Diskuze

Fotit známé bez souhlasu už nejde. Další novinky občanského zákoníku

Nově budou moci podnikat už šestnáctiletí, také nepůjde nikoho úplně zbavit svéprávnosti. Na otázky čtenářů odpovídají právníci Dana Prudíková, Veronika Ryšávková a František Korbel, kteří se na přípravě nového občanského zákoníku podíleli.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chapu, ze si iDnes chce prihrat svou polivcicku, ale proc u clanku o novem obcanskem zakoniku neodkazuji na oficialni web ministerstva spravedlnosti?  Pritom je ten web celkem prehledny a hlavne jsou zde oficialni stanoviska ministerstva spravedlnosti. 

http://obcanskyzakonik.justice.cz/

2 0
možnosti
Foto

lidi baví remcat....přitom snad poprvé je důvod vcelku dost chválit.

1 0
možnosti

Právě jsem vyfotil známou bez souhlasu a jde to. Normálně mám fotku ve foťáku. Tak jak je to? :-)

0 0
možnosti

Tak to jsi už tím pádem zločinec. ;-D

0 0
možnosti

J74a19n 95H62o81r39s74k22ý

9. 1. 2014 16:47

Typický příklad, jak se předhazuje hladovým davům sousto. Něco se plácne (zde např. věta: "Podobu člověka lze zaznamenat jen s jeho souhlasem") a diskutující trhají a žerou, až mlaskají. Kdo z nich si přečte příslušnou větu v příslušném zákoně (případně věty další, které přímo souvisejí a upřesňují, zde par. 84 a další), aby si ono plácnutí ověřil? Dočetl by se, že ta věta zní: "Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením." Což, jak každý člověk alespoň se zbytkem šedé kůry mozkové uzná, je poněkud rozdíl.

Mlaskajícím, kteří už už začínají psát popudivé reakce na tento příspěvek, doporučuji k další četbě paragraf č. 2, možná nenápadný, ale pravděpodobně nejdůležitější ze všech 3080 v novém předpisu. Dovolím si ho zde ocitovat celý, už bez dalšího komentáře:

(1) Každé ustanovení soukromého práva lze vykládat jenom ve shodě s Listinou základních práv a svobod a ústavním pořádkem vůbec, se zásadami, na nichž spočívá tento zákon, jakož i s trvalým zřetelem k hodnotám, které se tím chrání. Rozejde-li se výklad jednotlivého ustanovení pouze podle jeho slov s tímto příkazem, musí mu ustoupit.

(2) Zákonnému ustanovení nelze přikládat jiný význam, než jaký plyne z vlastního smyslu slov v jejich vzájemné souvislosti a z jasného úmyslu zákonodárce; nikdo se však nesmí dovolávat slov právního předpisu proti jeho smyslu.

(3) Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění.

2 0
možnosti
Foto

Tak bych poprosil o dovysvětlení. Jdu po ulici a snímají mě kamery a mohou mě rozpoznat, nebo k tomu mohou být nápomocny. Jedu autem a měři mi rychlost a mají mou RZ, též mě mohou rozpoznat. Musím tedy jít někam vyplnit souhlas? ;-) Nebo naopak. Jdu si po městě s fotoaparétem a fotím ulice, auta, tramvaje, lidi? Půlku fotek potřebuju do práce, ale ne pro zpravodajství, ale publikování Ročenky dopravy. Druhou půlku mám pro radost. Musím se před každým snímkem jít zeptat všech v záběru, zda je mohu vyfotit? Třeba řidičů tramvaje, které mohu rozhodně z fotky následně identifikovat, protože u fotky je čas a na fotce číslo linky a číslo vozu? Musím mít s sebou nějaký formulář, aby mi svolení každý dal písemně? ;-)

2 0
možnosti

To je zase bouře ve sklenici vody! Fotit známé bez souhlasu samozřejmě lze i nadále, autor článku si to špatně vyložil. Ne, opravdu se nemusíte například všech kolemjdoucích ptát, jestli jim nevadí, když budou vidět v pozadí na fotce vaší milované. Zákon totiž nestanovuje žádný postih, žádnou sankci. Nedokážu si představit, co, jak a koho by musel běžný člověk vyfotit, aby chtěl jít dotyčný k soudu vymáhat škodu. Toto ustanovění zákona je zde hlavně proti stalkerům, různým bulvárním hyenám, brutálním zásahům do intimního soukromí apod. Takže klid.

1 0
možnosti
Foto

Třeba široká obec fotografů dopravních prostředků. S vozem vyfotí i řidiče, který si často nepřeje být fotografován. Dokonce si i za jízdy řada řidičů i v městském provozu klidně zakryje obličej a chvíli ani nevidí dopředu. Ti rozhodně nedali ke svému focení souhlas, nicméně podle fotografie s časem jde bez problémů dohledat jejich identitu... Nesmí se teda autobus na ulici už fotit?

0 0
možnosti

A kde se dozvím zda nemá chlap co mu prodávám auto pro tuto kupní smlouvu omezenou svéprávnost? Nebo si bude borec rok jezdit a pak mě ho vrátí s tím že nebyl oprávněný k podpisu smlouvy a tudíž je smlouva neplatná.

0 0
možnosti

Snad si nemyslíte, že politiky zajímá, jaký to má dopad na obyčejné lidi. Už je prostě nebaví, jak si někdo fotí jejich dcerušky na sexpárty, milenky, exmilenky, milence, virózy a pod. O tomhle ten zákon je ;-)

2 1
možnosti

Není. Ten je i o tobě. Třeba když si tě tajně vyfotí milenka, aby tě mohla vydírat před manželkou. :-)

0 0
možnosti

Takže zmizí všechny kamery ze všech super a hypermarketů, z ulic měst?

2 0
možnosti

Mělo by být vypsáno referendum. Jinak opět vychází zákony o nás bez nás.

0 0
možnosti

To je opravdu kocourkov.

Takže ti co např. na amtérských cyklistických závodech fotí závodníky budou muset nejdřív od všech (pro jistotu) získat souhlas, aby je mohli blejsknout.

V tomhle euroblbákově za chvíli budeme smět jenom existovat (snad) a platit daně jinak nic. ;-€

1 0
možnosti

to nema s eurobubakovem co splecnyho. Todle je zas obycejnej ceskej paskvil.

1 0
možnosti

Takže půjdu vyfotit Staromák a buď vyženu všechny lidi, což nejde, nebo budu muset lidi rozmazat, což se blbost. Který kr..... to vymyslel???

5 2
možnosti

kdyz vas tak posloucham, tak bude nejjednodussi zakaz foceni pamatek :) to by prezentovany problem vyresilo take :)

0 0
možnosti

Musíme si zvykat. Před pár lety jsem seděla se známými ve Starbucks v Belfastu a chtěli jsme se na památku vyfotit a už u nás byla servírka, že u nich se fotit nesmí. Všude jinde jsme se v restauracích a tak podobně vyfotili, dokonce jsme byli přijati u starosty Belfastu a fotili jsme se ostošest, ale v americké firmě Starbucks jsme holt dostali stopku.

1 1
možnosti