady, tj. nemůže se ani vzdáleně dostat na úroveň nebo dokonce přes hodnotu pozůstalost- pokud to je ve zjevném nepoměru, můžete se obrátit na soud (tipnu si že tak, že podáte odvolání proti rozhodnutí o dědictví, protože vyměření poplatků je jeho součástí)

Samozřejmě pokud nejde o notáře, ale jestli jste si extra najali nějakého právníka, aby to za vás všechno řešil, tak ano, ten po vás může chtít prakticky cokoliv.

+1/0
5.9.2012 20:37

S_a_n_k_o

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Díky, abych řekl pravdu, tak v tuto chvíli už se o celou záležitost moc nezajímám. Mám jen zprávy od sourozenců, případně z občasných sezení u notáře. Co ale vím od bratra, tak notář počítá veškeré náklady hodinovou sazbou. Zatím jsme nic neplatili, ale mírně se děsíme :-)

0/0
5.9.2012 21:49

i-vet

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

jj - a hlavně se platí až poté, co je dědictví vyřešeno a ukončeno.

0/0
5.9.2012 20:08

S_a_n_k_o

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

my ještě nic neplatili. Nicméně bratr má průběžně informaci od notáře, kolik nás jeho "služby" stojí...

0/0
5.9.2012 21:47

dino_na_idnes

Re: vlastní zkušenost s dědictvím

Chápu, že příbuzné si nevybíráme, ale v tomto případě není zvrácené ani tak řízení jako ten nedbalý sourozenec a jeho děti (a kvůli nim pak přeneseně řízení jako takové, ale příčina je jinde).

0/0
6.9.2012 17:09

Petr Tl.

Nevěrřte policii a úřadům

Udělali základní chybu spolehli se na to že jim někdo ze státní správy něco telefonicky potvrdil. Jakékoliv sdělení od úřadů, policajtů a jiných státních pijavic je třeba mít písemně jinak jej nelze brát v potaz. Úředníci i policajti rádi nakecají čloěkku cokoliv jen aby měli klid a mohli jít o půl třetí domů.

Lidi prostě pořád nechápou že jakýkoliv státní úřadník je jejich úhlavní nepřítel kterým jim nikdy s ničím nepomůže a vždy bude působit jen problémy.

+6/0
5.9.2012 12:34

kacinecka

Re: Nevěrřte policii a úřadům

Já tomu možná nerozumím, ale policajti tady s tímhle mají dělat co jako? ;-D

0/0
6.9.2012 23:17

lokutus

Ještě jeden problém

Hezky jste sepsali, v čem pochybilo to sdružení, ale zapomněli jste ještě na jednu příčinu.

- Dědické řízení mělo trvat kratší dobu.

Absolutně nechápu, co při takových případech ti ouřadové tak dlouho dělají. Já se rozváděl, děti jsme neměli, majetek jsme nedělili, všechno jsme podepsali spolu u notáře - přesto to trvalo čtvrt roku.

Tak línou úřednickou veteš najdete jen v Česku nebo nějaké banánovové republice...

+7/0
5.9.2012 12:30

ludekn

Re: Ještě jeden problém

Dědické řízení absolutně beze sporů (ani navenek, ani mezi dědici) nám trvalo dva roky. Z toho rok neučinil notář jediný úkon. Přitom není možnost si notáře vybrat, jste přiděleni na základě nějakého podivného klíče a prakticky neomezeně v jeho rukou. I tohle je součást justiční mafie.

+2/0
5.9.2012 14:23

ludekn

Re: Ještě jeden problém

jen bych chtěl doplnit, že notáři nejsou úřednická veteš. Nejsou zaměstnanci státu. Jsou to soukromníci, ovšem s příjmem garantovaným státem. Žádné shánění zakázek, žádné termíny, žádné dohadování o cenách, prakticky žádné riziko, prostě ideál. Akorát je potřeba patřičně zatopit vejš, aby se k takovému lizu obyčejný právník dostal.

+1/0
5.9.2012 14:40

yxarinka

závěť

pokud někdo sepíše závěť u notáře, pak ve chvíli, kdy jiný notář projednává věc po jeho úmrtí, se mu to objeví v počítači (mají na to systém), že závěť existuje - na tomto základě svolá dědice přímo notář

0/0
5.9.2012 11:52

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: závěť

Soud činí dotaz na centrální evidenci závětí.

0/0
5.9.2012 12:00

nextnick

u ČEZ znám případ, ...

že spotřebovaná elektřina ve výši x tisíc byla anulována po umrtí majitele.

