Diskuze

Nový pojem na trhu práce: talentismus

Na českém pracovním trhu vznikl zvláštní paradox: i v době rostoucí nezaměstnanosti nemohou firmy najít vhodné zaměstnance.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

prosel jsem nekolika zamestnanimi, a musim priznat, ze investovat do zamestnance se firmam opravdu nechce. mnohokrat jsem zadal o nejake kurzy a skoleni souvisejici primo s mym zamestnanim a pokazde jsem narazil. myslim si, ze zamestnavatele nechteji investovat do toho nejdulezitejsiho, co maji - lidi...

0 0
možnosti
PM

P68e91t11r 83M36a36j73e51r

22. 3. 2014 7:37

Jenže milá pani, pokud je někdo ve svým oboru dobrej a umí nějakej jazyk, co by tu za těch pár šupů (v poměru s tím,co se dá vydělat jinde v Evropě) dělal?

0 0
možnosti
PN

Kecy. nic než kecy.

0 0
možnosti
JS

J57i26ř41í 31S87u13c87h93ý

18. 3. 2014 22:48

Trošku nerozumím.....firmy nemohou najít vhodné zaměstnance, ale zatvrzele požadují nesmysli, odmítají lidi zaučovat (přesto, že chtějí po uchazečích ochotu učit se novým věcem) a dát jim šanci se ukázat. Tak co vlastně chtějí. Všichni potenciální zaměstnavatelé by si měli uvědomit, že ani oni se nenarodili odborníky a museli někde a nějak začít.

0 0
možnosti
MN

Firmy mohou těžko najít talenty, když státní a polostátní firmy přijímají zaměstnance podle doporučení politických kamarádů a u ostatních firem se budoucí nadřízený bojí přijmout schopného člověka, aby ho po nástupu nezastínil a nepřipravil o funkci. ;-(

1 0
možnosti
JK

Firmy, které nemohou najít vhodné "hotové" zaměstnance, jsou nuceny přehodnotit personální politiku a motivační systémy tak, aby mohly využít rezervy na trhu práce.

Toto je neskutečně prázdný blábol. V praxi se setkávám s tím, že nejsou lidi == nikdo nám tady za pár drobných nepůjde.

6 0
možnosti

Přesně tahle věta mě dostala, netuším, co to má znamenat.

Myslím, že jak se přizpůsobili zaměstnanci - pracují na sobě, studují - budou se muset přizpůsobit firmy. Myslím tím to, že se musí naučit udržet si kvalitní zaměstnance, investovat do osobního rozvoje a aktivněji přistupovat k personální politice, tj postoj "klidně si jděte, na vaše místo čeká 5 dalších" už neni udržitelný.

3 0
možnosti
JR

J38o85s32e46f 98R38á15d19l18o

14. 3. 2014 15:17

U nás má šanci přežít jen "talentovaný" zloděj ovšem pouze se silnou pravicovou  stranou za zády.

1 2
možnosti
MM

To tvoje jméno fakt nelže.

Rv

0 1
možnosti
PK

A čo si predstavujete pod takým slovom "talentismus"??? :-/

a místo schopnosti používat slovo kompetence ...paní ředitelka asi míří do poslanecké sněmovny

jen je potřeba to řádně odkomunikovat potencionálním voličům ;-)

4 0
možnosti
LG

On to není žádný paradox.

Krize způsobila, že podniky začaly propouštět. Ovšem pochopitelně začali u těch neschopných a ti jsou teď na pracovních úřadech. Schopné lidi si naopak všechny firmy drží zuby-nehty, protože na nich je převzít práci za ty vyhozené. Tak celkem logicky je takových schopných "volných" lidí nedostatek.

2 2
možnosti
LT

A nebo nezačali u těch neschopných, ale u těch lépe placených...Víte, ono často docházelo k hromadným propouštěním od uklízečku po vedoucí pracovníky. A pokud jste v oboru, kde se krize projevila nejvíce, tak Vás kolikrát ani schopnosti nezachrání, když je velký pokles zakázek a velký boj o ně.

9 0
možnosti

Na trhu práce by se nic nestalo, pokud by se do vedoucích pozic v podnicích a personálních agenturách nedostali lidé žijící v nějakém vlastním, zmateném světě, plném nesrozumitelných pojmů typu "talentismus". Oni sami vytvářejí a posilují fantasmagorické prostředí, v němž nikdo není dost dobrý, talentovaný atd. Pracoval někdo z nich v kanceláři (v nejčastějším typu zaměstnání)? Je to až z 90% byrokracie (lhostejno jestli ve státním či soukromém) založená na opakovaném zvládání více či méně rutinních úkolů. Talentovaní lidé se nacházejí v galeriích, koncertních sálech a pod stropem cirkusových šapitó..a pokud se náhodou ocitnou v kanceláři, je talent tím posledním, co se od nich očekává. Jak autorka správně poznamenává, očekává se od nich, že stihnou stále více úkolů za stále více lidí, tedy že budou produktivnější - což nijak nesouvisí s talentem.

Správná otázka nicméně je, na co potřebujeme být stále produktivnější?, kdo to potřebuje? Vždyť i ta neustále omílaná krize, na kterou se touto vyšší produktivitou má reagovat, nebyla přece ani v nejmenším způsobena nízkou produktivitou, spíše naopak. Položme si raději otázku, jaký má smysl zvyšovat dál produktivitu, když už dnes jsme produktivnější, než je potřeba, a čelíme proto krizím. Nesoustředíme se na úplně špatný, samoúčelný cíl, který naše problémy prohlubuje, místo aby je řešil?

20 1
možnosti
KL

naprosty souhlas, tahle orientace na cim dal vyssi vykon se muze negativne projevit predevsim na zdravi. dalsi problem je ve velkych danovych odvodech (a prebujele statni sprave), kdy si firmy nekolikrat rozmysli prijeti novych zamestnancu, protoze uz se jim nevyplati nebo jim nemhou nabidnout dostatecnou mzdu. a kapitola sama pro sebe je hamiznost vetsiny nasich podnikatelu. mam zkusenost z holandska, kdy majitele mensich a strednich firem nepotrebuji oslnovat milionarrskym bydlenim a nekolika luxusnimi vozy, protoze chapou, ze kdyz sve zamestnance dobre zaplati, budou mit vzajemne co utracet a jejich firmy budou mit praci.

5 0
možnosti