Diskuze

Jak se chovat k dětským smlouvám stavebního spoření. Proč je nezakládat

Stavební spoření je díky příspěvku od státu, garantovanému zhodnocení a pojištění vkladů jedním z nejoblíbenějších finančních produktů. Smlouvu má dnes přes 4,1 milionu lidí a nemalou skupinu tvoří smlouvy dětí. Jak s těmito smlouvami zacházet radí Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

Otevřené podílové fondy od překupníků? Nikdy!!! Účtují si poplatek za dlouhodobé vedení a to znamená, že v prvních letech tam neinvestujete ani kačku. Stačí si zajít do některé z bank, a tam si založit otevřený podílový fond. Bankéři pečlivě zjistí jaký jste investor a doporučí fond podle toho jaký jste investor. Poplatek se pak platí 1-3% z každé platby nikoliv žádné předplácení. Takže VYNECHTA PARTNERS, BROKERS, FINCENTRUM. Při jakékoliv měsíční úložce můžete přestat a ne se nechat DRŽET předplaceným nesmyslným poplatkem. A tak mně ještě napadá? Vědí to ti prodejci nebo ne?8-o

0 0
možnosti
Foto

Bohužel s Vaším tvrzením, jako dle Vašich slov "prodejce", nemohu souhlasit. Už ve třetí větě mícháte management fee (roční správcovský poplatek OPF), který má každý fond, se vstupním poplatkem, z kterého se zpravidla vyplácí odměna zprostředkovateli.

Dále bych si přezkoumal, zda má Váš bankéř vůbec právo Vám cokoli v investicích doporučovat. Česká legislativa rozlišuje službu investičního zprostředkování a poradenství (jiný level) a zdaleka ne všichni tuto úroveň certifikace u ČNB mají.

Placení poplatku záleží na tom, jak si ho zvolíte a také na tom, zda jde o nějaký program pravidelného investování od cca 500,- Kč měsíčně nebo o jednorázovou investici. Na to nemá vliv, zda Vám to zajistí člověk v bance nebo finanční poradce spolupracující s Vámi uvedenými společnostmi.

Investice do většiny kvalitních fondů dostupných v ČR vyžaduje počáteční investici ve výši od 10 tis. Kč a následnou (chceme-li investovat pravidelně, tak měsíční) ve výši od 2 tis. Kč. To je ovšem jen jeden fond, na diverzifikované portfolio potřebujete alespoň 5x tolik.

0 0
možnosti
LH

A co třeba nějaká zkušenost s rozhodnutím toho soudu? Už se na něj někdo obrátil? Jak rozhodl? Co se stane, pokud se na soud obrátím s žádostí o výplatu prostředků po doběhnutí SS s tím, že není dále ekonomické pokračovat a že hodlám naspořené peníze investovat výhodnějším způsobem?

1 1
možnosti
Foto

J70a80n 83Č57e56r25m10á17k

18. 2. 2015 15:13

no, Stavební spoření pomalu končí. Alespoň coby nástroj na zhodnocení peněz... Již bych ho pro dítě sám nezaložil a tedy ani nedoporučil... Až na výjímky...

2 0
možnosti
JF

J50a51n 35F28r38o57l42í17k

18. 2. 2015 17:29

Ani pro sebe. Vstupní poplateček 1% CĆ, čtvrtletní poplateček za vedení účtu jehož výši si SS sami libovolně stanovují, státní dotace 166 kč/měs brutto a mizerný úrok. To vše vázáno na 6 let. Existují rozhodně lepší způsoby jak zhodnotit své peníze. :-P

1 0
možnosti
PR

Pro mne je to tak trochu podraz. Založili jsme před lety stavebko jednomu dítěti za tehdejších pravidel a nyní jsou pravidla pro výběr peněz jiná. Ještě bych to chápal, kdyby šlo o nově založená stavebka. Ale u těch starých by bylo solidní je nechat doběhnout podle starých pravidel, aby ten, kdo je zakládal, mohl naplnit záměr, pro který je zakládal a ne najednou čekat na soud. Banky takto v podstatě drží peníze, které nejsou jejich.

2 0
možnosti
JK

Celý koncept státního příspěvku na stavební spoření je chybný. Zrušte ho a nemusíte hnojit legislativu dalšími sprasky. Pak si rodiče budou moci spořit dítěti jak sami uznají za vhodné a s výnosy budou nakládat také jak sami uznají za vhodné. Nevidím důvod, proč by takovou věc měl řešit stát.

0 0
možnosti
VS

To jste ale podstatu nepochopil, problém opravdu není ve státním příspěvku....

0 0
možnosti
AF

Chybou lidí je ukládat jakékoliv úspory v českých bankách a i tyto mizivé úroky jsou soustavně znehodnocovány zásahy zlodějů z ČNB a inflací.

2 0
možnosti
JZ

Zajímalo by mě, když už se v tabulce porovnává neporovnatelné, kde se veme velmi konzervativní investice, která bude mít výnos 7%p.a..

Škoda jakým způsobem je článek napsán. Nevidím důvod dětem nezakládat stavební spoření a to např. v rozvedeném manželství, kde jeden z rodičů chce konzervativně spořit dítěti.

Tím nechci říct, že se díky těmto změnám v zákoně nezkomplikuje některým lidem jejich situace, ale doporučení nezakládat stavebka pokládám za špatné.

Tak jako z dítěte se může stát v 18 feťák, tak stejně se může z rodiče stát alkoholik a v obou případech bude budoucnost naspořených peněz nejasná.

2 0
možnosti
MS

Právě proto, že ty peníze prostě nemůžete použít podle svého uvážení, co je pro rodinu, tedy nejen jedno dítě, ale opravdu celou rodinu nejlepší. A to dobrý hospodář nikdy neudělá. Třeba by bylo lepší ty peníze raději už ve dvanácti letech toho dítěte použít na nějaký rozumný sport, aby se z něho ten feťák nestal.

2 0
možnosti
PD

P11e69t95r 81D74o70k81t60o84r

17. 2. 2015 15:50

No nevím, pokud nesu za dítě trestně právní odpovědnost, tak bych měl do jeho plnoletosti i rozhodovat o penězích, které pro něj případně spořím....celé mi to připadá kalsicky po česku papežštější než papež :-/:-/

19 0
možnosti
MS

Hmmm. Tak děti mají smůlu. Samy si spořit nemůžou, protože žádný příjem nemají a aby se dostaly k tomu dárku od státu, musí jim ještě někdo jiný, typicky rodič, darovat podstatně víc. Rád bych dítěti po skončení staré smlouvy, na které jsem mu daroval peníze, nastartoval druhou smlouvu, na kterou by se daly použít peníze z té předchozí. Jenže tohle jaksi jednoduše nejde. Takže ty jeho peníze z té staré smlouvy prostě budou ležet a už se nebudou nijak zvlášť dobře zhodnocovat. ˇŽádná následná smlouva už nebude a stát si svůj dárek prostě nechá.

3 0
možnosti
JP

J59i21ř17í 48P35a53u10l

17. 2. 2015 16:07

V článku píšou, že u 3 z uvedenených 5 pojišťoven to jde bez soudu.

0 0
možnosti
VB

Nechci byt paranoidni, ale cela tahle sarada mi pripada jako pouhy libivy predstupen tomu, ze krom vlastnich penez budou mit deti brzy take vlastni DLUHY.

No a pak za dedkovy hrnce zaplati nejen tatinek domem, ale -byl to preci nerez!- i deti. A pokud deti nebudou mit penize, vezmou se jim hracky..

:)

1 1
možnosti