0/0
5.9.2012 11:34

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: u ČEZ znám případ, ...

Pokud se ovšem případný dědic zřekl dědictví. A to plusů i minusů.

0/0
5.9.2012 12:01

DDPLC

Pokud policie, notář či nějaký jiný

úřad nebo státní orgán vydá prohlášení, že něco je tak a tak....a ono se časem ukáže, že to nebyla pravda a že na základě toho nepravdivého prohlášení byla někomu způsobena škoda, tak předpokládám, že snad stát za tuhle škodu nese zodpovědnost, nebo to tak není?8-o

0/0
5.9.2012 11:23

yxarinka

Re: Pokud policie, notář či nějaký jiný

pokud to nemají písemně, maj smůlu ;-)

0/0
5.9.2012 11:49

Gmurr

takze okamzite dedictvi pojistit

avsak problem je v tom, ze zde pojistovna namitne, ze mela byt zavrena voda.

Coz v zapecetenem dome nelze provest. Zda se mi, ze i policice ma svou vinu.

0/0
5.9.2012 11:00

nextnick

Re: takze okamzite dedictvi pojistit

Voda se uzavírá na hlavní přípojce k domu na ulici.:-P

0/0
5.9.2012 11:29

buxus

Re: takze okamzite dedictvi pojistit

Nevím jestli vám může pojišťovna pojistit majetek, který vám formálně nepatří. Konkrétně - pokud nemáte barák napsaný na sebe v katastru - a to asi před konečným rozhodnutím soudu nemůžete - tak co vám mají pojistit?

0/0
5.9.2012 11:57

Petr Tl.

Re: takze okamzite dedictvi pojistit

Platit si za to určit nechá, horší to bud v případě plnění.

+2/0
5.9.2012 12:47

REMET

Re: takze okamzite dedictvi pojistit

Samosebou muzete. Pojisteny s tim ale musi souhlasit (coz u zemreleho bude slozite) a je treba urcit komu se bude pripadne pojistka vyplacet. Jediny problem vidim v tom podpisu pojisteneho.

0/0
5.9.2012 14:36

i-vet

Re: takze okamzite dedictvi pojistit

NEMŮŽE, NESMÍ! je to z prostého důvodu: Pojistí vás naštvaný soused, barák podpálí, schrábne plnění a vy můžete pod mostRv Bohužel se to už stalo, proto je to v zákoně.

Pojistit si bez vlastnictví můžete jen domácnost.

0/0
5.9.2012 20:02

i-vet

Re: takze okamzite dedictvi pojistit

jedině byste měl podepsanou a ověřenou plnou moc od vlastníka, že s tím souhlasí.

0/0
5.9.2012 20:03

Vodník+

NEPŘESNÁ INFORMACE

V článku se píše, že pojištění majetku u smluv sjednaných po 1. 1. 2005 zaniká dnem úmrtí pojištěného. Zákon o pojistné smlouvě č. 37/2003 v § 25 sice tuto informaci uvádí, ale zároveň to podmiňuje neexistencí právní nástupce, "nestanoví-li tento zákon nebo pojistná smlouva jinak".

Oslovené pojišťovny k této problematice přistupují velice rozdílně. Allianz postupuje striktně podle zákona a pojištění skutečně zaníká dnem úmrtí pojistníka. ČP  to má ošetřeno velice nejasně a v podmínkách odkazuje na možnost převodu pojištění v případě smrti pojistníka na pojištěného. Kooperativa naopak ponechává pojištění v platnosti na dobu, za kterou bylo zaplaceno pojistné.

V tomto konkrétním případě však nebylo uvedeno jestli dům byl vůbec pojištěn a za jakých podmínek. Týká se to zejména vodovodních škod, které v minulosti některé pojišťovny připojišťovaly doplňkově za příplatek.

Z článku však vyplývá, že právní postavení potenciálního dědice je velice vratké a podobá se běhu po minovém poli.

0/0
5.9.2012 10:50

Gmurr

Re: NEPŘESNÁ INFORMACE

Diky za rozbor.

Me pripada divne, ze pokud pojisteni na nemovitost jeste bezi, ze zanikne kvuli smrti cloveka. Pojisten je ten dum, ne clovek. ...............

0/0
5.9.2012 11:02

Vanguard

Re: NEPŘESNÁ INFORMACE

Smlouvu uzavírá člověk, ne dům.

0/0
5.9.2012 11:09

akleen

Re: NEPŘESNÁ INFORMACE

no a smlouva a tim padem i plneni by melo prejit na dedice ze?

0/0
5.9.2012 16:14

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.