Diskuze

Třetí pilíř nemusí být vždy výhodný. Záleží na vstupním věku

Třetí pilíř má jednu nespornou výhodu. Když do něj vstoupíte, nemusí to být navždy. I tak je však podpis pod smlouvou zavazující a vy byste si měli dobře spočítat, zda se vám tento způsob spoření vyplatí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JE

J91o49s68e44f 84E44d20e15r

18. 3. 2013 7:46

To je sice pravda, ale navíc tam máte státní podporu. A ta už k zasmání není.

0 0
možnosti

Čísla se mi nějak nezdály. Hodil jsem to do excelu a po 40 letech 1000/měsíčně a 230 státní podpory a realističtějším úroku 3% (nevím kde by se vzalo 5% :-( ) mi vyšla daň trochu přes 83 tisíc. Jak už někdo poznamenal dříve, vlastní vklady se nedaní, pouze úroky z nich a ze státní podpory (případně i z příspěvků zaměstnavatele a třetích stran). Po odečtení daně, kterémuž placení se také dá podle zákona vyhnout, mi zbylo naspořeno cca 1.063.000,- což mi jako základ na penzi špatné nepřijde. Pokud by mi přispíval ještě zaměstnavatel, částka bude mnohem veselejší.

Autor se asi snažil nalákat lidi do nezajištěných fondů, které za nic neručí (narozdíl od 3. pilíře (ten garantuje minimálně nulu).

Pane Heřte, nezávislý konzultante v oblasti financí, nezlobte se na mě, ale u Vás si do peněz radit nenechám.

4 0
možnosti
TB

No. Nové Doplňkové penzijní spoření také nic negarantuje - tedy v rámci účastnických fondů. Garance zůstává pouze u Transformovaných fondů, tam ale zase předpokládat dlouhodobé stabilní zhodnocení 3%..No za posledních 5 let to má asi jen 1 PF...

0 1
možnosti
JZ

Zase bych ten článek tak nezatracoval. Jeho hlavní poselství je v tom, že se klientovi spoření vyplatí jen v krátkodobém horizontu, což je bezesporu pravda. Velkou chybu vidím v tom, že tato skutečnost je podpořena výpočtem státních podpor a zaplacených daní - což je věc, která mne příliš nezajímá. Podstatné je totiž celkové zhodnocení vložených peněz.

Daleko víc mne zaujala diskuse k článku - hlavně srovnání s otevřenými podílovými fondy (OPF). Penzijní fondy nejsou nic jiného než OPF s vyšší mírou regulace. Dá se čekat, že jejich zhodnocení bude podobné. Pak jediným rozdílem jsou správní poplatky a rozdílné zdanění výnosů. Správní poplatky jsou následující : transformovaný fond (TF) :0,6% z majetku + 15% ze zisku, účastnický fond (UF) : 0,4% + 10%, OPF : 0,5 -1% + vstupní poplatek. Při očekávaném zhodnocení prostředků ve výši 3% ročně bude výnos pro klienta - TF : 1,95%, UF : 2,3%, OPF: 2-2,5%. U OPF je ještě třeba počítat se vstupním poplatkem cca 0,5% u dluhopisového fondu, u TF a UF pak státní podpora, u vyšších částek i snížení daňového základu (pokud je z čeho snižovat).

OPF asi nebude alternativa. Ale co může být alternativou, je termínovaný vklad , kde lze dosáhnout 3-5% p.a. u vkladů na 5 let.

Univerzální rada, jestli, jak a jaké penzijní fondy využívat, neexistuje. Každý, kdo se chce rozhodnout alespoň trochu dobře, si musí na základě svých vstupních údajů dobře spočítat, co se mu vyplatí. Internetové kalkulačky a obávám se, že ani finanční poradci, nepomohou.

1 0
možnosti
DK

A to je naprosto upozaděn velmi častý benefit, kterým je možnost příspěvku zaměstnavatele, které nelze směrovat jinam než na ŽP a doplňkový penzijní fond.

Pokud jde o konkurenceschopnost OPF, tak ta spíše než v rovině nákladů je v rovině možné kombinace různých investičních strategií a to i souběžně. Což jak II. tak III. pilíř neumožňují. Sice umožňují měnit strategii, ale vždy jen jako celek.

1 0
možnosti
MP

Celý článek je postaven na špatných (nebo spíše lživých?) informacích. Vlastní vklady se nedaní!Rv

3 1
možnosti
TB

A vy umíte číst? Napište mi přesně tvrzení z článku, ze kterého vyplývá danění vlastních vkladů?? Neříkám že článek je dobrý, je zavádějící atd. Ale o tomto tam není ani slovo

1 0
možnosti
OJ

Pan nezávislý konzultant asi neví o čem třetí pilíř je. nedaní se všecho, jen výnosy. Daň z vlastních příspěvků není možná!!!  Asi se začnu živit psaním podobně inteligentních článků

Bohužel polovina lidí, kteří si tento blábol přečte, uvěří ;-(

2 0
možnosti
TB

Stejné jako pana Panáček...Kde jste to z článku vzal že autor píše o danění vlastních vkladů??

0 0
možnosti
Foto

A to autor zapomněl zmínit to, že i daně lze obejít, pokud si člověk spořené peníze z PF nechá vyplatit ve třech dávkách, 1. dávka měsíc po ukončení, 2. po roce a 3. za další rok.

3 1
možnosti
DK

No to pitomost. To by mě tedy zajímalo, jak dalece je autor nezávislý, když to má napsáno za jménem. Každopádně s čísly zachází velmi volně, až svévolně.

1 0
možnosti
DK

... volně, svévolně a hlavně nezávisle na realitě.

0 0
možnosti
TB

No, článek je fakt postavený na hlavu. A trochu divný. Ale příspěvky zde jsou taky hodně mimo mísu některé.

Jednak tedy na penzijním připojištění se daní pouze výnosy a pokud si necháte vyplatit peníze jednorázově, tak i příspěvek zaměstanavtele.

Jak píše pan Plachý, abych měl možnost odpočtů, musel bych odkládat již 2000 a ne 1000 jak se píše v článku.

Podílové fondy se zatím nedaní, ale mají o něco vyšší náklady než penzijní fondy, samozřejmě zase vyšší šanci na vyšší zhodnocení.

Jako nelze sázet na jednu kartu a rvát vše co mám do penzijka nebo pdoílových fondů , ideálně do obojího polovinu. Samozřejmě když jsou an to peníze.

2 1
možnosti
DM

Abyste měl možnost odpočtu, musel byste dávat min. 1100 Kč (odečítáte od základu daně 1200 Kč / rok) a max. daňového odpočtu dosáhnete při 2 tis (12 tis. / rok).

0 0
možnosti
VP

Než někdo začne psát článek o financích a kolik kdo uspoří či vydělá, tak by si měl něco o tom přečíst jinak bude vypadat za troubu. Daňové spoření má tu výhodu, že si vloženou částku lze odpočíst od daní a to až do částky ročního vkladu ve výší 12.000, tzn. že toto přináší úsporu na daních 1.800 ročně. Tohle novinář jaksi nenapsal.

4 1
možnosti
KN

Můžete si tak akorát odečíst z daňového základu a ne z daní. A pak. Můžete si odečíst jen to co jste vložil nad 12.000 a do maximální výše 12.000. Takže by jste musel měsíčně dávat víc jak 1.000 Kč aby jste si mohl něco odečíst ze základu daně. A to jenom to co dáváte na 1.000 Kč. Tak si o tom něco přečtěte ať nejste za troubu.

0 1
možnosti