Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Čím teď můžete ovlivnit svou cenu na trhu práce?

Učte se jazyky, ideálně ty méně obvyklé. Na pracovním trhu totiž znalost angličtiny, byť na skvělé úrovni, pomalu přestává stačit. A navíc zaměstnanci, kteří ovládají několik cizích řečí najednou, vydělávají v průměru o 3 až 5 tisíc víc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

co vím osobně z výběrových řízení - 70% uchazečů na střední posty se anglicky s cizincem při pohovoru nedomluví a to ani po 10 letech ve školách a mávajíc certifikáty...

Proč Češi mají umět 10 jazyků?? Už jen fakt že kromě své práce na rozdíl od cizince ovládáme také jeho jazyk (on ten náš ne a pracuje zde) ukazuje o kolik jsme vzdělanější...

PS. věta o výuce čínštiny, protože čínský překladatel neumí překládat je smutný humor

0 0
možnosti

Tak to mám smůlu, že jsem se narodil tady, a ne v Číně, Švédsku a bůhví ještě kde. Bohužel, na základě tohoto článku nemám šanci najít zaměstnání. ;-D

0 0
možnosti

I95v34o 31Č56á40n

19. 5. 2015 23:21

Ale máte... je to zaměřené jen na určitý obor - jazyky, takže příště tu zase bude článek třeba o jaťácích, kterých je také nedostatek. nebo o lékařích, kteří nám už také chybějí a chybět budou, protože spousta mladých absolventů, I Slováků, jde dál na západ... a ani Rumuni už nejsou...

0 0
možnosti

I92v62o 86Č45á40n

18. 5. 2015 23:03

A roste poptávka po němčině, protože tu se dnes už skoro nikdo neučí... nebo jen jako druhý jazyk a podle toho to vypadá... angličtina je populárnější a k tomu i jednodušší, tak proč se trápit s němčinou... V 90. letech se přitom učila nastejně s angličtinou, která ale časem logicky převážila, jenže němčina se o tu svou druhou pozici začala dělt s francouzštinou, španělštinou a dalšími jazyky... Jak nám na španělštině říkala jedna naše přednášející: "Německy se učí ten, kdo rád chodí pěšky." A měla pravdu... dál ve světě se s ní nedomluvíte, jenže když je vedle nás Německo a Rakousko a naše hospodářství je s tím německým propojené, tak u nás ta němčina smysl má...

1 0
možnosti

No, angličtina bývá dostatečná pro získání  zaměstnání v Německu, protože jakožto světová řeč ji tam ve firmách zná hodně lidí. Ale aspoň základy němčiny jsou jen plus a další plus je snaha se tu němčinu dále doučit. 

Němčina je jinak dost vyžadována u nás v montovnách vyrábějících pro německé firmy anebo ve filiálkách německých firem, protože němci považují za velké plus, že zasílané pokyny a obecně všechnu dokumentaci nemusí z němčiny draze a zdlouhavě překládat do angličtiny nebo češtiny.

0 0
možnosti

I53v93o 10Č22á39n

18. 5. 2015 22:52

Ano, Jihoevropané, třwba Španělé, k nám jdou za prací, jenže pro firmy, např. SSC, nejsou moc perspektivní, protože nás až na výjimky berou jen jako přestupní stanici na nezbytně nutnou dobu - učí se tu německy a ani ne za rok jdou do z Brna do Vídně, což je kousek, nebo z Prahy do Německa...

0 0
možnosti

No, ale většina lidí nechce dělat obchodní zástupce, takže nějaké speciální jazyky opravdu dveře moc neotevřou. Naopak, mám chvílemi pocit, že řada lidí si myslí, že stačí umět jen ten jazyk a v ostatních věcech mohou být téměř analfabeti.

0 0
možnosti

I91v43o 83Č26á30n

18. 5. 2015 22:50

Vy jste ten článek ani nečetl, jinak byste nemohl plácat tyhle blbosti... o obchodních zástupcích tam nepadlo ani slovo...

0 0
možnosti

Typický

a) Nesmyslný článek, neboť hovoří o možnosti naučit se cizí jazyk, jako by to bylo snadné jak mávnutí proutkem.

b) Socialistický článek, neboť ignoruje preference aktérů na trhu práce. Někdo prostě disponuje takovou preferencí, že se prostě cizí jazyk (nebo určitý jazyk) učit nechce i kdyby se po jeho naučení stal na trhu práce super vzácným a bral třeba milion za hodinu.

0 0
možnosti

D44a11v23i63d 92P66e14t50r

18. 5. 2015 20:17

Naučit se cokoliv vyžaduje úsilí (ať je to cizí jazyk, konstrukční počítačový program nebo třeba klempířina či truhlařina).

Teď jen  jestli Vás baví to co, za co Vás budou platit (ať už zaměstnavatelé nebo zákazníci), či budete muset dělat to co uživí Vás a Vaši rodinu.

Většina lidí v mládí si myslí, že bude platit první možnost (ale jen málo má to štěstí)  a s věkem a nutností zajistit si příjmy pro rodinu platí  pro velkou většinu ta druhá možnost.

0 0
možnosti

Jako obvykle zase článek, který je určený spíš pro šedé kancelářské myšky v korporátních mološích, jejichž náplň práce tvoří především žvanění.

Coby programátor si vystačím s mírně pokročilou znalostí angličtiny - kterou potřebuju k ovládání softwaru, který k práci potřebuju, ke čtení dokumentace a k tomu, abych byl schopen něco říct cizokrajnému kolegovi v práci (nebo aspoň něco napsat do firemního chatu).

0 0
možnosti

Vsak presne to jsem uz psal nize. Z "cizych jazyku" me pro uplatneni na trhu prace momentalne nejlepe vychazi Java, C++, C# apod ;) Kdo se dorozumi v techto jazycich tak je pro zamestnavatele uz natolik zajimavy ze je uplne jedno jestli pak uz umi "jenom" cesky a to jeste s hrubkama.

0 0
možnosti

Arbeit macht Spass, nebo jak nas to ucili :-).

AJ +NJ potrebuju k praci uz 20 let, bohuzel, kdyz se clovek sam nesnazi, tak v kazde bezne praci se sice nauci 100 novych termitu, ale dalsich 1000 zapomene. Kdyz je tedy pred tim znal :-).

0 0
možnosti
Foto

Je třeba si uvědomit, že tyto schopnosti ocení jen agentury práce a společnosti se zahraničním kapitálem. U typicky českého zaměstnavatele rozhodují hlavně osobní vztahy. Ve výběrové komisi sedí lidé, kteří sami nikdy výběrové řízení nedělali a udržují si své pozice právě díky osobním preferencím. Takže o nějaké personální straegii či mimořádných schopnostech si nechte zdát.

3 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
3 1
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...