Diskuze

Nejtvrdší je zákoník práce v Belgii, Němci nemají nárok na odstupné

Náklady na propuštění zaměstnance jsou v Česku, podobně jako v ostatních postkomunistických státech Evropy, dvakrát nižší než na Západě. Dokonce v porovnání s nejdražší Itálií jsou ani ne pětinové.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Celý Zákoník práce by měl být napsán na jeden list formátu A4. Zbytek by měl být ponechán na smlouvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

1 0
možnosti

říká Jakub Hájek, advokát Deloitte celou pravdu?

V Nemecku neni mozne vypovedet bezduvodne, pokud jiny pracovnik nema deti, je mladsi nebo kratsi dobu ve firme, musi jit on. V Nemecku je celkem bezne dostat za kazdy rok prace 1 mesic platu jako odstupne, tedy za 12 roku prace  dostane i 1 rocni plat, neni to vsak v zakone.

Zrovna tak pracovni doba je ze zakona asi 48 hodin, ale odbory uz davno vybojovaly pracovni tyden mezi 37 - 40 hodinami. Je toho mnohemn vice, co odbory vybojovaly - na pr. ve velkych firmach podnikova rada, nutny souhlas odboru s propoustenim, podnikove renty (duchody), 30 prac. dnu dovolene (po 60.roku 1 den navic), 6 tydnu v nemoci 100% plat plati zamestnavatel po dobu 6 tydnu, az potom plati pojistovna, je zvykem pri 2 - 3 dnech nemoci nevyhledat doktora (to pri plnem platu - plati zamestnavatel.)  To je rozdil prote Cesku, kde jsou odbory oznacovany za komunisty a socky.

0 0
možnosti

Odstupné? Co to je? :-)

2 0
možnosti

Je pravdou, že výpovědní lhůta je příliš dlouhá. Už 2x se mi stalo, že jsem si našla jiné místo a DOUFALA, že můj starý zaměstnavatel mne pustí. No poprvé naštěstí jen měsíc a podruhé jsem na staré místo chodila zaučovat jinou sílu po odpolednách. Jako vděk za to, že mne pustili hned. R^

0 0
možnosti

Zajímavé je, ýe země s největší ochranou zaměstnanců, jsou na tom nejhůř. Takže nakonec na to doplácí ti zaměstnanci.

1 0
možnosti

Výpovědní lhůtu chápu, je to pojiststka pro zaměstnavatele že nepřijde ze dne na den o pracovníka i pro zaměstnance že nepřijde ze dne na den o příjem. Ostatně každá smlouva má nějakou výpovědní lhůtu. Ale odstupné nechápu? Proč proboha mám dávat zaměstananci několikanásebek platu odstupné, jen proto, že už ho nepotřebuju. Navíc je to jednostranné znevýhodnění firmy. Kdyby tahle blbost v zákonech nebyla, nebyl by problém se švarcsystémem ani s tím, že firmy dávají smlouvu jen na dobu určitou.

4 1
možnosti

Já dávat někomu dvanáctiměsíční odstupné, tak radši ani nikoho zaměstnávat nebudu.

3 0
možnosti

Nerozumím tomu , že se zde píše o tvrdosti Belgie... na jednu stranu není nárok na odstupné a na druhou stranu jsou náklady na propuštění zaměstnance obrovské. Není v tom rozpor ?

0 0
možnosti

Článek podle mě čerpá hlavně z právní úpravy. Podle mých zkušeností jsou v Belgii největším problémem silné odbory. Co se týká bílých límečků tak v kol. smlouvě je naprosto běžně vyjednané odstupné podle odpracovaných let - kolik let odpracovak, tolik platů dostane. Pro zaměstnance před důchodem po 30 letech práce u jednoho zaměstnavatele prostě ráj :-)

0 0
možnosti

Já mám ve smlouvě asi 6 nebo 8 měsíců odstupného nad zákonný rámec, z nějakých historických důvodů. Docela příjemné vědomí. A k tomu ještě firma nějak zapomněla na konkurenční doložku.

2 0
možnosti

A odstupné se vztahuje i na výpověď z důvodu porušení pracovní kázně, jako například courání po netu v pracovní době a podobně?

9 2
možnosti

Absurdity:

1) dám někomu výpověď - a on mi bude ještě dva měsíce chodit do firmy, tvářit se tam otráveně a páchat jen škodu? Snad jen abych hledal možnost propustit ho na paragraf 53

2) někdo dostane výpověď a na cestu dostane 3 platy za nic? Proboha proč?

3) platí to i naopak - zaměstnanec dá výpověď a musí ještě dva měsíce makat zadarmo - aby zaplatil zaměstnavateli náklady na hledání nového pracovníka?

.

Pak se nemůžeme divit, že se smlouvy na neurčito nedávají a lidi se propouští buď na 53 nebo dohodou, že je začne někdo hodně prudit, snižovat prémie a pod.

7 6
možnosti

zaměstnanec dá výpověď a musí ještě dva měsíce makat zadarmo .....nikoliv on nemusí makat zadara. Jinak pokud je tímto zaměstnancem klíčová postava , tak 2 měsíce je hodně krátká doba na nalezení vhodné náhrady.

3 0
možnosti
Foto

I40v89a58n 36K78o51p97t15a

10. 1. 2013 8:36

Za povšimnutí stojí, že státy s nejvýkonější ekonomikou nemají uzákoněné odstupné.

16 0
možnosti

To je pravda...na druhou stranu je třeba si říci , že v těchto zemích jsou nejvyšší mzdy.

4 0
možnosti