Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Manželství versus volný svazek. „Chomout“ je finančně výhodnější

Manželství s sebou nese řadu finančních výhod. Přesto stále více partnerských párů dává přednost volnému svazku. Manželé mohou výhodněji danit, dědit i pobírat důchody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Já jsem se vdávala s našetřenou jakousi sumičkou a manžel byl oškubaný a zadlužený od ex a to tak,že velmi.Několik let jsme spláceli jeho dluhy,až zůstala jediná půjčka a tu taky časem smázneme.Jsem ráda,že ho mám a že o něm mohu mluvit jako o manželovi a ne druhovi.Pro mě byla,je a bude svatba důležitá.V dobrém a ve zlém-to není jen pár slov,ale slib.Co je důležité je očím neviditelné a každý je zodpovědný za svou růži-tož asi tak ;-)

0 0
možnosti
MK

Já blbec jsem si vzal ženu s pětkrát menším příjmem, než mám já a teď při rozvodu si dělíme majetek napůl :-( Když je člověk zamilovanej, tak nevidí svět realisticky a je schopen s takovým rafinovaným svinstvem jako je manželstvím dokonce i souhlasit. Jsem vůl a dobře mi tak, ale za mě - manželství nikdy!

2 2
možnosti
JV

To není o velikosti přijmu .Měl jste si prostě  vybrat lépe :-)

5 1
možnosti
IN

I62v93a46n20a 75N56o24v77á

3. 9. 2014 7:29

článek nemá pravdu, nesezdaní mají větší pole působnosti. Například si fakturovat služby, pokud to jejich ekonomické aktivity dovolí....

2 1
možnosti
LK

Vše se dá v klidu upravit smlouvami, plnou mocí a závětí i bez manželství (natož příjmení či jména dětí). Dříve se lidé brali kvůli všelijakým manželským půjčkám atd, dnes těch pár tisíc jakýchsi slev na dani je jen žebračenka,exekutor stejně nebude respektovat nic, vždyť lezou do bytů i dávno rozvedeným manželům.

7 0
možnosti
RV

Výhodu slevy na dani na manželku lze (na rozdíl od slevy na dítě) plně využít jen tehdy, pokud je z čeho tu slevu odečíst :-). Čili plně využitelná výhoda je to jen tehdy, pokud manžel vydělává 27600,- Kč měsíčně a více. V takovém případě si (v ročním zůčtování!) může nárokovat vrácení přeplatku již zaplacené daně ve výši 24840 Kč, což vychází na nějakých 2070 Kč na měsíc.

Pokud by manžel např. pobíral průměrnou místní mzdu v Karlovarském kraji (21274 Kč/měs.), reálně by si na manželku mohl započíst slevu pouze ve výši 13455 za rok, což vychází na nějakých 1121 Kč slevy na manželku na měsíc.

Suma sumárum, sleva na manželku je výhodná zejména pro rodiny, kde muži mají nadprůměrný výdělek (přičemž víme, že cca 2/3 lidí na průměr nedosáhne), tedy spíše pro "střední třídu" a pro situaci, kdy se manželka např. stará o menší děti a někde pracuje na částečný úvazek s výdělkem do nějakých 5665 Kč/měs. hrubého. Ideálně třeba ve firmě svého manžela ;-).

Pro mladší "chudé" bohužel vychází díky nastavení sociálního a daňového systému ekonomicky výhodněji, když spolu dvojice formálně nežije ve společné domácnosti a ženy s dětmi jako "samoživitelky" maximálně čerpají různé sociální dávky... :-(;-€. Což se evidentně děje.

1 0
možnosti
AC

Ono jde zamestnavat manzelku? Myslim, ze jsem nekde cetl, ze to nelze.

0 1
možnosti
TV

NE, Manželství s sebou NEnese řadu finančních výhod.

Výhody jsou opravdu jen pokud je partner/-ka bez práce (s příjmem pod 68tis./rok).

Nevýhoda je, že manželstvím příjdete o majetek, tedy o jeho půlku (veprospěch manžela/-ky)

3 0
možnosti
MK

Manželstvím přijdete o polovinu majetku, který jste nahromadil v jeho průběhu. Nikoliv o majetek, který jste měl před manželstvím.

