Diskuze

Komentář: Efekty intervencí ČNB aneb kdy začnou Češi více utrácet?

Čeští spotřebitelé šetří a česká spotřeba zaznamenala historicky nejvýraznější propad. Ve svém komentáři se nad tím zamýšlí Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. Slabší koruna, která zdražuje zboží z dovozu, může podle něj vydržet déle než do počátku roku 2015.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KU

K19a87r67e24l 60U61r22b74a43n

28. 5. 2014 15:10

Intervence zafungovala prakticky okamžitě.. pár lidí se pěkně napakovalo. ;-D

1 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti
VH

Já se v ekonomice bohužel nevyznám, ale selský rozum mi říká, že to ČNB dost zkazila ( tedy napsala bych to jadrněji, ale to by mi to smazali ). Od samého začátku bylo oslabení už tak dost slabé koruny nesmyslem a bylo jasné, že na to opět doplatí obyčejní lidé České republiky a že peníze odtečou do zahraničních firem. Celá akce naše občany ještě více poškodila.

7 0
možnosti
LK

Čísla ovšem říkají něco jiného, docela přesně odpovídají tomu, co ČNB předpokládalo. A jestli pracujete pro nějakou společnost, která prodává do ciziny (což je dost zásadní část ekonomiky), tak se zkuste zeptat jak se jim líbí, že vpodstatě ze dne na den začali vydělávat o nějakých 10% víc bez jakéhokoliv vlastního přičinění (a kdyby chtěli, tak Vám mohou třeba o těch 10% navýšit plat). Nemůžete se dívat jen na to, že cena menší části zboží se kvůli tomu zvýšila. Značná část dovozů nemá s eury nic společného, takže se prakticky nijak nemění. Třeba taková ropa, na kterou všichni svádějí zdražování, je obchodována v USD. A tam se kurz změnil naprosto minimálně a po zásahu ČNB byl kurz stále výhodnější než půl roku předtím. Stejné to je se zbožím z Číny, kde se také obvykle nakupuje za USD. Platby v eurech se praktikují výhradně tam, kde používají eura jako platidlo. Třeba i oblíbené polské potraviny se nakupují za zloté, pokud teda není obchodníkem německý supermarket, aby všechno nutně prodražoval transakcemi v eurech.

0 4
možnosti

Za pozornost stojí ten obrat v roce 2010. Po pádu Lehmann Brothers se ekonomika začala zotavovat, jenže v tu chvíli dostala ránu v podobě "úsporných" opatření Kalouskovy vlády, což je pouze eufemismus pro frontální tažení proti životní úrovni všech občanů od vyšší střední třídy níž. S gustem se šetřilo především na lidech, kteří se nemohli nijak bránit (zrušení valorizace v kombinaci s několikanásobným zvýšením DPH apod.). Málokdy se podaří, aby klesaly reálné mzdy a zároveň rostla nezaměstnanost, jak se to podařilo této vládě v průběhu jejího funkčního období. Přitom Česko nebylo přímo zasaženo dluhovou ani bankovní krizí!! ČNB tomu jen nasadila korunu;-), když tento vývoj zcela dezinterpretovala jako krizi zahraniční konkurenceschopnosti, která přitom byla a je dlouhodobě velmi dobrá. Svou medicínou (intervencemi) tak ČNB léčí snad jediný zdravý orgán docela vážně nemocného pacienta.

6 2
možnosti
DR

Devalvace koruny a zvýšení exportu se neprojeví ve zvýšení investic, zaměstnanosti a zvýšení mezd, ale pouze zvýšením zisků, které v případě zahraničních firem také do zahraničí odtečou. Je to normální ožebračování obyvatel této země.Rv

8 0
možnosti
EH

E45r70i11k 38H19r16a34d42i63l

21. 5. 2014 11:23

To si uvědomují všichni, taky mi uniká smysl proč by měly firmy přidávat zaměstnancům, když ti jsou na tom teď ještě bídněji (vzhledem k rostoucím cenám dovozu) a o to více si budou hledět své práce a chodit přesčasy častěji. Otroci evropy dostali další ránu bičem.

6 0
možnosti
Foto

Pro státní úřady je velkým uměním nedělat nic.

2 0
možnosti
OH

O96t23o 47H75o33m36o53l11k50a

20. 5. 2014 23:40

To by mě teda zajímalo, jak může intervence ČNB zvednout poptávku. Možná může zvednout investice, ale spotřební poptávku můžou zvednout jen dvě věci.

1) Vláda udělá osvětu, která firmám vysvětlí, že když svým zaměstnancům nebudou zvedat reálnou mzdu, tak lidi nebudou mít peníze a nebudou kupovat jejich výrobky a služby. Že tedy ten prvotní impuls musí vzejít od nich, pokud chtějí zvyšovat své zisky z domácího trhu.

2) Nebo vláda sníží procento sociálního a zdravotního pojištění hrazeného zaměstnancem. Ale to znamená díru v rozpočtu.

Prostě dokud většině střední třídy nezačne zase pravidelně růst reálná mzda, žádné smysluplné oživení domácí poptávky nebude.

4 0
možnosti

Já bych nedělal osvětu, ale změnil bych daně. Propojil bych váš bod 1 a 2, a to tím, že bych sice zachoval odvody v současné výši, ale umožnil bych je odečíst z vypočtené daně ze zisku (nikoli jen od základu, jak je tomu dosud). Samozřejmě by se o něco musela zvýšit sazba DPPO (cca o 8-10%). Tím by se propojilo zdanění se zaměstnaností a fakticky by došlo k přesunutí části daňové zátěže z práce na kapitál.

1 0
možnosti
JD

Porad nechapu, jak muze (logikou CNB) zdrazeni dovozoveho zbozi zvysit spotrebu domacnosti. Prece kdyz zdrazi, nakoupim o to mene, penez mam porad stejne.

12 0
možnosti
AK

No jasně,pokud nezvýší lidem platy,tak žádné oživení ekonomiky není.Jenže to ti tupci v ČNB asi nevědí,neb oni mají dost a ti druzí je nezajímají.A navíc  pokud tady bude se zdaňovat vše dvakrát né-li vícekrát,tak nemůžeme čekat že se něco pohne kupředu.Proč musí zaměstnavatel odvádět za zaměstnance daně dvakrát!!!Zatím mne to nikdo nevysvětli a asi nikdy nevysvětlí.Mne to přijde že se tady rozkrade víc než se vydělá na veškerých daních.

6 0
možnosti
RL

R98a80d47e55k 42L43a68n14č

20. 5. 2014 11:43

Penize mam, ale vsechno co nasetrim utratim za cestovani. To te ekonomice asi moc nepomaham :-/

0 0
možnosti
BP

B93e90n 34P92a44v52k96a

20. 5. 2014 13:35

Pomůžete jiné ekonomice. Vždyť je to stejně všechno globální, ne? A až bude třeba Tuvalu stejně vyspělé jako ČR, tak se aspoň budeme mít kam přestěhovat;-D

0 0
možnosti