3 0
možnosti
LD

L76i80b34o40r 25D17a17n44ě13k

28. 8. 2014 19:36

Ale nenpíšou, kolik se ušetří zase, když nejsou spolu, žena bere přídavky na bydlení na dítě, ideálně v hmotné nouzi na kdejaké vybavení...  My se s přítelkyní neberem, kvůli probýhajícím řízením s jejím bývalým a dostala se teď na částku přes 10 000 kč a možná kdyby si uměla dupnout jako někteří přizpůsobiví na sociální systém, mohlo by to být ještě víc...  Nemyslím, si že by mě to dalo takovou slevu na dani, aby se mi si ji hned tak brát. Byť brát se budem, ale ještě prvně zařídíme vlastní bydlení.

1 6
možnosti
BT

Skvělé, další paraziti na sociálním systému. Nejste o nic lepší než ti "přizpůsobiví na sociální systém"!

3 0
možnosti
HB

Nějak v tom článku zapomněli napsat nevýhody.... Že vstupem do manželství ručím svým majetkem za případné  dluhy manžela, jeho bývalých manželek, popř. hromady dětí, co jsem ani nikdy neviděla, popř. lidí, co bydlí na adresách bývalých manželek..... A to dost podstatně může ovlivnit kvalitu mého života až do smrti....

12 0
možnosti
RV

To není tak úplně pravda. To "ručení" lze omezit právě např. předmanželskou smlouvou, respektive obecně omezením rozsahu společného jmění manželů.

0 3
možnosti
JH

Zenil som sa v Kosiciach, v Dome svatej Alzbety. 50 rokov po tom, ako satesne po vojne v tejto katedrale zenil moj dedko s babkou. Bol to krasny zazitok, citil som ich tam, ako veria, ze vojna skoncila a teraz pridu dobre casy.

A bolo to z lasky. Ak mate na to, vrelo odporucam

6 0
možnosti
Foto

J29a59n 81Č47e65r92m93á47k

27. 8. 2014 22:01

na manželství je nutné se dívat minimálně ze tří hledisek... 

1) co dá či bere oněm lidem, kteří se berou...

2) co dá či nedá dětem, které z onoho svazku vzejdou.

A pro ty je důležité zázemí a jistota, kterou snáze naleznou v institucionalizovaném svazku. A to by měla být prioritní odpověď ať partnerů či (a to především a se všemi důsledky) pro postup státu...

3) jak se projeví manželství či volný vztah pro společnost a stát a kterou formu má proto podporovat... 

 A dějiny ukazují, že snad každá společnost podporovala vázaný vztah, neboť to z jejího hlediska bylo užitečnější a stabilnější a i pro budoucnost všestranně výhodnější řešení...

7 0
možnosti
ZV

1) Nedá jim nic, kromě možnosti stejného příjmení - dědění (na což ovšem mají mnoho let čas) a nějaké další nepodstatné drobty. Za to je svazek sváže povinostmi k druhému partnerovi, čímž se stát vyváže z povinnosti se o něj v případě potřeby postarat (vyživovací povinnost, společná odpovědnost za dluhy,  atd... atd...)

2) NIC. Zázemí a jistotu v nefunkčním vztahu děti stejně nenajdou. To co tvrdíte jen ničím nepodložený žvást - taková propaganda. Naopak si troufám tvrdit, že spory vznikající z rozvodového řízení děti poškodí mnohem více než "volný vztah".

3) Pro stát je samozřejmě manželství super. Má větší kontrolu nad jednotlivcem, musí vynakládat méně prostředků, exekutoři se snadněji domůžou k většímu majetku, represivní složky mohou snadněji perzekuovat všechny v rodině (viz. např. nedávná kauza policejních odposlechů)

Suma sumárum - z manželství dvou lidí stát hodně získá ale v současnosti za to těm dvěma téměř nic nedává. Naopak jenom komplikace. Vzhledem k obrovskému právnímu riziku které podstupuje každý občan vstupující do manželství se tento institut drží nad vodou jen ze setrvačnosti a mladické nerozvážnosti. Prostě touha toho druhého "vlastnit". Nic víc, nic míň.

22 5
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...